Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 26-11-10, 00:58   #1
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Intrebari, raspunsuri, discutii libere legat de fibra de sticla / carbon.
Cei care stiu,vor raspunde.Raspunsurile gresite se vor sterge pentru a se pastra topicul curat si constructiv.


Va rugam sa puneti intrebari punctuale si concrete si nu generalitati care au fost dezbatute deja pe alte arii.Va multumim pentru intelegere.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by turbojack; 31-01-11 at 17:06.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 26-11-10, 13:12   #2
SweetBoy

Stage 5
 
SweetBoy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 322
Member of:
[DACIA]
Default Re: FIBRA DE STICLA

Salut, intentionez si eu sa creez o grila badgeless. Imi poti da cateva indicatii te rog in legatura cu crearea liniilor grilei, aplicarea kitului de fibra cat si finisarea acestora.


LE: scuze daca am postat unde nu trebuia, muta te rog postul. merci
__________________
Loganist....
SweetBoy is offline   Reply With Quote
Old 29-11-10, 09:45   #3
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Am si eu 2 intrebari:
1)Bandourile daca spatiu este destul de mic se pot umple direct cu kitfibra?
2)La suportul de la numar daca umplu cu spuma apoi kitfibra si fibra crapa?
Multumesc
__________________

Înscrie-te aici
În baze de date pentru toate mașinile rapide din Romania pe 1/4 mile

Geox` is offline   Reply With Quote
Old 29-11-10, 17:56   #4
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Quote:
Originally Posted by SweetBoy View Post
Salut, intentionez si eu sa creez o grila badgeless. Imi poti da cateva indicatii te rog in legatura cu crearea liniilor grilei, aplicarea kitului de fibra cat si finisarea acestora.
LE: scuze daca am postat unde nu trebuia, muta te rog postul. merci
Salut si scuze pentru intarziere.
Pune te rog o poza cu grila pe care vrei sa o lucrezi (de pe Google sau de oriunde). Presupun ca e vorba de Dacia Logan, insa in functie de model (pre/post facelift) s-ar putea sa difere putin metoda.
In orice caz, chitul nu adera bine pe plastic, nici fibra de sticla nu adera bine pe plastic. E nevoie de multe gauri date in plastic, gauri orientate diferit (nu paralele), intrat cu flexul, mini freza sau alte scule in suprafata plasticului pentru a-l face cat mai denivelat, iar dupa toate acestea e nevoie si de plastic primmer, inainte de chit.
Daca ai nevoie sa "construiesti" o portiune din grila, ramasa goala in urma eliminarii siglei, NU poti face acest lucru doar folosind chit. Chitul trebuie sa aiba si un suport din altceva (de obicei fibra, dar merge si plastic).
Daca ai rabdare, cea mai buna solutie o vad ca fiind remodelarea grilei folosind plastic topit cu letcon-ul sau pistolul de lipit (NU pistol de lipit cu batonase de plastic), cat mai aproape de forma finala, apoi finisat cu chit dupa "reteta" de mai sus.


Quote:
Originally Posted by Geox` View Post
Am si eu 2 intrebari:
1)Bandourile daca spatiu este destul de mic se pot umple direct cu kitfibra?
2)La suportul de la numar daca umplu cu spuma apoi kitfibra si fibra crapa?
Multumesc
1)Daca te referi la golurile ramase dupa eliminarea bandourilor, spatiile se pot umple cu chit fibra. Problema este ca stratul de chit fibra sa nu fie prea gros, chiar daca suprafata e mai mare (adancimea santurilor conteaza mult). Daca stratul e prea gros, datorita diferentelor de temperatura chitul aplicat isi va mari/micsora volumul destul de mult (dilatatie/contractie), iar asta poate duce atat la crapaturi in suprafata lui, cat si dezlipirea lui de pe metal.
Daca totusi stratul e gros, macar sa aplici chitul in straturi subtiri, succesive, nu tot odata.

2)La suportul de numar, dupa aplicarea spumei, se aplica mai intai fibra si pe urma se finiseaza cu chit. Chitul nu poti sa-l aplici bine pe spuma, spuma nu e un bun suport si vei avea probleme atunci cand vei incepe sa finisezi.
Fibra de sticla insa nu crapa decat daca este supusa unor socuri puternice sau indoituri dincolo de punctul maxim de rezistenta. Daca bucata de fibra de sticla este bine imobilizata si nu "flambeaza", nu are cum sa crape. De asemenea, fibra de sticla este un bun suport si pentru chitul de fibra aplicat ulterior, dar si pentru chitul normal de finisaj.

Problema e alta: indiferent din ce este facut suportul de numar (piesa separata de plastic, portiune din bara spate, portiune din hayon etc.), vei avea nevoie de o metoda de a lipi fibra foarte bine de plastic sau metal. Altfel, toata adaugirea ta din spuma, fibra si chit e posibil sa ramana intreaga, dintr-o bucata chiar si in urma unei lovituri cu alta masina, dar se poate desprinde cu totul de pe suprafata aplicata, chiar si la cel mai mic soc (chiar si de la vibratiile produse de o incinta audio sau de la jetul de spalatorie). In cel mai fericit caz, portiunea de fibra poate ramane acolo datorita spumei, insa in scurt timp se va vedea foarte bine conturul bucatii de fibra aplicate, la imbinarea cu plasticul/metalul, daca treaba nu e facuta cum trebuie.
Cel mai bine pune poze cu locul pentru numar pe care vrei sa-l astupi, sa vedem care ar fi cea mai buna solutie.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 08:37   #5
SweetBoy

Stage 5
 
SweetBoy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 322
Member of:
[DACIA]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

este grila la facelift... atasez o poza.bucati de plastic pentru a uni am tot dintr-o bara dar este de ph1.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	logan-facelift-frontal-stanga.jpg
Views:	163
Size:	27.8 KB
ID:	1762173  
SweetBoy is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 14:14   #6
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Multumesc pentru lamuririle detaliate pe care mi le-ai dat.
De exemplu la un golf 3 pentru a astupa numarul.
poza golf 3
Geox` is offline   Reply With Quote
Old 09-12-10, 12:57   #7
Logan100cp

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 492
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Competitor CNCA]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

As avea si eu o 2 intrebari:

1. La partea din fata am emblema de la masina care se tine de capota iar bara are o adancitura in ea ca locas pentru emblema. La capota cu ce se poate umple golul cel mai bine dupa scoaterea emblemei ? iar la bara ce sa fac ?

2. La haion am o adancitura mica de la emblema, vreau sa scot emblema si sa astup gaura. Sa pun mai intai spuma si apoi fibra?

Va multumesc!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1b.jpg
Views:	124
Size:	51.0 KB
ID:	1774057   Click image for larger version

Name:	1a.jpg
Views:	126
Size:	27.8 KB
ID:	1774058  
Logan100cp is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 12:45   #8
alxvld

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 5
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

am shi eu o intrebare la acest topic....vreau sa prelungesc o bara spate la un opel astra f , vreau sa o prelungesc cu fibra....singurul lucru pe care nu il stiu e cum sa fac sa adere bine fibra la plasticul barii....deocamdata portiunea barii care vine imbinata cu fibra am slefuito cu smirghel f dur ....dar nu e suficient , asai?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bara spate.JPG
Views:	327
Size:	660.7 KB
ID:	1779032  

Last edited by alxvld; 13-12-10 at 12:55.
alxvld is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 01:53   #9
TBonu

Stage 4
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 294
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Am si eu o intrebare daca se poate:
Vreau sa imi fac niste incinte de difuzoare pe usi si nu cred ca adera fibra la cartonul alcela tare de pe fetele usilor, cum e cel mai bine de procedat?
TBonu is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 17:39   #10
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Quote:
Originally Posted by Logan100cp View Post
As avea si eu o 2 intrebari:

1. La partea din fata am emblema de la masina care se tine de capota iar bara are o adancitura in ea ca locas pentru emblema. La capota cu ce se poate umple golul cel mai bine dupa scoaterea emblemei ? iar la bara ce sa fac ?

2. La haion am o adancitura mica de la emblema, vreau sa scot emblema si sa astup gaura. Sa pun mai intai spuma si apoi fibra?

Va multumesc!
Salut, ti-am raspuns si pe privat insa acum, cand m-am uitat din nou la poze, imi dau seama ca la adancitura din bara ai nevoie si de spuma poliuretanica. E indicat sa folosesti spuma cu densitate cat mai mare si care nu-si mareste foarte mult volumul dupa aplicare (cea de termopane, cu aplicare la pistol, ar trebui sa fie ok).
Dupa uscare, decupezi spuma lasand 2-3 mm loc pentru aplicarea fibrei de sticla, iar la imbinarea fibrei cu plasticul ai nevoie de gauri in plastic, cat mai dese.
Pentru umplerea golurilor de pe tabla (hayon, capota), cred ca e mai indicat si mai usor de aplicat chit armat cu fibra. Daca vrei sa pui fibra de sticla, trebuie sa ai un suport orizontal, ca fibra de sticla nu sta pe loc precum chitul, ci se scurge vreme de 20-30 minute dupa aplicare (sau chiar mai mult).

Quote:
Originally Posted by alxvld View Post
am shi eu o intrebare la acest topic....vreau sa prelungesc o bara spate la un opel astra f , vreau sa o prelungesc cu fibra....singurul lucru pe care nu il stiu e cum sa fac sa adere bine fibra la plasticul barii....deocamdata portiunea barii care vine imbinata cu fibra am slefuito cu smirghel f dur ....dar nu e suficient , asai?
Salut, fibra nu adera pe plastic. Cum am zis si mai sus, ai nevoie de multe gaurele date una langa alta, iar dupa aplicarea fibrei pe partea din fata (exterior), trebuie sa aplici si pe partea din spate.
Fiind nevoie de mai multa rezistenta in zona, gaurile ar trebui sa fie nu doar dese, ci si mari in diametru, pentru ca suprafata de contact intre cele doua straturi de fibra (cel interior si cel exterior) sa fie cat mai mare. Suprapunerea plasticului cu fibra sa fie de minim 5 cm, dar e de preferat sa fie mai mare.
Finisajul barii e bine sa-l faci la sfarsit, dupa ce ai aplicat si stratul de la interior si dupa ce s-a intarit complet toata fibra (minim 24 ore de la aplicare).

Quote:
Originally Posted by TBonu View Post
Am si eu o intrebare daca se poate:
Vreau sa imi fac niste incinte de difuzoare pe usi si nu cred ca adera fibra la cartonul alcela tare de pe fetele usilor, cum e cel mai bine de procedat?
Salut,
Chiar daca fibra adera pe acel carton presat, rasina nu patrunde in profunzime, astfel incat in cel mai fericit caz incinta se va dezlipi impreuna cu primul strat de carton presat. Solutia este sa izolezi cartonul cu ziare si scotch de vopsitorie, sa dai forma incintei din fibra si apoi sa unesti cele 2 piese - fata de usa si incinta - folosind suruburi cu piulite, holsuruburi cu cleme, pop-nituri cu saibe de aluminiu sau, daca e vorba de o incinta foarte usoara, poti folosi banda dublu adeziva. Nu ai cum sa nu gauresti deloc fata de usa, pentru ca oricum firele de la difuzoare trebuie sa treaca prin fata de usa.
Pentru confectionarea incintei propriu-zise, poti gasi cateva informatii aici, la reply-ul nr. 5: https://forum.4tuning.ro/657-fibra-st...ra-sticla.html

Toate cele bune tuturor si scuze pentru intarziere!
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 14-12-10, 23:59   #11
cata_kevi

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 458
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Quote:
Originally Posted by alxvld View Post
am shi eu o intrebare la acest topic....vreau sa prelungesc o bara spate la un opel astra f , vreau sa o prelungesc cu fibra....singurul lucru pe care nu il stiu e cum sa fac sa adere bine fibra la plasticul barii....deocamdata portiunea barii care vine imbinata cu fibra am slefuito cu smirghel f dur ....dar nu e suficient , asai?
salutare, eok daca l ai smirgheluit.. cu 80 cumva? dupa care trebuie sa l degresezi( poti si cu nitrodilaunt) dupa care faci amestecul de rasina si intaritor,mare atentie cat intaritor pui) dupace ai dat stratu de rasina pui plasa(fibra de sticla) dupa care intizni bine cu rasina cu ajutorul unei pensule, poti face matrita ajutandu te sid eo bucata de carton! sper ca ai inteles ceva!
cata_kevi is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 00:03   #12
cata_kevi

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 458
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Quote:
Originally Posted by Logan100cp View Post
As avea si eu o 2 intrebari:

1. La partea din fata am emblema de la masina care se tine de capota iar bara are o adancitura in ea ca locas pentru emblema. La capota cu ce se poate umple golul cel mai bine dupa scoaterea emblemei ? iar la bara ce sa fac ?

2. La haion am o adancitura mica de la emblema, vreau sa scot emblema si sa astup gaura. Sa pun mai intai spuma si apoi fibra?

Va multumesc!
salut dupa parerea m,ea..emblema o poti astupa in felul urmator: smirgheluiesti portinuea in jurul careia doresti sabati fibra dupa car eo degresezi..poti pune peste"gaura"scotch de hartie in mai multe straturi dupa care poti bate fibra ,atentie insa sa nu "cresti in relief portiunea de fibra"" ca iti va fi mai greu sa o pierzi pe bara dupa aia! asta ar fi o metoda,alta ar fi cea cu spuma de care a amintit si colegul..acum tu sti mai bine pe care din cele 2 idei le vei folosi!spor la lucru da mi un Pm si daca esti din buc te pot ajuta am atelierul in zona berceni numai bine
cata_kevi is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 01:12   #13
alxvld

Stock
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 5
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

ms de indicatii colegii..'quick_5hifter' daca procedez asa cu gauri mai mari shi fibra shi pe verso sigur nu imi crapa chitil la imbinare? ... orikum la imbinarea fibrei cu bara m-am gandit sa o imbin cel putin vreo 15 cm
alxvld is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 12:54   #14
Dany_DNY

Stage 4
 
Dany_DNY's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 176
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

as vrea si eu sa imi fac portbagajul clean ... sa astup acele gauri de la embleme !

spuneti-mi si mie va rog toti pasii care trebuiesc urmati !
Dany_DNY is offline   Reply With Quote
Old 30-12-10, 15:38   #15
cs28katy

Stage 5
 
cs28katy's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 582
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
[2 Roti]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Salutare baieti, am si eu nevoie de sfatu/ajutoru vostru. Vreau sa modific una din cele doua grile, sunt din plastic.
- prima grila as vrea sa-i modific partea de sus sa-i fac dunga dreapta fara acea "denivelare" dar trebuie adusa si la drept deoarece in partea dreapta este un pic mai jos cu aprox. 3,4 mm(se vede si in prima poza).
- a doua grila as dori sa o modific ca cea din poza.
Care ar fi mai usor de modificat si cum ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SDC11386.JPG
Views:	157
Size:	102.8 KB
ID:	1801698   Click image for larger version

Name:	V T .jpg
Views:	148
Size:	93.9 KB
ID:	1801699   Click image for larger version

Name:	SDC11387.JPG
Views:	180
Size:	124.0 KB
ID:	1801700  

Click image for larger version

Name:	vt.jpg
Views:	147
Size:	113.5 KB
ID:	1801701  
cs28katy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -