Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-12, 14:49   #421
dragos_auto

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 5
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Multumesc mult pentru linistire "wheelman2009" .. La asta m-am gandit si eu, ca e strategie de a lui, sa ma faca sa platesc un produs pe care, de fapt, el nu il foloseste .. El poate tot cu Klar vopseste sau, mai rau de atat, cu o vopsea mai ieftina.. De aceeasi parere sunt si eu cu tine, dar am zis sa intreb pe cineva care chiar este in tema cu acest subiect .. As mai avea cateva intrebari, daca nu te superi:

1. Atelierul unde vreau eu acum sa o vopsesc nu are cuptor, crezi ca are mare importanta? Tine cont ca eu nu o vopsesc acum, ci in martie aprilie, cand e mai cald .. Cunosc meseriasi care au un solar acoperit cu o folie in care vopsesc si ce pot sa-ti spun e ca inauntru in el e o temperatura foarte mare. Crezi ca este un dezavantaj sau are importanta majora daca nu o bag la cuptor sau in solar (sau "sera" sa-i zic asa)?

2. Masina are cateva mici defecte la tabla: puncte mici infundata, din astea, defecte minore, nici vorba de rugina.. Ce tip de chit ar trebuie sa folosesc ca sa prezinte o garantie mai buna in timp? Ca am vazut ca sunt mai multe modele. (vorbesc de site-ul: http://laboratorvopseaauto.ro/9-chituri)

3. Sa folosesc spritzchit? Ca parerile sunt impartite .. Unii zic ca daca folosesti s-ar putea sa-ti crape vopseaua.. Altii, din contra, zic sa dai ca e bine .. Si daca il dai, mai trebuie slefuit?

4. Ce granulatie sa aiba smirghelul cu care slefuiesc/matuiesc masina ca sa iasa FOARTE BINE?

Multumesc inca o data pentru ajutor!
dragos_auto is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 13:50   #422
Dybu

Stock
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 2
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by dragos_auto View Post
Multumesc mult pentru linistire "wheelman2009" .. La asta m-am gandit si eu, ca e strategie de a lui, sa ma faca sa platesc un produs pe care, de fapt, el nu il foloseste .. El poate tot cu Klar vopseste sau, mai rau de atat, cu o vopsea mai ieftina.. De aceeasi parere sunt si eu cu tine, dar am zis sa intreb pe cineva care chiar este in tema cu acest subiect .. As mai avea cateva intrebari, daca nu te superi:

1. Atelierul unde vreau eu acum sa o vopsesc nu are cuptor, crezi ca are mare importanta? Tine cont ca eu nu o vopsesc acum, ci in martie aprilie, cand e mai cald .. Cunosc meseriasi care au un solar acoperit cu o folie in care vopsesc si ce pot sa-ti spun e ca inauntru in el e o temperatura foarte mare. Crezi ca este un dezavantaj sau are importanta majora daca nu o bag la cuptor sau in solar (sau "sera" sa-i zic asa)?

2. Masina are cateva mici defecte la tabla: puncte mici infundata, din astea, defecte minore, nici vorba de rugina.. Ce tip de chit ar trebuie sa folosesc ca sa prezinte o garantie mai buna in timp? Ca am vazut ca sunt mai multe modele. (vorbesc de site-ul: http://laboratorvopseaauto.ro/9-chituri)

3. Sa folosesc spritzchit? Ca parerile sunt impartite .. Unii zic ca daca folosesti s-ar putea sa-ti crape vopseaua.. Altii, din contra, zic sa dai ca e bine .. Si daca il dai, mai trebuie slefuit?

4. Ce granulatie sa aiba smirghelul cu care slefuiesc/matuiesc masina ca sa iasa FOARTE BINE?

Multumesc inca o data pentru ajutor!
salut

1.nu prea e mare diferentza ca o vopsesti in cuptor sau in solar singura chestie(solar) e ca se usuca un pic mai greu si trebuie sa aiba 2 iesiri sa se faca un pic de curent sa nu raman gazele de vopsea inauntru si ceva important sa nu fie condes sus pe folie si la cuptor are ventilatie si usuca masina in 30 de minute(o poti monta).

2.daca nu sunt adanci merge sa dai cu un chit fin,dar daca is mai mari ceva un chit universal.

3.foloseste spritzchit e cel mai bun face o aderantza buna pentru vopsea;nu este indicat sa dai vopsea peste chit.si slefuestel cu 600 la apa sau cu discuri rotative 400 la uscat.
Dybu is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 22:00   #423
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

1. merge si in solar, dar cu conditia sa speli/uzi pe jos si folia sa fie cat mai curata alfel vei avea probleme cu gunoaiele in lac, daca o faci in primavara si afara sunt vreo 20 C nu vor fi probleme, eu am vopsit si la temperaturi mai joase si a iesit bine.
@dybu ce spui tu ca nu e mare diferenta intre solar si cuptor e o prostie, o cabina e un mediu cu temperatura si venilatia controlate, lumina puternica din toate unghiurile si fara praf si toata astea fac o mare diferenta, ca merge si altfel e o alta treaba, dar cabina ramane cabina, eu am vopsit in ambele situatii si stiu ce vorbesc.
2.daca nu ai mult de incarcat merge fara probleme chit normal ( poliesteric ) eu unul iti recomand Body LP-Plus Soft ca se slefuieste usor si e bun cand nu ai mult de incarcat, daca aveai de incarcat era alta discutie, dar in cazul tau doar faci masa cu un smirghel mai grosier P80-P100 si apoi dai chit.
3.peste zonele cu chit obligatoriu se da filler ( spritchit cum i se mai spune ) altfel se contureaza chitul si toate zgarieturile apar sub vopsea, eu am avut situatii cand am dat filler la toata masina tocmai ca avea cum spui tu mici defecte si imperfectiuni peste tot si in felul asta a iesit la perfectie.
4. la matuit vopseaua sa folosesti P600-P800 pe apa, in nici un caz P400 cum zice @dybu ca o zgarii aiurea, inainte de filler sa dai cu P360-P400 si sa nu uiti sa degresezi bine masina inainte de filler pe zonele respective si apoi toata masina inainte de vopsea.
Bafta si daca mai ai nelamuriri intreaba-ma, eu spre deosebire de altii vorbesc din experienta nu din auzite.

Last edited by wheelman2009; 24-11-12 at 22:03.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-12, 13:12   #424
dragos_auto

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 5
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salut .. De incarcat cu chit nu am unde, doar de sters cateva linii, puncte si alte mici imperfectiuni in tabla .. In rest m-ai lamurit la toate intrebarile "wheelman2009", multumesc .. As mai avea 2 chestiuni de intrebat:
1. Am vazut vopsitori care vopsesc masini, afara, sub ceru' liber, in curte, dimineata cand se ia roua, dar nu prea tarziu, sa nu fie soare puternic si sa-i fure la ochi, dar nici spre seara ca se apropie sa se intunece si se pun musculitze sau alte insecte care se lipesc de vopsea si de-abia dupa ce o vopsesc o baga in garaj/solar sau ce au ei .. Acum intrebarea mea e ce parere ai tu, o parere subiectiva, ca vopsitor cu experienta, despre treaba asta .. Cat si cum ar afecta vopseaua modul asta de vopsire?
2. Si inca ceva daca ai cunostinta in domeniu: eu as vrea sa antifonez toata masina: si pe sub podea (adica exterior) si inauntru (adica interior/in masina), inclusiv pe interiorul aripilor, portbagaj, fetele de usi dupa care sa lipesc pasla pe podea si pe fetele de usi si vreau sa stiu ce parere ai (bine sau nu) sau daca trebuie sa modific sau sa adaung ceva si daca se folosesc 2 tipuri de antifon (unu pentru exterior, mai "tare" ma gandesc) si altul la interior. Mentionez ca scopul meu este ca iarna sa se piarda cat mai putina caldula (deci termic) si sa nu se mai auda zgomote de afara, de la motor etc (deci fonic).
Multumesc mult pentru raspunsurile de mai sus, chiar le asteptam de la tine, wheelman2009 .. N-o sa ezit sa te intreb de cate ori am vreo nelamurire.. Multumesc inca o data!
dragos_auto is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 11:03   #425
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by dragos_auto View Post
Salut .. In primu' rand imi cer scuze ca pun o intrebare care despre care poate s-a mai vorbit aici, cu toate ca n-am vazut-o .. As dori sa mi vopsesc masina, o dacia 1310 din 2003, culoarea ei este ALBASTRU CATIFEA si am vrut sa cumpar vopsea, lac si toate cele de la KLAR, dar un vopsitor mi-a zis ca nu e deloc buna vopseaua de la KLAR. Imi poate spune cineva daca este buna sau nu? Precizez ca 1L vopsea=135 LEI .. Astept raspunsurile voastre si scuze inca o data .. O seara buna!
ce trebuie sa iei in calcul cand cumperi vopsea de la Klar este ca cea care vine sub forma de pigmenti si se prepara la fata locului dupa reteta(aprox 200 Ron/l) este cu totul altceva fata de acel ReadyMix pe care vrei tu sa il iei cu 135 RON...Ready Mix-ul este apa de ploaie, are o putere de acoperire net inferioara fata de primul produs. cel mai simplu vezi asta daca pui putina vopsea din fiecare in cate un pahar de plastic, agiti usor si lasi sa se aseze 1-2 min...apoi analizezi ce ramane pe pereti si cat de opac este. Ready Mix-ul nu cred ca va reusi sa acopere in 1+1/2 straturi, mai ales daca ai zone cu filler...asa ca va intra mai mult...
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 18:39   #426
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

1. de vopsit masina afara in aer liber nu recomand in nici un caz ( se vor pune multe gunoaie praf etc si e pacat de atata munca ) si ca sa-ti dau un exemplu eu am vopsit masini in garaj izolat tot pereti, tavan cu folie antistatica, spalat si udat pe jos si cu toatea astea tot se mai pun cateva fire de praf, am avut situatii cand si in cabina mai apareau cateva fire de praf de iti venea sa inebunesti, deci incearca sa o faci undeva in interior, am vazut si masini vopsite cum spui tu afara sau intr-un garaj murdar si erau pline de gunoaie.
2. la exterior da cu antifon, eu folosesc din ala care se da cu pistolul dar e mai scump sau mai e unul la cutii mai mari care se da cu pensula ( vopsea insonorizanta cauciucata) merge si ala ca e mai ieftin si tu ai mult de dat.
la interior pe fete de usi, pe interior la aripile de spate etc. cea mai buna e ceara de cavitati si aia tot cu un pistol special se da, iar inainte de pulverizare sa o incalzesti.
@darktemplar nu stiu de ce spui tu ca Ready Mix-ul de la Klar e apa de ploaie, ai folosit vreodata sau vorbesti din auzite ? eu am vopsit cu ea si acopera fara probleme, din 2 maini pline se acopera chiar daca dai peste filler si daca tot vorbim de ea, eu cu 1,5 l de Ready Mix am vopsit integral o masina care era 90% in filler ( exterior + spoilere fara interioare ), am vopsit si cu Sipes Heker, De Beer, DuPont etc. si e adevarat ca sunt mai bune dar au si preturi pe masura.
@dragos_auto daca tot vorbim de vopsele eu am vopsit recent cu vopsea Quickline, ( e o vopsea no name dar pe care ti-o recomand ) sunt cutii de 0,75 si au culorile din paletarul de Ready Mix-uri, printre care si albastru catifea, e aprox. 65 lei o cutie ( eu am luat din Targ de la Vitan ) si am vopsit integral o masina cu 3 cutii si din a 3-a a ramas aprox. 1/2, deci am folosit aprox. 1,8 - 1,9 l de vopsea la toata masina, intra si mai putin dar am mai facut separat si cateva maruntisuri din plastic si sa mai dus ceva vopsea.

Last edited by wheelman2009; 26-11-12 at 18:45.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 10:05   #427
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@wheelman2009, nu vorbesc din auzite...eu nu comparam Klar-ul cu Standos, Du Pont etc...comparam strict cele doua produse ale Klar...in incercarea de a nimeri formula corecta de vopsea pentru masina proprie am incercat de toate...printre care o formula preparata la distribuitorul Klar si evident Ready Mix (Negru Abanos)- in ideea ca voi face o afacere....eu unul am ramas dezamagit...asta nu inseamna ca nu acopera; insa nu la fel de bine ca prima varianta...fiind necesara o cantitate de vopsea mai mare; cum am mai spus...asta este doar parerea mea bazata pe experienta de tip " trial & error", nu inseamna ca este un adevar absolut...
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 27-11-12, 13:27   #428
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

ok am inteles acum ce vroiai sa spui, oricum vopseaua Ready Mix nu e chiar apa de ploaie, ideea e ca intre vopseaua Klar facuta pe cod si cea Ready Mix e o diferenta dar nu foarte mare, iar negru abanos e o culoare nu foarte reusita, e destul de stearsa si daca vrei sa faci oarecum o economie de bani si sa ai totusi un rezultat bun, iei un ready mix sa dai o prima mana, apoi ii dai mana finala cu o vopsea pe cod dar din gama premium, acum se poate si ca vopseaua pe care ai cumparat-o tu sa fi fost botezata ( adica mai diluata decat in mod normal ) si din cauza asta sa acopere foarte slab.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 18:13   #429
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

O intrebare legate de vopsirea integrala a masinii: daca in talon / certificat inmatriculare masina are trecuta culoarea "VERDE", pot modifica nuanta, culoarea de baza ramanand verde fara sa schimb actele?

Eu am 08L ca si culoare, e Verde Ural de la GM. As vrea sa schimb nuanta de Verde cu ceva mai exotic gen Alpina Green de la BMW - http://www.m5board.com/articles/iaa2007/DSC00057.JPG.
__________________
Ex: Seicento Sporting Abarth

My Opel Astra MKIV Coupe
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 20:32   #430
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Poti sa o faci orice nuanta.... VERDE sa fie!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 22:02   #431
mihaiyrd

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 48
Question Ce Nuanta De Albastru Sa-mi vopsesc masina ?

As vrea sa imi vopese masina si inca nu m am hotarat ce nuanta de albastru sa o fac .... un Jaguar x type ... Voi ce spuneti ?

o sa incep eu cu niste nuante care mie imi plac ft mult... de incercat am incercat doar atlantisul de pe m3 mi-au vopist la service o aripa de masina si am senzatia ca nu a iesit chiar ca in poza ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	LY5Q or LY5Q-E9.jpg
Views:	115
Size:	40.2 KB
ID:	2624703   Click image for larger version

Name:	634285949906602609738356-5617071-700_700.jpg
Views:	137
Size:	80.5 KB
ID:	2624704   Click image for larger version

Name:	san marino.JPG
Views:	86
Size:	31.3 KB
ID:	2624705  

Click image for larger version

Name:	tanzanite.JPG
Views:	72
Size:	30.9 KB
ID:	2624706   Click image for larger version

Name:	FrenchRacingBlue.jpg
Views:	92
Size:	62.3 KB
ID:	2624707   Click image for larger version

Name:	le mans.JPG
Views:	60
Size:	31.9 KB
ID:	2624708  

Click image for larger version

Name:	midnight.JPG
Views:	65
Size:	31.0 KB
ID:	2624714  

Last edited by mihaiyrd; 28-11-12 at 22:07.
mihaiyrd is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 13:41   #432
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: Ce Nuanta De Albastru Sa-mi vopsesc masina ?

Culorile de pe r8 si de pe m3 mi se par cele mai ok. Si asta ar mai fi o idee:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Mercedes-Benz-A-Class-side-blue-in-city-square-1024x640.jpg
Views:	138
Size:	207.7 KB
ID:	2626037  
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 13:42   #433
mihaiyrd

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 48
Default Re: Ce Nuanta De Albastru Sa-mi vopsesc masina ?

cum se numeste culoarea?
mihaiyrd is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 17:51   #434
Andreynyo

Stage 5
 
Andreynyo's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 592
Default Re: Ce Nuanta De Albastru Sa-mi vopsesc masina ?

Mie personal, nuanta de albastru de pe E36 M3 (1996), Estoril Blue, mi se pare cea mai frumoasa nuanta de albastru facuta vreodata

Bineinteles, gusturile difera.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW_M3-1.jpg
Views:	165
Size:	199.0 KB
ID:	2626181   Click image for larger version

Name:	M3_01.jpg
Views:	156
Size:	308.7 KB
ID:	2626182  
Andreynyo is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 15:42   #435
ZaShark
VW Driver

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 66
Member of:
[VW]
Default Re: Ce Nuanta De Albastru Sa-mi vopsesc masina ?

Eu as pune deep sea blue metallic sau Estoril Blue de care mentioneaza colegul.
Cam asta e nuanta pentru deep sea:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Whoa!2.jpg
Views:	194
Size:	149.6 KB
ID:	2626990  
ZaShark is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -