Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-13, 21:48   #631
Mr. Anderson

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 2
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salut
Zilele trecute am facut "curatenie" prin garajul sefului meu si am descoperit un pistol Jonnesway JA-R63 cu alimentare prin suctiune !
Nu am pretentia de a ma considera vopsitor cu state vechi in domeniu, am "stropit" cateva lucruri in timpul liber mai mult sub forma de hobby. Pistolul asta (prafuit si abandonat) mi-a captat atentia, nu l-am "udat" inca dar la prima vedere pare sa aiba nevoie de duza noua, o sa ma conving cand il voi testa ! Oricum sunt cateva intrebari care ma framanta si as vrea sa aflu cateva pareri si sfaturi. Este un pistol bun (intreb lucrul asta ca eu pana acum nu am folosit pistol cu alimentare prin suctiune) merita sa caut in cazul in care este necesar pisele de schimb, pot fi gasite piese de schimb pentru el ? Poate fi curatata duza, cupa si ce o mai fi de vopseaua veche si uscata (eu ma gandeam la decanol) ; cu ce si cum se poate realiza acest lucru cat mai bine ? Oricum eu l-am facut "bucatele mai mici" si acum sta in nitro vreo saptamana (mai exact5 zile ca atatea am libere), oare am gresit ?
Multumesc anticipat !
Mr. Anderson is offline   Reply With Quote
Old 10-01-14, 13:32   #632
bz07

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 16
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salut, am nevoie de cateva informatii, daca vreau sa.mi vopsesc capota si bara masini e mai bn sa o fac pe masina sau demontate?
Ce materie prima sa folosesc, smilgher la mana sau mecanic cu flex, daca se poate cateva exemple de smilgher sau discuri
daca am un compresor cu pistol de vopsit ma descurc singur intr-o incapere incalzita (mentionez ca am indemanare m.am mai jucat cu cgituri si vopsele sparay mai mult)
Daca cineva are timp sa.mi scrie etapele de lucru si materialele a.s fi f recunoscator (vreau sa.mi dovedesc mie ca pot face asta appe la fel de bn ca in service bn fara camera sau cuptor)
Si u cost aproximativ al materialelor ?
Multumesc anticipat !
bz07 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 10:18   #633
blackshaddow

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 409
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

recomandarea mea este DA sa le dai jos de pe masina pentru ca sunt demontabile
in incaperea in care o sa le vopsesti inainte de a le vopsii iti recomand sa uzi cu apa pe jos si peretii pana la inaltimea de 1m pentru a evita ridicarea prafului
daca sunt doar pentru vopsit si nu au denivelari sau rugina trebuie doar sa matuiesti vopseaua veche cu smilgher de granulatie mica personal recomand la ochi principal este sa folosesti smilgher care s anu lase urme adanci in vopseaua precedenta
pentru vopsea si lac iti recomand un intaritor
iar pentru uscarea rapida incalzirea incaperii
ca si compresor iti recomand unul de minim 8 bri deci eexclus compresor mic
cum spuneai necesita putina indemanare ceea ce spui ca nu duci lipse deci eu cred ca o sa faci o mare economie financiara
spor la treaba
blackshaddow is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 11:25   #634
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by bz07 View Post
vreau sa.mi dovedesc mie ca pot face asta appe la fel de bn ca in service bn fara camera sau cuptor
Sunt sanse foarte mici sa-ti iasa treaba, macar apropiata de calitatea unui service normal.
Sunt si mai mari sanse ca la final sa fi irosit munca si banii tai, iar rezultatul sa-ti mangaie doar orgoliul, nu si retina....

p.s.: in atentia colegilor mei forumisti, cuvantul asta are o singura forma: http://www.dexx.ro/index.php?a=term&...=%C5%9Fmirghel

Last edited by aleks; 11-01-14 at 11:32.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 20:50   #635
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

In urma cu cateva pagini, am descris eu pasii. DAR iti recomand sa il asculti pe Aleks. Costul materialelor necesare unei asemenea lucrari sunt intre 200-400ron. In cazul in care (mai mult ca sigur) nu iti place rezultatul final nu va fi pe placul tau, pe langa banii de materiale vei mai plati si manopera. Asadar ai doua variante: platesti din prima pe cineva care stie cu ce se mananca, sau speri sa o nimeresti cu vopsitul
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-14, 13:33   #636
floryano_zmp

Stage 5
 
floryano_zmp's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 434
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

salutare, am tot urmarit thread_ul si este unul foarte interesant ...ptr ca si eu din lipsa de bani ma gandeam sa imi fac o vopsire integrala (rosu mat)dar inca sunt in dubii pentru ca in brasov inca nu am gasit pe nimeni care sa accepte sa ajut la demontare/slefuire pentru un pret mai scazut...
care ar fi sfatul? singur vs profesionist ..
numai bine
__________________
The Power of Dreams
floryano_zmp is offline   Reply With Quote
Old 21-01-14, 13:43   #637
bz07

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 16
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by blackshaddow View Post
recomandarea mea este DA sa le dai jos de pe masina pentru ca sunt demontabile
in incaperea in care o sa le vopsesti inainte de a le vopsii iti recomand sa uzi cu apa pe jos si peretii pana la inaltimea de 1m pentru a evita ridicarea prafului
daca sunt doar pentru vopsit si nu au denivelari sau rugina trebuie doar sa matuiesti vopseaua veche cu smilgher de granulatie mica personal recomand la ochi principal este sa folosesti smilgher care s anu lase urme adanci in vopseaua precedenta
pentru vopsea si lac iti recomand un intaritor
iar pentru uscarea rapida incalzirea incaperii
ca si compresor iti recomand unul de minim 8 bri deci eexclus compresor mic
cum spuneai necesita putina indemanare ceea ce spui ca nu duci lipse deci eu cred ca o sa faci o mare economie financiara
spor la treaba
Multumesc pentru sfaturi, am facut deja o mare economie cu montajul am facuto eu intrun garaj simplu ca buna ziua desfaci suruburi si pui la loc.
acum am o incapere zic eu ok fara praf cu parchet lemn masiv pe jos zugravita deci praf nu ar fi,denivelari nu am(daca erau le puteam repara ) ramane doar sa consult un vopsitor daca pretul este ok accept daca sare calul le demontez iarasi risc sa pierd 150lei pe vopsea (care contine deja lac si intaritor) si o sa incerc eu sa vopsesc , iar daca nu iese am un prieten care se pricepe la pictura si lui banuiesc ca trebuie sa ai iasa
bz07 is offline   Reply With Quote
Old 21-01-14, 17:51   #638
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by floryano_zmp View Post
salutare, am tot urmarit thread_ul si este unul foarte interesant ...ptr ca si eu din lipsa de bani ma gandeam sa imi fac o vopsire integrala (rosu mat)dar inca sunt in dubii pentru ca in brasov inca nu am gasit pe nimeni care sa accepte sa ajut la demontare/slefuire pentru un pret mai scazut...
care ar fi sfatul? singur vs profesionist ..
numai bine
Probabil nu ai discutat cu cine trebuie. Da-mi un mesaj privat.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-14, 18:23   #639
Mr. Anderson

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 2
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salutare tuturor !
Am nevoie de cateva sfaturi. Punctual, m-am apucat sa reconditionez o motocicleta ! Trebuie sa-i vopsesc cadrul, jentile si plasticele. La cadru si aripi pot spune ca ma pricep cat de cat, problele apar la jenti si plastice.
Jentile sunt din duraluminiu si sunt intr-o situatie destul de buna. Am dat jos vopseaua veche cu decanol. Le-am matuit cu 120 in totalitate. Ce primer sa folosesc ? Exista unul special sau merge cu filler ? Sa-l dau in 2 straturi, unul mai gazat si unul plin , ma gandesc sa scap de finisarea cu 300 ? Timp de aerare intre straturi ? Urmeaza inca o finisare 600 cred ca este suficient pentru jenti, nuuu ? degresare, vopsire, lac !
Plasticele. Ufff plasticele... si pe astea le-am matuit tot cu 120. Am inteles ca exista un primer special pentru ele plastrofix, corect ? Pe asta cum il dau..? Direct un strat plin sau tot 2 straturi unul mai gazat si unul plin? ce timp de aerare intre straturi ? finisare tot cu 600 sau ma duc la 800 ? Ca degresant pot folosi si pentru ele tot Solvoxol ?
Si ultimele nelamuriri sunt legate de vreme. Nu am cuptor de uscare asa ca as vrea sa stiu daca le pot forta un pic la primer, la ce temperatura si pe ce periada de timp ?
Multumesc anticipat !
Mr. Anderson is offline   Reply With Quote
Old 31-01-14, 00:05   #640
victor_petrescu

Stage 3
 
victor_petrescu's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 131
Default Mutant crystals(custom paint efect de cristale de gheata)

Este o solutie care se aplica pe o vopsea culoare de baza .dupa uscare apar cristale ca de gheata.peste aceasta se aplica culoarea de contrast.dupa uscare se matuieste cu scothbrite pana apar cristalele.la final se aplica lac.
https://www.youtube.com/watch?v=SFhdyyrMaBQ
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dna_001.jpg
Views:	113
Size:	371.2 KB
ID:	2932800   Click image for larger version

Name:	CrystalMask1.JPG
Views:	105
Size:	276.4 KB
ID:	2932801  
__________________
victor_petrescu is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 18:18   #641
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Ce nuanta de negru e ?!!!

Salut,am vazut o culoarea interesanta.culoarea de pe E46-le RRM.
Stie careva codul sau denumirea? Pare negru perlat ...dar se vede putin spre argintiu.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1604401_495734410537340_1049277982_n.jpg
Views:	112
Size:	94.1 KB
ID:	2934555  
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 03-02-14, 18:22   #642
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Coduri de vopsea

Quote:
Originally Posted by vinyl View Post
M-am gandit sa initiez acest topic cu gandul ca va fi foarte folositor celor care doresc sa afle codul unei nuante de vopsea auto.
M-am confruntat de multe ori cu problema gasirii unui anumit cod de vopsea si uneori am gasit, alteori nu. Asadar, ma gandesc ca ar fi o idee buna ca toti cei care cauta un anumit cod de vopsea sa posteze aici in speranta ca vor fi ajutati de cei in domeniu.

Pentru inceput am eu doua coduri de vopsea cautate de ceva timp.
Negrul de pe Passat si acel rosu de pe jante.
Stie cineva codurile lor exacte?
ala rosu e candy red.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 09-02-14, 21:06   #643
robaro

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 69
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

A mai folosit cineva " Vopsea auto 2K Breckner Teflon"?Este buna de ceva?adica are luciu bun,rezista in timp,trebuie lacuita?Vopsitorul a recomandat acesta marca.
Desi eu am vrut sa iau KLAR Ready Mix 11 VOC sau vopsea Acrilica 2K AMP.
robaro is offline   Reply With Quote
Old 18-02-14, 15:26   #644
dan_ro28

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 2
Default Re: Coduri de vopsea

daca nu stii care sunt codurile de vopsea te duci frumos la un magazin de vopseluri auto care fac si pe calculator si acolo cu o piesa iti scaneaza culoarea (cred ca asa ii spune la procedeu) si iti face culoarea.
eu am facut asa la o masina care nu i-am gasit codul si m-am dus cu o bucata din bara mi-a scanat-o si mi-a facut vopseaua. a iesit perfect.
dan_ro28 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-14, 16:08   #645
astra sedan

Stage 5
 
astra sedan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 411
Default Re: Coduri de vopsea

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
ala rosu e candy red.
sub ce cod se poate gasi,candy apple red este numele dar codul? ce masini sunt vopsite in aceasta nuanta ?
astra sedan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -