Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 07-07-10, 16:56   #1231
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by D.Y ¬ View Post
Aceiaşi problemă am şi eu la semi-cursieră.
Dacă nu e strānsă mult are puţin joc, dacă o strāng mai mult nu mai are deloc joc, dar se mişcă greu..
Aceeasi problema am avut si eu la asa zisul "trial".problema e ca,la montare,am incurcat cuvetele(sau cum le-o zice{vezi poza}).Printr-o prostie le-am desfacut si am constatatca cea de sus e mai subtire,iar cealalta avea buza frecata.Concluzia?Cea de jos e mai groasa,iar cea de sus e mai groasa.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cum_se_monteaza_cuvetele_furca_pasul3.jpg
Views:	126
Size:	224.9 KB
ID:	1556863  
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 07-07-10, 21:08   #1232
gabi1294

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by rob3rt0 View Post
Aceeasi problema am avut si eu la asa zisul "trial".problema e ca,la montare,am incurcat cuvetele(sau cum le-o zice{vezi poza}).Printr-o prostie le-am desfacut si am constatatca cea de sus e mai subtire,iar cealalta avea buza frecata.Concluzia?Cea de jos e mai groasa,iar cea de sus e mai groasa.
Cea de jos e mai groasa,iar cea de sus e mai subtire***.
gabi1294 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 08:08   #1233
xgeox

Stage 5
 
xgeox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,106
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by oq View Post
@xgeox mi se pare mie din poza ca e cam scurta si inalta?.... sau chiar asa e... te tine bine in curbe? nu tinde sa te arunce?
In poza e inaltata seaua pentru mers pe strada ca lumea si de aia probabil pare inalta.Cand ma dau o las un pic mai jos si ma simt f.bine pe ea.
__________________
Vand haine Vans,Diesel,Etnies,G-Star, Springfield,Zara,PullandBear,Bershka,Smog,H&M,Jack-Jones,Fishbone,DCshoes,Converse,Lefties', Adidas Originals,Asos,etc..Ochelari RayBan aviator si waifarer.Totul original 100%.Se pot vedea si proba in zona Costin Georgian.Trimit in alte orase ramburs prin posta.Clik pe hompage pentru stocul actual. ID: xge0x Tel:0724451140(george)
xgeox is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 13:55   #1234
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by oq View Post
@xgeox mi se pare mie din poza ca e cam scurta si inalta?.... sau chiar asa e... te tine bine in curbe? nu tinde sa te arunce?
Ce treaba ai cu curbele nene? ))))) ala e bike de FR (freeride) te dai prin padure, pe bolovani pe toate coclaurile . doar nu iti faci bike de FR si te dai pe sosea in blana )))).
xgeox frumos cadru in sfarsit un tip pe aici cu bike calumea si care stie ce-i ala bike Te astept pe la Sinaia sa ne dam la DH ca eu sambata acuma imi iau DHX ca am rupt Freddy-ul de tot )))
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 09:05   #1235
xgeox

Stage 5
 
xgeox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,106
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Bun DHX-ul.Eu nu am gasit atunci pe stoc cand mi l-am luat pe asta.Pai sa se mai indrepte vremea asta ca ma dispera si nu pot veni decat in wikend cu baietii la munte.Ca m-a prins ploaia de vreo 2 ori pe la cota si am blestemat toti zeii.
xgeox is offline   Reply With Quote
Old 10-07-10, 22:28   #1236
gabi1294

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

baieti.. cum umflati voi cauciucurile?? la ce presiuni?? sau la ochi?
cat bagati in functie de balonul cauciucului???
gabi1294 is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 00:18   #1237
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by gabi1294 View Post
baieti.. cum umflati voi cauciucurile?? la ce presiuni?? sau la ochi?
cat bagati in functie de balonul cauciucului???
citeste cateva pagini in urma.. nu are rost sa reluam discutia iar...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 11-07-10, 14:56   #1238
oq

Stage 5
 
oq's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 490
Member of:
[FORD]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

@emy bike stai linistit ca ma pricep si la bike-uri destul de bine ca sa stiu ce intreb sa nu fie prostie... stii si pe traseele de downhill sunt contrapante.... iar daca bike-ul nu te tine bine in el te cam poate arunca afara din cauza ca e prea inalt si centru de greutate nu este destul de jos cand esti in curba... asa ca stai linistit ca stiu de ce am intrebat. iar daca crezi ca doar cei cu full is cei buni la bike te inseli... daca tot vrei sa te dai te asteptam la baisoara cand e gata traseul...
__________________
WATCH OUT ...THERE IS A NEW DRIVER IN TOWN >
my car----> https://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford/55507-ford-focus-mk1-1-8-tddi-tournier-01-a.html
oq is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 18:03   #1239
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by oq View Post
@emy bike stai linistit ca ma pricep si la bike-uri destul de bine ca sa stiu ce intreb sa nu fie prostie... stii si pe traseele de downhill sunt contrapante.... iar daca bike-ul nu te tine bine in el te cam poate arunca afara din cauza ca e prea inalt si centru de greutate nu este destul de jos cand esti in curba... asa ca stai linistit ca stiu de ce am intrebat. iar daca crezi ca doar cei cu full is cei buni la bike te inseli... daca tot vrei sa te dai te asteptam la baisoara cand e gata traseul...
Avem si noi destule trasee in zona,stai chill.Cum tu imi zici sa vin la CJ sa ma dau asa iti zic si eu sa vi la Sinaia sa ne dam. Nu o sa vin pt ca n-are rost sa sparg banii prin CJ aiurea pt 1-2zi de dat. In Sinaia e Traseu de competitie, DH Extrem.Cu banii aia care i-as cheltuii in CJ mai bine stau la Sinaia 3-4zile si e distractie+ show la maxim.Barem aici am o gramada de prieteni. In CJ nema... si mie nu-mi place sa stau cu un grup unde nu cunosc pe nimeni. Ma simt in plus. Nu bikeu te tine in el Tu trebuie sa te lasi muuult pe spate. Iar daca unghiul e ciudat iti pui roata de 24 pe spate si un 888 sau o furca DC cu cursa de 210mm.
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 10:42   #1240
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Salut dragi colegi si bikeri!
Am mai "avansat" si eu cu "bicla" mea.Dupa ce mi-am facut damblaua cu trialul,m-am potolit si mi-am zis:"ia sa imbin eu utilul cu placutul".Dupa multe cautari,am gasit un cadru pe placul meu+cumparat piese marunte.
O intrebare as avea:cand dau din pedale apare un "carait",dar nu pe toate vitezele.Precizez ca pinionul este nou.
Negresa mea: (cred ca e destul de bine vopsita,avand in vedere ca a fos facuta cu spray)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SDC18259.JPG
Views:	114
Size:	2.58 MB
ID:	1566751   Click image for larger version

Name:	SDC18261.JPG
Views:	90
Size:	2.59 MB
ID:	1566752  
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 10:47   #1241
denees
Audi Driver

Stage 5
 
denees's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 730
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Cel mai probabil sunt rulmentii de la axul pedalier. Este posibil sa fie si angrenajul sau pinioanele uzate. Poti incepe prin a desface axul pedalier. Verifici rulmentii, daca sunt in ordine, pui vaselina. Raman cele doua, angrenajul si pinioanele. Tind sa cred ca ar fi pinioanele. Sa speram ca rezolvi usor si ieftin.
__________________
Ex Volkswagen Polo 6n2 | Ex Audi A4 B5 Avant | Volkswagen Golf Mk5

Last edited by denees; 13-07-10 at 10:51.
denees is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 10:49   #1242
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by denees View Post
Cel mai probabil sunt cercurile cu bile de la axul pedalier. Este posibil sa fie si angrenajul sau pinioanele uzate.
La axul pedalier e totul nou,angrenajul nu a facut mai mult de 80km,la fel si pinionul.
Apropo:Ti-ai gasit bicicleta?
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 10:54   #1243
denees
Audi Driver

Stage 5
 
denees's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 730
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[VW]
[AUDI]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Sa o stapenesti sanatos! Ai grija pe unde o legi...
Eu, din nefericire, nu am mai gasit-o. Intre-timp mi-am facut alta bicicleta. Mai am de reglat cate-ceva la ea.
Voi pune si poze dupa ce totul este in regula.

Will follow...
denees is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 10:56   #1244
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by denees View Post
Din nefericire, nu am mai gasit-o. Intre-timp mi-am facut alta bicicleta. Mai am de reglat cate-ceva la ea.
Voi pune si poze dupa ce totul este in regula.

Will follow...
Imi pare rau pentru tine.
Rau mai e sa stai in oras la bloc.Sa fiu in locul tau dormeam cu ea in pat.
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 11:32   #1245
the rider

Stage 3
 
the rider's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 140
Member of:
[VW]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

de unde pot cumpara o bibicleta faina dar rau de fete si roz ??? stie careva ?!?!?!
the rider is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -