Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-12, 15:39   #76
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Intrebare fibra carbon

Intrebarea nu e de loc simpla. Imbracatul in carbon presupune lipire impregnare, sefuire, lacuire, lustruire. Daca ai gherlit una din astea, ai stricat piesa, nu prea ai cum s-o dezbraci. Din motivul asta cam e un DIY job. Lumea se cam fereste sa riste sa distruga piesele altora.
Daca ai copiat piesa si o faci de la zero in carbon, ai rebutat - repeti.
Ce anume ai nevoie, ca trebuie neaparat imbracat ? E o acoperire de rezistenta sau de decor ?



Quote:
Originally Posted by rizeamarius View Post
Salutare tuturor,

Intrebarea mea este una simpla si anume: imi poate da cineva un link, nr de tel, orice contact catre cineva care face sau imbraca piese in fibra de carbon?
Am tot cautat pe net...dar peste tot ba omul a inchis afacerea, ba altul a fugit cu piesele oamenilor si nu mai stie nimeni de el si tot asa.

Daca ma poate ajuta cineva as fi recunoscator.

Multumesc si spor la "tunarit"
__________________
Mecanicul nu poate sfida logica si legile fizicii decat daca asa vrea el.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 16-03-12, 20:02   #77
Rotty

Stage 5
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 332
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Sa vad cum fac si eu cand se incalzeste vremea nush ce sa zic dar nu cred ca o sa reusesc sa fac capota cap coada ?
Rotty is offline   Reply With Quote
Old 23-03-12, 23:31   #78
TZN 85 BUB

Stage 5
 
TZN 85 BUB's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,398
Member of:
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

am o dilema .

Ma tot chinui , cred ca i-am facut de vreo 4-5 ori pana acum, niste stalpi sa bag tweetere in ei. Spuneti-mi va rog unde gresesc :
-smirgheluiesc stalpul
-prind inelul care are dimensiunea tweeterului cu niste bete de stalp cu silicon
-intind o panza, dres, si alte materiale ca am incercat mai multe
-dau cu rasina si intaritor, aplic stratimatu(fibra), se usuca toate bune si frumoase, dau putin la smirghel, aplic chit cu fibra, apoi chit normal auto, si apoi vopsesc.
Dupa vreo 2-3 zile apare crapatura unde se termina materialul, in sus pe stalp.

Am vreo varianta de facut ca sa nu se mai crape, sau singura modalitate este de a imbraca stalpii in ceva mateial textil ?
__________________
Vand jante Mak audace mirror 4x114 - 15" - 6j - et38 - 250 euro

https://forum.4tuning.ro/459-jante-an...-250-euro.html
TZN 85 BUB is offline   Reply With Quote
Old 26-03-12, 13:02   #79
Yackone
Peugeot Driver

Stage 5
 
Yackone's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,136
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[PEUGEOT]
[4Rally]
[Design Team]
[SKODA]
[VW]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Daca stalpul este de plastic si a fost dat cu silicon, poti sa incerci de 1000 de ori...Totul se bazeaza pe pragtirea suprafetei
Yackone is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 09:33   #80
grigoreionut

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 8
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

ia incearca si stergel cu diluant
usucal bine si dai dupa
si a doua varianta
dai tot stalpul cu fibra ca sa nu mai iti crape
grigoreionut is offline   Reply With Quote
Old 17-04-12, 22:18   #81
1teo1

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 35
Default Salut

As vrea sa realizez cateva elemente : body kit, bad boy look, dar nu stiu cate ceva.

De exemplu am vazut ca la bara fata unii pun spuma .Peste ea se pune fibra? Si spuma ramane acolo integrata?
Unii folosesc asa numita ,,zapada artificiala".
Si pentru bad boy look , cum se face?
1teo1 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 08:23   #82
rizeamarius

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 6
Talking Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

In primul rand multumesc pentru reply baieti. Si ca sa raspund la intrebare: este o acoperire de design doar( ma intreseaza in special piesele mici de interior). Am reusit eu sa fac ceva insa nu sunt foarte multumit. Am stricat o groaza de material si n-a iesit mare lucru. Deasta as fi apelat la cineva care se pricepe... Daca aveti cunostinta de cineva care lucreaza cu fibra de carbon nu ezitati si dati-mi si mie un contact .
Bafta.
rizeamarius is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 23:21   #83
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Quote:
Originally Posted by rizeamarius View Post
In primul rand multumesc pentru reply baieti. Si ca sa raspund la intrebare: este o acoperire de design doar( ma intreseaza in special piesele mici de interior). Am reusit eu sa fac ceva insa nu sunt foarte multumit. Am stricat o groaza de material si n-a iesit mare lucru. Deasta as fi apelat la cineva care se pricepe... Daca aveti cunostinta de cineva care lucreaza cu fibra de carbon nu ezitati si dati-mi si mie un contact .
Bafta.
Etapele ti le-am spus mai sus. In continuare cu ce pot sa-ti fiu de folos ?
Aici in spatiul public sau prin pm daca preferi.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 15:14   #84
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Quote:
Originally Posted by workaholic_ro View Post
Etapele ti le-am spus mai sus. In continuare cu ce pot sa-ti fiu de folos ?
Aici in spatiul public sau prin pm daca preferi.
Nu e nicio problema, ba chiar este de preferat ca toate sfaturile sa fie date aici, public, pentru ca raspunsurile intereseaza pe foarte multe persoane. Atat timp cat discutia are legatura cu titlul topicului, nimeni nu va comenta nimic si nici nu vor fi sterse reply-uri.
Dupa cum se vede, ducem lipsa de informatii din partea persoanelor care au experienta efectiv in lucrul cu fibra de sticla si de carbon, iar tutorialele luate de pe net si traduse in romana nu sunt chiar in masura sa raspunda la intrebarile userilor.

Speram la o eficientizare a acestei sectiuni, in sensul impartirii pe categorii si subcategorii, pentru un acces mai usor la informatii si, in general, evitarea haosului pe intreaga sectiune. Raspunsul urmeaza sa apara - in curand, sper.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 15:44   #85
rizeamarius

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 6
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Mi-ar prinde bine niste sfaturi in legatura cu pregatirea suprafetei, matrita din fibra de sticla in care mai apoi sa-mi fac piesa de carbon...
Multumesc.
rizeamarius is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 22:37   #86
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Quote:
Originally Posted by rizeamarius View Post
Mi-ar prinde bine niste sfaturi in legatura cu pregatirea suprafetei, matrita din fibra de sticla in care mai apoi sa-mi fac piesa de carbon...
Multumesc.
Intelesesem ca vrei sa imbraci o piesa nu sa o construiesti...caz in care nu ai nevoie de o matrita. Suprafata se degreseaza si cam atat; daca piesa e de culoare deschisa si exista riscul sa se vada culoarea de baza prin carbon, in anumite zone se poate vopsi cu o culoare inchisa. Se foloseste pentru lipire un spray de genul Airtac 2 sau 3M Super 77. Produse similare au si alte firme, cum e Tesa.
Se recomanda o tesatura nu prea groasa 100-120 g/mp, dar poate merge si de 200, depinde de piesa. Anumite tipuri de tesatura au proprietatea de a se mula mai bine decat altele, cea mai "prietenoasa" e asa-zisa coada de randunica, cea mai "incapatanata" e fibra unidirectionala. Se impregneaza cu epoxy cu o pensula mica, tamponand pentru a elimina pe cat posibil tot aerul dintre fibre. Unul sau doua straturi, trei daca e nevoie. Se slefuieste cu o hartie cu granulatie fina 400-600, cu sau fara apa, se aplica un lac epoxy final rezistent la UV, se lustruieste daca e cazul. Complicat, dar asa sunt sanse sa-ti iasa. Succes.
Daca vrei sa copiezi o piesa, suprafata se pregateste cu cateva straturi succesive de ceara speciala, iar dupa uscarea completa se aplica un strat uniform de PVA (alcool polivinilic). Exista diverse formule comerciale, unele nu mai cer aplicarea PVA-ului. Dupa uscare dai cu gel coat samd. Atentie la piesele sensibile la solventi. Daca se foloseste o rasina poliesterica si nu sunt sigilate perfect stirenul le ataca si matritele fac corp comun cu piesele. Definitiv.
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 20-04-12, 08:25   #87
rizeamarius

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 6
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Multumesc de raspuns. Te ocupi cu asa ceva ? Daca da cum rezolvam o piesa ?
rizeamarius is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 12:40   #88
workaholic_ro

Stage 5
 
workaholic_ro's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 612
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Quote:
Originally Posted by rizeamarius View Post
Multumesc de raspuns. Te ocupi cu asa ceva ? Daca da cum rezolvam o piesa ?
Scuze de intarziere, ma ocup, dar mai mult pe partea de off-road, sport auto.
Cosmetica fac mai rar, iar acum sunt ocupat pana peste cap cu o comanda.
Daca n-ai o urgenta putem discuta. Sa o facem noi, sau sa-ti explic cum s-o faci singur. Despre ce e vorba ?
workaholic_ro is offline   Reply With Quote
Old 18-05-12, 22:31   #89
VRS

Stage 5
 
VRS's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 799
Member of:
[SKODA]
[AUDI]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Salutare, vreau sa astup si eu bandourile de la bari la o Skoda Octavia I. E destul de adanc si trebuie sa bag spuma poliuretanica. Cum fac? Pun spuma, astept sa sa intareasca o aranjez cum vreau eu si apoi dau cu rasina+stratimat, finisez, chit si atat?
__________________
VRS is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 21:11   #90
1teo1

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 35
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Quote:
Originally Posted by VRS View Post
Salutare, vreau sa astup si eu bandourile de la bari la o Skoda Octavia I. E destul de adanc si trebuie sa bag spuma poliuretanica. Cum fac? Pun spuma, astept sa sa intareasca o aranjez cum vreau eu si apoi dau cu rasina+stratimat, finisez, chit si atat?
si apoi o vopsesti
1teo1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -