Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-13, 21:50   #571
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

E de recomandat sa o speli doar cu apa si atat. fara spuma activa si fara sa freci cu burete sau carpa. Timpul de uscare completa este mai indelungat.Dar dupa 2-3 zile poti s-o speli in mod normal
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 13:44   #572
Doggfatther

Stage 3
 
Doggfatther's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 122
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

as vrea sa vopsesc si io fusta , spuneti-mi va rog de ce am nevoie , momentan am lac si culoare , as dori sa-mi spuneti exact pasii ca nu am mai vopsit niciodata , txs
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC04376.JPG
Views:	87
Size:	218.8 KB
ID:	2790722   Click image for larger version

Name:	desc?rcare (2).jpg
Views:	66
Size:	286.3 KB
ID:	2790723  

Last edited by Doggfatther; 04-06-13 at 13:54.
Doggfatther is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 21:52   #573
DaNyBuCsA

Stage 4
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 171
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

salutare...am o bara de fibra de sticla pe care am cumparat-o(sh) pentru masina mea.bara este alba,iar eu trebuie sa o vopsesc neagra.ideea e ca am incercat sa curat cu smirghel vopseaua de pe ea cu un flex cu turatie reglabila,dar am reusit sa fac niste denivelari in locul unde am dat(suprafata nu mai este perfect dreapta,ci s-a facut in colturi daca ma intelegeti),dar vopseaua s-a curatat foarte usor.am incercat si manual sa curat vopseaua si este groaznic de greu.ce ma sfatuiti sa fac.merge vopsita peste vopseaua aceea?in zona unde am stricat-o(aproximativ 70cm lungime si 10cm latime) ce ma sfatuiti sa fac?nu sunt foarte pronuntate denivelarile,dar sunt acolo.daca se poate sa imi spuneti ce fel de chit sa folosesc(eu am chit cu fibra de sticla de la body-este de culoare verde cutia).se poate aplica spritz-chit direct peste vopsea?precizez ca bara vreau sa o duc sa o vopseasca cineva,dar vreau sa o pregatesc singur.
DaNyBuCsA is offline   Reply With Quote
Old 04-06-13, 22:48   #574
ronaldo93

Stage 4
 
ronaldo93's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 281
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by Doggfatther View Post
as vrea sa vopsesc si io fusta , spuneti-mi va rog de ce am nevoie , momentan am lac si culoare , as dori sa-mi spuneti exact pasii ca nu am mai vopsit niciodata , txs
O vopsesti degeaba, nu o sa tina. Sare vopseaua repede ca plasticul este foarte flexibil.
Oricum pasii sunt urmatorii:
1. smilgheruiesti
2.degresezi
3.filler
4.smilgheruiesti fillerul (cu smilgher si multa apa)
5. vopsea
6. lac

Quote:
Originally Posted by DaNyBuCsA View Post
salutare...am o bara de fibra de sticla pe care am cumparat-o(sh) pentru masina mea.bara este alba,iar eu trebuie sa o vopsesc neagra.ideea e ca am incercat sa curat cu smirghel vopseaua de pe ea cu un flex cu turatie reglabila,dar am reusit sa fac niste denivelari in locul unde am dat(suprafata nu mai este perfect dreapta,ci s-a facut in colturi daca ma intelegeti),dar vopseaua s-a curatat foarte usor.am incercat si manual sa curat vopseaua si este groaznic de greu.ce ma sfatuiti sa fac.merge vopsita peste vopseaua aceea?in zona unde am stricat-o(aproximativ 70cm lungime si 10cm latime) ce ma sfatuiti sa fac?nu sunt foarte pronuntate denivelarile,dar sunt acolo.daca se poate sa imi spuneti ce fel de chit sa folosesc(eu am chit cu fibra de sticla de la body-este de culoare verde cutia).se poate aplica spritz-chit direct peste vopsea?precizez ca bara vreau sa o duc sa o vopseasca cineva,dar vreau sa o pregatesc singur.
in primul rand trebuia sa o smilgheruiesti cu mana (cu apa era mult mai usor) pana matuiai lacul apoi o duceai la vopsit...asta poti sa faci pe unde nu ai dat cu flexul.
Partea unde ai facut denivelari trebuie reparata cu chit de fibra apoi chit de finisaj si ultima data 'spritz-chit' (doar in zona unde dai chit) si apoi vopsea si lac
__________________
BMW e36 Coupe 328i
ronaldo93 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 00:26   #575
DaNyBuCsA

Stage 4
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 171
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

multumesc pentru sfaturi!m-a mancat sa pun flexu pe bara.acum mai si repar acolo si mai trebuie sa cumpar si spritz-chit.cateva intrebari mai am:ce chit de finisaj trebuie sa cer la magazin?orice firma?cel de la body este bun?sunt un pic confuz in legatura cu acesta.este vorba de chitul normal(de culoare galbui-maro),sau este vreunul special pentru fibra de sticla? cat despre spritz-chit,ce sa iau?vreo anumita firma(precizez ca vreau la spray).eu am folosit smirghel de 80 pe bara pana acum.ce sa folosesc pentru finisaj?este suficient sa urc pana pe la 400?
scuzati daca intrebarile sunt un pic off-topic,dar am apucat sa deschid discutia aici.
edit:acestea doua sunt bune?cel albastru sa il folosesc pentru finisaj,iar cel verde pentru defectele mai mari
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	chit-body-soft-1kg-1297a15513de82f11f-650-500-1-95-1.jpg
Views:	41
Size:	47.7 KB
ID:	2791183   Click image for larger version

Name:	81-large.jpg
Views:	46
Size:	11.6 KB
ID:	2791184  

Last edited by DaNyBuCsA; 05-06-13 at 00:34.
DaNyBuCsA is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 01:02   #576
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by DaNyBuCsA View Post
multumesc pentru sfaturi!m-a mancat sa pun flexu pe bara.acum mai si repar acolo si mai trebuie sa cumpar si spritz-chit.cateva intrebari mai am:ce chit de finisaj trebuie sa cer la magazin?orice firma?cel de la body este bun?sunt un pic confuz in legatura cu acesta.este vorba de chitul normal(de culoare galbui-maro),sau este vreunul special pentru fibra de sticla? cat despre spritz-chit,ce sa iau?vreo anumita firma(precizez ca vreau la spray).eu am folosit smirghel de 80 pe bara pana acum.ce sa folosesc pentru finisaj?este suficient sa urc pana pe la 400?
scuzati daca intrebarile sunt un pic off-topic,dar am apucat sa deschid discutia aici.
edit:acestea doua sunt bune?cel albastru sa il folosesc pentru finisaj,iar cel verde pentru defectele mai mari
Majoritatea celor care vor sa-si faca singuri lucrarile de pregatire in vederea vopsirii au impresia ca e relativ simplu operatiunea. Insa, pregatirea e cea mai importanta. Nimeni nu intreaba ce are de facut pentru a da chit, ci sare direct la etapa in sine. La fel si tu (nu o spun in nume de rau, dar este o greseala des intalnita). Pentru ca acel chit de fibra sa adere la suprafata pe care este aplicat, mai intai se slefuieste cu un abraziv grosier(P80), dupa care prin suflare se indeparteaza praful rezultat. Apoi suprafata se degreseaza cu degresant antisiliconic si in sfarsit se poate aplica chitul. Era sa uit, ca sunt unii care din dorinta de a vedea lucrarea gata, uita sa mai citeasca si instructiunile de pe cutie unde scrie clar raportul de amestecare intre chit si intaritor. Inca odata repet (si nu in nume de rau), incercati sa cautati tutoriale pe youtube, macar. Stiu ca entuziasmul si pasiunea, poate ca si buzunarul va indeamna la a va pregati si vopsi masinile de unii singuri, dar credeti-ma ca nu e asa usor pe cat se pare.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 07:02   #577
DaNyBuCsA

Stage 4
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 171
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Ai dreptate.nu este atat de simplu precum pare.ma asteptam sa fie mai usor,dar in iarna am avut timp sa ma joc putin tot pe aceasta bara cu chitul din fibra si chiar m-au incantat rezultatele si as fi vrut sa duc proiectul pana la capat,mai ales ca a inceput sa imi placa.totusi ce parere ai despre materialele precizate mai sus?
DaNyBuCsA is offline   Reply With Quote
Old 05-06-13, 12:12   #578
ronaldo93

Stage 4
 
ronaldo93's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 281
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Sunt bune...dar daca tot ai zis ca o duci la cineva sa o vopseasca, de ce nu ti-o pregateste el? Ma gandesc ca se pricepe daca este vopsitor.
Ai zis ca ai mai facut si ai fost multumit, ei bine multi fac asta si sunt multumiti pana cand o vopsesc. Atunci observa ca are pori/denivelari/urme de smilgher si alte defecte.
ronaldo93 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-13, 21:47   #579
1300Racing

Stage 5
 
1300Racing's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 342
Member of:
[VW]
Default Re: Nuante de negru pentru vopsire integrala

L041 NEGRU NEMETAL DE LA VW
1300Racing is offline   Reply With Quote
Old 22-06-13, 12:25   #580
cristy2084

Stage 5
 
cristy2084's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 347
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Am si yo o intrebare : Imi ajunge 1 l de lac sa dau o mana unei dacii berline?Multumesc!
cristy2084 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-13, 13:36   #581
blackshaddow

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 409
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

un strat uniform si subtire iti ajunge sa ii dai
blackshaddow is offline   Reply With Quote
Old 23-06-13, 10:28   #582
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Am si eu 2 intrebari.
Pentru a matui lacul,sa pot sa dau alt strat,ce granulatie la smilgher sa folosesc.E ok P1500?
Peste grund cu ce granulatie dau?(Banuiesc ca P1500 este prea mare si nu mai prinde vopseaua) P800 este ok?
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
Old 23-06-13, 11:39   #583
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by adrian_rujan View Post
Am si eu 2 intrebari.
Pentru a matui lacul,sa pot sa dau alt strat,ce granulatie la smilgher sa folosesc.E ok P1500?
Peste grund cu ce granulatie dau?(Banuiesc ca P1500 este prea mare si nu mai prinde vopseaua) P800 este ok?
E prea mare 1500. 1000-1200 e granulatia recomandata. Ideea e sa nu insisti la canturi pentru ca patrunzi stratul de lac, dai de vopsea si nu ai facut nimic pentru ca necesita revopsire. Matuiesti cu 1000-1200 suprafetele plane, iar unde ai canturi si muchii, poti folosi pasla abraziva GRI(nu rosie) cu apa si pasta de matuit
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-13, 12:08   #584
cristy2084

Stage 5
 
cristy2084's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 347
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by blackshaddow View Post
un strat uniform si subtire iti ajunge sa ii dai
Multumesc!
cristy2084 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-13, 20:29   #585
adrian_rujan

Stage 4
 
adrian_rujan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 224
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Am nevoie de un sfat urgent,am spalat masina si am acoperito cu folie pentru a nu o gaza in timp ce vopsesc capota.
Toate bune si frumoasa pana acum cand am vazut ca a ramas folia imprimata in lacul masini,Nu mai iese cu orice as incerca sa frec,chear si cu diluant.
Oare la polish o iesi?
adrian_rujan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -