Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 20-10-12, 22:05   #2326
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Exact aia cautam eu dar nu cu biciclete am vazut la o motocicleta cu 3 roti , pai si ce cum am eu acum nu o sa se incline stanga dreapta nu ?
__________________
semnatura prea mare
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 22:20   #2327
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
Exact aia cautam eu dar nu cu biciclete am vazut la o motocicleta cu 3 roti , pai si ce cum am eu acum nu o sa se incline stanga dreapta nu ?
daca le faci independente... si cu sistemul ala unibal care le tine imperecheata.. da

dar unde mai legi suspensia?
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 22:28   #2328
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Alta intrebare : Care e ala ? )) . sper ca nu te deranjeaza ca intreb .. ca stiu si eu cat de enervanti pot fi noobe .
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 22:38   #2329
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
Alta intrebare : Care e ala ? )) . sper ca nu te deranjeaza ca intreb .. ca stiu si eu cat de enervanti pot fi noobe .
sistemul ala de tije de la 0.22 pana la finalul filmului... sunt 2 tije cu cate un unibal la fiecare capat al tijei.. deci 2 tije 4 unibaluri... permite pe langa miscare stanga-dreapta si miscare sus-jos si de rasucire... bine inteles la un anumit unghi... dar suficient pt ce ai u nevoie... uite poza...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	COR-GP9UNIF.jpg
Views:	18
Size:	43.4 KB
ID:	2587408  
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 23:03   #2330
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

pot sa le fac sau trebuiesc cumparate ?
Ideea asta cum ti se pare ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Schitza.png
Views:	41
Size:	23.8 KB
ID:	2587422  
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 23:22   #2331
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
pot sa le fac sau trebuiesc cumparate ?
Ideea asta cum ti se pare ?
unde prinzi `dreptunghiul` ala rosu pe bascula...iti trebuie un pivot... altfel nu o sa functioneze articulatia suspensiei.. o sa functioneze ca o singra bascula cu 2 arcuri pe ea.. dar prinsa la mijloc (rulment) de cadru.. deci o sa fie blocata...1.. si 2... atunci cand o sa treci un hop cu o sg roata.. o sa te arunce pe partea cealalta:P ar fi o varianta sa prinzi suspensia doar la un sg capat.. celalalt sa fie liber... dar totusi .. eu tot zic ca te arunca.. iti inclina cadrul invers.. + de asta pe viraj nu o sa ai greutate suficienta sa inclini bicla.. (poate doar cu arcuri din furca fata) deci o sa statea dreapta si pe langa asta.. nu ti se inclina rotile?

+ de asta... un sfat... NICIODATA sa nu sudezi un rulment... il strici definitiv... exista in comert.. cuvete pt rulmenti pe care le sudezi si apoi (dupa ce se raceste) bagi rulmentul in interior...

ce vrei u... cu suspensie independenta pe spate.. bascule duble (ca sa nu flexeze rotile) dar totodata sa se incline in varaj.. e f complicata treaba... nu imposibila... dar sa lucreze asa cum trebuie.. e complicat... si necesita investitie destul de mare ca timp, $ si foarte multa stoarcere de creieri...


o idee ar fi sa faci bascule duble.. paralele.. si reusesti sa scapi de flambrarea rotile.. cu pivoti/unibal pe fuzeta pe care prinzi roata...cu suspensie pe bascula de sus.. iar cea de jos sa fie legata prin unibal pe cadru... problema ramane cu tinerea biclei dreapta.. dar poti sa o faci cu o bara de torsiune prinsa pe cadru cu bucsi de cauciuc si cu /pivot/unibal pe bascule si astfel scapi si de probleme cand dai peste un hop cu o sg roata.. nu te mai arunca in cealalta parte... pt ca se neutralizeaza fortele si se echilibreaza rotile din scurt... o sa simti doar un usor imbold...(bara antiroliu de la masina pe fata... acelasi sistem)

ATENTIE! tot sistemul necesita arcuri moi...(furca fata)... singura problema.. ramane.. cum rezolvi cu amortizoarele... poti sa te dai si fara.. dar sa nu incepi sa topai incontrolabil) sa mergi in valuri

poti sa faci si ca in desenul tau.. dar cu unibale la capat si cu bara antiroliu.. dar nu se inclina rotile in viraj si o sa-ti jaoce rotile / \ \ / in mers la damburi...

in toata ecuatia asta nu am introdus tractiunea) sistemul ala de 5 pinioane (sau diferential de atv adaptat) si 2 bucati planetare cu cate 2 cruci cardanice pe fiecare:P

repet.. sistem prea complex si multe pot da gresh... greu... dar nu nerealizabil..

P.S. unibalul se gaseste de cumparat.. se pot face la strung dar e prea complicat si o sa-ti ia mai multi bani decat le gasesti in comert

EDIT... iar)

se gaseste de cumparat comversia din poza... dc nu o faci pe asta.. se prinde pe bascula originala a biclei... ai suspensie.. nu-ti fac nici rotile / \ \ / atata tot ca nu se inclina si nu e independenta suspensia... aia cu inclinatul ai putea sa o faci doar pt cadru cu o `balama` langa cea de suspensie... si sa inclini macat bicla in viraje... lasi saua mai jos.. si faci un trike low.. si cu asta basta:P daca tot vrei trike.. nu de alta dar ce vrei u e cam mult pt prim proiect)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	stingray 3 wheel-1.jpg
Views:	40
Size:	47.3 KB
ID:	2587473  

Last edited by (!8Y_M; 20-10-12 at 23:51.
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 00:07   #2332
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

D.Y ¬ vad ca esti online... nu mai intri pe aici? sau doar citesti si furi idei?) da-ti si u cu parerea... zi o vorba.. poate din 3 minti stralucite iese un sistem mai simplu si eficient) hai ca in tine am baza
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 00:16   #2333
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

(!8Y_M - m-am gandit si la aia dar nu vreau e mult prea simplu o sa imi frec creeri tare de tot maine si poate imi "bese" ceva si iti arat acum ma doare prea tare capu X_X iti multumesc foarte mult ca iti bati capu cu mine e bine ca mai sunt si oameni ca tine , esti nuj Bill Gates al mecanicilor )
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 13:20   #2334
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
(!8Y_M - m-am gandit si la aia dar nu vreau e mult prea simplu o sa imi frec creeri tare de tot maine si poate imi "bese" ceva si iti arat acum ma doare prea tare capu X_X iti multumesc foarte mult ca iti bati capu cu mine e bine ca mai sunt si oameni ca tine , esti nuj Bill Gates al mecanicilor )
nu e vb de batut capul.. ca mie-mi plac provocarile... bill gates? sa fim seriosi...

Bft cu proiectul!
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 15:41   #2335
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
D.Y ¬ vad ca esti online... nu mai intri pe aici? sau doar citesti si furi idei?) da-ti si u cu parerea... zi o vorba.. poate din 3 minti stralucite iese un sistem mai simplu si eficient) hai ca in tine am baza
Iarta-ma domnu, deobicei intru 15 minute si ma uit rapid la anunturi auto si ies.
O sa citesc paginile pe aici si revin.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 18:52   #2336
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

...te astept cu pareri...


Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
săăă???.... https://www.youtube.com/watch?v=MkOwip3_xX0 ...ăăăăăăă?
de asta nu zice nimeni nimic? stiu ca e vechi sistemul dar prin rom nu am vazut nimic... s-o merita osteneala?
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 23:21   #2337
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

(!8Y_M - e misto dar e scump . si nu e greu de facut sistemul ala doar ca iti trebuie prostie daia
Intrebare intrebatoare : Am Foaie cu 3 viteze(cu deraiator) la celalalt capat este un pinion mic care este continuant de alt pinion pana la Caseta de pinioane de la roata , Intrebare , Daca schimb vitezele de la foaie si pinion , se simte vreo diferenta ??
Si ce sunt alea pinioane cu catei ?
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 10:01   #2338
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
(!8Y_M - e misto dar e scump . si nu e greu de facut sistemul ala doar ca iti trebuie prostie daia
Intrebare intrebatoare : Am Foaie cu 3 viteze(cu deraiator) la celalalt capat este un pinion mic care este continuant de alt pinion pana la Caseta de pinioane de la roata , Intrebare , Daca schimb vitezele de la foaie si pinion , se simte vreo diferenta ??
Si ce sunt alea pinioane cu catei ?
scump?)) doar controlerul e cam 150E.. indiferent daca e pe ulei sau pe aer sistemul))

dap.. se simte diferenta.. logic...

pinioane cu catei.... hmm... pinionul de bmx.. sau Mtb... sau orice alt pinion care NU e fix... adica iti permite sa dai inapoi.... dar mare atentie ca ai nevoie de pinioane fixe pe legatura aia intermediara... sudate pe un ax.. care sa se invarta cu totul....
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 20:40   #2339
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

(!8Y_M - nuprea mai are rost ca se anunta vreme urata ... am mai pus la punct bicicleta cate putin . vreau sa imi iau niste piese la ea dar inca sunt in dubii ca am tocit foarte rau cauciucurile si de bani astea ( 100 ron ) nuprea pot sa ma intind la multe asa gasisem frane si manete promax noi niste cuveti neco si un far care imi place ft mult dar asa dau 700 - 800 pe niste cauciucuri .
Am o intrebare o merge sa pun cauciucuri 24x2.30 pe cadrul meu care "stock" avea 24x2.00 ??
Nu se vede dar in ultima poza scria LIMIT ) si eu inca ii folosesc , nu stiu ce le-am facut dar franeaza mult mai bine ) dar ieri am centrat roata , azi am desfacut pinioanele si le-am uns dinou ? asa usor
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0134.jpg
Views:	24
Size:	1.12 MB
ID:	2591617   Click image for larger version

Name:	Fotografie0135.jpg
Views:	28
Size:	1.06 MB
ID:	2591618   Click image for larger version

Name:	Fotografie0136.jpg
Views:	20
Size:	927.4 KB
ID:	2591619  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0137.jpg
Views:	30
Size:	1.08 MB
ID:	2591620   Click image for larger version

Name:	Fotografie0138.jpg
Views:	28
Size:	968.6 KB
ID:	2591621  
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 21:27   #2340
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

2.30... ns.. trebuie vazut... cum sta 2.0-ul montat pe bicla.. ce spatiu ai.. si mai ales comfiguratia tread-ului... vb si u cu aia .. ia unu.. il montezi.. vezi cum sta.. daca nu e bun iei alte piese? pana mea...

Last edited by (!8Y_M; 24-10-12 at 21:31.
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -