Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-14, 22:21   #2761
Liviu_e30.

Stage 4
 
Liviu_e30.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 240
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Asta fixa are 1100g pe cand aia cu amortizoare de am avut-o avea 2400g,deci diferenta e simtitoare...
Vreau s-o fac cat mai usoara
Nici in privinta cauciucurilor nu sunt hotarat,vroiam sa pun unele pe 2.10 dar am gasit ceva pe 1.50
Liviu_e30. is offline   Reply With Quote
Old 06-01-14, 22:27   #2762
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Sa inteleg ca tu chiar vrei sa te bagi pe viteza si nebunii de genu )? Te reprofilasi...bravo .
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 00:58   #2763
Liviu_e30.

Stage 4
 
Liviu_e30.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 240
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CyPz View Post
Sa inteleg ca tu chiar vrei sa te bagi pe viteza si nebunii de genu )? Te reprofilasi...bravo .
Zici bine tu acolo
Liviu_e30. is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 13:29   #2764
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by kosty123 View Post
Gata si cu pozele,dar nu am gasit pe net nimic..ce vreau eu
Quote:
Originally Posted by Liviu_e30. View Post
Si eu tot o bicicleta in genul la a ta am si urmeaza s-o fac albastru inchis cu furca neagra.
Quote:
Originally Posted by Liviu_e30. View Post
Stiu ma cum e cu amortizoare,doar am avut si eu..Pe asfalt nu ajuta cu nimic si ma tenteaza ca e mai usoara...
Quote:
Originally Posted by Liviu_e30. View Post
Asta fixa are 1100g pe cand aia cu amortizoare de am avut-o avea 2400g,deci diferenta e simtitoare...
Vreau s-o fac cat mai usoara
Nici in privinta cauciucurilor nu sunt hotarat,vroiam sa pun unele pe 2.10 dar am gasit ceva pe 1.50
Eu nu inteleg un lucru... in pozele urcate de kosty este o bicicleta cu suspensie fata spate... u zici ca ai asemanatoare... dar ca pui furca fixa pt ca e mai usoara... pt 1300g diferenta (daca valorile date de tine sunt exacte) dar acum vin cu intrebarile urmatoare:

Ce greutate are cadru?
Ce greutate au rotile?
Ce greutate are transmisia? (foi, lant, pinioane, pedale, schimbatoare)
Ce greutate au restul componentelor la un loc? (frane, cabluri, camasi, sa, tija sa, pipa, ghidon, butuc pedalier, mansoane, manete de frana si schimbatoare)
Ce greutate are rugina din cadru si alea 15 straturi de vopsea date peste original si 20 de stikere apliktate?
Ce greutate au stelutele de pe spitze, luminitele, neoanele, oglinzile, kilometrajul, si ce mai ai montat pe ea (ca banuiesc ca ai...)

Ce greutate totala are bicicleta... si ce ar insemna 1300g in plus pt un comfort mai sporit si incheieturi mai sanatoase? eu cred ca e SUB 8% din masa totala a bicicletei....

ma rog... voi stiti mai bine ce si cum...

bft
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 15:59   #2765
Liviu_e30.

Stage 4
 
Liviu_e30.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 240
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
Eu nu inteleg un lucru... in pozele urcate de kosty este o bicicleta cu suspensie fata spate... u zici ca ai asemanatoare... dar ca pui furca fixa pt ca e mai usoara... pt 1300g diferenta (daca valorile date de tine sunt exacte) dar acum vin cu intrebarile urmatoare:

Ce greutate are cadru?
Ce greutate au rotile?
Ce greutate are transmisia? (foi, lant, pinioane, pedale, schimbatoare)
Ce greutate au restul componentelor la un loc? (frane, cabluri, camasi, sa, tija sa, pipa, ghidon, butuc pedalier, mansoane, manete de frana si schimbatoare)
Ce greutate are rugina din cadru si alea 15 straturi de vopsea date peste original si 20 de stikere apliktate?
Ce greutate au stelutele de pe spitze, luminitele, neoanele, oglinzile, kilometrajul, si ce mai ai montat pe ea (ca banuiesc ca ai...)

Ce greutate totala are bicicleta... si ce ar insemna 1300g in plus pt un comfort mai sporit si incheieturi mai sanatoase? eu cred ca e SUB 8% din masa totala a bicicletei....

ma rog... voi stiti mai bine ce si cum...

bft
Banuiesti gresit,nu am cinci ani ca sa-mi pun stelute,zorzonele si alte porcarii de care ai pomenit tu mai sus
Bicicleta nu am cantarit-o dar e mult mai usoara pe langa altele(ex:cum sunt cele de la first bike )...
Si in plus gusturile nu se discuta
Liviu_e30. is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 20:33   #2766
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Thumbs up Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Liviu_e30. View Post
.iesti gresit,nu am cinci ani ca sa-mi pun stelute,zorzonele si alte porcarii de care ai pomenit tu mai sus
Bicicleta nu am cantarit-o dar e mult mai usoara pe langa altele(ex:cum sunt cele de la first bike )...
Si in plus gusturile nu se discuta
Am kutat poze cu a ta si nu am gasit nimic... Dar vazand ce au prietenii tai, colegii forumisti cu kre mergi la ture, am dedus k si u ai zorzoane pe ea.... Iar faza cu "am si eu una asemanatoare" ... Eu unu zic k e grea.... + k se vede aiurea suspensie doar spate...

Bft
Toate cele bune...

P.S. eu am giant, fixa si nu ma preocupat greutatea... Si mi s-a parut ciudat sa conteze greutatea p o bicicleta de 16-18kg....

P.S.2 m-am dat cu bicla d 55kg(eu am 60)... E geniala la drum lung... Unde mai pui k avea si 3.10m lungime bicla....
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 08-01-14, 20:42   #2767
Liviu_e30.

Stage 4
 
Liviu_e30.'s Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 240
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
Am kutat poze cu a ta si nu am gasit nimic... Dar vazand ce au prietenii tai, colegii forumisti cu kre mergi la ture, am dedus k si u ai zorzoane pe ea.... Iar faza cu "am si eu una asemanatoare" ... Eu unu zic k e grea.... + k se vede aiurea suspensie doar spate...

Bft
Toate cele bune...

P.S. eu am giant, fixa si nu ma preocupat greutatea... Si mi s-a parut ciudat sa conteze greutatea p o bicicleta de 16-18kg....

P.S.2 m-am dat cu bicla d 55kg(eu am 60)... E geniala la drum lung... Unde mai pui k avea si 3.10m lungime bicla....
Eu nu sunt genul sa pun zorzoane...
Cand o sa fie refacuta din nou am sa postez aici poze cum arata si inainte si dupa.Si atunci o sa precizez si greutatea cu pisele schimbate
Liviu_e30. is offline   Reply With Quote
Old 10-01-14, 22:11   #2768
kosty123

Stage 4
 
kosty123's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 194
Member of:
[VW]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Am si eu o intrebare..Se poate intampla ceva daca imi vopsesc bicicleta acum/pe timpul acesta(precizez ca e vorba despre vopsea la spray) ??
kosty123 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-14, 23:39   #2769
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

@Liviu: Pune-ti ma cu telescoape..o sa vezi..ca ajuta...si diferenta de greutate, cum iti spunea (!8Y_M mai sus..nu e genial de mare.. Aspectul...e altfel..

@(!8Y_M : Nu am zorzoane... ce mai am eu pe bicicleta in momentul asta si ce va mai fi, sunt urmatoarele:
-lampa pe spate
-far pe leduri
-kilometraj cu iluminare din spate si ac luminat

Atat. In rest e o bicicleta ca oricare alta, intretinuta cat de cat, piese noi, cat de cat de calitate, si cu cateva stikere pe aripi..

@kosty123: Daca o vopsesti acum si o lasi 2-3-4 zile, saptamani la o temperatura de 20-30 de grade.. s-ar putea sa nu se faca coaja de portocala ..
Daca o vopsesti pe frigul asta..risti sa se faca vopseaua zgrumturoasa..sa nu se aplice bine..si sa nu se usuce corespunzator..
__________________

Dacia 1300 TR 44 RAD
Daewoo Cielo TR 55 RAD
Opel Astra G TR 71 RAD
Dacia 1310Li DB 05 BZE
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 25-01-14, 19:59   #2770
kosty123

Stage 4
 
kosty123's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 194
Member of:
[VW]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

"Caldura" mare "monşer"
kosty123 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-14, 20:15   #2771
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Cool Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Caldura...... Caldura.. Da gazonul e de mare angajament....
Mi-am km dat duhul dar a meritat.... Dabea m-am odihnit dar park as iesi dinnou la plimbare, nu de alta, dar kenda-urile din dotare mi-au depasit asteptarile in materie de aderenta p orice tip de 'carosabil'....
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 31-01-14, 01:33   #2772
rako1205

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

[IMG]IMAG0924[/IMG]
rako1205 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-14, 01:38   #2773
rako1205

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

sal.eu am o bicicleta de curse in carbon.grupul e shimano ultegra,coarne in carbon,pretul depaseste 1400 de euro (doar structura 800)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG0924.jpg
Views:	53
Size:	391.8 KB
ID:	2932815  
rako1205 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 22:07   #2774
kosty123

Stage 4
 
kosty123's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 194
Member of:
[VW]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Am o intrebare cam ciudata,dar totusi o pun: Exista şa pentru biciclete cu incalzire ??
kosty123 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-14, 00:16   #2775
rako1205

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 4
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by kosty123 View Post
Am o intrebare cam ciudata,dar totusi o pun: Exista şa pentru biciclete cu incalzire ??
nu cred!dar nu vad la ce ar folosi,eu si iarna ies si nu am probleme,mainile sunt cele mai sensibile
rako1205 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -