Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 07-02-13, 19:18   #481
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

faza e ca masina respectiva e de tras pe ea, si nu prea conteaza aspectul, la o vopsitorie imi ia 250 lei, un sprei vopsea e 20 de lei, un sprei cu lac tot pe acolo, si un spritchit deala la fel, asa ca mi se pare mai convenabil sa incerc sa o fac eu, nu am de gand sa ma tina 10 ani, mai mult doar ca sa iau verificarea, sa mai trag 2 ani pe ea, doar k nu as vrea nici sa sara vopseaua jos dupa o luna
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 07-02-13, 21:34   #482
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Daca dai cu spray-ul poti sa o pregatesti ca la carte, degeaba!

Nu trebuie indepartat lacul..... doar matuit!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 07-02-13, 22:00   #483
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

mersi, faza e ca oricum am descoperit ca un prag si o aripa sunt umplute cu spuma si e trasa o panza pe deasupra , chituita si vopsita, asa ca un sprei in plus nu face diferenta
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 10:59   #484
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@all care dau sfaturi de genul : mai bine mergi la un vopsitor ca nu are cum sa iasa si altele de genul asta, mai bine ar fi sa va abtineti, aici colegii vor niste sfaturi pertinente, daca nu aveti habar, lasatii pe altii sa raspunda, decat sa perorati tot felul de tampenii, cum ar fi aberatia ca iesi doar cu 100 de lei mai ieftin daca mergi la o vopsitorie profesionala. Eu pot sa spun ca am sfatuit pe cineva pas cu pas cum sa-si vopseasca masina cu scule ieftine, in conditii de garaj si a facut o treaba decenta si la costat foarte putin.
@hondaD nu trebuie sa dai lacul jos trebuie doar sa o matuiesti bine, apoi curatat, izolat, degresat bine si in final vopsita, iar pe unde mai spui tu ca e ciuruita ii mai bagi niste chit de fibra slefuit, finisat si ii apoi dai cu un spray si gata, nu iese bine dar macar iesi ieftin.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 12:35   #485
HondaD

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 63
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

mersi, pai la mine chiar nu merita sa merg intrun service, ca imi ia 18 milioane manopera si ce tine de vopsit, dar imi mai trebuie si un prag si o aripa, asa ca pentru ce imi trebuie mie cu 1 mil max 1.5 mai tine 1-2 ani
HondaD is offline   Reply With Quote
Old 08-02-13, 23:27   #486
bogdanel91

Stock
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 4
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

ma poate ajuta si pe mine cu ceva...am 2 bare de fibra de sticla,sunt date intr-un strat alb...mentionez ca barele sunt noi...si vreau sa le vopsesc,imi spune si mie cineva ce sprit-chit sau grund trebuie sa folosesc pt a prinde vopseaua pe ele,sa nu sara...ca am inteles ca trebuie ceva mai special

ma poate ajuta cineva,va rog mult
bogdanel91 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-13, 20:51   #487
TZOP

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 26
Default Re: Vopsea/ lac crepat

ma toate firmele producatoare de lacuri si vopsele au diferiti aditivi facuti sa imite diferite texturi , de exeplu la ppg e un aditiv "leather grain" se numeste si imita crapaturile pielei....se amesteca cu lacul la aplicare si se aplica normal .
TZOP is offline   Reply With Quote
Old 10-02-13, 23:04   #488
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by wheelman2009 View Post
@all care dau sfaturi de genul : mai bine mergi la un vopsitor ca nu are cum sa iasa si altele de genul asta, mai bine ar fi sa va abtineti, aici colegii vor niste sfaturi pertinente, daca nu aveti habar, lasatii pe altii sa raspunda, decat sa perorati tot felul de tampenii, cum ar fi aberatia ca iesi doar cu 100 de lei mai ieftin daca mergi la o vopsitorie profesionala. Eu pot sa spun ca am sfatuit pe cineva pas cu pas cum sa-si vopseasca masina cu scule ieftine, in conditii de garaj si a facut o treaba decenta si la costat foarte putin.
Nu iese. Iese o tiganeala ieftina, pe principiul lui merge si-asa.
Asa-i ca-s niste prosti oamenii astia care lucreaza ani de zile, zeci de ani unii, si tot se mai specializeaza si se perfectioneaza, cand ar fi putut cere sfaturi pe forumuri si ar fi vopsit si ei masini din prima, decent?
Asa-i ca-s niste fraieri vopsitorii care au inceput cu ani de ucenicie, de la simplu pregatitor pana au ajuns sa poata vopsi, cand si ei ar fi putut sa ceara sfaturi in cativa pasi, si vopseau din prima de nu-si dadea nimeni seama?
Asa-i ca poate vopsi masini ORICINE dupa niste sfaturi scrise, ca doar si vopsitori sunt cu miile in tara, dar vopsitori cu adevarat buni sunt poate cateva zeci? Pai de ce? Ca teoria o stiu toti, cum de numai unii scot opere de arta, pe cand majoritatea sunt doar putin peste zugravi?
Exact in cel mai complex si delicat domeniu din industria auto sa putem face cu totii treaba decenta doar din discutii?

Last edited by aleks; 10-02-13 at 23:08.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 11-02-13, 18:02   #489
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu iese. Iese o tiganeala ieftina, pe principiul lui merge si-asa.
Asa-i ca-s niste prosti oamenii astia care lucreaza ani de zile, zeci de ani unii, si tot se mai specializeaza si se perfectioneaza, cand ar fi putut cere sfaturi pe forumuri si ar fi vopsit si ei masini din prima, decent?
Asa-i ca-s niste fraieri vopsitorii care au inceput cu ani de ucenicie, de la simplu pregatitor pana au ajuns sa poata vopsi, cand si ei ar fi putut sa ceara sfaturi in cativa pasi, si vopseau din prima de nu-si dadea nimeni seama?
Asa-i ca poate vopsi masini ORICINE dupa niste sfaturi scrise, ca doar si vopsitori sunt cu miile in tara, dar vopsitori cu adevarat buni sunt poate cateva zeci? Pai de ce? Ca teoria o stiu toti, cum de numai unii scot opere de arta, pe cand majoritatea sunt doar putin peste zugravi?
Exact in cel mai complex si delicat domeniu din industria auto sa putem face cu totii treaba decenta doar din discutii?
Un mare LIKE!!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 11:16   #490
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@aleks vad ca unora le place sa extrapoleze orice afirmatie si sa faca o multime de presupuneri nefondate, nu am spus niciodata ca vopsitorii cu experienta sunt niste prosti sau ca o vopsitorie de amator ar iesii foarte bine. Acum daca merg pe ce ai spus tu, topicul asta nu are nici un rost, ca nu poti vopsi decat daca esti un profesionist si ai ani de experienta, atfel nu ai nici o sansa, dar din pacate sunt multi cei care nu isi pot permite sa mearga la o vopsitorie profesionala si incearca sa-si vopseasca singuri masina. Asta e, pe multi nevoia ii invata si daca pot sa ii ajut cu un sfat o fac cu placere si ar fi bine sa incercam sa ii ajutam pe cat putem si sa nu ne mai pierdem in discutii contradictorii inutile.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 21:35   #491
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by wheelman2009 View Post
1)Acum daca merg pe ce ai spus tu, topicul asta nu are nici un rost, ca nu poti vopsi decat daca esti un profesionist si ai ani de experienta
2) atfel nu ai nici o sansa, dar din pacate sunt multi cei care nu isi pot permite sa mearga la o vopsitorie profesionala si incearca sa-si vopseasca singuri masina.
1) Foarte corect, ai perfecta dreptate.
2) Asta e, trebuie sa muncesti mai mult, sau sa-ti cauti modalitati de a te misca, nu de a te tārī ca melcul, ca sa-ti poti permite o masina pe care s-o si intretii, un auto proprietate personala nu e un drept garantat prin constitutie. Ma rog, asta e cu totul alta discutie, am divagat destul, sa revenim la minunatele intrebari si la raspunsurile lor.

Last edited by aleks; 13-02-13 at 21:40.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 13-02-13, 23:12   #492
Razvanh20

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 76
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Ma bogdanel in primul rand ca sa poti vopsi iti trebuie cateva scule cum ar fi in principal compresor si pistol de vopsit daca vrei sa iasa cat de cat daca nu o poti face cu spray dar nu iese deloc estetic. in fine mai intai trebuie sa verifici ce este acea solutie alba de pe bari cum ii spui u poate fi un filler, sau mai de graba eu cred ca este un chit de pistol (spritzplast) in functie de ce material este, il finisezi cu granulatia de smirghel aferenta prima varianta P800 apoi aplici vopseaua, a doua varianta P 180 apoi scazi treptat P 240 aplici filler apoi il slefuiesti cu un P600 sau P800 cu apa e foarte greu sa iti dau detalii cand nu stiu exact ce ai u acolo......... e posibil sa ai si imperfectiuni care trebuiesc corectate cu chit(chitul se aplica cu un spaclu si o tipla speciala din plastic, apoi se curata cu nitrodiluant) apoi se slefuieste cu P120 in fine e greu sa dai sfaturi cand nu stii exact despre ce e vorba acolo............
Razvanh20 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 17:58   #493
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Vopsire bara fata + spate.

Salut !
Cam cat ar costa (in medie) sa vopsesc o bara fata + spate de ford mondeo mk2? Precizez ca sunt noi-noute si culoarea lor e gri.Doresc sa le duc la un atelier ceva dar ... prima data sa stiu cam care ar fii pretul, sa ma pun pe strans in caz de ceva.
Multumesc
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-13, 18:47   #494
Ciumpy94

Stage 2
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 67
Default Re: Vopsire bara fata + spate.

Scuze de 2xpost .. am aflat si numele culorii: Pacific green.
Ciumpy94 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 22:29   #495
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Vopsire bara fata + spate.

Poti gasi si cu 400 ron, dar si cu 600ron sau mai mult. Dar grija mea cea mare ar fi potrivirea nuantei de vopsea.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -