Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-11, 14:44   #301
brotacel

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

scuze era intrebare, pai nu am mai vopsit ar fi prima data, stiu ca trebuie 1,3 sau 1,4
brotacel is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 20:38   #302
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: Vopsire eleron si montare

pana la urma ce -ai facut ?
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 10:43   #303
fredy46

Stage 3
 
fredy46's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 133
Default Re: Vopsire eleron si montare

Momentan am incercat sa repar talpile cu spuma poliuretanica. Se pare ca pe moment e ok. Am pus spuma, am lasat 24 ore, apoi am taiat excesul. Dupa taiere am vopsit toata talpa sa nu se manance spuma. Cu vopsitul eleronului nu stiu ce voi face, in orice caz asta se va intampla la primavara, acum e prea frig sa ma apuc de vopsit si montaj. Voi reveni cu poze si el montat pe masina
fredy46 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 22:37   #304
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Vopsire eleron si montare

o sa se duca dracului spuma aia urgent, din pacate
mai bine pui chit, mastic, orice. sigur ca ideal e sa il repari cu fibra, dar macar asa, intermediar...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 16:27   #305
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@djmix73 e cam tardiv raspunsul meu dar fillerul de pe aripa aia se incretea, crapa pentru ca vopseaua aia veche era sensibila la solventul din filler, vad ca ai rezolvat-o dar o solutie ar fi fos sa incerci sa cureti cat mai mult din vopseaua aia veche si sa dai fillerul cat mai gazat, subtire si sa-l lasi sa se usuce bine si apoi sa-i mai dai daca mai era nevoie, legat de coaja de portocala nu ai cum sa scapi de ea mai ales daca e frig ca nu se intinde bine lacul , ti-am spus eu am vopsit pe frig cu pistol bun, regulator de presiune, compresor mare, intaritor si diluant rapid si tot a iesit coaja de portocala, dar stai linistit ca iese la polish, oricum din poze vad ca a iesit binisor, bravo.
@brotacel ca sa-ti raspund la intrebare eu unul dau vopseaua cu doza de 1.3 si lacul cu 1.4 din pistoale diferite cu setari diferite, iar daca dau o vopsea 1k ( cu lac in ea ) o dau tot cu ala de 1.4, ce ai tu 1.2 e mica si e pentru retusuri nu vopsiri integrale, iar 1.5 e deja prea mare, dar daca nu le ai decat pe astea doua, eu unul as incerca cu aia de 1.5 cu reglajul volumului de vopsea ceva mai redus, oricum inainte sa te apuci sa dai pe masina fa cateva incercari pe o tabla sa vezi cum merge, iar daca nu ai mai vopsit integral o masina pana acum incearca sa te acomodezi cat mai bine cu pistolul, deci incearca mai multe setari sa vezi care iti convine tie cel mai mult, eu unul sincer sa fiu nu as vopsii integral o masina decat cu pistoalele mele cu care sunt invatat, ca altfel as face experiente si nu prea e cazul la vopsiri integrale.bafta.

Last edited by wheelman2009; 28-11-11 at 16:35.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-11, 17:57   #306
brotacel

Stage 2
 
Join Date: May 2011
Posts: 44
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

ms wheelman2009 o sa incerc sa vad
brotacel is offline   Reply With Quote
Old 01-12-11, 06:02   #307
badmafia87

Stage 2
 
badmafia87's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 64
Default Re: LAC auto rezistent

Quote:
Originally Posted by hellker View Post
Salut,va rog sa-mi recomandati un LAC auto foarte rezistent,imi voi sabla jantele si vreau sa le dau un lac dupa ...habar nu am care sunt varfurile pe piata si as dori sa stiu ce as putea utiliza,bineinteles produse de care pot face rost de pe piata din romania ...nu cine stie ce produse folosite de nasa)))
Va multumesc.
335 sau anti scratch(la care se regenereaza jgarietura la temperatura de peste 50 de grade) de la Glasurit sau 2002 tot Glasurit dar nu este pe piata in Romania (2002 nu se zgarie nici cu cuiul) singurul inconvenient este ca sunt cam piperate la pret in rest calitatea este 100%
__________________
www.jantavopsita.ro
www.sr-club.ro
yahoo id: janta_vopsita
vlad: 0760 926 579
badmafia87 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-11, 17:21   #308
florin46p
Banned

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 2
Default unde gasesc in timisoara vopsea

salut
as vrea sa imi vopsesc motocicleta si nush de unde sa imi iau vopsea,unde gasesc un magazin in care sa imi pot alege eu culoarea dintr-un catalog si nu dupa cod,as vrea sa o fac un auriu sau un galben perlat sa arate cat mai bine .
singurul loc unde am gasit pana acuma o fost policolor era undeva la 2 mil litrul si inca 150 lei intaritor,lac si diluant,daca mai stie cineva si alte firme eventual mai bune,dar sa nu fie exagerat de scumpe as fi recunoscator .
multumesc mult
florin46p is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 19:09   #309
djmix7388

Stock
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 9
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

Am spus ca pun poze cu rezultatul si iata-le in sfarsit. E putin in coaja de portocala lacul dar asta e. Pozele sunt facute cu 2 telefoane: primele 2 - sony ericsson, si ultima cu nokia x2.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00872.JPG
Views:	623
Size:	712.5 KB
ID:	2262307   Click image for larger version

Name:	DSC00874.JPG
Views:	499
Size:	644.2 KB
ID:	2262308   Click image for larger version

Name:	X20537.jpg
Views:	794
Size:	1.18 MB
ID:	2262309  

djmix7388 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-11, 13:15   #310
bobe

Stage 3
 
bobe's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 143
Default Re: Textura pentru vopsea

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Azi am vorbit cu ceva distribuitor Kober...nu au asa ceva, dar a recunoscut ca sunt mai slab "dotati" pe partea de vopsele auto. Continuam cautarile cu 3M.

Finisajul asta asteapta la mine de cel putin un an...deci inca vreo luna in plus de cautari nu cred ca o sa ma deranjeze
Du-te la STANDOX in spate la fabrica de bere,aduc vopsea structurata pe comanda
bobe is offline   Reply With Quote
Old 03-01-12, 20:21   #311
fredy46

Stage 3
 
fredy46's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 133
Default Re: Vopsire eleron si montare

Pana la urma l-am vopsit cu spray Deh... e criza...

fredy46 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 00:11   #312
cyllabogdan

Stage 2
 
cyllabogdan's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

am citit pagina cu pagina sperand ca gasesc raspunsu fara sa intreb dar nu lam gasit .deacea as vrea sa va intreb .de craciun miam dat masina cu vopsea deacea care se foloseste la decorat geamurile cu bradutii reni si etc. dupa o saptamana am vrut sa o sterg dar nimik am zgariat toata masina banuiesc ca lacul oricum am facuto lata .acum as vrea sa vopsesc toata masina negru mat .vas ruga daca vreti bine inteles cum ar trebui sa procedez si care ar fi etapel precizez ca vopseaua mata nu am mai folosito .va multumesc
cyllabogdan is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 16:29   #313
71-LEX
VW Driver

Stage 3
 
71-LEX's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 74
Member of:
[VW]
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

salut...
vreau sa imi revopsesc masina deoarece a sarit vopseaua/lacul pe alocuri si ma gandeam ca daca tot o revopsesc sa fac ceva mai special cu relativ putini bani ca deeh....masina este un verde inchis...si ma gandeam daca as reusi sa imit un efect de cameleon. as vrea sa dau peste vopsea un lac cu perla mov.am vorbit cu diferite persoane si mi-au spus ca ar merge numai ca trebuie ceva mai mult lac pentru a da de mai multe ori.
acum astept sfaturi/pareri/opinii...multumesc.
__________________
Save the planet, Kill Yourself !!
_______________
71-LEX is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 16:23   #314
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

@cyllabogdan treaba cu vopseaua mata sa mai discutat si daca citeai vedeai ca nu vopseaua e mata ci lacul care fie il iei mat fie iei lac normal + agent de matuire, oricum daca nu ai mai vopsit pana acum o masina si vrei sa incepi direct cu o vopsire integrala nu vei reusii decat sa strici materialele, indiferent cate sfaturi vei primi.
@71-lex treaba cu efectul de cameleon pe care sa-l scoti din perla bagata in lac nu prea o sa iasa, vei avea o vopsea foarte stralucitoare ca o sorcova cu tenta verde, galbena in functie de ce nuanta sunt fulgii si cam atat nu se vor schimba nuantele in functie de unghiul si intenstatea luminii ca la o vopsea cameleon originala, din ce stiu se pare ca ar fi unii care dau un oarecare efect de cameleon dar nu stiu cat de bine, oricum vezi ca fulgii astia sunt de diferite marimi si nuante si nu prea se gasesc pe la noi, americanii sunt bolnavi cu kandy paint, practic ii amesteci in lac si apoi se aplica pe masina, dar mare atentie ca iti trebuie un pistol foarte bun care sa atomizeze extrem de bine ca altfel iese nasol, iar daca ai fulgii mari ii scoti sita ca se infunda si nu iti trebuie mai mult lac, ii dai tot 2-3 maini de lac si atat, deci nu ai nevoie decat de fulgii respectivi si un pistol foarte bun, preferabil un LVLP de marca cu o doza de 1.4.

Last edited by wheelman2009; 12-01-12 at 16:29.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 19:51   #315
cyllabogdan

Stage 2
 
cyllabogdan's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 46
Default Re: Despre vopsea si vopsire/lacuire

multumesc mult voi apela la un profesionist
cyllabogdan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -