Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-10, 17:20   #1051
radu.3

Stage 5
 
radu.3's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,116
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by RAZvan15 View Post
salut.. am vazut ca avem si noi pe forum ceva pasionati de ciclism..imi placea si mie foarte mult sportul asta, dar de vreo 4 ani nu prea am mai 'incalecat' nici o bicicleta, iar de ceva timp mi'a venit o mare pofta de plimbari ...am tot cautat sa imi iau una, am tot citit si pe alte forumuri, dar vreau sa cer o parere aici cunoscatorilor despre ce as putea sa imi iau..
vreau ceva bun si de oras si pentru padure etc cat de cat
din pacate bugetul nu este prea generos, vreau sa ma incadrez pana in 900 ron, asa ca am gasit niste modele despre care va rog sa va dati cu parerea si sa ma indrumati spre ceva decent pt banii astia,
prima varianta ar fi un Leader EVO 09 (sper sa nu se supere nimeni ca pun si un link: http://www.veloteca.ro/Bicicleta-de-munte-Leader-EVO-09 )
iar a doua un Magellan Hydra ( http://www.veloteca.ro/index.php?vie...product_id=295) despre care am auzit pareri cam proaste
cam astea ar fi ce am gasit eu pana acum, daca aveti alte variante va rog sa ma ajutati (mentionez ca vreau sa fie noua)
Eu zic sa mai cauti ceva. Despre modelele acestea nu stiu mare lucru, dar in 838 de lei acele frane pe disc nu au cum sa fie de o calitate foarte buna. Si eu aveam cam acelasi buget anul trecut si m-am ales cu un Neuzer, de care sunt foarte multumit .
radu.3 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-10, 17:54   #1052
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
sustin ideea cu evo9
ia zi maestre,ceva nou?
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 09:06   #1053
RAZvan15
4Rally

Stage 5
 
RAZvan15's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Member of:
[4Rally]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by radu.3 View Post
Eu zic sa mai cauti ceva. Despre modelele acestea nu stiu mare lucru, dar in 838 de lei acele frane pe disc nu au cum sa fie de o calitate foarte buna. Si eu aveam cam acelasi buget anul trecut si m-am ales cu un Neuzer, de care sunt foarte multumit .
ce Neuzer ai? am mai auzit despre faza cu franele pe disc, evo9 are doar pe fatza si nu stiu cat de des va fi folosita, iar pe spate are v-brake... mai caut si nu gasesc pe nici un site de vanzari din bucuresti: Cube Appear, Kona Lana'i, sau Magellan Draco... ma poate ajuta cineva ?
__________________
RAZvan15 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 09:52   #1054
akaware

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 480
Member of:
[4Rally]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Magellan draco : http://dkbike.ro/index.php/component...category_id=19

kona lanai http://bikezone.ro/Bicicleta-Kona-Lanai-2009-138.html
__________________
LUCRARI ALPINISM UTILITAR

PLACARI POLISTIREN,TOALETARI ARBORI,CURATAT ZAPADA DE PE ACOPERISURI,SPALARE GEAMURI,CURATARI FATADE,VOPSIRI FATADE SI MULTE ALTELE

DETALII LA NR DE TELEFON 0762125625
akaware is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 09:58   #1055
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by rob3rt0 View Post
ia zi maestre,ceva nou?
nimic nou.. cadrul a fost imbracat in spritchit..... si am incercat o combinatie al vopsea... dar oricum cade toata vopseaua.. pt ca trebuie frecat cadrul iar pe urma dat chit rapid pt defectele care mai sunt pe cadru... si apoi vopseaua.. prob este ca ieri nu am putut sa lucrez.. si nici azi... nunta.. bla bla bla... maine ma duc pe la fac... deci abea pe seara o sa lucrez.. marti plec cu un prieten sa-si ia masina (i-o aduc eu acasa ca el nu are inca carnet) si.. tot asa.. cam greu cu miscarea... dar nu am abandonat proiectul.. stai calm
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 10:45   #1056
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

un mic preview... a fost o incercare doar.. oricum cade toata vopseaua pt returusuri cu chit rapid:P dar o sa fie deva de genul...+ o tenta de galben...

"stropeala" fa vi mai uniforma.. aici am incerat diverse moduri.. si am reusit .. dar din pacate spre sf:P
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SDC10822.JPG
Views:	142
Size:	2.57 MB
ID:	1438866   Click image for larger version

Name:	SDC10823.JPG
Views:	147
Size:	2.61 MB
ID:	1438867   Click image for larger version

Name:	SDC10829.JPG
Views:	143
Size:	2.61 MB
ID:	1438868  

(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 11:42   #1057
Darius DMS

Stage 5
 
Darius DMS's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 3,249
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

amice...esti mirific...eu nu as reusi sa fac asa ceva nici intr-un an 2....am vazut toate proiectele tale,dar cel mai mult mi-a placut asta...si trialul...bafta in continuare
Darius DMS is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 12:21   #1058
quick_silver2

Stage 5
 
quick_silver2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,414
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Bun, am si eu o mica rugaminte
Nu aveti undeva sau stiu eu un mic trailer
cum se poate demonta un pedalier, ca am cam uitat, de acum 3 ani cand ma dadeam pe bicicleta si demontam si puneam la loc mai putin

Va rog frumos.
quick_silver2 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 14:34   #1059
gabi1294

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

bravo ciby...imi place ...app vreau sa vad roata de spate ...ai terminat`o??:>:>:>..si inca ceva...cam ce greutate are????
gabi1294 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 21:17   #1060
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Darius DMS View Post
amice...esti mirific...eu nu as reusi sa fac asa ceva nici intr-un an 2....am vazut toate proiectele tale,dar cel mai mult mi-a placut asta...si trialul...bafta in continuare
ms omule

Quote:
Originally Posted by quick_silver2 View Post
Bun, am si eu o mica rugaminte
Nu aveti undeva sau stiu eu un mic trailer
cum se poate demonta un pedalier, ca am cam uitat, de acum 3 ani cand ma dadeam pe bicicleta si demontam si puneam la loc mai putin

Va rog frumos.
tubulara de 14.. desfaci.. scoti foile si bratul de pe stanga.. daca ies.. daca nu iti trebuie o presa speciala... dar poti sa le scoti si cu un ciocan si o scandurica de lemn (ca sa nu lasi urme) dar ai grija sa dai cat mai aproape de ax.. dupa care cu un mox, un cui/dalta/surubeltina si un ciocanel.. desfaci chiuvetele.. si iese si axul.. si bile.. si tot.. dupa care le pui a loc.. in sens invers desfacerii
vezi daca reusesti.. bft

Quote:
Originally Posted by gabi1294 View Post
bravo ciby...imi place ...app vreau sa vad roata de spate ...ai terminat`o??:>:>:>..si inca ceva...cam ce greutate are????
ms omule... roata spate.. e sudata.. terminata... o sa aibe capace pe ambele parti.. pt ca nu am chef de modif jante prea mult... o sa refac rotile daca sunt multumit de cadru...poza cu capacele.. e mai sus...... legat de greutate... cred ca ajunge undeva la 50-60kg) ns.. o sa o cantaresc dupa ce o termin:P
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 20:07   #1061
quick_silver2

Stage 5
 
quick_silver2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,414
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

tubulara de 14.. desfaci.. scoti foile si bratul de pe stanga.. daca ies.. daca nu iti trebuie o presa speciala... dar poti sa le scoti si cu un ciocan si o scandurica de lemn (ca sa nu lasi urme) dar ai grija sa dai cat mai aproape de ax.. dupa care cu un mox, un cui/dalta/surubeltina si un ciocanel.. desfaci chiuvetele.. si iese si axul.. si bile.. si tot.. dupa care le pui a loc.. in sens invers desfacerii
vezi daca reusesti.. bft




Mersi frumos, nu a mai fost cazul, altceva a fost problema
Dar totusi, mersi!
quick_silver2 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-10, 22:05   #1062
trochi_jr

Stage 4
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 292
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Hey...foarte tare topicul uitatzi cu ce ma laud si eu.... tot home made...inca ne este vopsita definitiv, vreau sa ii dau un candy red....si in curand o sa vina versiunea 2.0
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografii-0047.jpg
Views:	224
Size:	571.5 KB
ID:	1441860   Click image for larger version

Name:	210420101236.jpg
Views:	236
Size:	681.3 KB
ID:	1441861  

Last edited by trochi_jr; 26-04-10 at 22:21.
trochi_jr is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 10:21   #1063
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

f tare omule.. sa-l stapanesti sanatos... sau sa o stapanesti sanatos:P

daca te uiti pe pagina 65.. postul 969... cadru asta il aveam si eu desenat=)) dar m-am apucat de alt model pana la urma:P
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 10:45   #1064
gabi1294

Stage 3
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 96
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by trochi_jr View Post
Hey...foarte tare topicul uitatzi cu ce ma laud si eu.... tot home made...inca ne este vopsita definitiv, vreau sa ii dau un candy red....si in curand o sa vina versiunea 2.0
foarte tare... imi place ce a iesit...vrei sa imi dai si mie id`ul tau?? astept un raspuns... bafta
gabi1294 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-10, 17:16   #1065
trochi_jr

Stage 4
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 292
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
f tare omule.. sa-l stapanesti sanatos... sau sa o stapanesti sanatos:P

daca te uiti pe pagina 65.. postul 969... cadru asta il aveam si eu desenat=)) dar m-am apucat de alt model pana la urma:P
Am vazut..., chiar m-am gadit la asta. Si ms de aprecieri. Este super si cadrul tau....linii frumoase
trochi_jr is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -