Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-11, 19:59   #16
Ady_TX

Stock
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 2
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Salut!Vreau sa invat sa lucrez cu cu fibra,am citi topicurile celalalte (cum se face,din ce se face,pasii... etc)dar tot nu stiu cum sa fac matrita .
Care ma poate ajuta ? sami explice mai babeste asa astept un P m ,poate si un clipulet video .

Stima!

Salut, o sa fac un tutorial scris in curand. Exista deja un topic cu tutoriale video. Iti trimit un mesaj privat dupa ce realizez tutorialul scris (zilele astea).

Last edited by quick_5hifter; 20-01-11 at 22:37.
Ady_TX is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 21:44   #17
3Mi_wrc

Stage 5
 
3Mi_wrc's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 486
Default Re: FIBRA DE STICLA

Spuneti-mi si mie cum trebuie sa pregatesc capota inainte sa fac un badboy look din fibra de sticla?
Daca se poate spuneti-mi si mie toate etapele care trebuie sa le fac pana la aplicarea vopselei...
3Mi_wrc is offline   Reply With Quote
Old 25-01-11, 11:45   #18
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: FIBRA DE STICLA

Dar de ce te mai chinui sa faci din fibra cand poti face din tabla.
Pai ce este atat de greu sa faci din fibra, intai faci un badboy din tabla , finisezi capota foarte bine , faci matrita din fibra asa cum scria mai sus si apoi torni fibra in matrita ca sa faci capota si voila a iesit o capota din fibra.Citeste mai atent si mai detaliat in al doilea reply din topicul "Fibra de sticla" si o sa vezi cum se face. Bafta

Last edited by quick_5hifter; 25-01-11 at 16:14.
kowally is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 19:47   #19
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Salut,as vrea sa realizez pentru un ursulet proprietate personala capotele(motor si cea de portbagaj) din fibra,nu am lucrat cu fibra pana acum,as dori sa imi explice si mie cineva mai detaliat cum fac efectiv,adica pasi care trebuie sa ii urmez ptr a realiza cele 2 capote,multumesc anticipat
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 16:25   #20
Dany_DNY

Stage 4
 
Dany_DNY's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 176
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

ma ajuta si pe mine cineva ? vreau sa imi fac si eu un bad boy la logan imi poate spune cineva care sunt pasii ?
Dany_DNY is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 16:59   #21
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Pentru cei ce intreaba cum se face,luati-va un suc,cafea,whisky,pachetul de tigari,faceti-va comozi in scaun,fotoliu,canapea,cititi cu atentie aici: https://forum.4tuning.ro/22-troublesh...i-sfaturi.html
,apoi cititi toata aceasta arie despre styling si dupa toate astea veniti cu intrebari legate de nelamuriri.
Numeni nu va poate da mura-n gura de zeci de ori pentru ca va este lene sa cititi tot ce s-a scris pana acum.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 20:51   #22
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Imi pare foarte rau,insa eu nu am inteles mare lucru desi am citit si m-am uitat la filmuletele postate,intr-adevar sunt greu de cap cum se zice,insa nu sunt deloc lenes,oricum multumesc pt raspunsul rapid.......
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 31-01-11, 22:02   #23
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Daca nu au fost suficiente cuvinte si imagini ,atunci trebuie vazut direct cum se face.Trebuie gasit cineva din zona ta care se ocupa asa ceva ,unde vezi mult mai bine ce si cum.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 00:38   #24
kinderu

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 242
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Quote:
Originally Posted by Blitz-Krieg View Post
Salut,as vrea sa realizez pentru un ursulet proprietate personala capotele(motor si cea de portbagaj) din fibra,nu am lucrat cu fibra pana acum,as dori sa imi explice si mie cineva mai detaliat cum fac efectiv,adica pasi care trebuie sa ii urmez ptr a realiza cele 2 capote,multumesc anticipat
https://forum.4tuning.ro/657-fibra-st...-sabloane.html uite ceva detalii ......
kinderu is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 15:14   #25
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

ai dreptate,turbojack,insa majoritatea se tem ca le furi meseria,acuma asta e,o sa iau materiale si o sa incerc pana reusesc,asta ar fi singura abordare mai practica
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 17:21   #26
BLooRS

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 127
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

sar si eu cu o intrebare: se poate vopsi cu aerograful pe o capota de carbon?
BLooRS is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 18:20   #27
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

eu nu inteleg ce priza crezi ca ar avea o vopsea pe o capota de carbon.....dar in fine poate exista posibilitatea de a da o nuanta printr-o rasina combinata cu un pigment.......mai multe chiar nu stiu sa iti spun
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 00:19   #28
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Quote:
Originally Posted by BLooRS View Post
se poate vopsi cu aerograful pe o capota de carbon?
Se slefuieste-degereseaza suprafata ca oricare alta, se da filler si se vopseste clasic.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 14:29   #29
tuluca.dan

Stage 4
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 194
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

am citit, am rascitit , cam cat m`ar ajunge materialele pentru o bara ? si cant fac o bara , sa pun mai mult de 3 randuri de fibra? multumesc!
quick. si eu tot din constanta sunt , zi`mi si mie exact de unde le iau mai ieftine ? multumesc o zi placuta!

Last edited by quick_5hifter; 10-02-11 at 23:05.
tuluca.dan is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 23:06   #30
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Intrebari/raspunsuri fibra de sticla/carbon

Salut,

Dupa parerea mea, materialele necesare strict pentru bara finala te-ar ajunge in jur de 100 lei (2 mp de fibra si 2 litri de rasina cu intaritorul aferent). Nu pune mai mult de 3 straturi de fibra, ca va deveni prea grea bara. Doar in partea de jos si in zona prinderilor poti sa o faci mai groasa pentru rezistenta sporita.

Depinde mult si de modalitatea in care se confectioneaza bara: daca o faci prin matritare, iti trebuie materiale in cantitate de cel putin 2 ori mai mare, iar in oricare din modalitati mai ai nevoie si de alte materiale, cum ar fi pensule, recipienti plastic/metal pentru rasina, nitrodiluant; optional gel-coat, scotch de hartie, spuma poliuretanica, polistiren etc. (depinde de modalitatea de confectionare).

Material de baza (adica fibra de sticla si rasina) gasesti in Constanta pe str. Justitiei, cea paralela cu b-dul IC Bratianu, peste liniile de cale feralta. Intrarea cu masina se face pe sub podul de la butelii, cum vii dinspre Palas faci dreapta strans la semafor, apoi stanga 180 grade pe sub pod, apoi dreapta si mergi cam 1 km (treci de ambele "bariere" peste liniile de tren), apoi o sa vezi la un moment dat la dreapta o poarta mare, unde scrie "Tar Service"; intri pe poarta, urmaresti fasia de asfalt si o sa faci stanga dupa vreo 50 metri, apoi dreapta prin parcarea de tiruri si o sa ajungi la un vechi siloz unde o sa vezi niste epave de masini si cateva ambarcatiuni mici, in stadii intermediare de confectionare; intrebi acolo de unde cumperi materiale.
Mai simplu de ajuns este pe jos: vis-a-vis de benzinaria Agip de pe IC Bratianu, mai jos de spalatoria Trompi, traversezi liniile de cale ferata si ajungi exact acolo.

Preturile sunt 20 lei / litru de rasina, 10 lei / m.p. de fibra, iar intaritorul aferent e gratuit. Pretul litrului de gel-coat este 40 lei, dar nu-ti recomand sa folosesti, chiar daca faci bara prin matritare.

Toate cele bune!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 14-02-11 at 15:46.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -