Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-09, 18:26   #466
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Champion, Drag F4m arata facuta bine, echipamentul pare OK la pretul ala. Eu zic s-o cumperi daca iti place
Dar eu nu as luao... Pentru ca e full susp'

Sergiu... Piese bune si ieftine. Mai ales jantele! Daca ma apuc iar de bicicleta as opta pentru alea (in ce marimi exista? 26x2?)
La schimbator spate faci o alegere foarte buna. Am trecut si eu de la SIS la Altus, foarte bun (desi SIS-ul este deja foarte calumea), vei trece vitezele rapid si linistit
Insa, in privinta franelor, nu cred ca faci o alegere buna. Franele alea sunt bune dar nu se potrivesc la ce jante ai tu Am avut din alea pe o bicicleta dar era bicicleta de oras cu jante fine. De obicei franele astea sunt facute pentru bicicletele de cursa. Mai bine iti iei niste v-brake Promax Enduro cu 60RON, ca tot una Nu sunt ele nu Shimano dar si Promax este recunoscut international in domeniu... Daca le reglezi cum trebuie franele astea sunt mai bune decat discuri
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 18:36   #467
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Nu prea sunt eu multumit de sistemul ala v - brake, nu are nimic daca sunt de cursa , cu atat mai bine!De unde as putea procura piese ?
Acest tip de sistem de franare l-am m-ai avut si mi-a facut o impresie buna .
FRANA 9014 AG-CYCLOCROSS SILVER
__________________
https://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=559268&d=1213063352


Last edited by Ingerasul99; 21-10-09 at 18:42.
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 18:47   #468
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Pentru piese nu stiu unde in Romania... In Franta stiu cateva magazine bune, dar in Ro nu am avut decat o singura bicicleta doua luni, stock

Pei daca sunt de cursa, asta inseamna ca sunt facute pentru cauciucuri si jante de cursa, de asta zic eu
Deci daca ai 26x2,0 sau alta marime de geniul pur si simplu nu incape frana v-brake-ul e bun puna la vreo 26x2,5... Presupun ca te-ai saturat de ele pentru ca multi zic ca nu sunt eficacii. E fals, sunt la fel de eficacii ca discuri si, si mai induratoare, doar ca e mai greu sa gasesti un reglaj bun (dar greu nu inseamna imposibil ).
Dar la cate probleme ai cu un disc, nu merita sa dai banii pe el. Pe v-brake strangi bine cabluriile, centrezi calumea etrierii, reglezi manerul de frana mai scurt... o data pe saptamana/luna/an (depinde cat de maniac esti) verifici sistemul, corectezi daca e nevoie... Asta insemnand in general doar sa strangi un cablu si o data/de doua ori pe an schimbi placutele, ca sa nu ai surprize.
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 19:11   #469
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Cred ca o sa ma limitez la : FRANA 9014 AG-CYCLOCROSS SILVER <!-- / message --> <!-- sig -->.
legat de v brake, l-am testat pe mai multe biciclete si nu mi-a placut deloc cum lucreaza!
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 19:13   #470
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Ingerasul99 View Post
Cred ca o sa ma limitez la : FRANA 9014 AG-CYCLOCROSS SILVER <!-- / message --> <!-- sig -->.
legat de v brake, l-am testat pe mai multe biciclete si nu mi-a placut deloc cum lucreaza!
Să vorbesc cu unchiul meu poate īţi fac rost de piese. Să văd..
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 19:21   #471
Opportunity

Stage 5
 
Opportunity's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Moderators]
[SKODA]
[FOTO]
[Opel]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Evoluzione View Post
Dar la cate probleme ai cu un disc, nu merita sa dai banii pe el. Pe v-brake strangi bine cabluriile, centrezi calumea etrierii, reglezi manerul de frana mai scurt...


Ce probleme poti sa ai cu franele pe disc? Sunt si mult mai usor de reglat. Pui cablu, reglezi placuta fixa cu un imbus iar cealalta placuta o reglezi din cablu si ai terminat.
Opportunity is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 19:26   #472
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Opportunity View Post
Ce probleme poti sa ai cu franele pe disc? Sunt si mult mai usor de reglat. Pui cablu, reglezi placuta fixa cu un imbus iar cealalta placuta o reglezi din cablu si ai terminat.
Eu ştiu că sunt mai sensibile, avea un prieten şi făcusem īntr-o săptămānă zi de zi off-road prin ploaie.. şi după cāteva zile a īnceput să-i scārţie..
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 19:29   #473
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

22 octombrie cupa poiana in poiana brasov , disciplina cicloros , organizator CS Bibo Bilal BV
23 octombrie Mem. M. Stefanescu , localitatea Poiana Brasov , disciplina cicloros , organizator
CS Bibo Bilal BV
24-25 oct. Campionatul national de cicloros , in Poiana Brasov , disciplina Cicloros , organizator Fed rom Ciclism

Poate intereseaza pe careva!
A si inca ceva, unde as putea gasi jante turnate in 6 8 spite sau cate sunt?

Last edited by Ingerasul99; 21-10-09 at 19:32.
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 19:29   #474
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Discul se stramba foarte usor, placutele de la tamburi se incazesc repede si nu mai franeaza bine... Apoi mai este si faza cu vidanjatul care mi se pare penibila
Eram mandru si eu cu discuri, dar puna la urma tot la v-brake m-am intors
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 19:36   #475
Opportunity

Stage 5
 
Opportunity's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Moderators]
[SKODA]
[FOTO]
[Opel]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

In ce conditii se stramba usor? Despre incalzit nu stiu ce sa zic, dar nu se incalzesc daca mergi normal. Daca cobori 1km de munte probabil ca se incalzesc..


Depinde, ce sistem de franare ai avut?
Opportunity is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 19:37   #476
dns_dns

Stage 4
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 195
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

vreti frana pe disc, pe lichid? recomand cu caldura magura julie. mi se par cele mai ok. doar ca nu merita investitia. parerea mea..
dns_dns is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:15   #477
Ingerasul99

Stage 5
 
Ingerasul99's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,599
Member of:
[DACIA]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Recomandare pneu spate? pt trial mai mult
Cum ati sugera sa vopsesc cadrul? albastru , negru sau combinatie intre cele 2 si cum sa fie combinatia?
Ingerasul99 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:18   #478
Opportunity

Stage 5
 
Opportunity's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Moderators]
[SKODA]
[FOTO]
[Opel]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Eu zic sa iei Schwalbe table top ca sunt usoare..
Opportunity is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 20:24   #479
alynex
Colectionar Machete

Stage 5
 
alynex's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 1,064
Member of:
[Colectionar Machete]
[BMW]
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

La trial,table top-ul e bunicel,asta daca mergi mai mult in oras pe strada, decat sa faci trial.La trialul trial adevarat pe obstacole,zidur,paleti ,etc.,se folosesc doar cauciucuri cu cramponaj mare si marime de la 2.5 in sus.
__________________
alynex is offline   Reply With Quote
Old 22-10-09, 07:34   #480
xgeox

Stage 5
 
xgeox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,106
Default re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Evoluzione View Post
Discul se stramba foarte usor, placutele de la tamburi se incazesc repede si nu mai franeaza bine... Apoi mai este si faza cu vidanjatul care mi se pare penibila
Eram mandru si eu cu discuri, dar puna la urma tot la v-brake m-am intors
Discurile nu se stramba,doar se onduleaza.La niste frane pe disc performante nici o sansa sa nu mai franeze de la incalzirea placutelor.Eu am coborat de la cota 2000 si de la 1400 iar franele aveau aceasi putere de franare.Inafara de cursiere,bmx si trial recomand franele pe disc hidraulice.Vezi ca am pus poze cu cateva posturi mai inainte cu frane.
__________________
Vand haine Vans,Diesel,Etnies,G-Star, Springfield,Zara,PullandBear,Bershka,Smog,H&M,Jack-Jones,Fishbone,DCshoes,Converse,Lefties', Adidas Originals,Asos,etc..Ochelari RayBan aviator si waifarer.Totul original 100%.Se pot vedea si proba in zona Costin Georgian.Trimit in alte orase ramburs prin posta.Clik pe hompage pentru stocul actual. ID: xge0x Tel:0724451140(george)
xgeox is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -