Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 05-06-08, 17:09   #1
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Salutare...
Stiu ca sunt sanse minime si de obicei membrii comunitatii nostre cel mult urca cu tele-ceva si coboara pe placa/schiuri,insa ...cine stie
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 05-06-08, 18:35   #2
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Hehe...am fost in 2000 sau 2001 parca sus la Babe / Sfinx pe Jepii Mari din cate imi aduc aminte, in zona aia acolo unde sunt multe cruci ne-am incrucisat cu o familie si a cazut o piatra cam cat un cap de om printre noi, nu stiu cum a reusit ca sapca mea cazuse-n gol...treaba e ca plouase tot parcursul ...si de atunci n-am mai fost in excursii pe jos !
Poate acum in vara, cine stie Cert e ca imi plac foarte mult zonele de munte, marea mai deloc.
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 00:51   #3
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Exista! Cel putin in ceea ce ma priveste am facut cateva drumetii, in special in Bucegi. Cam toate traseele. Si la astea mai adaug un traseu in Piatra Craiului (Cab. Plaiu Foii - Cab. Curmatura), superb oricum. Foarte spectaculos si Piatra Craiului. Printre traseele favorite din Bucegi as numi Horoabele (l-am facut de vreo 3 ori), un canion superb, si cu un peisaj extraordinar de indata ce termini ascensiunea.
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-08, 01:19   #4
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Ehe...ma bucur sa aud asta.....in piatra ar trebui sa te intorci si sa faci toata creasta(ar mai fi si cateva valcele foarte frumoase,insa trebuie sa incepi cu inceputul),e sublima si nu presupune efort mare,nu ai nevoie sa cari cort dupa tine...doar 1L pana la gavana de unde mai iei inca 2-3L cu care ajungi pana la grind(unde ai apa daca vei cobora un pic) sau chiar pana in pietricica,de unde cobori lejer spre brusturet...atentie,din grind,nu mai ai apa pana la stana din vale,mai ales vara. Oricum daca nu ai experienta,si eu asa tind sa cred,nu-ti recomand iarna crai,cu toate ca-i feeric. Nu ai spus pe CARE traseu ai facut plaiul foii>curmatura ?
Legat de bucegi......nu cred ca ai facut nici macar jumatate...este un masiv ENORM cu foarte multe vai...probabil ai facut aproape toate traseele uzuale marcate...insa poate nici macar toate cele trei trasee din bran spre omu or coborarea pe bucsoiu or tache nu le-ai facut inca...de zona tiganesti,nu mai zic...
Daca vrei sa vezi parti din bucegi spectaculoase si mai putin populate (mai ales vara cand e...bulevard mizerabil plin de neam-prost) ,eu voi urca saptamana viitoare,probabil miercuri sau joi,pe una din vaile frumoase ....In cazul in care esti sigur pe tine si ai echipament si psihic bun(e vb de 6-10ore in functie de vreme) pentru hobby-ul asta,poti urca impreuna cu noi.
PS: din vale pleaca si doua trasee renumite de escalada daca esti pasionat si experimentat in asta(sunt 6A...nu pentru incepatori) si oricum,daca vrei doar putina stanca,ai doua saritori maricele in traseu
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 07-06-08 at 01:25.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 00:52   #5
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Quote:
Originally Posted by lascarica View Post
Ehe...ma bucur sa aud asta.....in piatra ar trebui sa te intorci si sa faci toata creasta(ar mai fi si cateva valcele foarte frumoase,insa trebuie sa incepi cu inceputul),e sublima si nu presupune efort mare,nu ai nevoie sa cari cort dupa tine...doar 1L pana la gavana de unde mai iei inca 2-3L cu care ajungi pana la grind(unde ai apa daca vei cobora un pic) sau chiar pana in pietricica,de unde cobori lejer spre brusturet...atentie,din grind,nu mai ai apa pana la stana din vale,mai ales vara. Oricum daca nu ai experienta,si eu asa tind sa cred,nu-ti recomand iarna crai,cu toate ca-i feeric. Nu ai spus pe CARE traseu ai facut plaiul foii>curmatura ?
Legat de bucegi......nu cred ca ai facut nici macar jumatate...este un masiv ENORM cu foarte multe vai...probabil ai facut aproape toate traseele uzuale marcate...insa poate nici macar toate cele trei trasee din bran spre omu or coborarea pe bucsoiu or tache nu le-ai facut inca...de zona tiganesti,nu mai zic...
Daca vrei sa vezi parti din bucegi spectaculoase si mai putin populate (mai ales vara cand e...bulevard mizerabil plin de neam-prost) ,eu voi urca saptamana viitoare,probabil miercuri sau joi,pe una din vaile frumoase ....In cazul in care esti sigur pe tine si ai echipament si psihic bun(e vb de 6-10ore in functie de vreme) pentru hobby-ul asta,poti urca impreuna cu noi.
PS: din vale pleaca si doua trasee renumite de escalada daca esti pasionat si experimentat in asta(sunt 6A...nu pentru incepatori) si oricum,daca vrei doar putina stanca,ai doua saritori maricele in traseu
Pai da, in mare parte doar cele marcate le-am batut...

Din Bran spre Omu am facut unul, sincer nu stiu care dintre ele, eram mic pe atunci :P.

Multumesc de invitatie, dar mai am doua saptamani pana la BAC, plus ca nu inteleg exact ce presupune 6A...
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 02:18   #6
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Eh,nu ai varsta in profil...deci,inainte de toate,bac-ul.....nu numai sa iei examenul,insa ar fi bine sa nici nu te minti pe tine legat de bagajul minim de cunostinte cu care e normal a incheia aceasta etapa a scolarizarii
N-ai inteles bine legat de 6a...am spus..." din vale pleaca si doua..." deci ,noi urmand a face ascensiunea pe vale si nu pe acele trasee de dificultate relativ mare ,in mod special pentru un neprofesionist asemeni noua.....in acelasi timp imposibile fara echipament complet (poate exceptie pitoane...sunt batute,dar niciodata nu se stie.....).
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 08-06-08, 10:33   #7
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Pai nu am zis ca vreau "sa iau" BAC-ul cu 6, am ceva asteptari mai mari de la mine .

Acum am inteles si la ce te refereai cu 6A...

E pacat totusi ca marea majoritate inteleg prin "a merge la munte" deplasarea pana intr-o statiune de pe Valea Prahovei, intr-un loc super populat (gen spre 3 Brazi, Cheia, Gura Diham) si intinderea unei paturi, incingerea unui gratar si plesnitul unei pungi cu semnite, al carei ambalaj va ajunge, inevitabil, pe jos.

Pana si cei care apreciaza frumusetea inaltimilor ma dezamagesc prin superficialitatea cu care trateaza siguranta proprie... nu de multe ori am intalnit (chiar si pe trasee periculoase cum ar fi de la Caraiman la Cruce) persoane in pantofi sau adidasi. Dar, deh... nu se asortau ghetele sau bocancii cu esarfa...
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 19:41   #8
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

am facut si eu cateva expeditii prin munti, in zona sibiului.
sunt cateva trasee din cisnadie, de 10 ore, si ajungi sus la paltinish.
plecam cu grupuri de 7 8 persoane, cu cortul in spate, gratarel, mancare, si stateam cate 2 3 zile...
traseul este destul de greu, fiind portiuni pe care esti nevoit sa urci in "4 labe". acu 2 ani daca tin minte bine, am reusit sa dau nas in nas cu ursu, dar nu au fost probleme.

ma atrag foarte tare expeditiile astea.

Last edited by phaeton; 16-06-08 at 19:43.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 21:24   #9
DMIHNEA

Stage 3
 
DMIHNEA's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 104
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Piatra Craiului,am facut cam tot,inclusiv nemarcate.....parca si spre Fagaras.....trekking,amintiri.....ambele creste-nordica+sudica.....Gavan......tineretzea....offff
DMIHNEA is offline   Reply With Quote
Old 16-06-08, 22:23   #10
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Parerea mea e ca nu exista loc mai frumos in Romania decat Retezat. Am fost de vreo 3 ori, trasee pe vf. Peleaga, Retezat, Papusa etc. niste zone superbe! Anul asta m-as duce din nou, n-am mai fost din '99.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 19:00   #11
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Quote:
Originally Posted by DMIHNEA View Post
Piatra Craiului,am facut cam tot,inclusiv nemarcate.....parca si spre Fagaras.....trekking,amintiri.....ambele creste-nordica+sudica.....Gavan......tineretzea....offff
...ti se pare ca esti batran?...ehe...era un mos,n-am stiut niciodata cum il chema...care venea vara de vara in crai si ,de multe ori solitar,lua cate un valcel si-l ducea pana sus...cand l-am cunoscut eu,avea 72ani...si se considerat tanar...era de prin zona moldovei ,iasi sau asa ceva...era om educat si iubea muntele si viata...anul trecut ,cred ca a incheiat socotelile ...pe la 8x ani...si BINENTELES in craiul lui multiubit.....are si o cruce mica undeva...Tot respectul meu pentru dansul si pentru toti cei ca dansul,care descoperind un ciob din adevarul vietii asteia si dibuind calea pe care o urmeaza lumea si gandurile oamenilor, renunta a mai comunica cu ei si a mai lupta cu strambatatea din interiorul fiintelor umane ....ajung a cauta raspunsurile numai in natura,si nu neaaparat "a cauta" ci mai mult a vietui intre multele raspunsuri neintrebate ce vin necontenit din natura....
Deci mergeti pe munte cand simtiti nevoia s-o faceti...acceptati provocarea lui,este simpla si curata si mult mai putin periculoasa pentru fiinta voastra decat celelalte "provocari" sociale, ce apar la fiece pas in viata
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 20:17   #12
DMIHNEA

Stage 3
 
DMIHNEA's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 104
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

sper sa ajung in vara in tzara,si sa.....beau iar apa de la Gavan....
DMIHNEA is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 21:33   #13
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Quote:
Originally Posted by DMIHNEA View Post
sper sa ajung in vara in tzara,si sa.....beau iar apa de la Gavan....
...si nu ajungand din diana ,ci din crapatura> turnu...ca sa SIMTI cat de buna este apa aia...Doar in muntii nostri te vei simti acasa...nici in alpi cu tot spectaculosul lor,nici in alte parti (am prieteni care au fost in pamir de mai multe ori..doi si in himalaya...le permite fizicul,insa tot in fagaras se simt acasa... )
....Sa ne vedem in aglomeratia ce este vara la ascutit(ref) sau grind(mai liber),daca iubiti cea mai adevarata si accesibila in acelasi timp,creasta din tara....
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 17-06-08, 21:36   #14
DMIHNEA

Stage 3
 
DMIHNEA's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 104
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

acum sunt mult mai echipat,doar sper sa ma mai tzina bashinile.....au trecut anii
DMIHNEA is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 14:11   #15
Patrulei
Toyota Driver


Stage 5
 
Patrulei's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1,131
Member of:
[4Tuning International]
[SEAT]
[Toyota]
[4Rally]
Default Re: Exista iubitori de turism montan,eventual si cu ceva experienta ,printre noi ?

Am facut si eu odata traseul acela Babele,Sfinx si mi-a placut foarte mult as vrea sa mai merg dar nu am cu cinesingur e naspa fiind amator.Nu prea mai e cum era inainte sa pleci pe munte acum toti dau o tura doua cu masina prin Sinaia si ala a fost munteleMi-ar placea sa mai fac un traseu sau mai multe:X
__________________
Patrulei is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -