Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 13-06-12, 21:33   #1
tlovidiu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 67
Member of:
[MERCEDES]
Default Reparatie Lovitura

Salutare,
imi puteti spune va rog cu ce material as putea repara aceste lovituri?

Chit/fibra de sticla?

Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20120613_213049.jpg
Views:	283
Size:	1.53 MB
ID:	2465629   Click image for larger version

Name:	IMG_20120613_213057.jpg
Views:	193
Size:	1.51 MB
ID:	2465630   Click image for larger version

Name:	IMG_20120613_213103.jpg
Views:	189
Size:	1.53 MB
ID:	2465631  

tlovidiu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 00:58   #2
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Reparatie Lovitura

Se chituieste si se vopseste foarte usor.
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 08:38   #3
tlovidiu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 67
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reparatie Lovitura

Imi poti spune te rog frumos ce tip de CHIT ar trebuii sa cumpar?
tlovidiu is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 13:09   #4
vwvento

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 240
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Reparatie Lovitura

Ce ti-a spus cel de mai sus e o mare prostie, daca dai doar cu chit va crapa si va cadea pentru ca e strat foarte gros!

Deasupra stopului trebuie sa folosesti un aparat de tras tabla, sa il indrepti cat mai bine, dai chit de fibra, il slefui, apoi dai chit de finisare, il slefui si e gata de vopsit!
Pe haion acolo unde ai rugina trebuie un flex cu perie de sarma, curatata bine toata zona umflata, apoi chit de fibra, chit de finisaj si e gata de vopsit!
Bara trebuie putin slefuita, ca sa se matuiasca sa adere urmatoarele substante pe ea! dupa cum observ ai gaura in bara asa ca, cel mai bine este sa bati fibra de sticla peste toata zona lovita-slefuit, kit de fibra, chit de finisaj si e gata de vopsit!

Daca nu ai cele necesare mai bine nu te apuca sa faci tu reparatii(mai ales daca nu ai mai facut) cum ti-am spus daca incarci cu kit zonele indoite, vei arunca banii pe geam pentru ca o sa cada!
vwvento is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 13:17   #5
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Reparatie Lovitura

la mine la un cielo sa sti ca a mers chituit si nu a cazut chitu....mai conteaza si cum o faci...
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 13:22   #6
vwvento

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 240
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Reparatie Lovitura

Quote:
Originally Posted by vlad300 View Post
la mine la un cielo sa sti ca a mers chituit si nu a cazut chitu....mai conteaza si cum o faci...
Poti sa o faci cum vrei tu mai devreme sau mai tarziu tot cade de la scouri/vibratii! Daca tu ai facut asa nu inseamna ca si altu trebuie sa faca asa!
Daca in zona incarcata cu kit se aplica un soc cel mai probabil chitul cade!
In 90% din cazuri kitul cade mai de devreme sau mai tarziu!
vwvento is offline   Reply With Quote
Old 14-06-12, 14:28   #7
tlovidiu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 67
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reparatie Lovitura

Multumesc mult
Imi lipseste aparatul de tras tabla
Am sa rezolv cumva.
tlovidiu is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 00:10   #8
vwvento

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 240
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Reparatie Lovitura

Quote:
Originally Posted by tlovidiu View Post
Multumesc mult
Imi lipseste aparatul de tras tabla
Am sa rezolv cumva.
Nu ai pentru ce !
Banuiesc ca sti despre ce e vorba !
Succes!
vwvento is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 13:39   #9
tlovidiu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 67
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reparatie Lovitura

Am cautat pe net ceva masinarii de tras tabla, de curiozitate dar sunt foarte scumpe sau nu am cautat eu bine.

Alte metode de facut tabla sa iasa nu sunt? Ceva unelte cu care sa o bat inafara printr-o gaura foarte stramta la care am acces in portbagaj?

Daca nu, cam cat m-ar costa o reparatie totala la ceva tinichigiu? (un pret aproximativ)
tlovidiu is offline   Reply With Quote
Old 15-06-12, 19:35   #10
vwvento

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 240
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Reparatie Lovitura

Indreptat zona aceea la tinichigiu, cam 40-50 lei!
Da aparatele de tras tabla sunt scumpe, eu detin doua astfel de aparate!
Acea zona de peste stop din ce stiu este inaccesibila din interior, dar poti verifica sa fii sigur!
vwvento is offline   Reply With Quote
Old 16-06-12, 17:25   #11
tlovidiu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 67
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reparatie Lovitura

Zona de la stop este foarte foarte putin accesibila, inainte era o singura lovitura mare cat toata zona de adancime 3/4 cm. Am reusit eu sa o indrept putin dar ati vazut rezultatul.

Sper sa scot toata reparatia la un pret inferior sumei de 100 €.
tlovidiu is offline   Reply With Quote
Old 20-06-12, 21:13   #12
bgy91

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 8
Default Re: Reparatie Lovitura

va salut baieti, am zis sa postez si eu aici sa nu mai incarc forumul cu o problema asemanatoare....
As dori sa stiu cam cat m'ar costa sa repar o indoitura fix pe eleron la un logan?
Un service daca mi'ati putea recomanda? Este ceva minor, dar care se observa, este de 3 cm lungime si 3 cm latime indoitura...adica ceva micut dar care ma streseaza...
bgy91 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 15:27   #13
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Reparatie Lovitura

@tlovidiu la ce ai facut tu acolo mai mult ai stricat decat sa repari, oricum sincer nu cred ca vei scoate reparatia sub 100 E, ca ai 3 piese de vopsit spoiler, haion si aripa iar toate astea nu le vopsesti sub 100 E decat daca le faci tu singur si nu dai bani decat pe materiale.
@bgy91 daca vrei ceva foarte ieftin ii dai tu putin chit, slefuiesti si ii dai cu un spray, daca vrei ceva de calitate si sa vopsesti toata piesa o sa te coste vreo 3 mil.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 03:33   #14
nesscar

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[VW]
Default Re: Reparatie Lovitura

Quote:
Originally Posted by tlovidiu View Post
Am cautat pe net ceva masinarii de tras tabla, de curiozitate dar sunt foarte scumpe sau nu am cautat eu bine.

Alte metode de facut tabla sa iasa nu sunt? Ceva unelte cu care sa o bat inafara printr-o gaura foarte stramta la care am acces in portbagaj?

Daca nu, cam cat m-ar costa o reparatie totala la ceva tinichigiu? (un pret aproximativ)
Masina de tras? off doamne nu poti fi inventiv de naiba suntem romani ... Te invat eu . Se ia una bucata teava de caldura calorifer apa ce vrei tu ... o duci la nea ionica sudoru si ii zici asa sa tio taie si sa iti puna o parte sa tio sudeze in forma de T la capatul de jos al T-ului sudezi o platbanda de fier cracanata usor si facut un sanfren exact in mijlocul ei. dupa aia pe masina iti trebuie cam 5 suruburi autofiletante dupa cat vad eu pe care le filetezi cu masina sau manual unde is cele mai adanci zone pui T-ul pe suruburi si tragi usurel repetat pana o aduci la nivel dupa care scoti suruburile dau fibra de kit, slefuit ... kit normal fin slefuit , spritz kit neaparat la pistol sa nu te prostesti cu cacat de ala galben romanesc la spray matuiestu cu apa cu hartie abraziva 400,800, 1000 2000 3000 dupa care dai cu vopsea preferat toata aripa si neaparat cu pistol... nu iti fa griji cu 250 lei iei din talcioc un compresor si cu 50 lei un pistol nou si iti raman si poti sa iti vopsesti u singur masina... cu atat mai mult ca nu e noua sa iti para rau . Daca mai ai nev de sfaturi pm. Salut
__________________



Repar spoilere auto,camioane,carene scutere,motociclete,atv-uri preturi fara concurenta
Dezmembrez Golf 1 Diesel - 1983
Citroen Saxo Benzina - 2000
Opel astra F Benzina - 1994
Ford Mondeo 2.5 V6 - 1997
Vw golf - 2004 1900 SDI
nesscar is offline   Reply With Quote
Old 28-10-12, 09:41   #15
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Reparatie Lovitura

Adica tu indrepti o tabla gaurind-o? Pistol si compresor de 300 lei impreuna... imi imaginez ce iese, coaja de copac, nu de portocala
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -