Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 21-05-12, 18:30   #331
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by Grafiku View Post
Salutare tuturor.Vin si eu cu una bucata problema..un un passat din 98 care pe ici colo are rugina puscata..la aripi mai exact.Pe plafon am obs ca s-a dus pe o buna bucata lacul..presupun ca lac e..a ramas vopseaua mata sa zic asa..si daca bag unghia se duce ca lacul de pe unghii..pe o oglinda la fel..aceeasi problema..plus de asta o usa se vede ca are o nuanta diferita fata de restul masinii.Acuma ce as vrea eu,in vreo 2 luni ma duc in tara..acum sunt in Londra..si o data ajuns acasa vreau sa o revopsesc.Masina e alba..si as vrea tot alb..pt ca imi place..arata foarte bine,doar ca as vrea un alt alb,mai exact mat...Vad ca printre voi sunt adevarati meseriasi,va rog mult sa imi dati cateva sfaturi,ce vopsele,lacuri sa cumpar,daca stiti si cv preturi nu m-ar supara..eventual as putea sa ma interesez si aici,sa vad cum sta treaba,poate sunt mai calitative..orice parere e binevenita.Ar mai fi un moft de al meu,plafonul negru,la fel mat..dar presupun ca e la fel ca si restul masinii doar o alta vopsea,alta culoare.Infine,nu ma mai lungesc,va las pe voi sa ma sfatuiti.
Cu preturi nu te pot ajuta, insa daca vrei o vopsea mata, nu e cine stie ce problema daca te adresezi cui trebuie. Efectul mat se obtine din lac:exista lac lucios (obisnuit) si lac mat (cu agent de matuire). Asadar poti vopsi masina si roz mat, verde mat si mai stiu eu ce culoare. Toata treaba e din lac. Mai e varianta putin mai ieftina. Ma refer la vopselele 2k pentru vehiculele comerciale(dube, camioane,cap tractor) care se prepara tot cu agent de matuire. Iar daca mai intai ti se vopseste plafonul negru mat si a doua zi restul masinii alb mat...nu cred ca e o asa mare problema. Tot ce iti trebuie tie: bani, rabdare si cineva care stie cu ce se mananca vopsitoria.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 18:36   #332
Grafiku

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 8
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

poi..nu are rost sa ma ascund dupa deget sau sa ma dau mare bogatas..inainte sa vin aici am fost la o vopsitorie si am intrebat de ceva preturi si atunci imi cereau in jur de 18 mil cu tot cu pregatiri..adica partea de tinichigerie..plus materialele lor..manopera etc.Deci tot la gata 18 mil..insa era vb de vopsea simpla..alb simplu nu mat.Acuma...cam de ce diferenta vb?Zici timp..aici ar putea fi o problema pt ca eu am de gand sa plec in iulie acasa iar in 4 august am nevoie de masina neaparat..cam cat ar dura toata treaba asta?Mai mult de o sapt?
Grafiku is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 18:46   #333
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by Grafiku View Post
poi..nu are rost sa ma ascund dupa deget sau sa ma dau mare bogatas..inainte sa vin aici am fost la o vopsitorie si am intrebat de ceva preturi si atunci imi cereau in jur de 18 mil cu tot cu pregatiri..adica partea de tinichigerie..plus materialele lor..manopera etc.Deci tot la gata 18 mil..insa era vb de vopsea simpla..alb simplu nu mat.Acuma...cam de ce diferenta vb?Zici timp..aici ar putea fi o problema pt ca eu am de gand sa plec in iulie acasa iar in 4 august am nevoie de masina neaparat..cam cat ar dura toata treaba asta?Mai mult de o sapt?
Nu stiu la ce vopsitorie ai apelat, insa 18mil mi se pare extrem de putin. In banii astia cred ca beneficiezi de calitate minima atat la manopera cat si la materiale. O vopsire profesionala dureaza aproximativ 2 saptamani (de cand ai lasat masina in service si pana o ridici) si costa macar 30mil. Bineinteles ca acest timp poate scadea sau creste in functie de cat de grave sunt defectele prezente.Dar eu ma refer la un atelier de vopsitorie care totusi ofera calitatea mai sus mentionata.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 19:01   #334
Grafiku

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 8
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Am inteles...ins ca astia la care am fost eu is vai de ei..daca e cum zici tu nu are rost sa tric masina..ca mai mult o stric in cazu de fata.O sa merg pe la mai multi sa vad ce zic..nu o sa ma arunc cu capul in fata.Probleme mari nu sunt,cum am mentionat in primul post..sunt doar 2 probleme de rugina ..in rest nah..e alba si e din 98..se vede ca deja e trasa de soare..nu mai are luciu cum trebuie..Inca o nelamurire..albul mat nu e mai pretentios decat cel lucios?Ar mai fi o solutie..sa i rezolv rugina si sa o bag in folie..dar nici cu aceasta nu sunt prea in tema.
Grafiku is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 19:06   #335
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by Grafiku View Post
Am inteles...ins ca astia la care am fost eu is vai de ei..daca e cum zici tu nu are rost sa tric masina..ca mai mult o stric in cazu de fata.O sa merg pe la mai multi sa vad ce zic..nu o sa ma arunc cu capul in fata.Probleme mari nu sunt,cum am mentionat in primul post..sunt doar 2 probleme de rugina ..in rest nah..e alba si e din 98..se vede ca deja e trasa de soare..nu mai are luciu cum trebuie..Inca o nelamurire..albul mat nu e mai pretentios decat cel lucios?Ar mai fi o solutie..sa i rezolv rugina si sa o bag in folie..dar nici cu aceasta nu sunt prea in tema.
Astea sunt doar defectele care le vezi tu. Fii sigur ca mai ai o indoitura pe ici-colo. Atat vopseaua mata cat si lacul lucios prin polish devin semi-mate deci da, sunt mai pretentioase prin modul de aplicare, dar si ca intretinere si pregarirea pentru vopsire
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 19:09   #336
Grafiku

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 8
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Am inteles..ok..multumesc mult pt lamuriri.Daca mai intervine ceva,revin O zi faina.
Grafiku is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 19:12   #337
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Pentru nimic. Sper ca am fost destul de clar cu explicatiile. Poate mai citesc si altii
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 19:24   #338
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@graficu ce vrei tu nu e complicat deloc, e o vopsitorie normala doar lacul fiind mat ( il poti lua deja mat sau il iei normal si folosesti agent de matuire, sfatul meu e sa il iei direct mat sa nu apara diferente ) si repet nu se aplica mai greu, mai special decat lacul obisnuit, astea sunt doar pretexte sa iti ceara bani mai multi, insa pretul de 1800 lei cu tot cu materiale, sincer sa fiu e cam mic ca sa fie ceva de calitate, ca si producator de vopsele eu unul am vopsit destul de mult cu vopsea si lac de la KLAR si am fost multumit, legat de timpul necesar unei astfel de lucrari mai mult de o saptamana nu ar trebuii sa dureze, daca te tin mai mult e clar ca nu lucreaza doar la masina ta si te plimba.

Last edited by wheelman2009; 21-05-12 at 19:27.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 19:29   #339
Grafiku

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 8
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Nu e batut in cuie ca pot sa o las numai o saptamana..pot sa o las mai mult..dar ma gandesc ca ar trebui sa fie timp destul in o sapt sa o faca.Acuma iar,intervine si cealalta problema..cand presezi pe cineva de cele mai multe ori cedeaza..si nu prea as vrea sa o faca de mantuiala..daca tot bag ceva bani in ea,macar sa imi placa.As putea bine mersi sa o repar pe unde are rugina si sa scap de ea,dar totusi,imi place si prefer sa o pastrez pt concedii..Tu personal cat ai cere pe lucrarea asta?Presupunand ca nu ai nimic de retusat..doar dat vopsea.
Grafiku is offline   Reply With Quote
Old 22-05-12, 14:38   #340
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@graficu legat de timpul necesar lucrarii eu ti-am spus cat dureaza ca sa stii si sa nu te lasi plimbat, acum daca tu poti lasa masina mai mult nu e cazul sa le spui si lor ca in cazul asta o sa-ti tina masina mult si bine daca stiu ca nu te grabesti. (ca si un exemplu de durata, eu am vopsit o masina integral in 3-4 zile cu aripile de spate in chit, toata masina in filler etc. deci facuta bine, dar am stat numai de ea, am avut si ajutor si am terminat-o de vopsit la 12 noaptea si culmea a iesit si bine )
Acum legat de pret ce sa zic fiecare cu preturile lui, eu unul nu mai vopsesc decat masinile mele, pentru rude si preteni apropiati ca de altii chiar nu mai am timp, dar iti spun ca un pret bun la care sa ai pretentii de calitate ar fi undeva la 2500-3000 lei cu tot cu materiale si manopera ( vorbim de vopsire in cuptor nu in garaj, hala etc.) din banii astia materialele sunt undeva la 800-1000 lei Acum legat de ce spui tu cu doar vopsea nu exista asa ceva, decat daca vrei sa o faci la misto, daca vrei sa o faci cum trebuie e nevoie de pregatire si de multa munca, am un prieten care credea ca nu e mare smecherie vopsitoria, dar i-am demonstrat ca nici pistolul nu stie sa-l seteze bine.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-12, 22:30   #341
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by wheelman2009 View Post
@graficu legat de timpul necesar lucrarii eu ti-am spus cat dureaza ca sa stii si sa nu te lasi plimbat, acum daca tu poti lasa masina mai mult nu e cazul sa le spui si lor ca in cazul asta o sa-ti tina masina mult si bine daca stiu ca nu te grabesti. (ca si un exemplu de durata, eu am vopsit o masina integral in 3-4 zile cu aripile de spate in chit, toata masina in filler etc. deci facuta bine, dar am stat numai de ea, am avut si ajutor si am terminat-o de vopsit la 12 noaptea si culmea a iesit si bine )
Acum legat de pret ce sa zic fiecare cu preturile lui, eu unul nu mai vopsesc decat masinile mele, pentru rude si preteni apropiati ca de altii chiar nu mai am timp, dar iti spun ca un pret bun la care sa ai pretentii de calitate ar fi undeva la 2500-3000 lei cu tot cu materiale si manopera ( vorbim de vopsire in cuptor nu in garaj, hala etc.) din banii astia materialele sunt undeva la 800-1000 lei Acum legat de ce spui tu cu doar vopsea nu exista asa ceva, decat daca vrei sa o faci la misto, daca vrei sa o faci cum trebuie e nevoie de pregatire si de multa munca, am un prieten care credea ca nu e mare smecherie vopsitoria, dar i-am demonstrat ca nici pistolul nu stie sa-l seteze bine.
Aici iti dau dreptate. Multi stiu, putini cunosc.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 00:26   #342
Grafiku

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 8
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

aa..poi e clar..astia vopsesc masinile in hala..nu au cuptor.Probabil de aia si pretul de 18.Nici nu cred sa avem vopsitorie cu cuptor la mine in oras..O sa ma interesez mai bine dupa ce merg acasa..dar oricum..ma bucur ca voi imi spuneti cum sta treaba..asa am sanse mai putine sa fiu pacalit sa dau o gramada de bani si dupa ce e gata masina sa imi vina sa plang.Apropo..o intrebare..un var de al meu are un touran..si l-a lovit unu intr-o aripa.Asta si-a vopsit toata masina ca avea rugina puscata la aripi.Zicea ca a dat 500 de euro pe vopsit..insa se vede clar..masina mea care e din 98 are o vopsea mult mai fina sa zic asa..a lui zici ca are nisip..asa se vede.Problema asta e pt ca nu a fost tinuta in cuptor sau pt ca a fost expusa prafului in timpul vopsirii ,poate si dupa pana sa se usuce vopseaua?Care e explicatia?Are luciu,e ok vopsita,nu se vad scursuri sau alte defecte,insa repet,zici ca e vopsea cu nisip.Nu as vrea asa ceva pe masina mea,asa ca vreau sa stiu de ce sa ma feresc.
Grafiku is offline   Reply With Quote
Old 23-05-12, 12:09   #343
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

poate-l salveaza un polish...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-05-12, 15:11   #344
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

da, mai mult ca sigur, la 18 mil. nu iti vopsesc masina in cuptor, acum nu spun ca daca nu e vopsita in cuptor obligatoriu nu iese bine, dar cu siguranta sunt mai multe sanse sa iasa prost , acum legat de masina prietenului tau daca nu vad exact cum arata nu pot decat sa presupun ca nu a fost vopsita in cuptor si a existat mult praf in momentul vopsirii ( in cazul asta daca praful e si intre primul si al 2-lea strat de lac poti sa o polisezi mult si bine ca nu scapi de el ) iar in cazul in care doar camera nu a fost ventilata bine si doar sau asezat gazele de lac peste ultimul strat atunci merge polisata.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-12, 10:35   #345
Antares

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1
Default Vopsitorie (a)testata de membrii 4tuning in Bucuresti?

Salut, caut o vopsitorie auto + bodywork fiberglass in urbe, cu care ati avut experiente foarte multumitoare, pt. o vopsire integrala Golf MKV si schimbare look - eventual body kit custom. Recomandarile membrilor 4tuning sunt cea mai buna carte de vizita. Adik, nu-i suficient sa vad niste poze cu lucrari, vreau seriozitate, sa respecte ddl-urile, sa nu fie tzepar etc. Thx
Antares is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -