Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 17-05-14, 00:06   #661
blackshaddow

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 409
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

folosesc pentru prima data filer acrilic
1.dupa ce am aplicat am observat ca la aplicare ramane o suprafata rugoasa dece asa?
l-am slefuit si observ ca a devenit fin
2.adera vopseaua bine la acel strat de filer sau ma trezesc in timp ca se cojeste?
blackshaddow is offline   Reply With Quote
Old 17-05-14, 13:26   #662
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Vopseşte fără grijă.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 17-05-14, 16:26   #663
blackshaddow

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 409
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

multumesc pentru raspuns Andi
blackshaddow is offline   Reply With Quote
Old 21-05-14, 15:01   #664
ride2escape

Stock
 
Join Date: May 2014
Posts: 1
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Am urmarit cat am putut acest topic. Totusi este greu pentru inceput sa citesc intregul topic, de aceea am rugamintea de a ma lumina intr-o problema. Pana acum am vopsit cu emaur de la Policolor, dar din pacate dupa 2 ani vopseaua arata super de uzata. Nu sunt vopsitor profesionist, sunt doar amator. Ideea e ca acum doresc sa imi vopsesc motocicleta cu vopsea metalizata de la Mipa, din ce am vazut e printre vopselele agreate de unii de pe forum. Nu stiu daca poate sa imi apara vreo incompatibilitate intre sprit-kitul dat pe carene, rezervor, etc. Sprit kitul e pe baza de diluant Nitro. Femeia de la laboratorul de vopsele Mipa nu stie sa imi spuna daca pot aparea reactii sau nu cu acesta. Vopseaua pe care o voi cumpara tot pe baza de solvent este. Ideea e ca vreau sa dau intr-o zi vopseaua, sa o las sa se usuce bine, dupa care sa imi lipesc stikere, iar in final sa dau lacul. Multii imi spun ca ar trebui sa dau lacul imediat ce termin de vopsit pentru o priza mai buna, dar risc sa las urme cand incerc sa pun stikerele. Altii imi spun ca trebuie smirgheluita vopseaua cu 800 si dupa aia dat cu lac. Sa nu folosesc 1000 pentru ca voi avea probleme cu priza lacului de vopsea. Va rog cine a vopsit cu acest tip de vopsea sa ma lumineze si pe mine. Am un pistol cu duza de 1.2 , regulator de presiune si un compresor de 25L. La cat ar trebui sa setez regulatorul pentru o mai buna functionare ? Multumesc !

Last edited by ride2escape; 21-05-14 at 15:03.
ride2escape is offline   Reply With Quote
Old 22-05-14, 19:46   #665
blackshaddow

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 409
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

am vopsit integral masina insa fiind primul vopsit integral am scos-o usor coaja de portocala
ce ma sfatuiti sa fac?
mi s-a spus sa o matuiesc cu smilgher fin si sa ii mai dau un strat
ce smilgher sa folosesc in situatia aceasta?
sau alte metode de remediere
blackshaddow is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 07:32   #666
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by blackshaddow View Post
am vopsit integral masina insa fiind primul vopsit integral am scos-o usor coaja de portocala
ce ma sfatuiti sa fac?
mi s-a spus sa o matuiesc cu smilgher fin si sa ii mai dau un strat
ce smilgher sa folosesc in situatia aceasta?
sau alte metode de remediere
Ce vopsea ai folosit 2k sau 1k ?

Matuieste cu 2000 3000 si apoi polish .
compozite is offline   Reply With Quote
Old 23-05-14, 23:49   #667
iBogdannn

Stage 2
 
iBogdannn's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 44
Member of:
[DACIA]
Default Se poate afla nuanta(codul) vopselei de acum ?

Salut

Am un VW Vento 1997 gri . Masina am luato din Germania si este impecabila , am gasit intr-un final un veno cum mi-am dorit (1.9 TDI Automat) si foarte ingrijit .... ma rog , nu asta conteaza .

Am doua locuri unde sa umflat si mi-a sarit vopseaua , vreu sa o "carpesc" in zonele repective pentru ca nu am acum bani de o vopsea totala , dar ma gandesc ca nu imi va iesi la culoare , pentru ca masina are 17 ani automat griul ala si-a mai schimbat din nuanta .

Se poate sa imi nimereasca nuanta exacta de acum ? sau ma rog sa observ doar eu o mica diferenta ? nu ma pricem , asa ca astept un raspuns ..

si cam de ce gramaj am nevoie avand in vedere ca adunat am cam cat de doua pachete de tigari vopseaua sarita .

Multumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	post-124390-0-18503700-1380222682.jpg
Views:	114
Size:	258.7 KB
ID:	2988798  
iBogdannn is offline   Reply With Quote
Old 24-05-14, 00:27   #668
blackshaddow

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 409
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

2k de la mipa
ideea e ca azi am scos-o la soare si nu sta urat deloc chiar imi place dar daca totusi mai am vopsea am sa o mai las cayeva zile sa se usuce bine dupa care o matuiesc si ii mai dau o mana
blackshaddow is offline   Reply With Quote
Old 10-06-14, 09:44   #669
tedulus

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 47
Default Recomandare/Problema/Solutie vopsitor...

Salutari, am sa incep prin a descrie problema mea. Acum 3 saptamani am decis sa montez pe masina un bodykit si ptr ca vopseaua de pe masina nubarata stralucit am hotarat sa o vopsesc integral. Am cautat pe aici forum pe cineva care sa se ocupe de masina mea, mici modificari la bodykitul deja existent plus vopsit integral. Din cei care ofereau astfwl de servicii am ales pe cel care mi s-a parut cel mai profi, sunat ptr pret informativ, mers cu masina la el ptr pret final. Pretul stabilit fiind ok, am lasat masina. La 2 saptamani (prea mult timp ptr ce aveau de facut) au avut nevoie de vopsea, eu nefiind in tara am trimis un prieten sa achizitioneze vopseaua si sa o duca. Prietenul meu, ca si mine nu se pricepe la vopsele auto ai ce trebuie asa ca a luat legatura cu omul care lucra la masina si a intrebat ce e necesar i s-a comunicat ca vopsea, diluant, lac. Ingredientele au fost cumparate si livrate. La o saptamana sunt sunat de catre meseriasi ca el nu stie ce ingrediente a cumparat omul meu ptr ca dupa ce masina a stat la cuptor lacul nu se usuca. Ce s-a intamplat: amicului meu care a cumparat vopseaua nu i sa spus ca trebuie si intaritor ptr lac sau i s-a spus si nu a auzit sau nici eu nu stiu, cert este ca meseriasii au vopsit masina, au dat cu lac dar fara intaritor. In conditiile astea am fost sa vad ce se intampla si mi s-a spus ca desi e vina mea ca nu am cumparat intaritor, luam vopsea nou si facem jumate-jumate costurile vopselei noi. Voua cum vi se pare aceasta intamplare ? E corect sa se intample asa ? Va rog sa imi dati o parere pertinenta
tedulus is offline   Reply With Quote
Old 10-06-14, 15:53   #670
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Recomandare/Problema/Solutie vopsitor...

Orice''meserias'' sau cum ii spui tu stie din experienta sau din scoala din ce este compusa vopseaua lacul etc .Mi se pare foarte amuzanta afirmatia lor ca nu au bagat intaritor in lac doar pentru faptul ca nu ai adus.

Din cunostintele mele si din experienta cu produsele consacrate pe piata romaneasca , nu am intalnit lac fara intaritor.

Pe romaneste ''meseriasii '' tai te-au prostit , si te-au pus sa cumperi din nou materialele .
compozite is offline   Reply With Quote
Old 10-06-14, 23:18   #671
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Recomandare/Problema/Solutie vopsitor...

Ca meserias...verifici ce aduce clientul si apoi te apuci de treaba. Adevarul e undeva pe la mijloc, totusi. Oamenii au lacuit cu ce li s-a adus, DAR daca te dai profesionist, nu faci asta. Ei practic vor sa-si scoata parleala pe banii clientului. Daca aveau de schimbat o capota la un Logan, iar clientul aducea capota de Solenza, ei ce faceau? taiau si bateau cu ciocanul pana se potrivea capota? Daca trebuia schimbata planetara pe dreapta si clientul aducea planetara de pe partea stanga. La fel faceau?Nu cred.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 17-06-14, 19:18   #672
danyel88

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 36
Default Re: Coduri de vopsea

http://paintref.com/cgi-bin/colorcod...age=41&rows=50
aicia din toti ani
danyel88 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-14, 16:58   #673
colorix

Stage 2
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 33
Default Re: Coduri de vopsea

Quote:
Originally Posted by astra sedan View Post
sub ce cod se poate gasi,candy apple red este numele dar codul? ce masini sunt vopsite in aceasta nuanta ?
candy apple red se gaseste pe Chrysler si Ford .Pe chrysler este metalizat iar pe ford este nemetalizat...
Ca si cod sunt mai multe coduri...EX: H2 // PH2 // 5681
Cea de pe Ford 5681 poate fi facuta si 2K
Stima
Echipa Colorix
Vopsea auto Du Pont 1K and 2K
0722.853.342 Daniel
Bucuresti sect. 6
colorix is offline   Reply With Quote
Old 01-07-14, 10:51   #674
colorix

Stage 2
 
Join Date: Apr 2014
Posts: 33
Default Re: Se poate afla nuanta(codul) vopselei de acum ?

Salut,daca nu ai rezolvat cu vopseaua,putem pleca de la codul de culoare original al masinii...si putem adauga aditiv de matuire,iar apoi putem lucra la nuanta pana iese cel mai apropiat de ce ai pe masina.
0722.853.342 Daniel
Vopsea Du Pont
Bucuresti Sect 6

Last edited by turbojack; 02-08-14 at 10:05.
colorix is offline   Reply With Quote
Old 27-07-14, 16:32   #675
GFA90

Stage 2
 
GFA90's Avatar
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 65
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Vin cu o intrebare legata de vopsire! La 3 litrii de lac,cat intaritor trebuie?
GFA90 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -