Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > FIBRA DE STICLA/CARBON, CHITUL, VOPSEAUA SI ALTELE

Reply
 
Thread Tools
Old 20-05-12, 18:50   #91
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: CHITUL

Quote:
Originally Posted by Sevastian_Vr6 View Post
Problema e alta ca eu sunt in Italia si pentru un bad boy plus vopsit imi ia aproape de 1000 euro deci tocmai din cauza asta nu am dus-o pana acum la nimeni.
Mda, complicata situatia. Eu unul as cumpara o capota din dezmembrari(nu o vopsesti nu ii faci nimic pana ajungi in tara si aici rezolvi atat bad-boy cat si vopsit).
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-12, 19:19   #92
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: CHITUL

Quote:
Originally Posted by dexter_20 View Post
Mda, complicata situatia. Eu unul as cumpara o capota din dezmembrari(nu o vopsesti nu ii faci nimic pana ajungi in tara si aici rezolvi atat bad-boy cat si vopsit).
Am inteles, in cazul asta o las pe asta care o am acum si cand ajung prin tara caut una si ma duc la cineva sa mi-o faca. Mersi
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-12, 22:54   #93
robike

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2
Default Re: CHITUL

Salut!
Trebuie sa vopsesc niste carene din plastic si inainte de vopsire vreau sa le pregatesc bine.Au niste zgarieturi care nu iasa cu smirghelu' , cu ce este mai bine sa dau : cu chit normal sau chit de fibra ?
robike is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 12:30   #94
AutoCustoms

Stage 4
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 211
Default Re: CHITUL

este chit pt plastic

Last edited by turbojack; 12-11-12 at 21:09.
AutoCustoms is offline   Reply With Quote
Old 08-07-12, 12:35   #95
AutoCustoms

Stage 4
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 211
Default Re: CHITUL

Quote:
Originally Posted by Sevastian_Vr6 View Post
Salut, am si eu o problema si cred ca (virgula) consta in faptul ca am jmirgheluit chitul cu apa.

Povestesc:

In parcare mi-au lovit capota cu badboy facut din tabla, cred ca au lovito cu ceva ascuti ca mi-au taiat-o pe mijloc cam vre 25 cm, am indreptat si am sudat, am chituit si am jmirgheluit bucata unde era lovita plus unele locuri unde era crapata sau zgariata, chitul l-am slefuit cu jmirghel de apa si cu apa, am dus capota la vopsit, mi-au dat spritz pe ea si au vopsit-o, dupa nici macar 2 spat a inceput sa se crape grav, m-am dus la vopsitor cu reclamatii si mi-a spus ca trebuie sa slefuiesc pana la tabla pt ca este prea mult kit pe capota, zis si facut, am mai muncit 2 zile pana am slefuit pana la tabla, i-am dus-o asa si s-a apucat vopsitorul sa o mai indrepte pe ici pe colo, a dat iar spritz si vopsea, cand m-am dus sa o iau (dupa 2 zile) deja incepea sa se crape, raspunsul lui a fost sa imi cumpar alta capota noua si sa i-o duc sa mi-o vopseasca, am lasat-o asa cateva luni si se facuse praf, am dat iar jos chitul care crapase pana unde cadea, am slefuit iar si am dat cu chit si iar am slefuit cu apa, am dat eu cu spritz si am slefuit cu apa, am dat vopsea si acum dupa circa 1 luna a inceput iar sa crape.

Oare sa fie din cauza ca am slefuit chitul cu apa sau sa fie altceva, acum ca sa nu mai crape ce trebuie sa fac, sa o slefuiesc iar pana la tabla? Daca dau o mana de fibra peste toata capota credeti ca este mult de munca si nu renteaza?

Multumesc anticipat.
nu slefui chitul cu apa,lucreaza uscat macar pina la sprit chit,polizeaza tot pina la tabla
AutoCustoms is offline   Reply With Quote
Old 11-10-12, 12:36   #96
relu1

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 2
Default Ce CHIT sa folosesc?

Salut , nu prea ma pricep la chestiile astea , si daia si intreb. Am lovit masina in fata , si mi`a fost afectata decat bara , are o crapatura de vreo 10cm , doar ca nu stiu cum sa o repar si ce anume imi trebuie ca sa o repar. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns , va rog frumos. Nu stiu din ce material este bara...fibra de carbon sau plastic , habar n`am. Va multumesc frumos !!!
relu1 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-12, 15:46   #97
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: CHITUL

pai sa ne spui ce masina ai ca poate e un Aventador si ala are barile din fibra de carbon sau poate e un Opel si le are din plastic cum le ai si tu, acum lasand gluma daca spui ca e rupta cam 10 cm trebuie sa o dai jos si sa incerci sa o lipesti sau si mai bine ii pui pe interior o tabla prinsa cu pop nituri apoi pe fata le polizezi putin ( sa fie cat mai ingropate ca altfel nu le acopera chitul ) apoi slefuiesti bine toata zona si ii dai un chit pentru plastic, apoi filler si in final vopsea, sau daca vrei ieftin iei un spray pe nuanta si ii dai cu el.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 11-10-12, 19:23   #98
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: CHITUL

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
asta e genu de topic unde isi dau toti prapaditii cu parerea......ar trebui sa fie postate manuale de utilizare sau ghiduri de utilizare si sa posteze doar cei care lucreaza in domeniu....nu de alta dar cineva poate chiar are nevoie de sfaturi nu de pareri neavizate


LIKE ....
compozite is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 07:11   #99
relu1

Stock
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 2
Default Re: CHITUL

Mersi frumos pentru "sfat" dar nu ma ajuta deloc . Eu ma refeream ce fel de chit sa folosesc , si care sunt etapele pe care trebuie sa le fac dupa ce dau bara jos. Masina e o Honda Civic 1994. Daca stie cineva un magazin in Bucuresti , sau gasesc in targ in vitan ceea ce`mi trebuie???
relu1 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 11:05   #100
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: CHITUL

Daca mai si citeai atent ce ti-am scris intelegeai ”chit pentru plastic” asa ceri la magazin ( Bumpersoft e ala de la Body dar denumirea difera de la un producator la altul ) apoi ai nevoie e smirghel ( hartie abraziva ) o tipla cu care sa dai chitul si un tampon pe care sa pui smirghelul si sa slefuiesti, in targ la Vitan gasesti tot ce-ti trebuie, daca bara e nevopsita, cand ii dai vopsea iti trebuie si plastic primer sa dai cu el inainte de vopsea, de vopsit plastic sa mai discutat pe aici asa ca nu are rost sa mai repet.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-12, 12:12   #101
mihai.ghetto

Stage 5
 
mihai.ghetto's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,154
Member of:
[Ghetto Cult]
Default Re: CHITUL

daca ai bara crapata, chitul este ultima ta grija.
mihai.ghetto is offline   Reply With Quote
Old 16-10-12, 20:02   #102
RoBerT_04

Stage 3
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 111
Question Re: CHITUL

Quote:
Originally Posted by mihai.ghetto View Post
daca ai bara crapata, chitul este ultima ta grija.
mihai zimi si mie dupa in primul rand daca vreau sa fac ceva din fibra si am dat rasina fibra rasina fibra rasina .... sa intarit si dupa pentru o rigiditate mai mare ce chit sa folosesc chit cu fibra sau chit poliesteric sau cum naiba se numeste. ? si daca trebuie stratul dat gros sau nu si daca aplicat foarte foarte bine pe toata suprafata sau doar in mare .
SI a 2-a nelamurire. de ce foile granulate ( smirghelurile) pe faza de apa cum scrie si pe spatele lor. se recomanda sa se faca fara apa ? asta nu am inteles-o . Ms mult daca ma puteti ajuta la aceste 2 mari dileme
RoBerT_04 is offline   Reply With Quote
Old 31-10-12, 19:35   #103
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: CHITUL

Quote:
Originally Posted by RoBerT_04 View Post
mihai zimi si mie dupa in primul rand daca vreau sa fac ceva din fibra si am dat rasina fibra rasina fibra rasina .... sa intarit si dupa pentru o rigiditate mai mare ce chit sa folosesc chit cu fibra sau chit poliesteric sau cum naiba se numeste. ? si daca trebuie stratul dat gros sau nu si daca aplicat foarte foarte bine pe toata suprafata sau doar in mare .
SI a 2-a nelamurire. de ce foile granulate ( smirghelurile) pe faza de apa cum scrie si pe spatele lor. se recomanda sa se faca fara apa ? asta nu am inteles-o . Ms mult daca ma puteti ajuta la aceste 2 mari dileme


Foloseste un profesionist ! Unu din acela care iti ofera si garantie pentru lucrare si materiale .

ca si hobby eu zic sa nu incerci pe masina proprie
compozite is offline   Reply With Quote
Old 02-11-12, 20:20   #104
RoBerT_04

Stage 3
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 111
Default Re: CHITUL

Quote:
Originally Posted by compozite View Post
Foloseste un profesionist ! Unu din acela care iti ofera si garantie pentru lucrare si materiale .

ca si hobby eu zic sa nu incerci pe masina proprie
nu vreau sa fac Body-uri sau mai cine stie ce. doar niste suporti de boxe ... care nu necestia sa stric fata usii. pe niste plasticurile de acopera boxa si acelea sunt detasabile . si vroiam sa le cumpar separat de la dezmembrari ca daca nu vor iesi sa le am pe cele originale
RoBerT_04 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-12, 18:23   #105
compozite

Stage 5
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 320
Default Re: CHITUL

Quote:
Originally Posted by RoBerT_04 View Post
nu vreau sa fac Body-uri sau mai cine stie ce. doar niste suporti de boxe ... care nu necestia sa stric fata usii. pe niste plasticurile de acopera boxa si acelea sunt detasabile . si vroiam sa le cumpar separat de la dezmembrari ca daca nu vor iesi sa le am pe cele originale
Cea mai buna solutie !
compozite is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -