Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 07-03-14, 16:21   #646
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Coduri de vopsea

Quote:
Originally Posted by astra sedan View Post
sub ce cod se poate gasi,candy apple red este numele dar codul? ce masini sunt vopsite in aceasta nuanta ?
Pe ford mustang in 1966.
Uite aici cum arata pe bmw :


Uite aici lista completa pe ce masini o gasesti si coduri.
http://paintref.com/cgi-bin/colorcod...%20Apple%20Red
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 22:31   #647
Balaurr

Stage 5
 
Balaurr's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,843
Member of:
[VW]
Default Re: Coduri de vopsea

Si mazda 6 parca are culoarea candy apple red,eu caut codul de culoare la verdele de pe a3
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1904042_10201752569637109_1431793243_n.jpg
Views:	64
Size:	112.4 KB
ID:	2952645  
Balaurr is offline   Reply With Quote
Old 09-03-14, 22:37   #648
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Coduri de vopsea

Quote:
Originally Posted by Balaurr View Post
Si mazda 6 parca are culoarea candy apple red,eu caut codul de culoare la verdele de pe a3
Nu e culoarea de pe vw scirocco ????

Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 25-03-14, 22:46   #649
stuky

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 5
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Ma poate ajuta cineva va rog frumos cu codul de culoare al noului Renault clio model 2013 Rouge Flamme ? respectiv aceasta

http://www.renault.ro/gama-renault/a...e/gama-culori/

Multumesc anticipat!
stuky is offline   Reply With Quote
Old 02-04-14, 11:55   #650
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by Mr. Anderson View Post
Salutare tuturor !
Am nevoie de cateva sfaturi. Punctual, m-am apucat sa reconditionez o motocicleta ! Trebuie sa-i vopsesc cadrul, jentile si plasticele. La cadru si aripi pot spune ca ma pricep cat de cat, problele apar la jenti si plastice.
Jentile sunt din duraluminiu si sunt intr-o situatie destul de buna. Am dat jos vopseaua veche cu decanol. Le-am matuit cu 120 in totalitate. Ce primer sa folosesc ? Exista unul special sau merge cu filler ? Sa-l dau in 2 straturi, unul mai gazat si unul plin , ma gandesc sa scap de finisarea cu 300 ? Timp de aerare intre straturi ? Urmeaza inca o finisare 600 cred ca este suficient pentru jenti, nuuu ? degresare, vopsire, lac !
Plasticele. Ufff plasticele... si pe astea le-am matuit tot cu 120. Am inteles ca exista un primer special pentru ele plastrofix, corect ? Pe asta cum il dau..? Direct un strat plin sau tot 2 straturi unul mai gazat si unul plin? ce timp de aerare intre straturi ? finisare tot cu 600 sau ma duc la 800 ? Ca degresant pot folosi si pentru ele tot Solvoxol ?
Si ultimele nelamuriri sunt legate de vreme. Nu am cuptor de uscare asa ca as vrea sa stiu daca le pot forta un pic la primer, la ce temperatura si pe ce periada de timp ?
Multumesc anticipat !
NU !

Pla plastice nu stiu de ce ai intervenit direct cu 120 ?
daca ai facut asta mai fa o slefuire cu 240 , 320 600 800 1000
la jante la fel .

Foloseste un primer de plastic .

Nu forta absolut nimic .Poti face asta doar in cazul in care vrei sa faci o carpeala !
compozite is offline   Reply With Quote
Old 02-04-14, 12:15   #651
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Īncerci să cureţi suprafaţa cu nişte benzină după care vei polişa suprafaţa cu pastă corectoare.
Cam orice pastă abrazivă ar fi ok şi se găseşte uşor īn comerţ.
Am īncercat mai multe pānă acum dar īţi recomanda un produs de la K2.
Este sub formă de tub (ca ăla de pastă de dinţi) şi vine īntr-o cutie aurie (precum toate produsele k2).
Vei rămāne plăcut surprins de rezultate.
Exact ! Merge cu orice pasta ! poti sa polishezi si cu COLIVA! Da cu coliva , daca nu ai hartii abrazive de 2000 implicit 3000 microni poti slefui cu o batista sau un brusture ( Verde).
Ca sa degresezi masina eu recomand ca dupa benzina sa dai un pic si foc , astfel esti sigur ca se topeste si gudronul de la aripi ! Produsele de la K2 si COLIVA sunt net superioare celor de la Mc Guiers si 3M .

Sunt useri pe forum care dau niste sfaturi de te baga in sperieti.
Benzina este un solvent prin caracteristicile chimice , ceea ce inseamna ca dilueaza, topeste, matuieste , strica orice suprafata cu care intra in contact ! de ce ai ungere la motor ?

Nu orice pasta e buna pentru polishat ! Trebuie sa sti si metoda , sa vezi suprafata , sa vezi unde s-a intervenit si unde trebuie corectat !

Nu orice sfat de pe forum trebuie luat ca atare , drept un mod simplu si ieftin sa imi fac masina singur acasa !

Nu , nu am firma de polishari si nici nu fac asta pe bani , insa am in spate 8 ani experienta in pregatiri de suprafete ( pregatit , vopsit , lustruit, mentinere )

andi_cimpean esti exeplul viu de minitecnicus , din pacate unul fara un bagaj de informatii solid despre o procedura sau studiul materialelor!

O zi buna !
compozite is offline   Reply With Quote
Old 02-04-14, 12:24   #652
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by ronaldo93 View Post
uite ce spun cei de la policolor:

Rugina

Definitie:

Deteriorari ale statului de vopsea sub forma de umflaturi neregulate. Daca se indeparteaza vopseaua umflata se poate observa dedesubt rugina pe metal, sau rugina alba pe aluminiu.

Cauze:

1. Deteriorari mecanice ale filmului de vopsea ce au cauzat penetrarea umezelii sub filmul de vopsea cauzand aparitia ruginii pe substratul de metal.

2. Slaba pregatire si curatare a substratului de metal inaintea vopsirii.

3. Rugina proaspat aparuta pe suprafete proaspat sablate.

Cum se evita:

1. Zgarieturile sau loviturile de pietre trebuiesc peparate imediat.

2. Asigurati o curatare adecvata a suprafetei de metal inainte de vopsire( degresant).

3. Suprafetele sablate trebuiesc grunduite imediat dupa sablare.

Remediu:

Indepartati toata vopseaua de pe portiune afectata si rugina de dedesubt, prin slefuire, sablare, etc. Curatati suprafata de orice urma de rugina, grasime , etc cu degresant. Aplicati un strat de grund reactiv cat mai repede posibil pe suprafata de metal curat pentru a evita aparitia ruginii si apoi incepeti aplicarea produselor urmatoare( filler, vopsea , lac).
Uite ce spune chimia : rugina este oxidul de fier ,rezultat in urma contactului cu apa, aer . Chitul este un matrial poros deci exista riscul de infiltrari de apa si o sa reapara .

Cea mai buna solutie este schimbarea pasajului ( asta daca iti permite bugetul ) sau izolarea cu o rasina epoxidica .

In industria auto( ramura reconditionari masini vechi ) acest procedeu se foloseste cel mai des.

Sper ca informatiile mele sa iti fie de folos .

O zi buna !
compozite is offline   Reply With Quote
Old 03-04-14, 10:46   #653
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Am si eu o curiozitate... Oare cati din cei care dau sfaturi aici au calcat in viata lor intr-o vopsitorie profi (gen reprezentanta uni marca)...
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 03-04-14, 14:42   #654
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@ andi_cimpean profiti de faptul ca esti moderator si stergi posturile?
Se pare ca tu esti cel care manaca pufuleti paici !

Lumea nu are bani intradevar sa mearga la service uni -marca . De aceea se apeleaza la service-uri clasa 2 , 3 si garaje de colt de bloc .
compozite is offline   Reply With Quote
Old 03-04-14, 18:05   #655
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Eu am sters trasul de par dintre domnisoare, el nu e moderator pe zona aici, nu poate face asta.
Sa ne comportam si noi dupa varsta din dreptul numelui, n-ar fi mai bine?
Hai, sa depasim momentul si sa revenim la lacuri si vopsele, e mai ok, nu?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 06-04-14, 17:47   #656
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Totusi in tot topicul, desi mie mi s-ar fi parut normal la inceputul lui, sa fie explicati toti pasii in aplicarea vopselei si a lacului protector, la inceput e o singura introducere....ca bla bla bla...nimic util la inceput, si iar revin la urmatoarea premisa, nimeni n-o sa zica aia aia si ailalta....si stiti de ce, daca ne apucam sa urmam sfaturile si sa ne facem acasa manopera, o sa mai aiba unii sau altii clienti din parti. Am patit-o eu cu procurarea anumitor materiale, nimeni niciun pic de sprijin, tot singur le-am procurat, dar asta e, altadata stim daca sa mai apelam sau nu.)
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 13:56   #657
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Topicul exista pentru intrebari si raspunsuri ale colegilor de forum, intre ei, nu e stabilit un Profesor care incepe prin a lamuri toate posibilele necunoscute ale oricarui user.
Sunt multe lamuriri, de destule ori pe intreg topicul. Sigur le gasesti, daca recitesti sau dai search pe topic, le-am vazut spuse de cand exista topicul, nu o data.
Cat despre genul de client care-si face acasa, dupa povestirile de pe internet, singur, masina, crede-ma, orice service sau atelier se lipseste bucuros.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-04-14, 14:15   #658
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Topicul exista pentru intrebari si raspunsuri ale colegilor de forum, intre ei, nu e stabilit un Profesor care incepe prin a lamuri toate posibilele necunoscute ale oricarui user.
Sunt multe lamuriri, de destule ori pe intreg topicul. Sigur le gasesti, daca recitesti sau dai search pe topic, le-am vazut spuse de cand exista topicul, nu o data.
Cat despre genul de client care-si face acasa, dupa povestirile de pe internet, singur, masina, crede-ma, orice service sau atelier se lipseste bucuros.
Service-urile nu mai fac lucrari de calitate din 3 motive :
- frauda asigurarilor (interesu e sa suga cat mai multi bani de la asigurare )
-lipsa clientilor ( cand a prins unu l-a uscat de bani , repede, fara garantie facturi etc )
- atelierele care presteaza munca la negru , pe bani putini .

Pentru partea de polish/intretinere suprafete va raspund la intrebari si va ofer suport .

O zi buna !
compozite is offline   Reply With Quote
Old 09-04-14, 11:00   #659
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by compozite View Post
Service-urile nu mai fac lucrari de calitate din 3 motive :
- frauda asigurarilor (interesu e sa suga cat mai multi bani de la asigurare )
-lipsa clientilor ( cand a prins unu l-a uscat de bani , repede, fara garantie facturi etc )
- atelierele care presteaza munca la negru , pe bani putini .

Pentru partea de polish/intretinere suprafete va raspund la intrebari si va ofer suport .

O zi buna !
Incearca sa schimbi serivce-urile in care te invarti, se pare ca nu le cunosti decat pe cele nasoale
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-05-14, 13:14   #660
adria1977

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 28
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Vreau sa fac un model pe capota si nu stiu la cat timp pot sa aplic banda adeziva fina (Bandă adezivă destinată lucrărilor de ascundere şi mascare, care permite, printre altele, realizarea unor linii fine, pinstriping, flamming...) pe culoarea de baza. Pot sa trag cele 2 straturi de vopsea in aceeasi zi? La ce interval de timp pot lipi banda , fara sa stric primul stat de vopsea?

Last edited by adria1977; 12-05-14 at 13:17.
adria1977 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -