Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-18, 00:04   #766
catalin9987

Stage 1
 
Join Date: Mar 2017
Posts: 15
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salutare
De regula cand dai gazat dai mai de departe si cu viteza de trecere putin mai mare in asa fel incat sa nu lasi sa se depuna din prima mult lac.
Cand dai mana plina trebuie sa stabilesti o alta viteza de trecere , mai mica si de regula e mana de final in care deja incepe sa arate bine si in care aplici ceva mai mult lac.
Cand ti a explicat wheelman ca da doua maini pline de filler, se referea la faptul ca da mult filler si tot nu ajunge sa inacarce suficient cat are nevoie.
Polis la lacul din spray nu ti recomand ,mai bine il lasi asa ,e posibil neavand intaritor sa l dai jos de tot.
catalin9987 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-18, 09:23   #767
gilau8080

Stock
 
Join Date: Mar 2018
Posts: 6
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

am inteles.
Va multumesc mult!
Pe ansamblu a iesit binisor si am inteles ca nu e asa de usor si ca nu poate face chiar oricine in spatele blocului
gilau8080 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-18, 09:54   #768
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Ai inteles bine, vopsitoria nu o poate face oricine si oricum si chiar cei cu experienta mai fac greseli, inclusiv eu
Daca spui ca ai dat de la 20-25 cm e prea departe pentru un spray care nu are presiune, trebuia sa dai de la 10-15 cm si sa te misti repede si prima mana gazata cum spunea Catalin o lasi 10-15 min apoi dai o mana plina, treci cu viteza mai mica peste piesa si depui mai mult lac dar sa incerci fara sa-l scurgi.
Nu stiu sa explic prea bine ca nu folosesc sprayul care oricum nu are cum sa dea bine dar iti cred ca ti-ai facut o idee. Bafta.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-18, 01:41   #769
omurau

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 4
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salutare, ce produse recomandati pentru vopsirea unui motor de motocicleta (aluminiu)?
Ma intereseaza in primul rand rezistenta.
omurau is offline   Reply With Quote
Old 24-06-18, 13:20   #770
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by omurau View Post
Salutare, ce produse recomandati pentru vopsirea unui motor de motocicleta (aluminiu)?
Ma intereseaza in primul rand rezistenta.
Iti recomand cu toata puterea sa nu-l vopsesti.
Mereu e la limita racirea la motoarele moto, si ne complicam cu antigeluri cu puncte mari de fierbere, producatorii se straduiesc sa-i faca racirea inclusiv prin structura cadrului, iar tu vrei sa-l acoperi cu straturi termoizolatoare suplimentare... nu-i chiar cea mai buna decizie.
Daca vrei sa arate uniform, sableaza-l, si lasa-l la culoare aluminiului, e cel mai bun compromis.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-06-18, 11:52   #771
omurau

Stock
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 4
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Era deja cojit aproape 50% inainte de a-l curata complet (smirghel). La 2 saptamani dupa curatate deja a inceput sa se oxideze stand dezmembrat pe masa, deci nici nu vreau sa ma gandesc in ce hal ar ajunge sa arate lasat gol si mers cateva mii de km. Nu il pot lasa asa.

Nu cred ca vor fi chair asa mari probleme cu racirea, pentru ca e naked, "doar" 600, si racit cu apa. Probabil ca orice i-as face tot nu va ajunge la cele 105 grade la care ajunge una de 1000 + carene si 100% stock.
omurau is offline   Reply With Quote
Old 16-08-18, 20:53   #772
costyaro

Stage 4
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 209
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Am si o nelamurire legata de vopsirea unor plastice din interior,am de vopsit pt cineva si i-am cerut sa-mi aduca plastic primer si a luat la spray.Eu urmand sa le vopsesc cu pistolul,merge dat peste primerul din spray cu vopsea din cutie?? Ma tem sa nu se basice sau sa infloreasca.Sa-l trimit sa ia la cutie!?
costyaro is offline   Reply With Quote
Old 28-08-18, 19:53   #773
marmel

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salutare. Am niște nedumeriri și va rog sa ma ajutați.
1.Am fost la târg sa iau vopsea auto și lac. Vânzătorul mi a dat 700gr vopsea de la policolor și lac+întăritor. Pt vopsea a zis ca nu trebuie. Asa sa fie?
2.amdat pe aripa noua cu Fuller 2k cu întăritor la pistol. Înainte de vopsit îl șlefuiesc cât sa facă priza vopseaua sau pana rămâne tabla curata?
3.vreau sa vopsesc o bara noua. Cum se procedează.?
Va multumesc
marmel is offline   Reply With Quote
Old 28-08-18, 22:01   #774
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Tot ceea ce întrebi s a mai discutat, trebuie doar sa vrei sa citești. Vopseaua e fara întăritor doar diluant ii trebuie. Bara noua se da cu plastic primer.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-18, 07:06   #775
marmel

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by wheelman2009 View Post
Tot ceea ce întrebi s a mai discutat, trebuie doar sa vrei sa citești. Vopseaua e fara întăritor doar diluant ii trebuie. Bara noua se da cu plastic primer.
Îți mulțumesc pt răspunsuri dar am citit și nu am văzut sa scrie nicăieri exact dacă se șlefuieste Fuller ul sa rămână tabla curata sau doar sa facă priza vopseaua. Ms
marmel is offline   Reply With Quote
Old 29-08-18, 10:39   #776
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Filler sau primer NU fuller se șlefuiește pe ud cu P600 sau P800 dar în nici un caz la tabla doar matuit bine apoi vine vopsea 2 mâini lac 2 mâini si atenție la timpii de aerare intre straturi.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-18, 18:40   #777
marmel

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by wheelman2009 View Post
Filler sau primer NU fuller se șlefuiește pe ud cu P600 sau P800 dar în nici un caz la tabla doar matuit bine apoi vine vopsea 2 mâini lac 2 mâini si atenție la timpii de aerare intre straturi.
Cam 15 minute pe căldurile astea cred ca e suficient timpii.. Ms mult pt sfaturi
marmel is offline   Reply With Quote
Old 12-09-18, 21:27   #778
bogdangala

Stock
 
Join Date: Sep 2018
Posts: 1
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salut am si eu un opel vectra din 93 si m-am gandit sa il revopsesc deoarece lacul de pe ea a inceput sa se exfolieze de tot pe plafon chiar. culoarea e negru metalizat eu am slefuito cu p220 sa ii scot ce a mai ramas din lac si unele pete si as vrea sa stiu ce primer sa ii dau si ce vopse sa nu coste foarte mult fiind o masina veche.. si unde nu e dus lacul am matuito cu p360 trebuie si acolo primer si de ce cantitate as avea nevoie
bogdangala is offline   Reply With Quote
Old 14-09-18, 22:47   #779
nickart

Stock
 
Join Date: Sep 2018
Posts: 1
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salut.
Am si eu o intrebare pentru priceputi, am vopsit o capota si lacul este coaja de portocala si gazata pe deasupra, intrebare este: dupa slefuire se poate da un nou strat de lac? Polishul va subtia prea mult lacul zic eu.
Multumesc pentru intelegere.
nickart is offline   Reply With Quote
Old 15-01-19, 17:11   #780
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@bogdangala cel mai bine cureti si matuiesti toata masina cu P220-P360 ( cu masina de slefuit rotativa ca la mana e prea mult ) si ii dai filler la toata, apoi P600-P800 si in final vopsea 2 maini si lac 2 maini. Daca esti din Bucuresti imi dai mesaj si te trimit undeva dupa materiale bune la preturi ok. Ca si cantitate eu zic ca 2 l de vopsea ajung si 3 l de lac plus 2 cutii de filler.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -