Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Green Cars

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-10, 16:47   #1
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Autovehiculul electric cu autonomie extinsa Chevrolet Volt 2011 a fost desemnat Green Car of the Year (Masina ecologica a anului) de catre Green Car Journal. Volt este primul autovehicul electric care a castigat acest premiu.

"Asteptam de mult timp acest lucru," a declarat Ron Cogan, redactor si director al revistei americane Green Car Journal si redactor la GreenCar.com. "Autovehiculele electrice care au fost testate pe piata in anii 90 ne-au lansat o provocare, dar nu prezentau o baza solida de afaceri. Cat de mare diferenta face un deceniu!"

Volt ruleaza intre 40 si 80 km doar cu energie electrica, cu o singura incarcare a bateriei, dupa care intra in functiune motorul/generatorul cu cilindree de 1.4 litri pe benzina, generand electricitate pentru a antrena rotile inca 500 km cu un rezervor plin de carburant. Autonomia extinsa a modelului Volt vine in intampinarea nelinistilor privind autonomia asociata autovehiculelor electrice care functioneaza exclusiv cu baterii.

"Premiul Green Car of the Year valideaza promisiunea echipei Chevrolet de a oferi un autovehicul electric practic", a declarat Joel Ewanick, Vicepresedinte de Marketing pentru General Motors in S.U.A., care a condus un model Volt pe o distanta de 3.853 km de la Detroit la Salonul Auto International de la Los Angeles, unde a acceptat premiul. "Volt reprezinta o tehnologie transformationala care va conduce industria automobilistica intr-o noua era a electrificarii autovehiculului."

Alti finalisti ai premiului Masina ecologica au fost: Ford Fiesta, Hyundai Sonata Hybrid, Lincoln MKZ Hybrid si Nissan LEAF. Juriul premiilor Green Car of the Year a fost alcatuit din sase experti in ecologie si industria auto, impreuna cu redactori de la Green Car Journal.

Modelul Chevrolet Tahoe 2-Mode Hybrid este unul dintre castigatorii premiului Masina ecologica de la editiile precedente.

Click image for larger version

Name:	267740.jpg
Views:	295
Size:	546.0 KB
ID:	1752845
__________________
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 02-12-10, 00:35   #2
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

macar asta arata a masina in comparatie cu concurenta
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 10:27   #3
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Am vazut deja una de vanzare in Romania si scria Chevrolet i50 si un consum de 1.5l/100km
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 13:19   #4
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Cu cat apar mai multe cu atat mai bine . Si masina nu arata rau deloc , pacar de sigla aia Chevrolet , cand o vad o asociez automat cu calitate scazuta, nu stiu de ce .
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 13:47   #5
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

are spatele ala nasol.... da nah... sper sa faca si mai frumoase...


ursi cu baterii
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-11, 10:14   #6
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Asta e viitorul.
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 06-04-11, 08:44   #7
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

stie cineva cat are rezervorul de carburant?caci in articol scrie ca dupa incarcare poate rula intre 40-80km dupa care motorasul de 1.4 produce curent si mai merge inca 500km...daca are consum de 1.5% asta inseamna un rezervor de maxim 6-7litri...sau un consum mai mare
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 10:09   #8
darian

Stage 2
 
darian's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 37
Member of:
[Shadows Racing Team]
[VW]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Consumul de 1 l/100 km este calculat in conditiile in care se merge 60km electric si restu de 40 pe benzina.

Daca facem calculele ar rezulta un consum de benzina real de 2,5l/100km in conditiile de mers doar pe benzina, fara curent in baterie, deoarece in cei 100 de km chiar si cu baterie 0, atunci cand franezi sau mergi la vale se incarca bateria si va opri motorul pe benzina.

Rezervorul este undeva la 20 litri din cate stiu.

Legate de emblema Chevrolet, in Europa masina se va vinde drept Opel Ampera cu mici modificari estetice, in bine.
darian is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 12:55   #9
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Quote:
Originally Posted by darian View Post
Legate de emblema Chevrolet, in Europa masina se va vinde drept Opel Ampera cu mici modificari estetice, in bine.
+ acel 1.4 inlocuit cu un 1.3cdti

Am inteles ca la noi masina va avea cel mai mare pret din Europa. Nu stiu de ce nu ma mir.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 14:00   #10
boy_wonder

Stage 5
 
boy_wonder's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 8,889
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4TuningRO]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Chevrolet Volt are rezervor de 35 de litri.
boy_wonder is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 17:56   #11
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
+ acel 1.4 inlocuit cu un 1.3cdti

Am inteles ca la noi masina va avea cel mai mare pret din Europa. Nu stiu de ce nu ma mir.
Tot acel 1.4 86cp este si pe Opel Ampera!!
In Germania pretul este de 42 900 euro in Romania trebuie sa-i multumim Guvernului Romaniei ca vom avea cel mai scump Opel Ampera din Europa, din cauza TVA-ului foarte mare, pretul de 36.050 de euro fara TVA (uniform in Europa) ajungand astfel la 44.702 euro cu TVA inclusa
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 18:09   #12
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
Tot acel 1.4 86cp este si pe Opel Ampera!!
In Germania pretul este de 42 900 euro in Romania trebuie sa-i multumim Guvernului Romaniei ca vom avea cel mai scump Opel Ampera din Europa, din cauza TVA-ului foarte mare, pretul de 36.050 de euro fara TVA (uniform in Europa) ajungand astfel la 44.702 euro cu TVA inclusa
Mda, asa e, 150cp cu totul.
Ciudat e ca citisem in mai multe surse acum ceva timp ca va fi echipat cu 1.3cdti.

Masina e destul de scumpa, sub nicio forma nu renteaza pentru un om care nu circula foarte mult. Doar daca e pasionat de genul asta de masini sau fan lucruri eco-friendly.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 21:13   #13
darian

Stage 2
 
darian's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 37
Member of:
[Shadows Racing Team]
[VW]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Ar fi fost interesant motorul de 1.3 cdti, dar banuiesc ca au ramas la 1,4 benzina pt ca este mai silentios.

Masina merita in conditiile in care mergi zilnic 60 km pe zi full electric.

Pe mine ma tenteaza dar pentru diferenta de pret cred ca mai bine se cumpara din afara, mai ales ca este scutita de taxa de poluare.
darian is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 21:29   #14
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Quote:
Originally Posted by darian View Post
Ar fi fost interesant motorul de 1.3 cdti, dar banuiesc ca au ramas la 1,4 benzina pt ca este mai silentios.

Masina merita in conditiile in care mergi zilnic 60 km pe zi full electric.

Pe mine ma tenteaza dar pentru diferenta de pret cred ca mai bine se cumpara din afara, mai ales ca este scutita de taxa de poluare.
Eu astept un test oficial sa vad consumul si autonomia..Ar fi bune pentru taxiuri si masini de inchiriat
Si la noi se auzea de o subventie de 5000 de euro pentru masini electrice dar Ampera si Volt sunt Hybride si cea mai buna solutie e sa-ti aduci un Chevrolet Volt din SUA

Last edited by adrian78bmw; 23-07-11 at 21:32.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 08:22   #15
darian

Stage 2
 
darian's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 37
Member of:
[Shadows Racing Team]
[VW]
Default Re: Chevrolet Volt a fost desemnat Masina ecologica a anului 2011

Este o OG care acorda daor 3700 euro reducere sau dreptul la 4 tichete remat din cate stiu.

Teste cu masinile sunt destule in special cu Volt, poti cauta pe youtube si consumul este extraordinar daca nu depasesti 100 km pe zi si o si incarci, plus in Europa avem un avantaj: Prizele de 230 V, incarcarea fiind gata in 3 ore fata de 8 in state la 110V. Ei trebuie sa cumpere o unitate de transformare pentru a incarca masina mai repede.

Legat de cumparatul din State, nu stiu daca merita mai ales ca sunt multe taxe din cate imi aduc aminte
darian is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -