Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-17, 22:21   #751
gabarea

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 7
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

1. ce vopsea pentru aluminiu recomandati?
2. ce inseamna vopsea Emaur?
3. cum se curata temeinic un pistol dupa folosire?
4. ce semnifica gazat cu pistolul de vopsit? am observat ca pistoalele au doua trepte. are cumva legatura cu asta? ce face gazarea?
5. blendin ce reprezinta?
6. din articolul de pe acest site https://clovis.ro/casa-gradina/unelt...e-vopsit-auto/ am gasit urmatoare informatie: "Volumul de aer oferit de compresor trebuie sa fie de 1.5 ori mai mare decat cel necesar pentru pistol la presiunea minima ceruta. Ca exemplu, un pistol care cere 460l/min cantitate de aer la 2 bari, trebuie sa primeasca in jur de 690l/min

la valoarea respectiva de presiune de la compresor."
Luand in calcul acest pistol, DeVilbiss GTi Pro LITE cu duza de 1.3 mm ce are nevoie de 270 l/min inseamna ca voi avea nevoie de un compresor cu debitul aerului refulat de 405l/min?
La specificatiile compresoarelor e specificat debitul de aer refulat. Acest debit se socoteste la presiunea de 8 bari? Sau 2 bari? Daca pistolul functioneaza la 2 bari inseamna ca debitul de aer refulat se inmulteste cu 4?
7. Pot utiliza un pistol si pentru vopsea pe baza de apa?
8. wheelman2009, spui de filtru inainte de regulator. Ce filtru e acesta? Am tot intrebat la vreo 3 magazine dar se uitau chioras la mine. Imi poti arata o poza?
9. Urmeaza sa vopsesc o suprafata de metal (ambarcatiunea de care vorbea in postul anterior) care e deja vopsita din fabrica cu o culoare de alb spre gri. SUprafata mai trebuie data cu primer? Sau primerul se da doar in cazul cand am folosit chit si cand suprafata e bruta, fara vopsea?
gabarea is offline   Reply With Quote
Old 18-10-17, 23:40   #752
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Iar pe rand :
1. vopsea speciala pt aluminiu stiu ca exista dar nu stiu ce sa-ti recomand ca n-am folosit
2. Emaur e o vopsea auto fabricata de cei de la Policolor
3, Pistolul se spala bine cu nitrodiluant suflat si sters bine
4. gazarea cu pistolul e o greseala de aplicare a vopselei n-are legatura cu reglajul pistolului ( nu stiu la ce tereferi cand spui 2 trepte )
5. blend in s- a mai discutat si e pentru profesionosti incepatorii se complica degeaba
6. un pistol normal nu prea merge si cu vopsea pe baza de apa sunt pistoale dedicate pentru vopsea pe baza de apa dar sunt scumpe pt ca sunt profesionale
7.filtru de aer pe furtun asta ar fi se monteaza intre furtun si regulator.
8.daca e deja vopsita si nu are probleme merge doar sa o matuiesti bine o degresezi apoi o vopsesti

Bafta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	compressed-air-treatmentseparator-apa-at0142_3424_800x600 (1).jpg
Views:	51
Size:	34.8 KB
ID:	3190585  
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-17, 22:18   #753
catalin9987

Stage 1
 
Join Date: Mar 2017
Posts: 15
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Seara buna
As dori sa va intreb cine stie si mi poate recomanda o vopsea pe baza de apa mai ieftina .
Mi s a cam luat de diluanti si vopsele acrilice,intamplarea face ca am si o cunostiinta care s a imbolnavit de plamani din cauza asta ,vopsitor de meserie fiind.
Am folosit de cateva ori vopsea de la Standox luata din Pallady care de altfel e foarte ok dar mi se pare scumpa.
Avem un atelier micut de tinichigerie si avem si o cabina de vopsit ,in situatia in care ma puteti ajuta cu ceva informatii eventual date de contact v as fi recunoscator.

Cu stima ..
catalin9987 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-17, 15:38   #754
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Vopsea ieftină pe baza de apa nu prea știu, o fac numai firmele cu renume și e scumpa.
Daca spui că ai cabina cel mai bine folosești o masca respiratorie de calitate cu filtre au cei de la 3M și sunt undeva la 150 lei cu tot cu filtre, filtre care se schimbă dar sunt cam 50 lei deci ieftine.
Oricum o astfel de masca trebuie sa ai pentru lac și merge și la vopsea.
Bafta.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-17, 23:25   #755
gabarea

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 7
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

1. Pe cutia de vopsea de la Novol scrie ca are termen 2 ani de zile. Ce-i cu acest termen? Doar e vopsea nu frigider.

2. Pot sa aplic primer si pe vopsea veche? Sau primerul se aplica doar pe suprafete chituite?
gabarea is offline   Reply With Quote
Old 25-10-17, 23:25   #756
catalin9987

Stage 1
 
Join Date: Mar 2017
Posts: 15
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Se poate aplica filler ul si pe vopsea veche nu numai peste chit insa numai dupa ce vopseaua a fost matuita si degresata .
Am lucrat mult cu filler Novol este foarte bun umple si niveleaza foarte bine multe defecte din vopseaua veche insa il prefer pe cel de la Klar acum
Daca este expirat nu stiu ,probabil ca daca n a fost desfacuta niciodata cutia posibil sa mai fie bun.
Wheelman multumesc pentru raspuns ,mai aveam o intrebare
Am inteles de la cei de la klar ca muta productia in bulgaria.
Deja incep sa nu se mai gaseasca lacuri si fillere de la ei.
Am vrut sa las o comanda si m au refuzat pe motiv ca se muta si n au nimic pe stoc.
Ce parere ai de produsele celor de la Autochemicals?
A folosit cineva primer sau lacuri de la ei?
catalin9987 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-18, 11:41   #757
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salut, Catalin, acum am vazut ca intrebi de produsele celor de la Autochemicals, eu am folosit lac de la ei, chit si filler si sunt bune.
Vezi ca lacul daca il iei la bidoane de 5 l e mai ieftin, eu l-am luat pe cel HS la bidon de 5 l si e bun, dai 2 maini pline fara probleme si rezista bine in timp, iar de polishat merge relativ usor. Bafta.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-18, 17:04   #758
gilau8080

Stock
 
Join Date: Mar 2018
Posts: 6
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Va salut,

Am o indoitura la un Focus pe aripa din spate. Am incercat eu sa o intrept fara sa stric vopseaua dar nu am reusit prea mult si acum batand din portbagaj in aripa cu un fier s-a fisurat vopseaua in cateva locuri. Suprafata de care vorbesc nu e mare sa zicem 15x10cm si e pe parte rotunjita/curba. Dupa ciocaneala arata cam sifonata cu denivelari
plus vopseaua fisurata. Cred ca merge umplut cu chit in unele zone 2-3mm pentru a realiza la loc suprafata rotunjita.

Nu am mai facut operatie de genul acesta si am cateva nelamuriri.
Va rog mult cine are rabdare si un pic de timp sa ma ajute cu cateva sfaturi!

Daca ma duc la un ateleier e clar orice element de vopsit e 5-7mil si aia e.

Daca incerc singur sper sa nu ajung tot acolo (chit+vopsea spray+lac+smirghel)

M-am gandit asa:
- Curat cu smirghel 60-100 bine zona, degresez
- Dau cu chit (cat de gros poate sa fie stratul cat sa nu crape singur?)
Ce fel de chit trebuie sa folosesc - la emag sunt zeci cu fibra fara poliesteric etc). Vopseaua masinii e gri metalizat. Pot sa iau orice culoare de chit?
Cat timp trebuie sa treaca pana la finisare?
- Finisez cu 200-300
- Degresez
- Filler - trebuie? nu vreau sa fie ca noua
- Vopsit spray 2-3 maini (e un pachet de 2 sprayuri ford- unul vopsea si unul lac fiecare 150ml cica suficient sa vopsesti un element de caroserie aripa usa capota etc)
- Lac 2 maini

Am citit pe aici ca in lac trebuie intaritor. Lacul din pachet are asa ceva e gata de utilizare?

Mai e ceva. La un moment dat am mai dat pe capota cu spray si lac dar dupa un timp nu imi dau seama exact poate 1 an s-a luat si a ramas exact partea care am smirghelit-o pentru vopsire (nu am curatat pana la tabla ci am luat lacul si putin din vopsea). Se poate pentru ca am folosit la final un abraziv prea fin de 2000 cred?
De ce am dat cu abraziv acolo? M-am dus la autovit este pe acolo un atelier care prepara vopsea. Am dat codul culorii/masinii si mi-a imbuteliat un spray. Cand am dat pe masina supriza!!! era muuult mai deschis. Am curatat imediat cu carpa si cu smirghel. Dupa 1-2 zile am luat spray ford care a fost perfect...dar s-a luat dupa un timp.
Tot trebuie sa cumpar sprayurile pentru caporta.

Va multumesc mult.

Last edited by gilau8080; 27-03-18 at 17:28.
gilau8080 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-18, 08:44   #759
catalin9987

Stage 1
 
Join Date: Mar 2017
Posts: 15
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salut

In primul rand tabla trebuie indreptata foarte bine ,daca zici ca ai batut cu un fier e posibil ca in unele locuri sa fi iesit mai in afara si te trezesti cand slefui chitul ca iese tabla afara.
Cumperi o cutie de chit poliesteric normal cu intaritor,nu conteaza culoarea chitului.
Ai grija sa l omogenizezi bine ,pui cam 2%intaritor.
Chitul se aplica pe tabla bine indreptata ,curatata,deprafuita si degreasata.
Mai bine dai mai multe maini de chit in strat mai subtire decat sa incarci mult odata.
Chitul il slefui cu foaie abraziva granulatie 120 fara apa.
Ai putea sa l finisezi cu 240 cand consideri ca a iesit bine
Ar fi ideal si un chit de pori pentru eventualele imperfectiuni .se gaseste e ca un tub de pasta de dinti.
Fillerul e obligatoriu.
Cumperi filler la spray desi e fara intaritor si n am idee cat tine.
Smirgheluiesti fillerul cu 320,400,800 si 1000 ultima mana pentru finisare.
Intre toate operatiunile deprafuiesti si degresezi.
Despre vopsea si lac la spray nu stiu ce sa zic,
vopseaua din spray n o poti dilua cum vrei tu iar lacul din spray n are intaritor si nu stiu cat tine.
Bafta.
catalin9987 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-18, 09:53   #760
gilau8080

Stock
 
Join Date: Mar 2018
Posts: 6
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Multumesc Catalin!

Sunt cam dezamagit de chestia cu lacul. Daca nu tine mult inseamna ca o sa se cam sterga singur.
gilau8080 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-18, 13:27   #761
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Desi au mai fost explicati toti pasii ( dar cine sta sa citeasc ) fac unele precizari :
- cureti vopseaua pana la tabla degresezi si apoi dai chit ( 2 -3 maini pana iese bine ii dai cu P120 - P150) inainte de filler dai cu P240-360
- filler la spray e slab si nu acopera dar asta e dai de 2- 3 ori
- filler il slefuiesti pe ud cu P600 apoi degresezi si vopsesti ( nu e nevoie de P800 si 1000)
- vopseaua si lacul la spray sunt o carpeala dar daca nu ai ce face dai cu vopsea 2-3-4 maini pana acopera ( dar mai gazat ca se scurge )
- lacul il dai la 15-20 min. dupa ce se usuca bine vopseaua si il dai tot gazat 2-3 maini si cu grija ca se scurge.
Toata treaba in sine e o carpeala dar ii dai o culoare.
Ala care spunea ca faci o usa sau o capota cu un spray as vrea sa-l vad cum reuseste, si daca o face bine arunc pistoalele si ma apuc sa dau cu sprayul
In targ la Vitan gasesti tot ce iti trebuie daca stii unde sa te duci.
Bafta.

Last edited by wheelman2009; 30-03-18 at 13:30.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-18, 23:43   #762
gilau8080

Stock
 
Join Date: Mar 2018
Posts: 6
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Wheelman iti multumesc.
Stiu ca e o carpeala dar nu e audi din 2016...asa ca merge. Nu imi fac probleme ca apare rugina si nu mai pot sa il vand
Poti sa imi recomanzi unde in vitan?
Am scris mai sus ca am facut un spray acolo si a iesit complet alta culoare..l-am aruncat.
gilau8080 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-18, 21:21   #763
gilau8080

Stock
 
Join Date: Mar 2018
Posts: 6
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

am facut sprayul chiar la intrarea in targ. f de treaba. a iesit exact la culoare. Lacul 2k si culoarea perfecta.

Pentru cu nu v-am ascultat si nu am dat 2-3 straturi de fuller au iesit si cateva gaurele mici mici mici. Am dat doar un strat.

Lacul pare aspru comparat cu restul ...ii trebuie o polishare?
gilau8080 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-18, 16:09   #764
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Trebuia sa dai filler 2-3 maini mai ales ca e la spray, eu dau cu pistolul 2 maini pline si sunt cazuri cand nu e suficient.
lacul pare aspru pentru ca l-ai dat prea gazat, poti sa incerci cu polish dar daca l-ai dat foarte subtire ajungi la vopsea, mai bine dai cu P800 pe apa si apoi ii mai dai 2 maini de lac si sa incerci sa nu le mai gazezi. Bafta.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-18, 22:24   #765
gilau8080

Stock
 
Join Date: Mar 2018
Posts: 6
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

ce inseamna gazat? adica sa dau de la distanta mai mare?
Cand am dat batea si un pic vantul asa ca a fost destul de gazat adica si distanta 20-25cm si nu am insistat pe un loc am dat stanga drapta sus jos. Am dat vopsea vreo 3 straturi si 3 de lac si a mai ramas si ceva in spary de 400ml
Imi era frica sa dau de mai aproape sa nu curga sau sa sara stropi.

Ce inseamna la voi maini pline?

Polish sa fac peste 1-2 saptamani sa se usuce bine lacul?

Scuze de intrebari

Last edited by gilau8080; 04-04-18 at 22:29.
gilau8080 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -