Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-12, 22:59   #2176
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Gaby Underworld - 2 lei cel mult o coroana. no name.
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 07:02   #2177
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Legat de caseta de pinioane ... voi cum o desfaceti? in afara de acea cheie pe care eu nu o am...? Aveti voi vreo metoda?
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 09:38   #2178
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

da. e o metoda neortodoxa. invatat de la unchiul meu. iei un ciocan si o surubelnita (asta doar daca ai pe filet. cred) si bagi surubelnita pe partea cu pinioanele in mijloc acolo trebuie sa fie niste gaurele mici si bagi surubelnita acolo si dai cu ciocanu pana se desface. si ajungi la cricheti si la ce m-ai e pe acolo. dai jos chicheti si chestiile alea. si dupa te duci la menghina si strangi partea aia cu filetu de menghina. si desfaci.
deci de pe la vreo 6-7 incerc sa repar furca.
deci cam asa arata in interior. E normal?
are niste suruburi in "cur" nu stiu ce fac dar unu se desface de tot si unu se infarte de parca ar tine un arc. si cel care se invarte de parca ar tine un arc. este cel la care se deface capacelul(poza cu interioru furci)
iar la cea care se desface surubu nu se desface capacelul.
si in ultima poza. cam aia este ce iese din furca
poate cineva sa ma ajute?ca pana acum v-ati aruncat toti.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0063.jpg
Views:	42
Size:	788.1 KB
ID:	2526314   Click image for larger version

Name:	Fotografie0064.jpg
Views:	29
Size:	677.1 KB
ID:	2526315   Click image for larger version

Name:	Fotografie0065.jpg
Views:	37
Size:	722.2 KB
ID:	2526316  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0059.jpg
Views:	43
Size:	845.5 KB
ID:	2526317   Click image for larger version

Name:	Fotografie0058.jpg
Views:	44
Size:	707.5 KB
ID:	2526318   Click image for larger version

Name:	Fotografie0054.jpg
Views:	32
Size:	798.1 KB
ID:	2526319  

__________________
semnatura prea mare
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 12:46   #2179
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Pai cam ce vrei sa repari la ea? Daca are joc, n-ai ce sa-i faci
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 16:10   #2180
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

cum ce sa repar? . sa fac suspensia sa functioneze. ce as putea sa torn in ea ca sa o degripez. ca este blocata de la rugina cred. si nici nu stiu daca are arcuri sau altcv. ca nu stiu sa o desfac
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 16:34   #2181
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Am incercat si eu odata la un prieten si n-am reusit nicicum...
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 18:46   #2182
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
da. e o metoda neortodoxa. invatat de la unchiul meu. iei un ciocan si o surubelnita (asta doar daca ai pe filet. cred) si bagi surubelnita pe partea cu pinioanele in mijloc acolo trebuie sa fie niste gaurele mici si bagi surubelnita acolo si dai cu ciocanu pana se desface. si ajungi la cricheti si la ce m-ai e pe acolo. dai jos chicheti si chestiile alea. si dupa te duci la menghina si strangi partea aia cu filetu de menghina. si desfaci.
deci de pe la vreo 6-7 incerc sa repar furca.
deci cam asa arata in interior. E normal?
are niste suruburi in "cur" nu stiu ce fac dar unu se desface de tot si unu se infarte de parca ar tine un arc. si cel care se invarte de parca ar tine un arc. este cel la care se deface capacelul(poza cu interioru furci)
iar la cea care se desface surubu nu se desface capacelul.
si in ultima poza. cam aia este ce iese din furca
poate cineva sa ma ajute?ca pana acum v-ati aruncat toti.

nu-mi dau seama din pozele din interiorul furcii ce e acolo.. u poti sa vezi daca e un `cap` de surub sau doar un `cur`... ideea e ca majoritatea furcilor bagi pe sus o tubulara de 10 sau imbus de 6.... ai nevoie de prelungitor de vreo 30-40cm:P eu am taiat un imbus si l-am sudat pe o tija... desfaci ambele suruburi (stanga-dreapta) dupa care tragi tare de ea... eventual tii de jambele furcii si bati in montantul furcii cu un ciocan de cauciuc.. sau de fier dar pui o bucata de lemn intre ele ca sa nu bubui furca... cureti bine... ungi.. si bagi la loc.. strangi si totul e gata...

un sfat... desfa surubul ala care se desface.. vezi ce si cum... pt ca e posibil sa fie ala surubul... iar cu ala care nu se desface du-te cu el la o vulcanizare sa-ti dea la pistol...
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 15:43   #2183
Gaby Underworld

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 253
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
Gaby Underworld - 2 lei cel mult o coroana. no name.
CraZzy_K1D duminica am demontat bicicleta sa vad ce are si am observat ca nu mai este nici axul bun si nici pinioanele deci reparatia m-ar costa mai mult iar bicicleta nu va mai fi reparata deoarece am bagat multi bani in ea si degeaba asa ca m-am hotarat sa imi cumpar alta bicicleta si sa nu mai bag banii aiurea in asta, Mentionez ca bicicleta va va fi vanduta ! Niste poze cu bicicleta:Click image for larger version

Name:	DSCN6841.jpg
Views:	65
Size:	95.3 KB
ID:	2527561

Click image for larger version

Name:	DSCN6840.jpg
Views:	80
Size:	110.4 KB
ID:	2527562

Last edited by Gaby Underworld; 19-08-12 at 15:46.
Gaby Underworld is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 15:49   #2184
Gaby Underworld

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 253
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
mi se pare mie sau janta de spate e in 2 culori?

si.. un sfat...(il gasiti cam la din 2 in 2 pagini:P) nu mai baga bani in ea... (si aici ma refer la far, claxon, stop si vopsea)strange-i si ia-ti altceva.. chiar si un sh... dar sa fie ceva bun... si asta nu o zic doar eu...

Daca ar fi sa-ti dau eu un sfat ... al meu ar fi `nu mai baga bani in ea.. ia-ti cateva piese si fa-ti una de la 0` prietenii stiu de ce
Ms pt sfaturi imi pare rau ca nu te-am ascultat mai de mult la bicicleta asta incepe sa se strice ba una ba alta abia schimbasem jeanta fata si cauciucul spate si mi sau dus axul, coroanele si pinioanele iar acum m-am decis sa iau alta sh
Gaby Underworld is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 18:18   #2185
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Gaby Underworld - pot sa te ajut cu ceva biciclete din alte zone ale tari si cu site-uri . ca eu am vb cu m-ai multi de biciclete ca am vrut sa imi cumpar. si eu zic ca nu sunt preturi prea mari. daca vrei. dami pm
(!8Y_M - multumesc frumos pentru sfat
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 20:13   #2186
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Gaby Underworld View Post
Ms pt sfaturi imi pare rau ca nu te-am ascultat mai de mult la bicicleta asta incepe sa se strice ba una ba alta abia schimbasem jeanta fata si cauciucul spate si mi sau dus axul, coroanele si pinioanele iar acum m-am decis sa iau alta sh
imi pare rau ca am avut dreptate era mai bine sa ma insel dar cam devine regula cu biclele vechi si investit bani in ele... macar acum te-ai invatat minte:P ia vezi.. poate urmaresti ultimul meu sfat din comentariu la care mi-ai dat `quote`

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
(!8Y_M - multumesc frumos pentru sfat
ai reusit? cum era pana la urma?
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 20-08-12, 22:30   #2187
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

nu am chei atat pot sa zic ca am rezolvat si in interior SIGUR nu e nimic nici macar arc sau ceva . eu cred ca asa a fost facuta furca. si nici cu pistolu nu iese surubu celalalt. nuj ce dracu are. ma oftic ca nu pot sa o desfac .
Cum desfac si eu un intinzator cu imbus tocit ca a facut denturi in cradu de cate ori a lovit ? ca am inteles ca trebuia sa aiba un opritor .
De unde pot sa iau un capat dala de frana(surub dala prin care intra camasa) gros ? ca nu am la frana si nu stiu unde si ce sa caut si vreau sa imi fac dracu o frana ca nu suport sa merg fara frane ?
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 20:22   #2188
Mht'u

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 712
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
. eu cred ca asa a fost facuta furca. si nici cu pistolu nu iese surubu celalalt. nuj ce dracu are. ma oftic ca nu pot sa o desfac .
Baaaai. Tu sa nu impusti bicicleta aia, da?
Mht'u is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 09:21   #2189
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
nu am chei atat pot sa zic ca am rezolvat si in interior SIGUR nu e nimic nici macar arc sau ceva . eu cred ca asa a fost facuta furca. si nici cu pistolu nu iese surubu celalalt. nuj ce dracu are. ma oftic ca nu pot sa o desfac .
Cum desfac si eu un intinzator cu imbus tocit ca a facut denturi in cradu de cate ori a lovit ? ca am inteles ca trebuia sa aiba un opritor .
De unde pot sa iau un capat dala de frana(surub dala prin care intra camasa) gros ? ca nu am la frana si nu stiu unde si ce sa caut si vreau sa imi fac dracu o frana ca nu suport sa merg fara frane ?
- n-are cum... trebuie sa se desfaca in vr-un fel... si trebuie sa aibe arc:P ca dor nu e rigida si doar look-ul e de deaia cu suspensie...

-iei un imbus mai mare... sau eventual un tors (steluta) si il bati in gaura de la surub... in locul imbusului... si o sa intre fortat... iei o cheie si il desfaci usurel... varianta 2.... pui flexul pe el si-i faci o crestatura ca sa-ti intre o surubelnita dreapta... dar mai mare... varianta 3... iei un spiral (parca de 8... nu mai stiu acuma ce dimensiune are surubul ala dar u poti sa vezi pe interior) si frezezi usor capul la surub doar cat tine bratul schimbatorului.... schimbatorul o sa iasa...dupa care dai cu un spiral mai mic (4-5) in cadru... in resul de surub care-ti ramane.. bagi un imbus mic in el si il desfiletezi... ai mare grija sa nu intri in filetul din cadru

- surub deala de frana gasesti prin magazinele de biciclete... sau cauta un surub care sa se potriveasca la pas daca se infilelteaza in ceva... daca are piulita pe partea cealalta.. e mai usor... si-l gauresti u pe interior usor si cu grija...

- UN SFAT!!!! cand aveti suruburi vechi... ruginite... care nu vor sa se desfaca (ideal ar fi inainte sa se rupa capul imbus cheie sau surubelnita) puneti cheia imbusul surubelnita pe el si ciocaniti-l putin... in felul asta se rupe calamina depusa in timpt intre surub si cadru... ca sa nu mai zic ca un spray DEGRIPANT care costa 8-15 lei in functie de producator face minuni.. dai usor... lasi 5 min.. si iese MULT mai usor

-UN SFAT 2!!! eu cam la 2 ani desfac bicla TOTAL... nu ramane nimic nedesfacut... iar cand pun la loc curat orice surub... refac filetul unde e nevoie si toate suruburile le bag CU VASELINA... peste 2 ani cand fac iar treaba asta suruburile se desfac din prima... usor si fara emotii... macar cand cumparati bicicleta (mai ales cei care cumpara SH) nu ar strica o revizie de genul asta... pierzi o zi dar merita.. + ca schimbi si ce are bube...

-BFT

Last edited by (!8Y_M; 23-08-12 at 09:28.
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 15:03   #2190
Oltcit Rally Team
2 Roti

Stage 5
 
Oltcit Rally Team's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 478
Member of:
[4Rally]
[2 Roti]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Am si eu un bmx Khe Barbados,in ultimul timp nu prea am mai iesit dar e foarte tare sa iesi si sa te plimbi/dai prin oras. Lant intins!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	14248_3593.jpg
Views:	59
Size:	244.3 KB
ID:	2532340  
Oltcit Rally Team is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -