Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-13, 19:14   #511
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

eu dau lacul cu sata 4000 düsa de 1.4 pt lac si sunt ff multumuit cum iese.

Last edited by Lawcustoms; 24-03-13 at 19:19.
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
Old 24-03-13, 19:40   #512
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by Lawcustoms View Post
eu dau lacul cu sata 4000 düsa de 1.4 pt lac si sunt ff multumuit cum iese.
a pus cineva un desen sau nu stiu cum sa i zic ca si un actibild si pe urma a dat lacul si a iesit super interesant .

NU A DESENAT CU AEROGRAFUL.

stie cineva cum ??
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 14:55   #513
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

salutare
ce parere aveti de vopseaua max meyer ?
ce vopsea e de calitate si la pret bun ?
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 15:40   #514
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@robike probabil ca lacul a inceput sa se exfolieze ( dar nu pot sa-ti spun sigur pana nu vad exact)
@lawcustom hai sa le luam pe rand :
- nu am inteles exact ce vrei sa vopsesti la Traficul ala, dar daca vrei sa il faci pe tot cred ca iti trebuie aprox. 2 l de vopsea.
- referitor la pistoale si dozele folosite pentru lac/vopsea exista foarte multe pareri, eu unul dupa multe incercari, experiente, pratica, am ajuns sa folosesc pentru vopsea doza de 1.3, iar pentru lac doza de 1.4, oricum e bine sa ai 2 pistoale unul de lac altul de vopsea, fiecare cu treaba lui.
- vopsea/lac bune si la un pret rezonabil sunt cele de la DuPont si Spies Heker.
- vopsea Max Meyer personal nu am folosit dar din auzite am inteles ca e buna.
- comparatia dintre SATA si IWATA e ca cea intre Mercedes si BMW ambele sunt foarte bune si e o chestiune de optinune personala pe care dintre cele doua o alegi, eu unul am vopsit mult cu SATA jet 2000 si ulterior cu 3000, atat in varianta RP cat si HVLP, dar dupa ce am pus mana pe un IWATA LPH400 si W400 mi-au placut mai mult decat SATA.
- baza ( basecoat ) adica pentru aplicat vopseaua, clear coat ( pentru aplicat lacul ) IWATA Super Nova, ( ala de arata ca in Star Trek ) exista in 2 variante basecoat si clearcoat ( adica pentru vopsea si pentru lac ) nu am vopsit cu asa ceva, dar daca e o evolutie fata de vechiul LPH 400, inseamna ca e foarte bun, probabil unul dintre cele mai bune pistoale de lac.
- treaba aia cu vopsea fara lac, peste care vrei sa dai perla nu prea am inteles-o, dar oricum daca vrei sa dai perla ea se da bagata in lac, practic in lac amesteci perla apoi dai lacul cu tot cu perla in el, dar mare atentie la presiune, distanta fata de piesa, setari sa nu iti apara diferente, umbre etc. oricum iti trebuie un pistol sa atomizeze extrem de bine altfel iese tarcata, mai ales daca ai fulgi mari si e indicat sa scoti si sita din pistol.
Daca am uitat ceva sa-mi spui. Bafta.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 21:52   #515
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by wheelman2009 View Post
@robike probabil ca lacul a inceput sa se exfolieze ( dar nu pot sa-ti spun sigur pana nu vad exact)
@lawcustom hai sa le luam pe rand :
- nu am inteles exact ce vrei sa vopsesti la Traficul ala, dar daca vrei sa il faci pe tot cred ca iti trebuie aprox. 2 l de vopsea.
- referitor la pistoale si dozele folosite pentru lac/vopsea exista foarte multe pareri, eu unul dupa multe incercari, experiente, pratica, am ajuns sa folosesc pentru vopsea doza de 1.3, iar pentru lac doza de 1.4, oricum e bine sa ai 2 pistoale unul de lac altul de vopsea, fiecare cu treaba lui.
- vopsea/lac bune si la un pret rezonabil sunt cele de la DuPont si Spies Heker.
- vopsea Max Meyer personal nu am folosit dar din auzite am inteles ca e buna.
- comparatia dintre SATA si IWATA e ca cea intre Mercedes si BMW ambele sunt foarte bune si e o chestiune de optinune personala pe care dintre cele doua o alegi, eu unul am vopsit mult cu SATA jet 2000 si ulterior cu 3000, atat in varianta RP cat si HVLP, dar dupa ce am pus mana pe un IWATA LPH400 si W400 mi-au placut mai mult decat SATA.
- baza ( basecoat ) adica pentru aplicat vopseaua, clear coat ( pentru aplicat lacul ) IWATA Super Nova, ( ala de arata ca in Star Trek ) exista in 2 variante basecoat si clearcoat ( adica pentru vopsea si pentru lac ) nu am vopsit cu asa ceva, dar daca e o evolutie fata de vechiul LPH 400, inseamna ca e foarte bun, probabil unul dintre cele mai bune pistoale de lac.
- treaba aia cu vopsea fara lac, peste care vrei sa dai perla nu prea am inteles-o, dar oricum daca vrei sa dai perla ea se da bagata in lac, practic in lac amesteci perla apoi dai lacul cu tot cu perla in el, dar mare atentie la presiune, distanta fata de piesa, setari sa nu iti apara diferente, umbre etc. oricum iti trebuie un pistol sa atomizeze extrem de bine altfel iese tarcata, mai ales daca ai fulgi mari si e indicat sa scoti si sita din pistol.
Daca am uitat ceva sa-mi spui. Bafta.
ce mai vroiam sa te intreb eu am un sata 3000 hvlp cu diusa 1,3 pt. base si 1 sata 4000 rp cu diusa 1,4 pt. lac ok ?
am vazut la cineva ca avea un desen pe capota si lam intrebat daca la facut cu aerograful si mia zis ca e stiker si dupa aia a dat lac se poate asa ceva sau sunt stikere pt.asa ceva ?
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
Old 25-03-13, 22:40   #516
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

baieti, as vrea sa-mi vopsesc balotiera, dar nu stiu ce vopsea sa cumpar. eu ma gandeam la emaur, voi ce-mi recomandati ca alternativa(pretul sa fie cat de cat asemanator) ? nu vreau cine stie ce calitate, doar sa arate cat de cat bine si sa nu se duca dupa 1 an de stat in soare..
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 14:27   #517
madatzuhk

Stage 5
 
madatzuhk's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 357
Member of:
[FORD]
[DACIA]
Default Re: Vopsea Bleu Ottoman

Se poate inchide s-a dat !
madatzuhk is offline   Reply With Quote
Old 26-03-13, 14:48   #518
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@lawcustom, SATA 3000 HVLP cu doza de 1.3 e foarte bun pentru vopsea, iar SATA 4000 cu doza de 1.4 e foarte bun pentru lac, ( acum nu stiu daca e varianta RP sau HVLP, eu pentru lac prefer varianta RP )
treaba cu stikerul pe care sa il aplici peste vopsea apoi sa dai lac am auzit de asa ceva dar nu am facut, asa ca nu stiu exact cum se face, probabil ca e un stiker ceva mai special peste care poti sa dai fara probleme lac.
@iuly_007 daca spui ca vrei sa vopsesti un utilaj agricol chiar nu stiu sa existe vopsea mai ieftina decat Emaur, ceva mai buna e duralchidica dar e mai scumpa, asa ca cel mai bine iei 2-3 cutii de Emaur, 2 l de diluant Nitro si ai rezolvat-o.

Last edited by wheelman2009; 26-03-13 at 14:58.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-13, 20:09   #519
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by wheelman2009 View Post
@lawcustom, SATA 3000 HVLP cu doza de 1.3 e foarte bun pentru vopsea, iar SATA 4000 cu doza de 1.4 e foarte bun pentru lac, ( acum nu stiu daca e varianta RP sau HVLP, eu pentru lac prefer varianta RP )
treaba cu stikerul pe care sa il aplici peste vopsea apoi sa dai lac am auzit de asa ceva dar nu am facut, asa ca nu stiu exact cum se face, probabil ca e un stiker ceva mai special peste care poti sa dai fara probleme lac.
@iuly_007 daca spui ca vrei sa vopsesti un utilaj agricol chiar nu stiu sa existe vopsea mai ieftina decat Emaur, ceva mai buna e duralchidica dar e mai scumpa, asa ca cel mai bine iei 2-3 cutii de Emaur, 2 l de diluant Nitro si ai rezolvat-o.
Ms. ce vroiam sa te intreb la sata 4000 e HVLP dar pot sa i schimb diusa si cuiul si sa pun de RP ?
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 20:09   #520
ursu_bogdan

Stage 3
 
ursu_bogdan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 76
Default Re: Vopsea Bleu Ottoman

Quote:
Originally Posted by madatzuhk View Post
Se poate inchide s-a dat !
recomand
ursu_bogdan is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 22:11   #521
madatzuhk

Stage 5
 
madatzuhk's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 357
Member of:
[FORD]
[DACIA]
Default Re: Vopsea Bleu Ottoman

Sa te folosesti cu mare placere de ea!
madatzuhk is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 15:33   #522
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Pai din cate stiu eu nu merge sa schimbi capetele, adica sa pui cap de RP la un HVLP, stiu ca sunt diferite si in interor. Eu unul nu am facut asa ceva si nici tie nu-ti recomand ca mai mult ca sigur o sa dai banii degeaba pe setul de doza si cui de RP. Oricum stai linistit ca si cu un jet 4000 HVLP de 1.4 poti sa dai lac fara probleme chiar daca nu e varianta RP. Am spus ca prefer RP-ul nu ca nu merge si cu HVLP, dar la RP imi place ca are ceva mai putin over spray si mie mi se pare ca atomizeaza putin mai bine.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-13, 16:21   #523
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by wheelman2009 View Post
Pai din cate stiu eu nu merge sa schimbi capetele, adica sa pui cap de RP la un HVLP, stiu ca sunt diferite si in interor. Eu unul nu am facut asa ceva si nici tie nu-ti recomand ca mai mult ca sigur o sa dai banii degeaba pe setul de doza si cui de RP. Oricum stai linistit ca si cu un jet 4000 HVLP de 1.4 poti sa dai lac fara probleme chiar daca nu e varianta RP. Am spus ca prefer RP-ul nu ca nu merge si cu HVLP, dar la RP imi place ca are ceva mai putin over spray si mie mi se pare ca atomizeaza putin mai bine.
ok ms mult wheelman2009
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
Old 02-04-13, 22:05   #524
cristy2084

Stage 5
 
cristy2084's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 347
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Fratilor...ma scuzati ca nu am citit tot topicul ca probabil gaseam ce caut dar poate ma puteti ajuta...caut sa cumpar lac mat...imi poate spune cineva de unde pot cumpara si cat m-ar costa?Va multumesc!
__________________
cristy2084 is offline   Reply With Quote
Old 03-04-13, 16:03   #525
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

pai ai 2 variante : sa iei lac mat cu intaritor sau sa iei lac normal + agent de matuire + intaritor ( treaba cu agentul de matuire e ca poti sa-l faci mat sau semimat adica poti sa controlezi cat de mat vrei sa fie ). Ca si pret este ceva mai scump decat cel normal, dar pretul difera mult in functie de ce marca vrei, oricum sub 200 lei pentru un 1 l de lac mat + intaritor nu prea o sa gasesti. La tine in oras nu cred ca o sa gasesti asa ca cel mai bine cauta pe net si poate gasesti sa comanzi de undeva, eu iti recomand lac mat, ca te complici cu agentul de matuire.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -