Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-12, 09:21   #2131
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

salve.voi sunteti multumiti de astia de la dhs? mie imi par cei mai prosti oameni din lume si in plus si nesimtiti la maxim.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 09:39   #2132
cretu_bs

Stage 5
 
cretu_bs's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 832
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
salve.voi sunteti multumiti de astia de la dhs? mie imi par cei mai prosti oameni din lume si in plus si nesimtiti la maxim.
Eu unul am avut doar o problema cu furca fata ca so rupt(si am schimbat o pa banii mei) ca ziceau ca nu are cum sa se rupa asa de repede dar daca nu a fost sudata cum trebuie...Deci nu prea imi plac.
__________________
Fan,iubitor VW !

MercedesBMWVW
cretu_bs is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 09:47   #2133
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by cretu_bs View Post
Eu unul am avut doar o problema cu furca fata ca so rupt(si am schimbat o pa banii mei) ca ziceau ca nu are cum sa se rupa asa de repede dar daca nu a fost sudata cum trebuie...Deci nu prea imi plac.
eu am luat o bicla noua de la ei si in 1o minute de mersi cu ea s-a stricat si nu am mai avut cum sa o folosesc, plus ca avea niste manere de plastic de iti faceau gaura in palma. cred ca sunt cei mai ieftini de pe piata, coreeni sau ce sunt ei, si de aia si calitatea este asa jos.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 10:06   #2134
cretu_bs

Stage 5
 
cretu_bs's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 832
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
eu am luat o bicla noua de la ei si in 1o minute de mersi cu ea s-a stricat si nu am mai avut cum sa o folosesc, plus ca avea niste manere de plastic de iti faceau gaura in palma. cred ca sunt cei mai ieftini de pe piata, coreeni sau ce sunt ei, si de aia si calitatea este asa jos.
Sunt din Romania(cel putin asa spun ei).Si credema bicicletele sub 13 mil is proaste dar au una din fibra de carbon la 72 mil si iti garantez ca nu se strica nimic in 10 min poate intr un an...
cretu_bs is offline   Reply With Quote
Old 15-07-12, 21:25   #2135
Mht'u

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 712
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
eu am luat o bicla noua de la ei si in 1o minute de mersi cu ea s-a stricat si nu am mai avut cum sa o folosesc, plus ca avea niste manere de plastic de iti faceau gaura in palma. cred ca sunt cei mai ieftini de pe piata, coreeni sau ce sunt ei, si de aia si calitatea este asa jos.
Depinde si de noroc

Var'miu si-a luat una din Timisoara... O are de 3 ani. In ultimele 2 luni am obosit-o eu.. Ca mi-a adus-o s-o vand Si-am zis ca de ce sa le folosesc pe-ale mele, daca pot sa o folosesc pe-a lui?
Mht'u is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 12:51   #2136
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Exclamation Re: Pentru pasionaţii de biciclete

cine are de vanzare cadru +furca cu suspensie ? dau la schimb niste piese de pc. sau bani daca e foarte ieftin. NU vreau sa aiba MULTE PROBLEME
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 18:57   #2137
cretu_bs

Stage 5
 
cretu_bs's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 832
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Salut am o problema ce trebuie rezolvata imediat!
In cateva zile plec pe munte cu my bike dar azi la un drum intins pe nationala am auzit un scartait puternic cand pedalam...Un timp nu s-a mai intamplat nimic apoi iar si nu se mai oprea ce sa fac?Se aude ca si cum ar fi fer pe fer.Oare e dusa vro biluta la coronita?Cum ajung la axul pedalier cum si cu ce (de ce am nevoie) sa dau pedalele si foile jos ca sa ajung la axul pedalier?
cretu_bs is offline   Reply With Quote
Old 16-07-12, 19:01   #2138
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by cretu_bs View Post
Salut am o problema ce trebuie rezolvata imediat!
In cateva zile plec pe munte cu my bike dar azi la un drum intins pe nationala am auzit un scartait puternic cand pedalam...Un timp nu s-a mai intamplat nimic apoi iar si nu se mai oprea ce sa fac?Se aude ca si cum ar fi fer pe fer.Oare e dusa vro biluta la coronita?Cum ajung la axul pedalier cum si cu ce (de ce am nevoie) sa dau pedalele si foile jos ca sa ajung la axul pedalier?
uite : sunt 2 feluri depinde pe care il ai tu :
http://jurnal.drona.ro/2011/03/demon...ale-bicicleta/
http://www.freerider.ro/service/cum-...lui-24184.html
Eu unu am ca in al doilea.
__________________
semnatura prea mare
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 08:10   #2139
rob3rt0
2 Roti

Stage 5
 
rob3rt0's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 916
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Am facut si eu operatiunea asta de curand, deoarece imi scartatia ceva pe-acolo si prinsese joc

Sunt convins ca nu ai scule profesionale, eu iti recomand sa scoti bratele cu o dalta si un ciocan sanatos.Raman niste urme, dar nu se vad, iar pentru restul o surubelnita
rob3rt0 is offline   Reply With Quote
Old 17-07-12, 15:08   #2140
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Daca nu aveti scule nu v-a apucati doar stricati cadrul si piesa. ca asa faceam si eu. nu se merita . mai bine dai un ban si scapi mai repede decat sa te schinui . cel mult 10 lei o presa . e 15 lei cheia pentru pedale. 250 de mii si e destul de bine
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 20:59   #2141
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Thumbs down Re: Pentru pasionaţii de biciclete

TIPIC ROMANESC
Quote:
Originally Posted by cretu_bs View Post
Salut am o problema ce trebuie rezolvata imediat!
In cateva zile plec pe munte cu my bike dar azi la un drum intins pe nationala am auzit un scartait puternic cand pedalam...Un timp nu s-a mai intamplat nimic apoi iar si nu se mai oprea ce sa fac?Se aude ca si cum ar fi fer pe fer.Oare e dusa vro biluta la coronita?Cum ajung la axul pedalier cum si cu ce (de ce am nevoie) sa dau pedalele si foile jos ca sa ajung la axul pedalier?

Daca scriai normal crezi ca nu citea nimeni postul? sau ce? poti sa te superi pe mine sau nu... treaba ta.. dar eu am REFUZAT sa-ti raspund tocmai datorita stilului cu care ai scris...format .. culoare.. dimensiune... si prescurtarile alea de copil mic... dar ca sa-ti raspund acuma...
`Cum ajung la axul pedalier cum si cu ce (de ce am nevoie) sa dau pedalele si foile jos ca sa ajung la axul pedalier?`-> te duci la un service

Quote:
Originally Posted by rob3rt0 View Post
Am facut si eu operatiunea asta de curand, deoarece imi scartatia ceva pe-acolo si prinsese joc

Sunt convins ca nu ai scule profesionale, eu iti recomand sa scoti bratele cu o dalta si un ciocan sanatos.Raman niste urme, dar nu se vad, iar pentru restul o surubelnita
sau legi cadru bine de stalp si tragi cu tractorul de bratul de la pedala.. ce mama dracului?

daca nu ai chef sa o duci la cineva care stie sa o faca asa cum trebuie... si nici nu ai chef sa-ti cumperi scule (care te ajuta ENORM) sau macar sa rogi un vecin sa-ti imprumute o presa de rulmenti.... exista multe alte variante MULT mai crestine de a scoate pedalele alea... incepand de la banalul `dat la pedale fara piulita pe brat` pana la ciocanit... dar nu cu dalta... ci cu dorn de cupru cu piulitza prinsa la fata axului si cu un ciocanel micutz... tinut de pedala si de cadru... si bine inteles.. in prealabil bagat degripant.. lichid de frana sau chiar si banala APA.... dar repet... cu o presa toata treaba dureaza 10 min... demontat... curatat... gresat si montat la loc...(o presa e 15 lei... bani care poti sa ii recastigi din imprumutat presa aia.. asta sa nu mai punem la calcul timpul....) altfel... o ora sau mai bine... sau bataie de joc in 20 de min cu barosul `al mare`
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...

Last edited by (!8Y_M; 19-07-12 at 21:05.
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 19-07-12, 21:16   #2142
CraZzy_K1D

Stage 5
 
CraZzy_K1D's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 1,093
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

(!8Y_M - ai foarte multa dreptate. pentru ca asa am facut si eu nu am avut nimic. si am stat foarte mult sa desfac . ce fac daca am pedalele mai mici decat axul ( fara sa schimb axul ) pentru ca nesimtitu de la care l-am luat zicea ca se potriveste pe pedale DAR . mi-am pierdut ieri o piluta de la pedala si eram la jumatate de km de casa. si acum merg cu frica.... si eu nu cred ca exista ax mai subtire decat ala . trebuie sa o bat cu ceva anume ?? sau imi trebuie presa sa o bag la loc ?
CraZzy_K1D is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 09:32   #2143
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by CraZzy_K1D View Post
(!8Y_M - ai foarte multa dreptate. pentru ca asa am facut si eu nu am avut nimic. si am stat foarte mult sa desfac . ce fac daca am pedalele mai mici decat axul ( fara sa schimb axul ) pentru ca nesimtitu de la care l-am luat zicea ca se potriveste pe pedale DAR . mi-am pierdut ieri o piluta de la pedala si eram la jumatate de km de casa. si acum merg cu frica.... si eu nu cred ca exista ax mai subtire decat ala . trebuie sa o bat cu ceva anume ?? sau imi trebuie presa sa o bag la loc ?
sincer sa fiu... nu stiam ca exista ax mai subtire care sa se potriveasca pe butucul clasic... stiam ca sunt alea mai scurte si mai subtiri pt copii mici... modelul cu prindere pe piulita... cu prindere pe surub (dar acelasi con)... cele dintr-o singura bucata.. si alea de au caneluri pe capete si pedalele intra pe caneluri... a.. si bine inteles.. cele clasice cu pana...

acum depinde cat de mic e... ca prinderea e pe con.. cu cat strangi mai tare piulita cu atat se preseaza mai tare pe con..

de batut nu are rost.. + de asta orice soc in axul pedalier se resimte in bile... cel mai bine.. baga pedala la mana... pune piulita si strange piulita bine.. dar nu o forta prea tare ca o sa cedeze filetul... vezi ca piulite gasesti la magazinele de biciclete... e 1 leu bucata.. ceva de genul.. sau poti sa rogi un strungar sa ti-o faca... sau poate are vr-un prieten pe acasa de la vr-un ax mai vechi? asta daca se potriveste.. daca nu... du-te la magazin si da-i lu ala in cap cu el... sa-ti dea ce trebuie...

ns ce sa zic.. eventual baga si 2-3 poze:P

P.S. valabil si pt restu care nu au umblat inca acolo si e prima daca cand fac operatiunea asta... axul are sens... distanta dintre filet si lagarul pe care sta coronitza.. e diferita pe o parte fata de alta...(exista si axuri simetrince unde nu are importanta cum o pui) dar la majoritatea trebuie tinut cont... partea mai lunga trebuie pe dreapta.. ca altfel o sa frece foile in cadru... asta in cazul in care intra:P

P.S.2 Un sfat: un ax pedalier cu tot cu ceausuri si coroane.. 20-25 lei... un ax cu rulment.. 30-35.. vb de no-name-uri... diferenta e net superioara in favoarea celui cu rulment.... schimbam coroanele/bilele cam la 4-5 saptamani.. acum am 3 ani cu astea pe rulment si nu are nimic.. o singura data intr-o primavara l-am desfacut curatat si gresat ca facea putine figuri.. in rest jos palaria... concluzia.. RULMENTU e de baza...

Last edited by (!8Y_M; 20-07-12 at 09:41.
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 26-07-12, 23:04   #2144
CyPz

Stage 5
 
CyPz's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 1,063
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Buna seara!
Azi am achizitionat una bucata pegas camping culoare verde marimea 20 la uimitorul pret de 15 lei...evident..incomplet..dar in acest pret intra si cea de-a doua bicicleta achizitionata...o rabla..tot pe 20..pentru piese...deci 2 biciclete la 15 lei.
Normal, cum a intrat pe poarta, a inceput dezasamblarea. Am dat jos tot...a mai ramas decat cricul..pe care nu-l pot desface...dar rezolv eu maine.
Am indreptat aripile, care mi-au luat o gramada de timp...,dar intr-un final au iesit bine, am dat smirghel, kit..mai am maine de dat smirghel, tot maine vreau sa-l si vopsesc..il fac rosu(cred), de data asta insist asupra finisajelor si eu voi da din pistol...Sper sa iasa binisor.
Pun si cateva poze inclusiv cu celalalt
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie2933.jpg
Views:	43
Size:	1.74 MB
ID:	2506731   Click image for larger version

Name:	Fotografie2934.jpg
Views:	27
Size:	1.31 MB
ID:	2506732   Click image for larger version

Name:	Fotografie2935.jpg
Views:	34
Size:	1.34 MB
ID:	2506733  

Click image for larger version

Name:	Fotografie2940.jpg
Views:	28
Size:	850.3 KB
ID:	2506734   Click image for larger version

Name:	Fotografie2941.jpg
Views:	31
Size:	1.16 MB
ID:	2506735   Click image for larger version

Name:	Fotografie2955.jpg
Views:	32
Size:	1.17 MB
ID:	2506736  

Click image for larger version

Name:	Fotografie2956.jpg
Views:	27
Size:	2.20 MB
ID:	2506737   Click image for larger version

Name:	Fotografie2960.jpg
Views:	30
Size:	2.07 MB
ID:	2506738   Click image for larger version

Name:	Fotografie2961.jpg
Views:	27
Size:	1.44 MB
ID:	2506739  

Click image for larger version

Name:	Fotografie2962.jpg
Views:	105
Size:	1.40 MB
ID:	2506740   Click image for larger version

Name:	Fotografie2968.jpg
Views:	29
Size:	802.4 KB
ID:	2506741   Click image for larger version

Name:	Fotografie2963.jpg
Views:	73
Size:	1.27 MB
ID:	2506742  

__________________

Dacia 1300 TR 44 RAD
Daewoo Cielo TR 55 RAD
Opel Astra G TR 71 RAD
Dacia 1310Li DB 05 BZE
CyPz is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 15:59   #2145
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

arata bine. felicitari.
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -