Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 21-01-11, 11:58   #76
catalin_marin00

Stage 5
 
catalin_marin00's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 605
Default Re: Textura pentru vopsea

vopseau asta se poate da si pe un plastic mai moale? sau sunt sanse sa se crape? am auzit ca exista o vopsea care este mai elastica-stie cineva ceva de ea?
catalin_marin00 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 17:58   #77
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Vopsitorie de 2300 de lire sterline la o masina de 17.000 de lire

da de stropit parea stropita binisor, oricum nu iti poti da seama exact decat daca o vezi cu ochii tai, dar pregatirea a fost facuta in bataie de joc si gaurile alea nu au voie sa apara la banii la care a fost vopsita masina, la suma aia imensa trebuia sa iasa mai bine decat in fabrica, dar asta e inca o dovada a faptului ca nu numai la noi sunt carpaci cu preturi de japca ci si in Anglia.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 18:07   #78
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Exista vopsea buna in Romania ?

tu ai nevoie de o vopsea facuta pe cod de culoare si la golf 5 e pe baza de apa si e mai scumpa si daca vrei ceva de calitate cauta STANDOX e buna dar si foarte scumpa, de vopsit electrostatic nu ai cum ca electrosatic nu iti va iesi niciodata la nuanta plus ca trebuie sablata toata piesa sau curatata chimic pana la tabla si chiar nu are rost.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 18:19   #79
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@kinderu pai tu crezi ca au mai dat filler ? iti spun 100% ca daca s-a ingalbenit zona respectiva nu are deloc filler sub ea, practic au facut-o in bataie de joc au dat chit l-au slefuit si daca nu era pe o protiune mare au zis ca merge si fara filler, multi fac magarii pentru ca se grabesc si vor sa ia banii cat mai repede si cat mai usor, acum singura solutie daca vrea sa nu se mai cunoasca nimic e sa refaca toata aripa, si ca o comparatie sunt situatii unde dai si cate 2 maini de primer numai ca sa fiu 100% sigur ca nu apar probleme in timp, dar asta e nu toti stiu meserie si multi chair daca stiu isi bat joc de ea.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 19:47   #80
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Exista vopsea buna in Romania ?

Piesa originala este neagra.
Am sablat-o cu bicarbonat de sodiu. Vopsirea electrostatica este o alternativa foarte buna, neavand nevoie de culori pentru vopsea.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 22:25   #81
kinderu

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 242
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

e posibil sa fi dat ...dar prea putin ....asta e nu intotdeauna primesti pentru ceea ce platesti

Last edited by turbojack; 27-01-11 at 20:13. Reason: quote mesaj anterior
kinderu is offline   Reply With Quote
Old 30-01-11, 01:27   #82
ciure2001
Honda Driver

Stage 3
 
ciure2001's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 101
Member of:
[Honda]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

[QUOTE=wheelman2009;4016832]@kinderu pai tu crezi ca au mai dat filler ? iti spun 100% ca daca s-a ingalbenit zona respectiva nu are deloc filler sub ea, practic au facut-o in bataie de joc au dat chit l-au slefuit si daca nu era pe o protiune mare au zis ca merge si fara filler, multi fac magarii pentru ca se grabesc si vor sa ia banii cat mai repede si cat mai usor, acum singura solutie daca vrea sa nu se mai cunoasca nimic e sa refaca toata aripa, si ca o comparatie sunt situatii unde dai si cate 2 maini de primer numai ca sa fiu 100% sigur ca nu apar probleme in timp, dar asta e nu toti stiu meserie si multi chair daca stiu isi bat joc de ea.


dintre toate rasp de aici asta este cel mai corect...parerea mea... mai mult ca sigur nu sa dat fuller pe chit si sau facut harti)
__________________
.......
ciure2001 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-11, 16:34   #83
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Exista vopsea buna in Romania ?

desi te-ai complicat cu sablatul fara sa fie nevoie, vei vedea ca daca o faci electrostatic nu iti va iesi exact aceasi nuanta de negru.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 23:12   #84
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Exista vopsea buna in Romania ?

Chiar si negrul are nuante.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 23:14   #85
kinderu

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 242
Default Re: Exista vopsea buna in Romania ?

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Chiar si negrul are nuante.
chiar muuuuulte
kinderu is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 19:33   #86
koffa

Stage 4
 
koffa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 205
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Lac Auto

lack-ul mat vine gata preparat ,agentul de matuire il pui tu in lack . asta este marea si singura diferenta . pardon si pretul difera pt ca producatorul te taxeaza pt. ca a facut el amestecul .niciodata cu lack peste , indiferent ca e lack mat sau agent, nu va iesi cu adevarat mat adica sa nu Mai reflecte lumina , incercati sa faceti o compozitie de 50% vopsea 50 %lack mat si ultima mana o dai Putin gazat si veti fi uimiti de rezultat . bafta
koffa is offline   Reply With Quote
Old 03-02-11, 21:10   #87
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Lac Auto

Quote:
Originally Posted by koffa View Post
... incercati sa faceti o compozitie de 50% vopsea 50 %lack mat si ultima mana o dai Putin gazat si veti fi uimiti de rezultat . bafta
Nu este o metoda universal valabila pentru orice marca de lac,fiecare reactionand altfel.
De data asta extrem de importanta este temperatura.
Daca la un lac lucios poti controla cantitatea aplicata prin luciu vizibil la depunere,la cel mat este mai greu deoarece trebuie sa cunosti exact cat lac sa lasi la un moment dat.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 12:37   #88
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Textura pentru vopsea

nu am auzit de o vopsea mai elastica, dar exista aditiv elasticizant care se pune in lac pentru ai marii elasticitatea, se foloseste la partile din plastic care sufera deformari usoare bari, spoilere etc. eu am folosit la spoilere si e chiar indicat, dar sunt multi care nu folosesc asa ceva si daca vrei vei gasi pe la magazinele cu produse de vopsitorie, dar nu la toate doar la alea mai specializate ca pe multi ii intrebi si nici nu stiu despre ce e vorba.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 12:29   #89
koffa

Stage 4
 
koffa's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 205
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Lac Auto

In cazul orcarei vopsele mai speciale (mat ,perla ,sparcle etc ) este obligatoriu a face niste teste inainte

Last edited by turbojack; 09-02-11 at 22:40.
koffa is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 22:57   #90
B_Boy

Stage 4
 
B_Boy's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

salut...daca adaug in vopseaua negru mat niste perle uscate rosii,ar iesii in evidenta perlele?vopseaua contine lac deja,deci nu trebuie sa dau si cu lac mat dupa vopsire.
B_Boy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -