Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-12, 19:35   #2311
cretu_bs

Stage 5
 
cretu_bs's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 832
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
Da... aveam aprobare... eram cu legitimatia de gat.. cu stirea conducerii...

Cipz.. o sa te rog sa scoti filmuletele de pe youtube pt ca nu sunt demne.... o sa fac candva ceva filmulete frumos editate si atunci vor fi puse pe net... asta este si motivul pentru care nu am postat nimic inca...
Cu cat o dai?!
cretu_bs is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 21:37   #2312
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
Baietii stiu cea mai ieftina metoda sa iti faci roata fara camera :>:> cine imi da un pupic ii zic =)))
azi nu am mai facut nimic ca am dormit ca ursu :"> da maine vad eu ce prostii ii fac si la cealalta
Nu cu furtun sau alte obiecte deastea.
Da...asa stiu si eu...cauciuc nou si bun, valva pe janta, silicon sau ceva dat pe la spite si voila....
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 00:03   #2313
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

CyPz - nu , o metoda care tine si mi se pare buna numa ca nu inteleg ce solutie foloseste el ca stiu ca zice de daia de motor si apa
https://www.youtube.com/watch?v=IQX3C...e=context-vrec
Uitati-va si la celelalte videoclipuri ca mai au si tutoriale
__________________
semnatura prea mare

Last edited by CraZzy_K1D; 19-10-12 at 00:08.
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 10:30   #2314
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CyPz View Post
Ok, atunci le voi scoate acum!
ms... sper sa nu te superi dar nu erau demne:P doar ma plimbam... nu faceam nimic special...

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
Bicicleta asta statea aruncata pe la mine prin curte si mi-a traznit o idee sa fac din 2 mtb-uri 1 :"> cu 3 roti , am facut si una mica
(foarte mare) gresealla am taiat bara aia dintre clesti de la furca dar am sa sudez o bucata de fier acolo si o sa fie ca nou :"> , lantul taiat in stilul meu propriu :-" , mai am sa scot bascula si sa fac ceva sa pot sa le pun pe amandou :"> singuru lucru naspa e ca am ars ruptura de flex a lu unchimio X_X ) si nu mai am cu ce sa "adaptez" piese
cum adica cu 3 roti? 2 fata 1 spate sau 1 fata 2 spate?

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
Baietii stiu cea mai ieftina metoda sa iti faci roata fara camera :>:> cine imi da un pupic ii zic =)))
azi nu am mai facut nimic ca am dormit ca ursu :"> da maine vad eu ce prostii ii fac si la cealalta
crezi u ca e ieftina? camera de 20 (in cazul in care nu ai) +solutie... si la sf.. tragi linie si ce faci? tre sa umbli cu solutia dupa tine si cand faci pana... canci reparatie.. trebuie siret bla bla bla.. asa la o camera imediat o peticesti daca te lasa in drum... e fitza.. dar sunt de parere ca tot pe camera e mai viabil:P
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 12:02   #2315
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

(!8Y_M - da adica in comparatie cu modul normal de a face tubless , este , si mai este si "la indemana " ca le gasesti cam peste tot
Vreau sa aiba Bascula dubla si Suspensie independenta daca zic bine adica 2 bascule si 2 suspensii pentru fiecare roata , dar ma gandesc ca o sa fie cam greu la control
Vreau parerea ta
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 13:24   #2316
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

O sa fie cam grea.
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 14:31   #2317
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

O sa fie....nimic

O sa abandonezi mai mult ca sigur
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 15:34   #2318
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
(!8Y_M - da adica in comparatie cu modul normal de a face tubless , este , si mai este si "la indemana " ca le gasesti cam peste tot
Vreau sa aiba Bascula dubla si Suspensie independenta daca zic bine adica 2 bascule si 2 suspensii pentru fiecare roata , dar ma gandesc ca o sa fie cam greu la control
Vreau parerea ta

este `la indemana` dar ce te faci cand te lasa pe drum? camera o peticesti usor... la tubless ai nevoie de suret, solutie de lipit siretul, catlig de tras siretul si pe langa asta mai ai si nevoie de solutia aia alba care o baga el in cauciuc... SAUUUU.... cumperi solutie deaia de se repara singura pana.. dar nici aia nu e garantata pt mult timp....

asta e motivul pt care eu prefer camera:P

Legat de proiect...interesant ce vrei u sa faci... eu vroiam anul trecut sa fac un trike cu roti de 20 pe spate si 26 fata... suspensii fata-spate... spate independenta... problema e pe spate... bascule duble ca sa nu-ti joace rotile /\ \/ cand sari cu ea... ai nevoie de povot ca la masina...bla bla bla... si pe langa asta transmisia o sa fie fata... daca vrei pe spate... trebuie sa comfectionezi din planetare in loc de ax.. si sa ai 5 pinioane legate intre ele... ca sa poti si sa virezi pe asfalt... sa joace rolul unui diferential...1pinion angrenat de lantul de la foaie.. fixat pe o tija impreuna cu inca 2 fixe care sa plece fiecare spre roata spate prin lant iar pe axul rotilor spate 2 pinioane cu `catei` ca sa se invarta independent... altfel o sa traga ambele roti si cum greutatea o sa fie mai mare pe spate.. si pe spate 2 roti (deci suprafata dubla de contact fata de fata) atunci cand o sa virezi o sa ai neplacerea ca trike-ul sa mearga drept... mult prea complicat... dar.. ce sa zic.. bft cu proiectul... a.. si pe langa asta trebuie sa te gandesti ca u ai un singur arc pe spate.. iar acum pui 2 deci trebuie sa cauti arcuri mai moi... 450lbs (alea de 350 sunt prea mici) si sa fii atent unde le prinzi pe bascula.. ca sa ai totusi cursa usoara la ele... trike-ul fiind de macadam si nu de asfalt...

E realizabil proiectul.. dar sunt FOARTE multe variabile de luat in calcul... eventual poti sa faci altceva... rotile spate prinse pe un cadru comun.. iar cadrul sa pivoteze pe cadrul bicicletei... dar nu mai ai suspensie independenta pe spate... si nu mai are acelasi farmec...

sa mai zic ca trebuie sa tii cont si de faptul ca rotile de bicla sunt concepute sa tina la socuri sus-jos? si nu stanga-dreapta? iar la un trike rotile spate sunt `rupte` de oboseala? normal ar fi ca pe viraj atunci cand te inclini sa se incline si rotile spate in acelasi sens.. ca sa le prelungesti viata.. ca altfel o sa le schimbi foarte des...

Ia in calcul toate varibilele ca altfel o sa muncesti si o sa-ti para rau pe urma.. nu zic.. inveti din greseli.. dar e pacat sa muncesti aiurea ca ulterior sa realizezi `bubele` proiectul... ce-i drept care poti sa le rectifici la un viitor proiect... dar parca mai mare e satisfactia cand iti iese din prima... (am simtit-o pe propria piele)

BFT
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 20:50   #2319
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

(!8Y_M - mai cam lasat in ceata ) acum imi dau seama ca e cam greu ) , cu suspensia ma gandeam sa o fac cumva pe parti adica sa ii fac alte locuri dalea de prinde in latelare una pe stana si una pe dreapta si sa prelungesc tija aia din soc (si asta sa faca rotile sa se incline cand intorc)
Si mi-a mai trecut prin cap ca acolo la mijlocul cadrului unde se baga basculele sa bag o teava cu filet si sa fie cam asa -\_/- dar nu inalta rauca sa aiba camber cum ai zis tu
O tine sudura normala pentru furca aia stricata ?
Imi pare rau ca nu stau pe langa tine ca daca vruiai il faceam impreuna , am m-ai gasit vreo 3 biciclete prin curte(toate vai de ele) )) si cred ca o sa fac si un drift trike
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 22:52   #2320
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

sudura pe furca... pai... dc nu o slefuiesti si gata? sau vrei frana? ia vezi... bicla asta are? (poza veche de vreo 5 ani)... asa a venit de la mama ei.. stiu ca e furca invers.. dar nu conteaza:P

iar.. legat de ce ti-am explicat mai sus... ti-am facut 2 desene.. poate asa te ilucidezi:P in prima faza e transmisia.. si ulterior 2 desene cu sisteme de suspensie cu o singura bascula.. (la hopuri) iar in cel mare cu 2 bascule pivoti bucsi...

desenul 2... e ce gandesc eu acum legat de faza cu inclinarea rotilor... dar intampinam problema din desenul 1 daca nu e atent reglat... deci e cam plapand... e prima oara cand ma gandesc la sistemul asta:P o sa mai cercetez si eu pe net.. sa ma documentez.. sa vad exact ce si cum... sistemul desenat de mine functioneaza SIGUR 100% pt versiunea fara suspensie... doar cu limitator de cursa pt bascula..

MARE ATENTIE... pt ca rotile sa-si pastreze paralelismul e nevoie ca distanta dintre pivoti sa fie egala cu distanta dintre bucsi.. cu alte cuvinte... basculele sa fie perfect paralele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2352.JPG
Views:	43
Size:	2.29 MB
ID:	2586389   Click image for larger version

Name:	trike.JPG
Views:	45
Size:	76.4 KB
ID:	2586392   Click image for larger version

Name:	trike inclinare.JPG
Views:	25
Size:	36.0 KB
ID:	2586393  


Last edited by (!8Y_M; 19-10-12 at 22:56.
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 12:49   #2321
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

(!8Y_M - incep sa inteleg . In Legatura cu furca avea chestia aia de frana la mijloc care o tinea si dreapta si facea si arcurile sa se lase in acelasi timp nu fiecare de capu lui si daia vreau sa sudez o tija de metal la loc
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 14:51   #2322
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
(!8Y_M - incep sa inteleg . In Legatura cu furca avea chestia aia de frana la mijloc care o tinea si dreapta si facea si arcurile sa se lase in acelasi timp nu fiecare de capu lui si daia vreau sa sudez o tija de metal la loc
da man... am inteles ce vrei sa zici:P dar ti-am aratat poza cu bicla mea.. cu furca.. si nu are din fabrica aia.. deci.. cel putin teoretic se misca independent bratele furcii... dar fiind legat prin suburul de la roata.. se misca impreuna

daca vrei sa sudezi in loc ceva.. ai grija sa fie tot curbata.. ca altfel nu-ti mai intra roata de la bicla...

bft
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 21:52   #2323
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

săăă???.... https://www.youtube.com/watch?v=MkOwip3_xX0 ...ăăăăăăă?
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 21:53   #2324
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Pegasul > ghidonu ala a fost pus asa sa vad cum merge ( MERGE CA DRACU ) rotile se serpuiesc ) si dabia dau la pedale + ca frana intarzie mult de tot si are un gol mare pana pot sa dau iar la pedale

Proiectul Y > Ultima poza le-am pus asa cum as vrea eu sa vina amandoua basculele (numai ca e una ) )
Erau capsele alea atat de ruginite incat dabia am scos bascula aia nenorocita
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0126.jpg
Views:	25
Size:	1.33 MB
ID:	2587352   Click image for larger version

Name:	Fotografie0127.jpg
Views:	24
Size:	1.27 MB
ID:	2587353   Click image for larger version

Name:	Fotografie0129.jpg
Views:	26
Size:	1.82 MB
ID:	2587354  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0130.jpg
Views:	53
Size:	1.37 MB
ID:	2587355   Click image for larger version

Name:	Fotografie0132.jpg
Views:	29
Size:	1.35 MB
ID:	2587356  

Last edited by CraZzy_K1D; 20-10-12 at 22:00.
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 22:01   #2325
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
Pegasul > ghidonu ala a fost pus asa sa vad cum merge ( MERGE CA DRACU ) rotile se serpuiesc ) si dabia dau la pedale + ca frana intarzie mult de tot si are un gol mare pana pot sa dau iar la pedale

Proiectul Y > Ultima poza le-am pus asa cum as vrea eu sa vina amandoua basculele (numai ca e una ) )
Erau capsele alea atat de ruginite incat dabia am scos bascula aia nenorocita
uite sistem de inclinat rotile spate....
https://www.youtube.com/watch?v=fjbIA...feature=fvwrel
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -