Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 18-06-11, 23:21   #166
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Cu smilgher....
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 19-06-11, 09:41   #167
brotacel

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

logic, ma intereseaza granulatia si am inteles ca se mai da cu schoch brite ceva de genu si daca este pe granulatie asta
brotacel is offline   Reply With Quote
Old 20-06-11, 20:45   #168
KrYpToN
VW Driver

Stage 5
 
KrYpToN's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,453
Member of:
[VW]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

ce i-as mai putea face??
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0356.jpg
Views:	267
Size:	761.2 KB
ID:	2052533   Click image for larger version

Name:	Fotografie0355.jpg
Views:	166
Size:	606.5 KB
ID:	2052534  
KrYpToN is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 11:15   #169
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@brotacel treaba cu etapele pregatirii pentru vopsire sa mai discutat, dar pe scurt iti spun asa, inainte de chit dai cu smirghel mare P60, degresezi apoi dai chit pe care il iei cu P80-P100 si iar dai si iar il iei pana e bine, inainte de filler trebuie sa dai cu o granulatie mai mica P240, apoi dai filler daca ai zgarieturi mai trebuie si chit de pistol care se slefuieste si abia dupa aia dai cu filler care se slefuieste cu P600-P800 si in final se da vopseaua si lacul.
@krypton pasajul ala din poza e ciuruit rau deci nu ai ce vopsitorie sa-i faci pana nu ii faci tinichigeria, sau daca nu ai bani acum poti sa cureti cat se poate rugina si apoi sa-i dai cu chit de fibra si o vopsea la spray dar e o tiganie si nu va iesi bine si rugina va reveni foarte repede.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 12:48   #170
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Cureti tot cu flexu apoi unde ai gauri torni fibra.
Finisezi fibra apoi aplici un strat subtrie de chit de fibra asta daca ai groapa....unde nu ai turnat fibra acolo tragi subtire chit poliesteric alb.
__________________
Oltcit 1.3 air-cooled boxer engine https://forum.4tuning.ro/647-masina-m...lub-12trs.html
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 22:31   #171
brotacel

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

am cautat da nu am gasit exact etapele , ms wheelman2009
brotacel is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 17:06   #172
KrYpToN
VW Driver

Stage 5
 
KrYpToN's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,453
Member of:
[VW]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

multumesc pentru ajutor asta intentionam sa fac si .. da rugina in acel loc o fac din 2 in 2 ani ... revine mereu niciodata nu am duso la un .. profesionist am facuto eu cu tata si cred .. destul de bine de a rezistat 2 ani .. dar mai am o problema pragurile sunt ciuruite si ele .. in unele locuri pot baga surubelnita prin el ... la asta mai e ceva de facut sau =)) pe masina scrie remat??
__________________
KrYpToN is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 20:25   #173
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

salut!am si eu cateva nelamuriri si aici cred ca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi/pareri/date!
acum vreo 3 luni m-a lovit un idiot care avea asigurare la carpatica!(asta explica durata 3 luni) si acum vreau sa iau banii de la asigurare sa o fac eu cu manuta mea!partile grele ar fi indreptatul contra-aripii si partea de vopsea!cu indreptatul ma descurc ca am mai avut experiente de genul si au iesit foarte bine!ce nu stiu eu e partea de vopsea!pregatire(materiale, modalitate de executie), vopseaua(cantitate, marca, numar de straturi, intervalul de timp dintre straturi, grosime), lac(marca, cantitate, numar de straturi, intervalul dintre straturi), sprit-chit(cantitate, marca, numar de straturi, modalitate de aplicare(la fel ca si vopseaua), matuirea vopselei vechi(piesele vor fi sh), matuiesc pana la tabla sau cum? smilgher ce granulatie, am nevoie de mai multe tipuri si daca da in ce ordin le folosesc?
am de vopsit 2 aripi, 1 contra aripa si 1capota(masina este un opel astra f)
va multumesc!
P.s. nu am mentionat ca as vrea daca se poate sa mi se spuna si niste preturi!
__________________
infiintez SRL-URI, PFA-URI si alte activitati ce tin de registrul comertului!0724.355.641 yahoo id. ghiszmo2006 sau p.m.
Mic si al dreaku!!!Sunt slab ca sa fuga masina mai tare!!!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 08:37   #174
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by ghiszmo View Post
salut!am si eu cateva nelamuriri si aici cred ca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi/pareri/date!
acum vreo 3 luni m-a lovit un idiot care avea asigurare la carpatica!(asta explica durata 3 luni) si acum vreau sa iau banii de la asigurare sa o fac eu cu manuta mea!partile grele ar fi indreptatul contra-aripii si partea de vopsea!cu indreptatul ma descurc ca am mai avut experiente de genul si au iesit foarte bine!ce nu stiu eu e partea de vopsea!pregatire(materiale, modalitate de executie), vopseaua(cantitate, marca, numar de straturi, intervalul de timp dintre straturi, grosime), lac(marca, cantitate, numar de straturi, intervalul dintre straturi), sprit-chit(cantitate, marca, numar de straturi, modalitate de aplicare(la fel ca si vopseaua), matuirea vopselei vechi(piesele vor fi sh), matuiesc pana la tabla sau cum? smilgher ce granulatie, am nevoie de mai multe tipuri si daca da in ce ordin le folosesc?
am de vopsit 2 aripi, 1 contra aripa si 1capota(masina este un opel astra f)
va multumesc!
P.s. nu am mentionat ca as vrea daca se poate sa mi se spuna si niste preturi!
nimeni?
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 12:15   #175
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

pai sa sti ca tot ce intrebi tu sa mai discutat, dar ca sa-ti fac un rezumat treaba sta cam asa : dupa ce indrepti cat poti tu de bine tabla, apoi cureti bine cu smirghel mare P60, daca ai un flex cu panza de smirghel e si mai bine apoi in functie de cat ai de incarcat cu chit, ii dai direct cu chit sau daca trebuie sa bagi mult ii dai prima data cu chit de fibra il slefuiesti si ii dai chit normal si iar slefuiesti si iar dai pana iese bine, primele maini de chit se slefuiesc cu P80-P100, apoi cand ii dai ultima mana de chit o iei cu smirghel mai fin P180-P220, ideea ce ca inainte de filler(sprit-chit pe romaneste) trebuie sa dai cu minim P220-P240, daca ai inca zgarieturi mai mari in smirghel ii dai un chit de pistol, pe care il iei cu P360, apoi il slefuiesti si abia dupa ii dai cu fiiler pe care il slefuiesti pe apa cu smirghel fin P600-P800 si apoi speli bine piesele le stergi le lasi sa se usuce bine de tot, izolezi, degresezi si in final ii dai vopseaua 2 maini si apoi lacul 2 maini, timpii de aerare intre straturi difera de la un tip de vopsea la altul dar in general daca e cald afara trebuie sa lasi sa se usuce aprox. 10-15 min. Ca si vopsea poti sa mergi pe cea de la Policolor, adica mixurile de la KLAR ca e cea mai buna la pret si de vopsit eu am vopsit cu ea si a iesit foarte bine, iar lac poti sa dai tot cu cel de la KLAR ca e bun, ca si pret vopseaua de la KLAR e cam 140-150 lei /kg iar lacul cam 100 lei/kg ca si cantitati nu am cum sa ti le spun ca nu stiu exact ce vrei sa vopsesti, asa ca bafta si spor la treaba.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 13:06   #176
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

multumesc foarte mult!totusi inca am 2 nelamuriri daca se poate!contra-aripa trebuie sa o indrept iar aripa o schimb!
1 pe contra-aripa dau cu chit?
2 pe aripa are rost sa dau cu chit daca este dreapta?
multumesc foarte mult!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-11, 18:07   #177
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Nu dai numai daca e nevoie! si oricum sunt sarituri de la pietricele,etc.... mare atentie! poti sa dai cu chit si pe contra aripa, ca sa dispara cutele. o sa fie greu, iti trebuie cale cu care sa freci chitu, spritu'...

daca nu ai mai lucrat/ facut asa ceva mai bine lasi pe altu'! bafta
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 09:13   #178
magnex265

Stage 5
 
magnex265's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,548
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Salutare!
Mi-am cumparat un vortex pt masina( un minieleron ce vine deasupra lunetei). Arata f bine dar imi da impresia ca lacul de pe el este ff fin si am inteles ca in timp se exfoliaza. Ce as putea sa fac sa il intaresc!??
Se poate da peste , un strat de lac mai gros???
Nu prea as vrea sa il pun si in 2- 3- 5 luni sa crape tot lacul!

Mersi mult
magnex265 is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 12:40   #179
ghiszmo

Stage 5
 
ghiszmo's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 514
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by mike-fullspeed View Post
Nu dai numai daca e nevoie! si oricum sunt sarituri de la pietricele,etc.... mare atentie! poti sa dai cu chit si pe contra aripa, ca sa dispara cutele. o sa fie greu, iti trebuie cale cu care sa freci chitu, spritu'...

daca nu ai mai lucrat/ facut asa ceva mai bine lasi pe altu'! bafta
multumesc mult! sper sa nu am prea mari dificultati!
ghiszmo is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 19:22   #180
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Quote:
Originally Posted by magnex265 View Post
Salutare!
Mi-am cumparat un vortex pt masina( un minieleron ce vine deasupra lunetei). Arata f bine dar imi da impresia ca lacul de pe el este ff fin si am inteles ca in timp se exfoliaza. Ce as putea sa fac sa il intaresc!??
Se poate da peste , un strat de lac mai gros???
Nu prea as vrea sa il pun si in 2- 3- 5 luni sa crape tot lacul!

Mersi mult
Unde e lacul vechi afectat se da jos tot, unde e in conditie ok doar se matuieste. Cel mai bine mergi la o vopsitorie, e cel mai bine sa faca treba cineva care stie. E destul de simplu,dar pt o pers neexperimentata poate fi destul de dificil.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -