Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 14-01-12, 01:21   #316
71-LEX
VW Driver

Stage 3
 
71-LEX's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

mersi de raspuns...pana la urma cred ca o sa raman la culoarea ei sau ii fac un verde mat .poate o iesi bine.
71-LEX is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 23:38   #317
gabriel2367

Stock
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 2
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

In legatura cu efectul cameleon e o discutie lunga . Pe scurt , nu se poate prepara din nici in fel de pigmenti , perle sau xiralici din comert . Se cumpara ca atare si costa de la 400 la 1200 euro , in functie de producator . Se aplica , atentie , numai pe un substrat negru , pentru a obtine efectul maxim . Aplicarea profi se face in trei straturi plus egalizarea finala , asta tot pentru siguranta obtinerii unui efect maxim , daca tot vorbim de o caruta de bani . Nu puneti botul la tot felul de sfaturi non profi . Cameleonul nu este o vopsea in adevaratul sens al cuvintului , dar se comporta ca atare . Este o suspensie de cristale prismatice micrometrice care descompun lumina alba in culorile curcubeului cind aceasta este inghitita de stratul negru de dedesubt . O parte din aceste culori se intorc catre ochi , datorita unui tratament chimic aplicat acestor cristale .
gabriel2367 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-12, 21:36   #318
madatzuhk

Stage 5
 
madatzuhk's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 357
Member of:
[FORD]
[DACIA]
Default Vopsea Bleu Ottoman

Vand vopsea auto metalizata KLAR, culoarea este bleu ottoman facuta de renault.
Mentionez este intreaga si sigilata.
Tel: 0784 15 07 92

Pret: 130 lei cutia !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo 006.jpg
Views:	208
Size:	72.2 KB
ID:	2313517   Click image for larger version

Name:	DSCN2411.JPG
Views:	182
Size:	68.8 KB
ID:	2313518   Click image for larger version

Name:	05072011136.jpg
Views:	96
Size:	106.1 KB
ID:	2313519  

Click image for larger version

Name:	05072011141.jpg
Views:	65
Size:	93.7 KB
ID:	2313520  
madatzuhk is offline   Reply With Quote
Old 11-03-12, 20:54   #319
tracky

Stage 5
 
tracky's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 852
Member of:
[VW]
Default Rugina dupa 2 luni ??

In urma unui accident a trebuit sa schimb capota cu una aftermarket si am vopsit-o la un service cu pretentii din Bucuresti . Imi puteti spune cum de mi-a aparut rugina dupa 2 luni de la vopsire ? Ce sa le fac alora de la service ?
__________________
Death gotta be easy 'cause life is hard ..
Owned :

L o w - r i d e r
tracky is offline   Reply With Quote
Old 12-03-12, 20:30   #320
mihai18bz

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 4
Default Re: Rugina dupa 2 luni ??

Ce poti face ? Sa te duci la ei, sa le mai dai o data bani sa o vopseasca din nou
mihai18bz is offline   Reply With Quote
Old 12-03-12, 22:09   #321
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Rugina dupa 2 luni ??

Termina cu sfaturile astea de cacao... daca nu stii ce vorbesti, macar abtinete-te.
Daca mai ai devizul de plata si orice alte hartii ti-au mai dat ei la mana, care sa dovedeasca ca ai vopsit capota la ei acum 2 luni, du-te la ei frumos, explica-le cu calm si roaga-i sa-ti curete capota, sa o degreseze bine si sa o vopseasca din nou, fara sa le mai platesti ceva.
La orice lucrare facuta cu acte, exista ceva numit... garantie Din cate tin minte, la vopsitorie/tinichigerie era de 6 luni parca.
Daca nu vor, ii poti ameninta cu o reclamatie... pe care chiar o poti face, dar nu stiu carei autoritati (OPC?!).
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 13-03-12, 07:23   #322
AdrianSB

Stage 5
 
AdrianSB's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 573
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Rugina dupa 2 luni ??

Da la Oficiul pentru Protectia Consumatorului (OPC) acolo faci o reclamatie scrisa in care sa includa si pretentia ta . Aceea poate fi restituirea banilor ce i-ai achitat pentru vopsire sau revopsirea elementului . O astfel de cerere , dar in alt domeniu , facusem si eu la un moment dat si s-a solutionat in 2 saptamani . La mine restituirea banilor platiti pentru serviciul oferit , iar firma prestatoare de servicii a mai luat si o amenda destul de consistenta .
PS In cazul in care mergi pe varianta OPC , trebuie obligatoriu sa ai acte doveditoare , de genul : - factura , chitanta sau macar un deviz de service din care sa reiasa data la care a fost predata lucrarea , pretul achitat , denumirea societatii
__________________
• Cea mai mare plăcere în viaţă e să faci lucrurile despre care oamenii spun că nu ai voie să le faci

Last edited by AdrianSB; 13-03-12 at 07:28.
AdrianSB is offline   Reply With Quote
Old 15-03-12, 09:12   #323
grigoreionut

Stock
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 8
Default Re: Rugina dupa 2 luni ??

ai 6 luni de garantie
dute peste ei cu actele si se rezolva
bine aqm depinde si de service care sunt regulile
grigoreionut is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 20:42   #324
claudiugtt

Stage 4
 
claudiugtt's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 204
Default metal flake...cine ma ajuta ....

am nevoie de cineva experimentat sami dea cateva detali ....cea ce nu stiu ..diuza de cat sa fie la pistol ca sa pot imprastia fulgi...si alte secrete daca mai stiti ...sau un nr de telefol la cineva care a facut asa ceva...va multumesc
claudiugtt is offline   Reply With Quote
Old 18-04-12, 23:02   #325
Zakk

Stage 5
 
Zakk's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 664
Default Re: metal flake...cine ma ajuta ....

da ma cu lac de unghii cu sclipici ca iese belea doar sa iei o bidinea si o galeata )) Si hai odata cu geamurile alea clare ca vine renou si nu am geamuri la el ))
Zakk is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 15:50   #326
gavish

Stage 1
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 16
Default vopsea mata

vreau sa-i dau o culoare mata la masina, mai exact negru mat, ca pana acum am avut colant si nu mi-a placut. daca imi da culoarea negru mat o sa iasa exact culoarea acelui colant mat?
gavish is offline   Reply With Quote
Old 06-05-12, 22:59   #327
bmwwill

Stage 5
 
bmwwill's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 368
Default Re: vopsea mata

Quote:
Originally Posted by gavish View Post
vreau sa-i dau o culoare mata la masina, mai exact negru mat, ca pana acum am avut colant si nu mi-a placut. daca imi da culoarea negru mat o sa iasa exact culoarea acelui colant mat?
am avut un bmw facut negru mat , negru mat de la standox si lac mat peste , daca faci asa iese mai frumos decat colantul uite si o poza..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0044.JPG
Views:	716
Size:	2.70 MB
ID:	2423204  
bmwwill is offline   Reply With Quote
Old 07-05-12, 00:45   #328
gavish

Stage 1
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 16
Default Re: vopsea mata

si cat te-a costat? zgarieturile nu ies in evidenta? adica nu se vede urat? ca la colant nu-mi placea cum arsta
gavish is offline   Reply With Quote
Old 07-05-12, 18:01   #329
flaviusgl

Stage 2
 
flaviusgl's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 40
Member of:
[VW]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

stie cineva o vopsitorie buna in timisoara?
flaviusgl is offline   Reply With Quote
Old 21-05-12, 18:21   #330
Grafiku

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 8
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salutare tuturor.Vin si eu cu una bucata problema..un un passat din 98 care pe ici colo are rugina puscata..la aripi mai exact.Pe plafon am obs ca s-a dus pe o buna bucata lacul..presupun ca lac e..a ramas vopseaua mata sa zic asa..si daca bag unghia se duce ca lacul de pe unghii..pe o oglinda la fel..aceeasi problema..plus de asta o usa se vede ca are o nuanta diferita fata de restul masinii.Acuma ce as vrea eu,in vreo 2 luni ma duc in tara..acum sunt in Londra..si o data ajuns acasa vreau sa o revopsesc.Masina e alba..si as vrea tot alb..pt ca imi place..arata foarte bine,doar ca as vrea un alt alb,mai exact mat...Vad ca printre voi sunt adevarati meseriasi,va rog mult sa imi dati cateva sfaturi,ce vopsele,lacuri sa cumpar,daca stiti si cv preturi nu m-ar supara..eventual as putea sa ma interesez si aici,sa vad cum sta treaba,poate sunt mai calitative..orice parere e binevenita.Ar mai fi un moft de al meu,plafonul negru,la fel mat..dar presupun ca e la fel ca si restul masinii doar o alta vopsea,alta culoare.Infine,nu ma mai lungesc,va las pe voi sa ma sfatuiti.
Grafiku is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -