Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-10, 18:54   #1171
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
da chiar erai jmecher acum 3 ani cand aveai tu bmx d-ala chinezesc ) numai are nimeni ce ai tu ) boss de boss )
Eram un pusti nestiutor si eu...Ce sa-i faci?
Nu am spus ca ma cea mai tare bicicleta,ci am vrut sa spun ca atrag si eu cateva priviri
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 00:04   #1172
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Ai spus-o intr-un mod ciudat, ce aveai tu numai avea nimeni, se uitau toti dupa tine ca aveai.. bmx chinezesc si erai jmecher..
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 00:23   #1173
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

rob3rt0, ai vorbit de parcă ai avea acum vreo 23-24 de ani şi ce aveai tu acum cāţiva ani, nu mai avea nimeni...

Depinde şi īn ce cartier sau zona locuieşti.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 02:11   #1174
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Nu fac nicio paralelă şi nu iau pe nimeni la mişto, dar pe topicul ăsta răspunsurile sunt mai documentate, mai la concret şi mai bine argumentate decāt pe topicurile multor şoferi şi piloţi atotcunoscători
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-06-10, 11:31   #1175
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu fac nicio paralelă şi nu iau pe nimeni la mişto, dar pe topicul ăsta răspunsurile sunt mai documentate, mai la concret şi mai bine argumentate decāt pe topicurile multor şoferi şi piloţi atotcunoscători
Aşa e..
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 13:22   #1176
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Dodo_998 View Post
da chiar erai jmecher acum 3 ani cand aveai tu bmx d-ala chinezesc ) numai are nimeni ce ai tu ) boss de boss )
Am avut si eu acum 12 ani de-ala si se rupea ghidonul tot timpul
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-06-10, 15:53   #1177
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
rob3rt0, ai vorbit de parcă ai avea acum vreo 23-24 de ani şi ce aveai tu acum cāţiva ani, nu mai avea nimeni...

Depinde şi īn ce cartier sau zona locuieşti.
Pai asta era ideea,ca locuiesc intr-un satuc si pe atunci lumea n-avea bani de biciclete.Dupa cum ati vazut am pus cuvantul "jmecher" in ghilimele.
Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Am avut si eu acum 12 ani de-ala si se rupea ghidonul tot timpul
Si mie la fel,de vreo 2 ori.
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 07:51   #1178
koozika
Daewoo Driver

Stage 3
 
koozika's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

ieri am observat ca pinioanele au ceva joc...scot roata,incerc sa bag cheia de pinion dar nu intra din cauza piulitei de pe ax,cand vreau sa desfac butucul,nu reusec nici cum,chiar mi sa indoit o cheie(intradevar era mar amarata,dar pana acum am desfacut cu el multi butuci).
care ar putea fi problema?mai incerc sa fortez sa se desfaca?sau ii posibil sa fie cumva inchis ?sau pe rulmenti si de aia nu se desface?
precizez ca ii butuc shimano deore lx
ahh...si daca reusesc sa desfac,atunci daca as strange pinioanele cu cheia aia speciala ajuta?sau poate fi de la altceva jocul ala?
mersi:P
koozika is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 07:55   #1179
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by koozika View Post
ieri am observat ca pinioanele au ceva joc...scot roata,incerc sa bag cheia de pinion dar nu intra din cauza piulitei de pe ax,cand vreau sa desfac butucul,nu reusec nici cum,chiar mi sa indoit o cheie(intradevar era mar amarata,dar pana acum am desfacut cu el multi butuci).
care ar putea fi problema?mai incerc sa fortez sa se desfaca?sau ii posibil sa fie cumva inchis ?sau pe rulmenti si de aia nu se desface?
precizez ca ii butuc shimano deore lx
ahh...si daca reusesc sa desfac,atunci daca as strange pinioanele cu cheia aia speciala ajuta?sau poate fi de la altceva jocul ala?
mersi:P
Pai vrei sa schimbi pinionul?Daca nu ma ai nevoie de el,ii desfaci piulita aia mare de sus(se desface in sensul invers),dai jos din el tot,in special clichetii,prinzi in menghina butucul pinionului(pe locul clichetilor) si se desface foarte usor.
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-10, 08:13   #1180
koozika
Daewoo Driver

Stage 3
 
koozika's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 126
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

nu vreau sa schimb pinionul,ci doar sa-l strand ca are joc
koozika is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 22:02   #1181
smotocel18
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2
Default bicicleta tunata:D

Poi am dat peste acest forum si este foarte tare doar ca am observat ca multi cred ca daca si-au luat o bicicleta de la magazin gata e super tare e tunata etc...frate tunata inseamna ca iai adus tu imbunatatiri etc... De exemplu la bicicleta mea am facut urmatoarele: vopsita albastru cu negru metalizat, far, semnalizare, kilometraj, neon, un amplificator 2x22w stereo(watti reali) facut chiar de mine cu 2 boxe una de inalte si una de joase ambele de 5w si se aud foarte bine muzica o am de pe un mp3 totul e perfect multa lume ma laudat si chiar au ramas masca ca aproape egaleaza o dacie cu sistemul ei romanesc)) am lucrat ceva la estetica ei si am incercat so fac sa arate cat mai bine dar e greu si dotari si aspect... in orice caz eu zic ca arat foarte bine pt ce stie sa faca si cum merge iam pus si un megarange:X si am facut un test la greutatea si dimensiunile ei se duce la 40Km/h in drum drept:X deci e super calumea:X astept sugesti si pareri:*
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00252.JPG
Views:	201
Size:	859.3 KB
ID:	1520567  

Last edited by smotocel18; 15-06-10 at 22:10. Reason: imbunatatire
smotocel18 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-10, 22:54   #1182
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by koozika View Post
nu vreau sa schimb pinionul,ci doar sa-l strand ca are joc
daca vrei sa bagi cheia aia.. trebuie sa dai axul jos.. desfaci pe partea stanga.. si scoti axul cu tot cu piulitzele de pe partea dreapta.. si pe urma poti sa bagi cheia.. dar...
joc tot grupul de piniuane nu are cum.. pt ca el se strange in mom in care tu pedalezi.. unde trebuie sa umbli.. este in centrul pinionului.. intre montantul care vine pe ax si pinioanele propriuzis.. unde sunt bilele si "cateii"...
da roata jos.. si daca te uiti atent.. intre locul unde bagi u cheia aia speciala... si primul pinion.. e o distanta de 5mm... este o piulitza circulara.. si o sa vezi ca scrie ceva si ca are si 2 gaurele mici.. baga o surubelnita in una din gaurele.. si bate usor cu ciocanul.. si o sa se stranga.. daca e strans la maxim.. desfa si o sa vezi ca sub piulita aia.. sunt niste distantiere.. scoate cate 1 si vezi cum merge treaba... ai mare grija cand desfaci sa nu iti zboare bilele.. ca ai ce sta sa stergi si sa asezi la loc=))
sper ca ai inteles ce vroiam sa zic.. uite si o poza... e sngl speed.. dar principiul e acelasi...(era singurul pinion cu care aveam poza.. de pe chopper:P)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pinion.JPG
Views:	76
Size:	27.8 KB
ID:	1520636  
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 00:29   #1183
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: bicicleta tunata:D

Quote:
Originally Posted by smotocel18 View Post
Poi am dat peste acest forum si este foarte tare doar ca am observat ca multi cred ca daca si-au luat o bicicleta de la magazin gata e super tare e tunata etc...frate tunata inseamna ca iai adus tu imbunatatiri etc... De exemplu la bicicleta mea am facut urmatoarele: vopsita albastru cu negru metalizat, far, semnalizare, kilometraj, neon, un amplificator 2x22w stereo(watti reali) facut chiar de mine cu 2 boxe una de inalte si una de joase ambele de 5w si se aud foarte bine muzica o am de pe un mp3 totul e perfect multa lume ma laudat si chiar au ramas masca ca aproape egaleaza o dacie cu sistemul ei romanesc)) am lucrat ceva la estetica ei si am incercat so fac sa arate cat mai bine dar e greu si dotari si aspect... in orice caz eu zic ca arat foarte bine pt ce stie sa faca si cum merge iam pus si un megarange:X si am facut un test la greutatea si dimensiunile ei se duce la 40Km/h in drum drept:X deci e super calumea:X astept sugesti si pareri:*
Sincer, da sincer rău. De pe ce planetă viiiiii?
Nu ştiu difuzore pe bicicletă? Neon? Iauz, frate.. ăsta e tuning da se poate numi aşa da e kitch toată ziua. Părerea mea.

Bicicleta e făcută să te plimbi, să te relaxezi sau poate pt unii din noi pentru performanţe, etc. Dar nu cu trestii, chestii. Aoleu..

Apropo.. ce firmă e ? Aşa cum ai cumpărat-o din magazin.

Bine că nu ai pus şi stickere cu bbs, alpine, ///m şi mai ştiu eu ce..

Last edited by D.Y ¬; 16-06-10 at 00:32.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 08:06   #1184
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: bicicleta tunata:D

Quote:
Originally Posted by smotocel18 View Post
Poi am dat peste acest forum si este foarte tare doar ca am observat ca multi cred ca daca si-au luat o bicicleta de la magazin gata e super tare e tunata etc...frate tunata inseamna ca iai adus tu imbunatatiri etc... De exemplu la bicicleta mea am facut urmatoarele: vopsita albastru cu negru metalizat, far, semnalizare, kilometraj, neon, un amplificator 2x22w stereo(watti reali) facut chiar de mine cu 2 boxe una de inalte si una de joase ambele de 5w si se aud foarte bine muzica o am de pe un mp3 totul e perfect multa lume ma laudat si chiar au ramas masca ca aproape egaleaza o dacie cu sistemul ei romanesc)) am lucrat ceva la estetica ei si am incercat so fac sa arate cat mai bine dar e greu si dotari si aspect... in orice caz eu zic ca arat foarte bine pt ce stie sa faca si cum merge iam pus si un mega range:X si am facut un test la greutatea si dimensiunile ei se duce la 40Km/h in drum drept:X deci e super calumea:X astept sugesti si pareri:*
Pai,tu spui ca o bicicleta "tunata" trebuie sa aiba performante.Ce performante ai tu?Neon,semnalizator,sistem audio si kilometraj sunt elemente de performanta?
La ce greutate are,ma mir sa fi luat 40 km/h.
Singurul lucru la bicicleta ta care imi place,este vopseaua.Acum,sa nu te superi pe mine,eu mi-am spus doar parerea.
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 08:24   #1185
RAZvan15
4Rally

Stage 5
 
RAZvan15's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Member of:
[4Rally]
Default Re: bicicleta tunata:D

Quote:
Originally Posted by smotocel18 View Post
Poi am dat peste acest forum si este foarte tare doar ca am observat ca multi cred ca daca si-au luat o bicicleta de la magazin gata e super tare e tunata etc...frate tunata inseamna ca iai adus tu imbunatatiri etc... De exemplu la bicicleta mea am facut urmatoarele: vopsita albastru cu negru metalizat, far, semnalizare, kilometraj, neon, un amplificator 2x22w stereo(watti reali) facut chiar de mine cu 2 boxe una de inalte si una de joase ambele de 5w si se aud foarte bine muzica o am de pe un mp3 totul e perfect multa lume ma laudat si chiar au ramas masca ca aproape egaleaza o dacie cu sistemul ei romanesc)) am lucrat ceva la estetica ei si am incercat so fac sa arate cat mai bine dar e greu si dotari si aspect... in orice caz eu zic ca arat foarte bine pt ce stie sa faca si cum merge iam pus si un megarange:X si am facut un test la greutatea si dimensiunile ei se duce la 40Km/h in drum drept:X deci e super calumea:X astept sugesti si pareri:*
ou!' tunăre stai linistit boss, scuza'ne ca nu avem bikle tunate ca a ta dar noi nu prea ne permitem asa investitii majore ..
.

ca tot am postat cu ocazia asta vroiam sa va mai spun ca intr'un sfarsit mi'am luat si eu bicicleta (daca mai stiti ca v'am cerut niste pareri cu o luna in urma)
am ales un Magellan Hydra de care sunt destul de multumit, si'a facut traba binisor pana acum. am o problema cu foaia mare, cand sunt pe ea la un anumit timp imi da in gol lantul, am impresia ca este putin stramba. zilele astea trebuie sa ma duc cu ea la revizie pentru ca a trecut o luna si vreau sa mai cumpar cate ceva pentru intretinere
__________________
RAZvan15 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -