Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Alte activitati

Reply
 
Thread Tools
Old 04-01-17, 09:51   #1
Arkantos

Stock
 
Arkantos's Avatar
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 1
Default Ajutor in cumpararea unei masini SH

Salutare

Am decis sa cumpar o masina SH si nu am nicio experienta cu asta. Prima mea masina a fost cumparata noua din reprezentanta si astfel nu am avut dubii despre acte/hartii/piese/etc. Acum insa bugetul nu imi mai permite asta si caut sa achizitionez un Renault Megane din 2009.

Va cer ajutorul pentru a imi explica ce trebuie sa fac inainte de achizitie incat sa minimalizez orice risc.

1) Unde pot controla masina din punct de vedere tehnic? Desigur ca optic o vad si eu si pot remarca lovituri, julituri sau interior uzat, insa pentru partea mecanica nu stiu si as vrea sa fac asta, sa controlez totul de la motor, pana la bucsaraie, suspensie, frane sau alte lucruri ale caror parte tehnica nici nu le cunosc. As vrea niste recomandari de service-uri care pot oferi serviciile astea, nu as merge direct la Renault pentru ca vanzatorul a lucrat acolo, sa nu fie vreo manareala.
2) Care sunt actele de care am nevoie cand cumpar masina? Pe langa contractul de vanzare-cumparare, talon si cartea masinii, stiu ca mai trebuie o adeverinta ANAF pentru impozit si inca una tot de la ANAF pentru taxa de prima inmatriculare. Corect? Mai este vreun act care imi este mie necesar inmatricularii apoi?
3) Hartia de la ANAF pentru timbrul de mediu trebuie sa fie in original? Cum pot afla daca taxa a fost platita si nerecuperata incat eu sa nu trebuiasca sa o platesc din nou?

Cam astea sunt intrebarile momentan, masina as vrea sa o cumpar la inceputul saptamanii viitoare insa as vrea sa imi fac temele cum trebuie pana atunci.

Multumesc in avans pentru sugestii si sper ca am postat in aria corecta.
Arkantos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -