Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 08-03-13, 19:28   #496
ne.radu

Stock
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 3
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salut,

am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Am un A6 care s-a cam matuit. e din 2007 si i-am facut de 2 ori polish.
nu cred ca mai merge si a treia oara asa ca vreau sa o vopsesc.(plus ca am vreo 2 chei pe portiere )
As vrea sa cumpar eu vopseaua si lacul.
Puteti sa-mi recomandati ceva produse/sau un site sa ca sa fie cat mai aproape de original?(nu ma refer la culoare)
vopseaua orig este perlata si am inteles ca lacul a fost ceramic.

multumesc.
ne.radu is offline   Reply With Quote
Old 17-03-13, 11:38   #497
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

ma ajuta si pe mine cineva am pe masina vopsea fara lac si asi vrea sa i aplic perla. ms
nu sunt un mare cunoscator sunt la inceput de drum .
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
Old 18-03-13, 20:27   #498
madatzuhk

Stage 5
 
madatzuhk's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 357
Member of:
[FORD]
[DACIA]
Default Vopsea Bleu Ottoman

Vand vopsea auto metalizata KLAR, culoarea este bleu ottoman facuta de renault,cutia este intreaga si sigilata.

Pret neg, o dau ff ieftin..

Numar de telefon 0762 63 49 85
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	194.88.148.40.jpg
Views:	89
Size:	106.1 KB
ID:	2722571   Click image for larger version

Name:	desc?rcare.jpg
Views:	153
Size:	72.2 KB
ID:	2722572  
madatzuhk is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 23:25   #499
goreaper

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 43
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by ne.radu View Post
Salut,

am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Am un A6 care s-a cam matuit. e din 2007 si i-am facut de 2 ori polish.
nu cred ca mai merge si a treia oara asa ca vreau sa o vopsesc.(plus ca am vreo 2 chei pe portiere )
As vrea sa cumpar eu vopseaua si lacul.
Puteti sa-mi recomandati ceva produse/sau un site sa ca sa fie cat mai aproape de original?(nu ma refer la culoare)
vopseaua orig este perlata si am inteles ca lacul a fost ceramic.

multumesc.
Sal.
Daca este vopsea originala , nu mai merge a treia oara polish.
Singura firma premium a ramas Standox la piata Grjului , dar este linia veche pe solvent; foarte buna..daca ma intrebi pe mine; si ceva firme de nivel mediu prin Autovit.
NU iti recoman sa iti cumperi tu vopseaua ci sa mergi pe mana serviceu-ului /vopsitorului. NU vei face prea mult bine asa si in plus nici nu vei economisi cine stie ce sume.
In principiu o piesa de vopsit este 250-300 ron cu vospsea, lac si cabina incluse (+demontat/montat tot de pe masina si pregatit cu materiale cu tot, binenteles).
Eu personal folosesc Standohid (Standox pe apa) si lacul lor Premium, care este la fel sau chiar mai bun decat cel ceramic de la Dupont (de care cred ca vorbesti tu).
Sper ca ti-am fost de folos.
goreaper is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 23:33   #500
goreaper

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 43
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by Lawcustoms View Post
ma ajuta si pe mine cineva am pe masina vopsea fara lac si asi vrea sa i aplic perla. ms
nu sunt un mare cunoscator sunt la inceput de drum .
...Man, lucrare triplu strat de vopsitorie este de nivel foarte avansat.
Eu dupa 20 de ani de vopsitorie tot nu reusesc la 100% din lucrarile triplu strat sa asez absolut perfect efectul de perla (stratul 2).
In fine....DACA ai pregatit bine si vopsit masina bine, in principiu tine cont de urmatoarele:
1. pistolul cu duza de maxim 1.3mm si incearca sa folosesti unul probat inaite pe alte lucrari si care ai garantia ca nu innoreaza pe argintiu (Devilbiss are tendinta asta)
2. monteaza absolut toate piesele (inclusiv barele) pe masina (provizoriu) ca sa nu obtii diferente al efectului de perla intre piesele stropite separat si la intervale de timp distanta.
3. aplica minim 2 straturi de perla: unul plin, al doilea de egalizare (2x distanta, aceeasi deplasare a mainii, aceleai reglaje la pistol).
Eventuale gunoia sau incluziuni de praf in stratul asta iti vor crea adevarate cosmaruri daca incerci sa le elimini. Sper sa ai super cabina la dispozitie pt asta...
Mult succes!
goreaper is offline   Reply With Quote
Old 19-03-13, 23:45   #501
goreaper

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 43
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu iese. Iese o tiganeala ieftina, pe principiul lui merge si-asa.
Asa-i ca-s niste prosti oamenii astia care lucreaza ani de zile, zeci de ani unii, si tot se mai specializeaza si se perfectioneaza, cand ar fi putut cere sfaturi pe forumuri si ar fi vopsit si ei masini din prima, decent?
Asa-i ca-s niste fraieri vopsitorii care au inceput cu ani de ucenicie, de la simplu pregatitor pana au ajuns sa poata vopsi, cand si ei ar fi putut sa ceara sfaturi in cativa pasi, si vopseau din prima de nu-si dadea nimeni seama?
Asa-i ca poate vopsi masini ORICINE dupa niste sfaturi scrise, ca doar si vopsitori sunt cu miile in tara, dar vopsitori cu adevarat buni sunt poate cateva zeci? Pai de ce? Ca teoria o stiu toti, cum de numai unii scot opere de arta, pe cand majoritatea sunt doar putin peste zugravi?
Exact in cel mai complex si delicat domeniu din industria auto sa putem face cu totii treaba decenta doar din discutii?
Like si de la mine.
Vopsesc ...de toate de mai mult de 20 de ani si invat si in ziua de astazi cand imi vine cate o lucrare ciudata sau dificila...
Toti se pricep acum la vositorie si toti cunosc un loc unde "dincolo era mai ieftin".
Ce nu intelege poporul asta tanar posesor de masini, este ca FOARTE rar..spre niciodata, daca este "dincolo mai ieftin" nu o sa iasa la fel (sau mai bine...lol) ca acolo unde este mai scump. Exista si exceptii , desigur.
Totusi eu intelg si dorinta acelora care doresc sa-si execute singur lucrarea de vopsitorie (am fost si eu pe acolo..); cred ca asta rezida din doua motive:1. lipsa banilor (pt ca sincer, nu cred ca cineva cu bani multi se va chinuii sa-si vopseasca masina dupa bloc, pe bordura cu spray-ul..) si 2. dorinta de a realiza ceva frumos din mana lui. Dar aici este posibil, foarte posibil sa se intample scenariul descris de tine: adica dupa indelungi chinuielei sa ajunga tot acolo unde trebuia mers de la inceput.
Mult succes tuturor care incerca asa ceva; dar tineti cont ca a fi vopsitor tine si de un pic de chemare interioara, de inclinatie (cunosc o groaza de tinichigii excelenti care isi dau cu stangu'n dreptu' la vopsitorie , la fel si mecanici. Cand vine vorba sa-si vopseasca masinile, ni le aduc noua; noi cand facem motorul, articulatie, ambreiaj, frane la masinile noastre, mergem la ei..pe bani! Asa mi se pare cel mai corect).
goreaper is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 07:52   #502
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

goreaper Ms.mult adevarul este ca nu prea am super cabina ( .pistoale am 2 sata digit. 3000.RP cu duza 1,2 si 4000 HVLP: 1,3
APPt. lac voi care credeti ca e mai ok ?
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 21:49   #503
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

salutare imi poate spune cineva cata vopsea si lac intra la un renault trafic (bus). Ms.
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 22:52   #504
ronaldo93

Stage 4
 
ronaldo93's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 281
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

depinde cum vrei sa il faci...doar exterior...sau daca are geamuri in spate sau nu...daca dai peste vopseaua veche sau peste filler...depinde de multi factori dar eu cred ca intra cam 2,5 l
__________________
BMW e36 Coupe 328i
ronaldo93 is offline   Reply With Quote
Old 22-03-13, 18:35   #505
ursu_bogdan

Stage 3
 
ursu_bogdan's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 76
Default Re: Vopsea Bleu Ottoman

Quote:
Originally Posted by madatzuhk View Post
Vand vopsea auto metalizata KLAR, culoarea este bleu ottoman facuta de renault,cutia este intreaga si sigilata.

Pret neg, o dau ff ieftin..

Numar de telefon 0762 63 49 85
sal
pret?
0740 599 130
ursu_bogdan is offline   Reply With Quote
Old 24-03-13, 15:28   #506
robike

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Din ce cauza se albeste lacul? .. daca e corect spus "albit". Pe suprafata lui apar niste rugozitati mici de culoare deschisa.
robike is offline   Reply With Quote
Old 24-03-13, 16:32   #507
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by ronaldo93 View Post
depinde cum vrei sa il faci...doar exterior...sau daca are geamuri in spate sau nu...daca dai peste vopseaua veche sau peste filler...depinde de multi factori dar eu cred ca intra cam 2,5 l
salut
doar exterior are geamuri lateral si in spate pai vopsea dau doar unde am dat filler (3 zone mici). cu ce marci devopsele lucrati?
la lac care e mai buna diuza de 1,3 sau 1,4?
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
Old 24-03-13, 18:45   #508
Razvanh20

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 76
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by ne.radu View Post
Salut,

am rugamintea sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Am un A6 care s-a cam matuit. e din 2007 si i-am facut de 2 ori polish.
nu cred ca mai merge si a treia oara asa ca vreau sa o vopsesc.(plus ca am vreo 2 chei pe portiere )
As vrea sa cumpar eu vopseaua si lacul.
Puteti sa-mi recomandati ceva produse/sau un site sa ca sa fie cat mai aproape de original?(nu ma refer la culoare)
vopseaua orig este perlata si am inteles ca lacul a fost ceramic.

multumesc.
in primul rand nu inteleg de ce tii neaaparat sa iti iei singur vopseaua, deoarece este mult mai scumpa fata de daca ar lua-o servisurile care au contract direct cu producatorii in fine recomand o vopsea pe baza de apa in orice caz si eu spun sa mergi pe Spies Hecker iar ca lac poti sa iei lacul care intradevar este ceramic de la Glazurit si acum ai mare grija ce (meserias) aplica vopseaua ca e posibil sa nu stie sa o aplice corespunzator deoarece fiecare vopsea se aplica in felul ei cu un anumit debit, grosime pe piesa, egalizare distanta pistolului fata de piesa,si cel mai important presiunea in fine....... bafta

Last edited by Razvanh20; 24-03-13 at 18:51.
Razvanh20 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-13, 19:02   #509
Razvanh20

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 76
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

sata jet 3000 este de vopsea doar baza atentie iar toare pe care scrie RP sunt de lac si sata 4000 rp este f bun pe aplicarea lacului dar cel mai bun pistol de pe piata NUMBER 1 ramane ANEST IWATA stie orice vopsitor care a lucrat vreodata cu el dar este si foarte scump ultimul model ajungand peste 1000 euro
Razvanh20 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-13, 19:07   #510
Lawcustoms

Stage 2
 
Lawcustoms's Avatar
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 40
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by Razvanh20 View Post
sata jet 3000 este de vopsea doar baza atentie iar toare pe care scrie RP sunt de lac si sata 4000 rp este f bun pe aplicarea lacului dar cel mai bun pistol de pe piata NUMBER 1 ramane ANEST IWATA stie orice vopsitor care a lucrat vreodata cu el dar este si foarte scump ultimul model ajungand peste 1000 euro

la ce i ziceti voi baza?
app.ANEST IWATA

SUPERNOVA

DESIGNED BY PINIFARINA

BRAND NEW SEALED IN A BOX

GRAVITY SPRAY GUN

SIZE 1.3 TIP

LS400-1301

PPS KIT (43)
daca de asta e vorba il am de vanzare cu 400E

Last edited by Lawcustoms; 24-03-13 at 19:11.
Lawcustoms is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -