Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 20-08-11, 23:11   #241
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by Bogyciu View Post
Nu se mai practica slefuirea la ud de ceva vreme... Eu cu asta ma ocup, pregatitor la vopsitoria unei reprezentante din oras, tehnica pe care o descrii are ceva vicii... Chitul slefuit ud cica ar crapa... Nu am folosit tehnica, doar din auzite. Cu cat e mai uscat cu atat se lucreaza mai usor, indiferent daca se slefuieste manual sau mecanic.
Voi la reprezentante lucrati mai mult cu piese bune/ noi!
Altceva e cand faci piese din chit, muchii, taieturi, etc! eu folosesc si apa si pana acum nu s-a plans nimeni sa crape sau sa sara chitu'
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 22-08-11, 19:05   #242
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: am nevoie de un sfat-zgarieturi

Quote:
Originally Posted by turbo29L View Post
Salut as dori sa sa stiu si eu cum pot scoate aceste zgarieturi!Poate exista vreo solutie ceva sa o pot face acasa.Multumesc!
dap ies l polishat9unu profesional nu magarii facute pe la spalatorii) acasa daca vrei sa fai mai mult dai pe materiale plus scule.incearca la ineva specializat
numai bine
compozite is offline   Reply With Quote
Old 25-08-11, 21:09   #243
turbo29L

Stage 4
 
turbo29L's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 228
Default Re: am nevoie de un sfat-zgarieturi

multumesc
turbo29L is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 16:29   #244
madutz2006

Stage 5
 
madutz2006's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,764
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

salutare tuturor !

am si eu o mica intrebare pt cei care se pricep... De curand mi-a sarit lacul de pe capota (o bucata de aproximativ 6-7 cm). Pot sa-i fac ceva, sau doar sa vopsesc capota integral?
madutz2006 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 18:57   #245
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by madutz2006 View Post
salutare tuturor !

am si eu o mica intrebare pt cei care se pricep... De curand mi-a sarit lacul de pe capota (o bucata de aproximativ 6-7 cm). Pot sa-i fac ceva, sau doar sa vopsesc capota integral?
Pune o poza, sa ne facem o idee. Se pot face mai multe, depinde cat de pretentios esti
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 22:01   #246
xzibit_ex2005

Stage 5
 
xzibit_ex2005's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 438
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

salut. am cumparat lac colomix(http://www.colomix.ru/) si nu ii gasesc timpii de aplicare dupa vopsire. ma poate ajuta cineva cu informatii pt. ca nu am mai folosit lac dupa vopsire. se da imediat dupa vopsea ca si cum ar fi urmatorul strat?sau se asteapta? ms anticipat.
__________________
Special pentru cunoscätori si mai ales pentru fanatici
xzibit_ex2005 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 22:43   #247
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
am si eu cateva intrebari lecate de vopsire-respectiv aplicarea vopselei

1. cat timp se lasa chitul sa se usuce inainte de aplicarea shpritchitului
2.dupa aplicarea shpritchitului la cat timp se da vopseaua
3 care este intervalul la care se dau straturile de vopsea
4 la cat timp se da lacul peste vopsea. vopseaua mai trebuie matuita cu smirgher de 1500-2000 inainte ca sa adere lacul ?
Quote:
Originally Posted by dexter_20 View Post
1.Chitul dupa ce s-a uscat il slefuiesti, deci...tu cand aplici spritzchit, chitul e deja intarit. Timpul de uscare al chitului difera in functie de 2 mari parametri: cantitatea de intaritor (cartea spune 3% intaritor in chit) si temperatura (la peste 20grade Celsius se intareste destul de repede, iar in 10-15min e gata de slefuit)
2.Dupa aplicare, se aplica asa zisul praf de control (dai un gaz de negru peste suprafata peste care tocmai s-a aplicat spritzchit). Dupa uscare, spritzchitul se matuieste uscat cu p320, dupa care se matuieste ud cu granulatii mai mari de P00. Dupa matuire urmeaza spalarea, uscarea, degresarea si abia apoi vopsirea.
3. Este vorba de timpul de aerare:cca 10 min in conditii normale. Cel mai bine e sa faci "testul degetului" (atingi cu varful degetului suprafata vopsita: daca pe deget ramane vopsea, mai ai de asteptat; in caz contrar, se poate aplica al2-lea strat de vopsea. Ideea e sa atingi piesa intr-un loc cat mai vizibil la final -un colt de exemplu.). Vopselele pe baza de apa devin mate dupa acest timp de aerare, asa ca mai poti si asa sa iti dai seama
4. Daca lacul se aplica dupa timpul de aerare (vezi punctul 3.) nu mai trebuie nici o matuire. Daca lacul te hotarasti sa il dai a doua zi, DA, vopseaua trebuie matuita, insa eu as opta pentru P1000-P1200 ud sau pasla abraziva si atat.
Am facut doar un rezumat la problemele tale. Sper sa iti fie de folos.





mod.edit : nu dati quote mesajului anterior.
Poate asta te ajuta
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 08:45   #248
xzibit_ex2005

Stage 5
 
xzibit_ex2005's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 438
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

mersi
xzibit_ex2005 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 13:43   #249
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@xzibit_ex2005 lacul pe care l-ai luat tu e din gama celor ieftine, dar merge si asta, eu am dat de vreo cateva ori cu el si a iesit destul de bine, dar ai grija ca o ia cam repede la vale, asa ca incearca sa dai prima mana de lac putin mai gazata ( deci nu foarte plina ) o lasi cel putin 15 min. si apoi ii dai ultima mana plina, vezi ca si vopseaua trebuie sa o lasi sa se usuce 15 min intre straturi si ai grija la reglarea presiunii, cel mai bine ar fi daca ai avea un regulator si bineinteles un pistol bun. Bafta.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 21:06   #250
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

unde pot gasi lac pt vopsea alb mat? se aplica ca mel obisnuit? mai multe detalii daca aveti. multumesc!
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 21:54   #251
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
unde pot gasi lac pt vopsea alb mat? se aplica ca mel obisnuit? mai multe detalii daca aveti. multumesc!
Hmmm...e vopsea pe baza de apa? diluant? e aiurea ce ceri pentru ca (din cate stiu eu) nu exista special pentru vopsea mata. Ori dai lac mat si vopseaua ramane mata, ori dai lac lucios si rezultatul final va fi lucios. In ambele situatii, lacul se aplica dupa aceleasi reguli si in aceleasi conditii.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 21:58   #252
gbry_el_05-RSG
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
gbry_el_05-RSG's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

e vopsea pe baza de diluant. asa ramane ea mata dupa aplicare. m-ar interesa un strat suplimentar de lac. sa reziste mai bine la murdarie
gbry_el_05-RSG is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 22:07   #253
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
e vopsea pe baza de diluant. asa ramane ea mata dupa aplicare. m-ar interesa un strat suplimentar de lac. sa reziste mai bine la murdarie
Inteleg. Daca nu ai dat vopseaua inca, dupa aplicarea vopselei, la aprox 10min poti da prima mana de lac, dupa alte 10min, a doua mana. Daca vopseaua e data...trebuie sa matuiesti cu pasla abraziva (scotch brite de la 3M). Totusi...ar fi bine ca cineva care lucreaza in domeniu sa fie langa tine sau sa isi de live cu parerea.
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-11, 22:41   #254
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by gbry_el_05-RSG View Post
e vopsea pe baza de diluant. asa ramane ea mata dupa aplicare. m-ar interesa un strat suplimentar de lac. sa reziste mai bine la murdarie
Vezi daca trebuie lac peste ea! Daca e din aia cu intaritor nu mai trebuie lac! De nici un fel! Iar daca vrei sa reziste la murdarie fa-o gri metalizat!
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 24-09-11, 20:36   #255
brotacel

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

wheelman2009, imi zici si mie te rog un polis bun acela de ziceai u in 3 etape si o ceara si metodele de aplicare ms mult
brotacel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -