Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 09-04-13, 20:41   #2596
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
De pila stiam ce zici, nu imi imaginam cum sa tai la rotund, daca ziceai semiluna, imi imaginam.
Da ai dreptate, asa o sa fac.
E mai complicat cu tampoanele alea.
Asta e sistemul de prindere al motorului, are 3 astfel de prinderi.

Am cam acaparat topicul asta, nu e ok )
Poti sa faci din platband.. de 30-40 latime si gros de 5.. un U... ma rog...3.. cate 1 pt fiecare prindere.... pe partea de sus (vorbind referitor la litera U) gauri stanga-dreapta... si prinzi suruburile de pe motor.. iar pe partea de jos... gaura in care prinzi un `capat` de bucsa.. celalalt `capat` fiind prins pe cadru...

`acaparat topicul`.... atata timp cat discutam despre biciclete.. eu zic ca nu e o problema...


Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
am renuntat la prima idee si mi-am amintit de modelu asta vazut pe un forum pe undeva" asta cum vi se pare ?
trebuie sa gasesc o modalitate sa fac axu ala sa ramana acolo , ca scapa.. si inca nu stiu cum...
cauta tot pe forumul ala:P si o sa vezi ca ai sa gasesti si explicatie ce si cum.. cu poze.. cu tot:P
(am si eu cont si deaia zic) asta daca vb de acelasi forum... precizez.. este un site cu si despre biciclete.. si nu unu auto.. deci nu e concureta pt 4tuning...
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 09-04-13, 21:12   #2597
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

(!8Y_M -da :d, pai faza e ca acolo avea mtb si ai vazut si tu ca la mtb-uri bascula (furca) spate e mai "larga" ca sa intre roata cu pinioane.. pe cand la pegas e mai "stramta" ca e cu o viteza
__________________
semnatura prea mare
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 09-04-13, 21:18   #2598
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

e... vezi u ce faci acolo:P cracaneaza spatele... hai ca esti baiat destept.. te descurci u
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 10-04-13, 00:59   #2599
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

(!8Y_M - pai mie ca rup furca aia ca e cam subreda.. ma gandeam sa pun niste distaptiere ceva si la un capat piulita care se insurubeaza si la un capat o piulita care sa tina contra..
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 10-04-13, 19:16   #2600
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

imi pare rau de dublu post dar n-am ce face....
-Poza 1,2 - e primu model la care m-am gandit dar dupa am vazut ca nu este bine..
Poza
-Poza 3,7 - Modelul decisiz.. o sa fie mai joasa asa.. cum se vede si in a 4 a poza la sistemul asta de suspensie.. vreo parere?..in 5 mi-am dat seama tarziu de tot ca atinge lantul cadrul.. aici chear am nevoie de ajutor...
vreau sa ii pun si schimbator pe spate :d deci o sa fie si mai lung lantu )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00004.jpg
Views:	53
Size:	868.3 KB
ID:	2745655   Click image for larger version

Name:	DSC00005.jpg
Views:	47
Size:	781.6 KB
ID:	2745656   Click image for larger version

Name:	DSC00007.jpg
Views:	45
Size:	713.7 KB
ID:	2745657  

Click image for larger version

Name:	DSC00008.jpg
Views:	41
Size:	744.4 KB
ID:	2745658   Click image for larger version

Name:	DSC00012.jpg
Views:	34
Size:	450.5 KB
ID:	2745659   Click image for larger version

Name:	DSC00013.jpg
Views:	52
Size:	600.0 KB
ID:	2745660  

Click image for larger version

Name:	DSC00006.jpg
Views:	36
Size:	751.7 KB
ID:	2745661  

Last edited by CraZzy_K1D; 10-04-13 at 19:19.
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 08:40   #2601
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Iti zic eu cum e cel mai bine: BAGATI MINTILE-N CAP SI RECONDITIONEAZA KENTU'!

E mare pacat, eu unu' n-am avut norocu' de a pune mana pe asa ceva iar tu iti bati joc ...
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-13, 12:56   #2602
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Deja ma enerveaza proiectul asta cu bicicleta.
Noroc cu motorul de mobra , care ma salveaza, cand il aud fara evacuare si vad cum da flacari )) imi trec supararile.
Azi am taiat ultimele tevi, le-am facut buze, semiluna si alte cacaturi.
Depind de sudor acum, asta daca nu ma enervez si fac pe naiba in 4 sa iau un mig mag.. )
Nu stiu ce o sa iasa, azi la o asamblare asa rapida, parca nu e ce trebuie, dar vad eu la sudat ce si cum.

A.. si am facut rost de flex, numa ca e flex dinala mare, industrial ) intru in tevi de nu intelegi nimic.

Sa vedem ce o sa iasa.
__________________
________________
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 12-04-13, 12:59   #2603
Dandois

Stock
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 2
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Bmx Mongoose
Piese schimbate :
Roata fata:Revenge OHM ,pedale: Eclat Surge-fibra carbon , cauciuc spate Ilegal Magro , furca:WTP Justice 2011. Vreau sa o vand. Oferte?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG023.jpg
Views:	36
Size:	911.9 KB
ID:	2746817   Click image for larger version

Name:	IMG016.jpg
Views:	33
Size:	778.5 KB
ID:	2746818  
Dandois is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 14:07   #2604
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

rob3rt0 - ba nu mai zi tu asa ca daca vezi cum e cadrul asta iti faci cruce.. furca spate e indoita.. si e super subred cadrul.. am vrut si inca mai ma gandesc la asta.. sa ii tai toata partea din spate ca e subreda in draci..
poate mai fac eu rost de vrun pegas , ca imi trebuie niste piese de pe unu mai ingrijit.. si ne intelegem si ti-l dau tie restu..
ieri am reusit si am dat jos vopseaua dupa bascula de mtb.. si sincer imi place mult mai mult cum arata acum..
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 21:57   #2605
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
imi pare rau de dublu post dar n-am ce face....
-Poza 1,2 - e primu model la care m-am gandit dar dupa am vazut ca nu este bine..
Poza
-Poza 3,7 - Modelul decisiz.. o sa fie mai joasa asa.. cum se vede si in a 4 a poza la sistemul asta de suspensie.. vreo parere?..in 5 mi-am dat seama tarziu de tot ca atinge lantul cadrul.. aici chear am nevoie de ajutor...
vreau sa ii pun si schimbator pe spate :d deci o sa fie si mai lung lantu )

ce nu era ok in pozele 1-2? cu exceptia ca in poza 2 la cursa basculei spate o sa-ti loveasca roata in sa?

3-7... nu o sa lucreze suspensia deloc.. mai mult.. s-ar putea ca in mom in care te pui pe ea.. sa se lase pana se pune cu burta pe pamant.. pt ca nu impinge in arc.. impinge pe langa el.. si nu o sa faca decat sa se rasuceasca acrul...

legat de lant.. ai mai multe variante...

1...pinioane intermediare... 1aliniat cu foaia.. al 2-lea cu pinioanele... 2 lanturi.. 1 fix altul cu schimbator ...
2... modifici curbura cadrului in asa fel incat sa-ti permita un singur lant (ai grija ca o sa-ti trebuiasa un schimbator dat dracului la lungimea aia de lant.. nu o sa faca fata unu de 10-15 lei din piata.. (parerea mea)
3... cauta un set de 3 foi... monteaza-l... vezi ce foaie te ajuta si taie restul... cele cu 3 foi 1 dintre ele e dreapta.. celelalte 2 sunt curbate... spre interior/exterior.. sau spre exterior aman2.. vezi poate poti sa faci vreo ghidusie...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 14-04-13, 22:45   #2606
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
ce nu era ok in pozele 1-2? cu exceptia ca in poza 2 la cursa basculei spate o sa-ti loveasca roata in sa?

3-7... nu o sa lucreze suspensia deloc.. mai mult.. s-ar putea ca in mom in care te pui pe ea.. sa se lase pana se pune cu burta pe pamant.. pt ca nu impinge in arc.. impinge pe langa el.. si nu o sa faca decat sa se rasuceasca acrul...

legat de lant.. ai mai multe variante...

1...pinioane intermediare... 1aliniat cu foaia.. al 2-lea cu pinioanele... 2 lanturi.. 1 fix altul cu schimbator ...
2... modifici curbura cadrului in asa fel incat sa-ti permita un singur lant (ai grija ca o sa-ti trebuiasa un schimbator dat dracului la lungimea aia de lant.. nu o sa faca fata unu de 10-15 lei din piata.. (parerea mea)
3... cauta un set de 3 foi... monteaza-l... vezi ce foaie te ajuta si taie restul... cele cu 3 foi 1 dintre ele e dreapta.. celelalte 2 sunt curbate... spre interior/exterior.. sau spre exterior aman2.. vezi poate poti sa faci vreo ghidusie...

Priveeste atent micule invatacel .. dreacu se vede ca e suspensia prinsa invers de partea unde ar trebui sa se prinda aripa ..
Acum se lasa pentru ca arcul este desfacut de tot. o sa il intaresc si o sa il slabesc dupa placerea mea ...cand o sa gasesc unu care sa imi placa+ca acolo unde arcul prins cu tija aia ruginita de surubu de la sa nu era strans.. asta e schita.. mai am umpic si termin de curatat toata bicicleta..
Bascula vopsita din fabrica .. dabia am dat vopseaua jos(pana la urma i-am dat foc si a iesit)
Alarteri am facut asta. azi m-am apucat sa desfact tot pegasul sa ramana cadrul sa curat de vopsea.. vopseaua aplicat acum multa vreme de unchimio .. parca lua foc
Cu spatiul ala care nu a mai ramas m-am gandit altfel axul de la butucu din bascula are o parte mai lunga (pentru foi) si era pus invers pe langa asta o sa ii fac un fel de urechi sa le fixez de cadrul de pegas mult mai largi ca sa vina exact pana la limita de insurubare a axului deci o sa fie mai iesit intr-o parte

poza cu bascula.. + closeup . sa o las asa sau sa o vopsesc ?!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00016.jpg
Views:	20
Size:	434.0 KB
ID:	2749171   Click image for larger version

Name:	DSC00019.jpg
Views:	17
Size:	482.4 KB
ID:	2749172   Click image for larger version

Name:	DSC00020.jpg
Views:	23
Size:	526.2 KB
ID:	2749173  

Click image for larger version

Name:	DSC00022.jpg
Views:	17
Size:	487.2 KB
ID:	2749174   Click image for larger version

Name:	DSC00023.jpg
Views:	14
Size:	484.5 KB
ID:	2749175   Click image for larger version

Name:	DSC00024.jpg
Views:	21
Size:	462.9 KB
ID:	2749176  

CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 11:20   #2607
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
Priveeste atent micule invatacel .. dreacu se vede ca e suspensia prinsa invers de partea unde ar trebui sa se prinda aripa ..
Acum se lasa pentru ca arcul este desfacut de tot. o sa il intaresc si o sa il slabesc dupa placerea mea ...cand o sa gasesc unu care sa imi placa+ca acolo unde arcul prins cu tija aia ruginita de surubu de la sa nu era strans.. asta e schita.. mai am umpic si termin de curatat toata bicicleta..
ha... misto aia cu `micule invatacel`....

ns cum sa zic.. dar am peste 10 proiecte duse la bun sfarsit (nu toate prezentate aici)... inclusiv o motocicleta... deci sunt de parere ca am trecut peste stadiul de `mic invatacel`... ce-i drept omul cat traieste invata... era doar o parere de a mea..

si ma refeream la pozitionarea ansamblului arc-amortizor(daca pot sa-l numesc asa).. nu la prinderea aia in locul aripii...

mi-am `permis` sa-ti mazgalesc o poza... ca sa intelegi ce vroiam sa zic cu suspensia asa cum te-ai hotarat u sa o montezi...

rosu e miscarea reala...
portocaliu ce ai avea nevoie si nu ai...

ma rog.. u stii ce si cum.. dar eu sunt de parere ca nu o sa iasa ce trebuie...

bafta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	bascula.png
Views:	44
Size:	1.02 MB
ID:	2749470  

Last edited by (!8Y_M; 15-04-13 at 11:26.
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 15-04-13, 11:55   #2608
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

(!8Y_M - glumeam . oricum eu sa termin cu cadrul si modeul de prindere al basculei.. dupa ma ocup de suspensie .. ai dreptate si mie mi se pare ca nu e bine(e prea dreapta suspensia nu ar trebui sa fie mult mai inclinata ? ) dar vedem cand e gata cadrul ca daia am prins acolo sa vad cum o sa vina .. si dupa modific .. ai rabdare ca te mai intreb eu ) ..
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 17:45   #2609
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Scuze dinou de dublu post dar.. proiectul a picat .... am stat cu un om si am incercat sa o facem si nimic.. cadrul nu o sa tina ce vreau eu sa fac.. trebuie modificat cadrul si o sa cedeze barele alea subtiri de sus.. + nu pot sa fac sa intre lantul , o sa sara daca ma las mai tare pe suspensie (single speed o sa fie),cadrul este stramb din toate partile .. daca aveti vreo idee ce si cum sa fac.. ascult...
Pana atunci o sa fac ceva gen a lui rob3rt0 dar mai diferita ..
Ce ma oftic...
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 16-04-13, 17:52   #2610
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
Pana atunci o sa fac ceva gen a lui rob3rt0 dar mai diferita ..
Asa, baga!

O sa iasa misto pentru ca tu ai niste piese care mie imi lipsesc din puzzle, adica ghidonul de pegas si saua
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -