Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-12, 23:10   #1861
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Gaby Underworld View Post
Ms pt sfaturi si in legatura cu functionarea bicicletei, merge foarte bine singura problema pe care o are este un joc pe care il are la pedale din cauza unor gropi prin care am dat.... Si vopseaua trebuie schimbata deoarece a inceput sa sara iar apoi o sa intre rugina in ea daca nu fac ceva
Pai vezi, nu te mai exprima gresit ca unii poate te cred. Orice lucru pana la urma lasa urma de uzura.
Bafta acolo cu bicicleta.
Eu unul iti zic si din proprie experienta si de au facut unii prieteni. Nu se merita sa muncesti la o bicicleta care nu este asa buna.
Daca iti place sportu asta pune mana strange bani si cumpara o bicla mai performanta.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 17:30   #1862
Jink

Stage 5
 
Jink's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 345
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

micul meu monstrulet :">
W.I.P.
cadru: WTP Recon 20.8
furca: Fly Aqua
ghidon: WTP Mad Max
jante: Salt Pro
butuci: Salt AM
cauciucuri: Maxxis Grifter 1.85
angrenaj: Haro
greutate: 10.6 kg
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_9859.JPG
Views:	142
Size:	3.35 MB
ID:	2292558   Click image for larger version

Name:	IMG_9860.JPG
Views:	84
Size:	3.39 MB
ID:	2292559  
__________________

drive a hybrid...
I need your gas!
-------------------------------
Renault Megane Bicorp 2.2 1.5 dCi WIP
Jink is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 18:09   #1863
Gaby Underworld

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 253
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Jink View Post
micul meu monstrulet :">
W.I.P.
cadru: WTP Recon 20.8
furca: Fly Aqua
ghidon: WTP Mad Max
jante: Salt Pro
butuci: Salt AM
cauciucuri: Maxxis Grifter 1.85
angrenaj: Haro
greutate: 10.6 kg
Frumoasa bicicleta
Gaby Underworld is offline   Reply With Quote
Old 13-01-12, 20:22   #1864
Gaby Underworld

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 253
Smile Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by D.Y ¬ View Post
Pai vezi, nu te mai exprima gresit ca unii poate te cred. Orice lucru pana la urma lasa urma de uzura.
Bafta acolo cu bicicleta.
Eu unul iti zic si din proprie experienta si de au facut unii prieteni. Nu se merita sa muncesti la o bicicleta care nu este asa buna.
Daca iti place sportu asta pune mana strange bani si cumpara o bicla mai performanta.
Ms pt sfat dar nu cred ca o sa imi iau alta bicicleta....sau mai bine zis nu vreau sa renut la cea pe care o am acum
Gaby Underworld is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 20:21   #1865
CT97AMD
Daewoo Driver

Stage 5
 
CT97AMD's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 524
Member of:
[RENAULT]
[DAEWOO]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Intereseaza pe cineva un bmx Mongoose Menace facuta la americani.
Este verde metalizat culoarea.
Arata foarte bine,jantele nu sunt strambe,nu scartaie nu troncane.
Cauciucul spate este uzat dar merge fara probleme pe orice timp(mai putin iarna).
O tin in balcon degeaba ca nu ma mai dau cu ea pentru ca am 1.90 si 85 de kg
Daca va intereseaza dati-mi un pm si discutam la pret
CT97AMD is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 21:12   #1866
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Salutare tuturor! Vreau sa va povestesc si eu istoricul bicicletei mele, dar intai de toate vreau sa recunosc ca am 14 ani. Stiu ca o sa imi sariti in cap ca am 14 ani si nu stiu ce, dar cu toate acestea nu sunt ca ceilalti copii de varsta mea sau apropiata(unii chiar nu stiu sa faca o banala pana de cauciuc ). Parintii mei, de cand m-au nascut m-au invatat printre fiare, iar acum am prins dragul de ele. De exemplu de fiecare data cand ma duc la tara mesteresc la masina de acolo, o Dacia Pick-up. Bun, acum voi povesti despre bicicleta:
Este vorba despre un Pegas Camping verde an de fabricatie 1980 marimea 20. Bicicleta a fost luata de noua pentru tatal meu la varsta de 8 ani. Aceasta era expusa intr-o vitrina si de cate ori tatal meu venea de la scoala se uita la ea, iar intr-o zi bunicul(Dumnezeu sa-l odihneasca) impreuna cu bunica mea i-au facut bicicleta cadou. Tatal meu a tinut la acea bicicleta ca la ochii din cap. Acea bicicleta nu avea gram de uzura si nu avea voie sa se aseze pe ea fir de praf! Pana si printre spite o stergea cu carpa!acea bicicleta era vedeta satului, din cate imi povesteau vecinii . Dupa ce a implinit varsta de 18 ani cu bicicleta nu s-a mai plimbat pentru ca deja avea permis de conducere iar pentru ca nu mai avea ce face cu ea a vandut-o unui fin de-al nostru. Eee .. ajungand pe mainile lui, acesta si-a batut joc de ea, la propriu. A intrat cu ea intr-un gard, a rupt cadrul, coarnele.. Le-a sudat le-a facut ce le-a facut a vopsit bicicleta in 6 straturi de vopsea diferite (numarate de mine in timpul reconditionarii) iar intr-un final a dezmembrat-o si a urcato pe o capita de paie pe post de pietroi, ca sa nu zboare vantul folia.. A batut-o vremea de atunci si pana cand tata impreuna cu finu s-au intalnit la o bere. Discutand ei de zor, a venit vorba despre bicicleta. Tra la la , tra la la pana cand: -Ba` finule, tu mai ai Pegasu` ala?
-Da il mai am, e pe la tara...
-Ma` pai si nu mi- dai mie ?
-Da ba` nasule ti-l dau ca si asa nu am ce face cu el.
Zis si facut, in fericita zi de 8 septembrie 2011 deja bicicleta se afla in curte, iar eu am si dat-o jos din masina incepand sa mesteresc la ea. Ii lipseau cateva lucruri: rotile, lantul, cotoaiele inclusiv pedalele, saua, manerul de frana de pe coarne, protectia de lant, curelusele de pe portbagaj si cam atat cred.
Imediat ce am constatat lipsa acestora, am inceput sa-mi sun prietenii care banuiam ca au un Pegas abandonat prin curte si vor sa faca o fapta buna. Dupa mai multe telefoane date, am sunat o prietena a carui tata este bun prieten cu tatal meu. Acesta avea la randul lui un Pegas Kent galben, model cu sa lunga si coarne dinacelea lungi. Omul a fost intelegator si chiar si el si-a dorit sa mai vada o data "mandria satului" despre care imi povestea. Am adus si acel Pegas acasa. Deja constatasem ca mai am inca o bicicleta a unchiului meu prin pod (din pacate...degeaba..nu am avut ce lua de la ea) , din spusele mamaiei, care impreuna cu Pegasul galben au donat piesele necesare reconditionarii. Am inceput demontarea, curatarea si efectiv reconditionarea pieselor, in limitele posibilitatilor mele(stiu ca se putea mult mai bine). Am demontat ariple apoi coarnele cu tot cu grupul acela din fata si furca. Intr-un final, ramasesem doar cu cadrul in mana. Am smilgheruit toata ziua aceea la bicicleta.... Ziua urmatoare, am prins timp frumos si nu am ezitat, si l-am chemat pe tataie in ajutor pentru vopsire. A fost vopsita in aer liber din pacate. Ziua urmatoare, desi stiu ca nu era recomandat dar ardeam de nerabdare, am inceput echiparea. La echipare fiecare piesa a fost curatata cu atentie, pentru a nu avea probleme dupa. Am montat prima data furca, coroane noi, vaselina apoi am montat axul de care se prind coarnele, uns bine, reglat cum trebuie, si strans. Apoi am montat aripile, desi stiu ca nu trebuia sa fac asta dar mi-a fost mai usor asa. Dupa aceea am montat axul de la pedale, axul original, capacul original si coroanele originale dar asta doar provizoriu pentru ca nu gasisem la magazin acel model de coroane, am mai montat si sistemul de franare, dar nu l-am finalizat pentru ca nu aveam cablu, manson si maner, cricul, ...si saua am asezat-o provizoriu. In aceeasi zi, bicicleta a primit un cadou de la tata care continea doua cauciucuri, doua camere, manere de coarne cu margine nichelata, niste stikere(imi pare foarte rau ca le-am aplicat), o sonerie nichelata, si o pereche de pedale. Gasisem prin garaj si o lampa de fata dar era greu de adaptat si am renuntat la ea. Ziua urmatoare am montat un lant nou, cotoaiele cu pedalele, am pus camerele si cauciucurile pe jante, si rotile pe bicicleta, am gasit si o pompa de unflat pe care am asezat-o pe suportii ei(imi pare rau ca nu e cea originala, este una kreativ ). Apoi m-am apucat sa schimb manerele de coarne, care nu au iesit decat cu foc, arse. Am asteptat sa se raceasca coarnele, am curatat rugina, apoi am infipt noile manere de coarne. Am montat si soneria, am confectionat un colier pentru a prinde saua(a fost ca imposibil sa gasesc unul gata facut), am reglat si saua, am schimbat piesele din interiorul butucului spate, iar pe fata am curatat cat de mult, uns si montat la loc. Dupa toate acestea, bicicleta urma sa circule pentru prima data in ultimii 16-17 ani. S-a comportat excelent, doua probeme remarcate: in zona din fata troznea ceva dar nu am dat atentie(din pacate) si mai trebuiau rotile spitate, pentru ca....saracele spite...flencaneau ca toate alea. Am ajuns acasa, i-am facut un dush bine-meritat bicicletei, dupa care a urmat un fel de ...sedinta foto. In ziua cand am luat bicicleta, finu` a fost darnic si mi-a mai dat o aripa care avea pe ea montata o lampa spate in stare mai buna fata de cealalta, care era sparta. Am spalat-o, am curatat bine tabla aceea si am lipit pe ea niste staniol, pentru a reflecta lumina becului, alimentat de dinamul original, dar nu am mai apucat sa o mai montez pentru ca in acea zi, din pacate pentru mine se terminase vacanta de vara, pentru ca venise tata sa ma ia la oras, intrucat incepea scoala...De atunci, in weekend-uri de fiecare data lucrez la ea. Tataie i-a facut un cadouas, o lampa fata ful nichel cu doua faze, cu becuri care primeau energie de la dinam. Am gasit si un dinam original Pegas prin garaj pe care l-am curatat si montat, si tot atunci am montat si lampa spate(cand am montat-o am cautat mai multe alternative de a ascunde cablul, dar fara sa vreau am observat ca aripa spate, pe muchea de pe partea dreapta era tras un cablu, respectiv cablul tras de tata pentru lampa spate! RAMASESEM UIMIT! cata rabdare a putut sa aiba; iar eu am facut la fel ca tata,am tras cablul prin acea margioara ) dar lampa fata nu avea suport si nu am mai avut timp sa ii fac. Abea weekendul urmator o montasem si pe aceea, tras fire, tot. Saua, mi-a placut mai mult decat cea neagra, pentru ca avea arcurile nichelate cu toate ca are o culoare mai ciudata si nu se potriveste cu restul pieselor dar imi voi face timp sa o invelesc in vinilin alb(cum erau ele originale). Ce nu mai era functional era frana fata, careia i-am cumparat un manson nou de culoare alba si cu capete negre(cum erau ele originale), am dus rotile la spitat pentru a remedia si aceasta problema, si am cumparat coroane noi si pentru la grupul de la pedale. Dupa o vreme, ceva, a troznit groaznic in partea fata, si deja roata fata era dezechilibrata, ca sa zic asa. Motivul: o "camasa" , din butucul fata se sparsese. Am cumparat axul cu tot cu coroane si camasi noi pentru a evita alte probleme si de atunci merge struna!

Ca defecte , ca sa spun asa la ea am:
-cadrul a fost sudat stramb si urmeaza la vara sa il indrept si sa polizesz sudura aceea
-vopseaua e de proasta calitate si aplicata foarte prost, iar pe alocuri e incretita(eu l-am lasat pe tataie sa o vopseasca pentru a nu face vreo prostie dar...infine..nu e ca de loc), la vara voi remedia si aceasta problema(voi cauta o nuanta cat mai apropiata de verdele original si de data asta voi curata pana la luciu metalic, si voi da si 2 straturi de lac iar inainte de toate unul de grund
-maneta care actioneaza frana fata este luata de pe un DHS, urmeaza a fi schimbata cu una originala(numai sa gasesc)
-nu are protectie de lant(deja am vorbit cu un prieten pentru una sa vad cum ramane)
-piesele nichelate au in unele locuri cromul sarit (aici o sa va rog pe voi sa ma sfatuiti daca ar fi bine sa cumpar un spray de nichel si sa le fac cum trebuie)
-lampa spate este decolorata(ma gandeam sa cumpar un spray de lac rosu si sa ii dau o mana-doua)
-dinamul nu are capacitatea de a aprinde lampa fata dar mite pe ambele deodata
-coarnele au fost rupte cum v-am spus si au fost "sudate" cumva(urmeaza a le schimba, le am dar sa imi fac timp)
-nu mai merge mecanismul de pliere(aici desteptul care a sudat-o a sudat cu totul...o sa o las asa...pt ca daca vreau sa o fac cumva mi-ar trebui alt cadru, asa ca mai bine lasa)
-nu mai are acele cureluse de pe portbagaj(dar se rezolva, le voi face eu din niste curele obijnuite mai subtiri si mai inguste)

Cam asta am avut de spus despre ea. Nu as da-o pentru nimic! pentru ca are o mare valoare sentimentala. Si da, ...stiu ca am scris cam mult

Las pozele sa vorbeasca: Daca aveti pareri , critici... chiar va rog
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0584.jpg
Views:	88
Size:	2.09 MB
ID:	2300489   Click image for larger version

Name:	Fotografie0585.jpg
Views:	50
Size:	2.07 MB
ID:	2300490   Click image for larger version

Name:	Fotografie0586.jpg
Views:	64
Size:	1.51 MB
ID:	2300491  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0587.jpg
Views:	40
Size:	1.63 MB
ID:	2300492   Click image for larger version

Name:	Fotografie0588.jpg
Views:	46
Size:	1.56 MB
ID:	2300493   Click image for larger version

Name:	Fotografie0596.jpg
Views:	43
Size:	1.62 MB
ID:	2300494  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0598.jpg
Views:	31
Size:	2.19 MB
ID:	2300495   Click image for larger version

Name:	Fotografie0600.jpg
Views:	54
Size:	1.55 MB
ID:	2300496   Click image for larger version

Name:	Fotografie0601.jpg
Views:	45
Size:	1.99 MB
ID:	2300497  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0602.jpg
Views:	30
Size:	2.23 MB
ID:	2300498   Click image for larger version

Name:	Fotografie0603.jpg
Views:	52
Size:	1.63 MB
ID:	2300514   Click image for larger version

Name:	Fotografie0604.jpg
Views:	72
Size:	1.74 MB
ID:	2300515  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0605.jpg
Views:	46
Size:	908.4 KB
ID:	2300516   Click image for larger version

Name:	Fotografie0611.jpg
Views:	50
Size:	1.19 MB
ID:	2300517   Click image for larger version

Name:	Fotografie0612.jpg
Views:	43
Size:	888.5 KB
ID:	2300518  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0615.jpg
Views:	47
Size:	1.04 MB
ID:	2300519   Click image for larger version

Name:	Fotografie0617.jpg
Views:	59
Size:	1,004.1 KB
ID:	2300520   Click image for larger version

Name:	Fotografie0621.jpg
Views:	58
Size:	1.25 MB
ID:	2300521  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0630.jpg
Views:	42
Size:	1,020.9 KB
ID:	2300522   Click image for larger version

Name:	Fotografie0634.jpg
Views:	56
Size:	1.09 MB
ID:	2300523   Click image for larger version

Name:	Fotografie0635.jpg
Views:	40
Size:	1.01 MB
ID:	2300527  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0636.jpg
Views:	36
Size:	1.07 MB
ID:	2300528   Click image for larger version

Name:	Fotografie0648.jpg
Views:	101
Size:	1.85 MB
ID:	2300529   Click image for larger version

Name:	Fotografie0649.jpg
Views:	45
Size:	1.37 MB
ID:	2300530  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0650.jpg
Views:	40
Size:	1.27 MB
ID:	2300531   Click image for larger version

Name:	Fotografie0651.jpg
Views:	40
Size:	1.87 MB
ID:	2300532   Click image for larger version

Name:	Fotografie0654.jpg
Views:	48
Size:	1.61 MB
ID:	2300533  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0658.jpg
Views:	39
Size:	1.20 MB
ID:	2300534   Click image for larger version

Name:	Fotografie0693.jpg
Views:	39
Size:	1.31 MB
ID:	2300535   Click image for larger version

Name:	Fotografie0694.jpg
Views:	38
Size:	1.21 MB
ID:	2300536  

CyPz is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 22:09   #1867
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Inca un set
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0695.jpg
Views:	34
Size:	1.20 MB
ID:	2300574   Click image for larger version

Name:	Fotografie0699.jpg
Views:	46
Size:	1.54 MB
ID:	2300575   Click image for larger version

Name:	Fotografie0703.jpg
Views:	38
Size:	2.52 MB
ID:	2300576  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0706.jpg
Views:	30
Size:	1.71 MB
ID:	2300577   Click image for larger version

Name:	Fotografie0707.jpg
Views:	32
Size:	2.26 MB
ID:	2300578   Click image for larger version

Name:	Fotografie0764.jpg
Views:	39
Size:	793.9 KB
ID:	2300579  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0765.jpg
Views:	38
Size:	888.7 KB
ID:	2300580   Click image for larger version

Name:	Fotografie0766.jpg
Views:	37
Size:	789.6 KB
ID:	2300581   Click image for larger version

Name:	Fotografie0932.jpg
Views:	46
Size:	978.3 KB
ID:	2300582  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0933.jpg
Views:	35
Size:	1.01 MB
ID:	2300583   Click image for larger version

Name:	Fotografie0935.jpg
Views:	35
Size:	544.4 KB
ID:	2300618   Click image for larger version

Name:	Fotografie0936.jpg
Views:	34
Size:	1.20 MB
ID:	2300619  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0954.jpg
Views:	22
Size:	1.13 MB
ID:	2300620   Click image for larger version

Name:	Fotografie0955.jpg
Views:	42
Size:	892.8 KB
ID:	2300621   Click image for larger version

Name:	Fotografie0959.jpg
Views:	39
Size:	1.56 MB
ID:	2300623  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0961.jpg
Views:	30
Size:	1.15 MB
ID:	2300633   Click image for larger version

Name:	Fotografie0963.jpg
Views:	54
Size:	1.53 MB
ID:	2300634   Click image for larger version

Name:	Fotografie0964.jpg
Views:	43
Size:	1.36 MB
ID:	2300635  

Click image for larger version

Name:	fotografie0966.jpg
Views:	44
Size:	1.51 MB
ID:	2300636   Click image for larger version

Name:	fotografie0968.jpg
Views:	132
Size:	1.40 MB
ID:	2300637   Click image for larger version

Name:	Fotografie0970.jpg
Views:	60
Size:	1.41 MB
ID:	2300640  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0972.jpg
Views:	64
Size:	1.32 MB
ID:	2300641   Click image for larger version

Name:	Fotografie0973.jpg
Views:	48
Size:	1.34 MB
ID:	2300642  
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 22:23   #1868
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Felicitari pentru dedicatie si pentru munca depusa.. dar.. nu crezica te-ai cam grabit putin:-s nu strica sa ai mai mare rabdare cu vopseaua.. ca dor.. nu o faci zilnic.. oricum.. bv tie pt `tupeul` de care ai dat dovara sa restaurezi o bicla atat de veche:P

imi aduce aminde te al meu) albastru cu jante galben taxi... 3 faruri.. semnalizator automat de viraj... stop pe frana... si astea toate acum 10 ani) cand eram si eu copil si se purtau IN DRACI!!! acuma mi-ar fi mila sa-l mai impopotonez in halul ala:P
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 23:52   #1869
Gaby Underworld

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 253
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CyPz View Post
Inca un set
frumoasa bicicleta!
Gaby Underworld is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 00:09   #1870
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Multumesc mult pentru aprecieri...da stiu ca m-am grabit cu vopseaua...dar ..asta este..nu regret prea mult pentru ca e si de proasta calitate, a fost si prost aplicata si nu are nici un strat de lac. Cum am precizat, la vara as vrea sa o vopsesc intr-o nuanta cat mai apropiata cu cea pe care a avut-o.
Vreau sa mai precizez ca aceasta bicicleta nu va vedea decat strict drumuri asfaltate!

Chiar e pacat cand mai vezi cate o bicicleta care chiar ar arata bine plina cu beculete si zorzoane dinalea, mai ales una veche(eu unul nu sunt adeptul) ... da, s-a dus moda aia si totusi inca unii o mai poarta...

Daca tot am descoperit acest topic vreau sa va prezint si donatorul pieselor care daca e cuminte poate il voi face si pe el frumusel la vara

Mare lucru nu am facut pana acum la el...decat dezechipat, si am desfacut saua. Doamne ce a iesit de acoloo... ...tabla aceea trebuie sa o refac , ca sa salvez acea sa.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0647.jpg
Views:	72
Size:	1.05 MB
ID:	2300774   Click image for larger version

Name:	Fotografie0755.jpg
Views:	48
Size:	971.4 KB
ID:	2300775   Click image for larger version

Name:	Fotografie0756.jpg
Views:	52
Size:	1,010.5 KB
ID:	2300776  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0757.jpg
Views:	37
Size:	1.33 MB
ID:	2300777   Click image for larger version

Name:	Fotografie0758.jpg
Views:	40
Size:	1.06 MB
ID:	2300778   Click image for larger version

Name:	Fotografie0759.jpg
Views:	35
Size:	1.09 MB
ID:	2300779  

Click image for larger version

Name:	Fotografie0760.jpg
Views:	37
Size:	1.07 MB
ID:	2300780   Click image for larger version

Name:	Fotografie0761.jpg
Views:	46
Size:	974.8 KB
ID:	2300781  

Last edited by CyPz; 21-01-12 at 00:12.
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 12:13   #1871
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Va rog frumos puneti si mie o schita cum sa pun spitele ca de dat jos a fost usor
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 14:39   #1872
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by mihayruncanu View Post
Va rog frumos puneti si mie o schita cum sa pun spitele ca de dat jos a fost usor
vezi ca nu-i asa de usor pe cat pare) sunt multe modele.. radial.. x3...xc... dar avand in vedere ca roata a fost deja facuta nu prea se potrivesc toate modelele:P sfatul meu ar fi sa te uiti la roata cealalta a bicle (in caazul in care sunt la fel) ca sa poti sa te orientezi... si cel mai usor incepi de la valva... vezi ca erau ceva tutoriale pe youtube... dar repet... spitele sunt calculate si pune-le la loc tot asa cum le-ai dat joc ca o sa ai probleme cu lungimea lor:P
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 15:42   #1873
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Uite cum se monteaza spitele pas cu pas

Pas 1 :
Se introduc 8 spite prin exteriorul butucului.
Nr de spite depinde de cate gauri aveti pe butuc;
8 este pentru 36. Introuceti (nr de spite total)/4.
Spitele vor fi introduse alternativ o gaura da, una nu.



Pas 2 :
Se fixeaza spitele introduse la pasul 1 pe janta, incepand cu prima gaura de langa gaura pentru valva.
Trebuie sa aveti in vedere ca gaurile pe janta sunt decalate si nu sunt pe mijlocul jantei. Introduce-ti prima spita in gaura care este mai aproape de laterala butucului in care ati introdus spitele.
Urmatoarele spite se fixeaza dupa aceasta cu cate 3 gauri intre fiecare spita.





Pas 3 :

Se repeta acelasi procedeu pe partea cealalta a butucului.
Prima spita se introduce in cea mai aproapita gaura opusa la oricare din spitele deja puse dar pe partea celalata.




Pas 4 :

Se roteste butucul in sensul opus gaurii pentru valva, dupa cum se poate observa si in imagine.


Pas 5 :

Se introduc restul de spite, de data aceasta prin interior, apoi trebuie avut in vedere ca fiecare spita initial trebuie sa aiba 2 sau 3 intersectii in functie de modelul pe care il faceti.
Primele intersectii sunt pe deasupra, iar ultima intersectie trebuie sa introduceti spita pe sub cealalta, apoi o fixati pe gaura de pe janta astefel incat sa fie o gaura libera intre spita introdusa si cele existente din laterale.
Repetati procesul pe ambele parti ale butucului pana terminati roata.
ATENTIE ! IN POZA SUNT 2 INTERSECTII
daca faceti roata cu 3 intersectii mutati spita mai la stanga pana se fac 3 intersectii, primele 2 pe deasupra si a 3-a intersectie pe sub ultima spita.


Sper ca te-am putut ajuta
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	spitare_roata_pas1.JPG
Views:	44
Size:	4.3 KB
ID:	2301252   Click image for larger version

Name:	spitare_roata_pas2.JPG
Views:	65
Size:	26.2 KB
ID:	2301253   Click image for larger version

Name:	spitare_roata_pas3.JPG
Views:	73
Size:	32.8 KB
ID:	2301254  

Click image for larger version

Name:	spitare_roata_pas4.JPG
Views:	62
Size:	17.7 KB
ID:	2301255   Click image for larger version

Name:	spitare_roata_pas5.JPG
Views:	60
Size:	23.2 KB
ID:	2301256  
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 16:01   #1874
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Talking Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Mrs fain am rezolvat dar mai simplu este sa faci pe o parte si apoi pe cealanta parte pun mai acusi niste poze cu ce am mai mesterit . . .
Frumoasa bicicleta aia verde dar atentie la vopsea bafta abia astept sa vad ce vei face.
__________________

Masina ta s-a nascut o copie, fa-o sa moara unica!
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 16:14   #1875
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Multumesc frumos! Vopseaua stiu... asta e la vara o voi revopsi dar de data asta o fac cum trebuie

Daca ma poate ajuta cineva am auzit ca exista spray de nichel, isi face treaba? pentru ca la mine in unele zone este sarit nichelul
Dupa spray de nichel mai trebuie dat si lac?

Astept pareri
CyPz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -