Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 27-05-12, 18:18   #346
GelucuGti

Stage 2
 
GelucuGti's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 31
Default salut ajutor cat este pretu de vopsit un negru mat la bmw 320 ???

ms la toti care ma poate ajuta si in ce oras se poate face
GelucuGti is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 20:50   #347
Cosioan

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 2
Default Curatare vopsea/chit/rugina de pe o batrana

Salut!
Am inceput, impreuna cu tatal meu, reconditionarea unui plymouth P4 (ca hobby de weekend) Totul se desfasoara in curte, fara echipamente profi. La partea mecanica nu avem probleme, dar vroiam sa va cer un sfat in legatura cu vopseaua.
Masina are, in multe locuri, aberant de mult chit iar unde vopseaua e ciupita, pete de rugina. Din cate am citit pe net, sablatul ar fi cel mai indicat. Stie cineva daca intr adevar asa este si un loc unde se face asa ceva in bucuresti?
Daca nu, ce alte metode de a da jos tot de pe ea mai sunt?
Mersi
Cosioan is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 21:49   #348
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Curatare vopsea/chit/rugina de pe o batrana

sablatul complet cu zapada carbonica te costa cel putin vreo 2500 ron,si imediat dupa e indicat sa dai un grund peste toata tabla altfel o ia rugina repede.
Insa poate tu ai nevoie de niste perii de sarma pentru flex sau bormasina si multa perseverenta,si niste discuri abrazive care seamana cu buretii de vase scotch brite,ca sa iei intai vopseaua
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 01-06-12, 22:02   #349
Cosioan

Stock
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 2
Default Re: Curatare vopsea/chit/rugina de pe o batrana

Mersi pt rasp.
Discuri abrasive pt slefuitor rotativ te referi? Nu am asa ceva, doar din acela pe vibratii, dar pot sa imprumut daca spui ca ar face o diferenta.
Ce grund sa dau dupa? Doar ceva pt protectie, pana rezolvam toata partea mecanica(1-2 ani va dura probabil)
Ms
Cosioan is offline   Reply With Quote
Old 03-07-12, 16:49   #350
Narcis.Rofel

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 4
Default retusare vopsea mata

Salut ,de curand mi.am vopsit masina in negru semi.lucios si am aplicat un lac mat , numai ca dupa uscare am descoperit pe toata suprafata masinii fire de praf . As dori sa stiu daca se poate retusa in vre.un fel tinand cont ca lacul e mat si asa vreau sa ramana...? Stiti cumva se poate polisha dar sa ramana efectul mat?
Narcis.Rofel is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 20:11   #351
bigathebest

Stage 5
 
bigathebest's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 877
Default Re: metal flake...cine ma ajuta ....

tocmai sa vroiam sa deschid si eu in topic separat despre tutoriale cu metal flake...de unde il poti cumpara...si cum se aplica...???....dai intai vopsea si dupa bagi in lac acei fulgi...???va rog sa ma lamuriti si pe mine....sau nunte de verde..vreau ceva deosebit...
__________________
bigathebest is offline   Reply With Quote
Old 10-07-12, 23:26   #352
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: metal flake...cine ma ajuta ....

http://www.hotrod.com/techarticles/b...ix_metalflake/

http://translate.google.ro/translate...ake%2F&act=url
__________________
________________
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 11-07-12, 00:16   #353
bigathebest

Stage 5
 
bigathebest's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 877
Default Re: metal flake...cine ma ajuta ....

multumesc...acuma sa vad cum fac rost de el....
bigathebest is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 11:34   #354
darktemplar
Toyota Driver

Stage 4
 
darktemplar's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 217
Member of:
[Toyota]
Default Re: metal flake...cine ma ajuta ....

am fost si eu interesat de asa ceva...asa ca am sapat pe net...pentru fulgi poti alege un brand de renume-ppg, House of kolor sau no name-abunda netul de vanzatori de asa ceva...unul dintre ei, unde gasesti si foarte multe info utile despre cum sa aplici flakes sau perle este ( sper sa nu fie considerata reclama- eu n-am nici un interes sa ii promovez) www.paintwithpearl.com.
in mare, cel mai comun fulgii metalici se amesteca in lac sau flake carrier..fulgii mici si f mici pot fi amestecati linistit in lac daca ai grija sa agiti mereu amestecul...fulgii mari necesita carrier special. fulgii de 0.008 pot fi dati cu duza de 1,5...cei mai mari necesita duze mai mari de 1,7-2.2

personal gasesc fulgii metalici interesanti doar pt moto sau, in cazul auto, pentru portiuni restranse sau dilutie mare astfel incat sa apara in vopsea foarte rarefiati...dati in mod compact creaza un aspect mult prea "sclipicios" ce da in kitsch( la americani nu e insa nici o problema); o chestie foarte interesanta sunt insa fulgii flip-flop ce creaza un aspect pseudo cameleon sau cei de tip prismatic
__________________
Arguing on a forum is like runing on special olympics: even if you win, you're still retarded
darktemplar is offline   Reply With Quote
Old 13-07-12, 13:29   #355
bigathebest

Stage 5
 
bigathebest's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 877
Default Re: metal flake...cine ma ajuta ....

salut...multumesc o sa ma uit acum pe site-ul de mi lai dat....eu vreau sa pastrez verdele masinii( cel din poza)...si sa ii bag metal flake tot verde.. in lac...sa sclipeasca cat mai mult....un video, cam cum asi vrea sa arate...uite un tutorial ca la carte...despre cum sa aplici metal flake...

https://www.youtube.com/watch?v=OxG8DDthfCc
https://www.youtube.com/watch?v=CyArO...feature=relmfu


https://www.youtube.com/watch?v=JLOye...reply_received
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG0607.jpg
Views:	281
Size:	1.29 MB
ID:	2494807  
bigathebest is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 16:40   #356
Rinuxxl

Stage 2
 
Rinuxxl's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Talking Re: metal flake...cine ma ajuta ....

Quote:
Originally Posted by claudiugtt View Post
am nevoie de cineva experimentat sami dea cateva detali ....cea ce nu stiu ..diuza de cat sa fie la pistol ca sa pot imprastia fulgi...si alte secrete daca mai stiti ...sau un nr de telefol la cineva care a facut asa ceva...va multumesc

Salut eu mi-am vopsit masina cu metale flake gold rainbow dimensiune medium.Este foarte simplu se vopseste masina cu culoare daca necesita reparati iar daca nu sa matuie se pregateste normal cat lac ai nevoie si se adauga metal flake-urile in lac cat de dens vrei sa fie.eu am folosit pistol cu diuza de 1.4 dar fara filturu ca daca lasi filtru o sa se infunde si ii sufli cat mai gazat nu umed si plin ca o sa curga si dupa ce iti place cum arata atuncea ai 2 posibilitati il lasi sa se uste si il matuiesti si ii dai inca o mana de lac sau faci cum am facut si eu dupa ce ai dat cu metal flake ultima mana dai numa lac curat si gros si dupa ce sa uscat il finisezi si il polisezi si dupa aia te bucuri de privirile toturor unde mergi mai ales noaptea la lumina neoanelor este ceva demential si ziua la razele suarelui
Rinuxxl is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 09:58   #357
bigathebest

Stage 5
 
bigathebest's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 877
Default Re: metal flake...cine ma ajuta ....

salut rinuxxl...poti pune si tu cateva poze cu masina cum a iesit vopseaua.???...si de unde ai cumaprat metal flake-ul si cam cat ti'ar trebuii pentru toata masina....multumesc..
bigathebest is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 10:18   #358
Rinuxxl

Stage 2
 
Rinuxxl's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: metal flake...cine ma ajuta ....

Le am cumparat dintr-un magazin din dublin si o fost 113gr si am folosit cam jumate si 6 litri de lac ca iam dat foarte mult ca sa am de unde sa polisez.

Shot at 2012-07-17


Shot at 2012-07-17


Shot at 2012-07-17


Shot at 2012-07-17

si o sa pun si un video sa aveti o idee cum arata noaptea la neon ziua la soare nu prea am facut poze
https://www.youtube.com/watch?v=c1S10...&feature=g-upl

Last edited by Rinuxxl; 17-07-12 at 10:22.
Rinuxxl is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 12:38   #359
bigathebest

Stage 5
 
bigathebest's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 877
Default Re: metal flake...cine ma ajuta ....

frumos..si ai dat flake argintiu pe albastru masiini nuh?
bigathebest is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 12:42   #360
Rinuxxl

Stage 2
 
Rinuxxl's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 29
Default Re: metal flake...cine ma ajuta ....

da am dat peste topaz blue metalic
multumesc si masina ta e frumoasa

Last edited by Rinuxxl; 17-07-12 at 13:08.
Rinuxxl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -