Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 02-08-11, 21:39   #1711
..::AnDy007::..

Stage 5
 
..::AnDy007::..'s Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 794
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

nu
pt ca sunt diferite total:motorizare frumusete marca....
pe cand la bicle e alt ceva,sunt facute din acelasi material sau pe acolo,diferente uriase nu are cum sa fie.deci mai bine un dhs care costa mai putin da face fix ce face una de 4000 de euro.
eh,hai sa incetam contrazicerea,felicitari pt cumparator sa o stapanesti sanatos si leago bine sa nu tio fure
__________________

..::AnDy007::.. is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 22:39   #1712
Bogdan_auto

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 73
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by ..::AnDy007::.. View Post
am inteles
dar ce are un gucci de city in plus fata de un dhs de city?
inafara de marca...poate calitate difera....in rest ce?pretul?
Citez ,,poate calitate difera''. Bravo ! Ai nimerit o diferenta fata de un DHS.
Nu este suficient ?
Bogdan_auto is offline   Reply With Quote
Old 02-08-11, 22:49   #1713
Bogdan_auto

Stage 2
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 73
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by ..::AnDy007::.. View Post
nu
pt ca sunt diferite total:motorizare frumusete marca....
pe cand la bicle e alt ceva,sunt facute din acelasi material sau pe acolo,diferente uriase nu are cum sa fie.deci mai bine un dhs care costa mai putin da face fix ce face una de 4000 de euro.
eh,hai sa incetam contrazicerea,felicitari pt cumparator sa o stapanesti sanatos si leago bine sa nu tio fure
Multumesc. Dar tin sa te mai contrazic putin.
1- ai spus ca : CItez ,,pe cand la bicle e alt ceva,sunt facute din acelasi material sau pe acolo,diferente uriase nu are cum sa fie''.
Nimic mai fals....una e cand ai bicicleta din fier/tabla de cea mai proasta calitate, alta este cand are cadru din otel 316 L sau altul la fel de bun, combinat cu alte aliaje usoare sau din carbon. Chiar si cele din aluminiu sunt diferite...
La masini e acelasi lucru....una e tabla si aluminiul de pe Bentley, alta este cea de la Ford de ex.
Diferente sunt si la angrenaje, frane, pinioane, lant etc. Toatea astea fac diferenta si se simt cand mergi cu ea.
ps. de furat nu prea are cine sa o fure deoarece nu atrage atentia ca un MTB sau o cursiera fiind vintage. Deci in ochii hotilor ar arata ca o rabla veche care nu merita efortul )).

Last edited by Bogdan_auto; 02-08-11 at 23:00.
Bogdan_auto is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 09:50   #1714
..::AnDy007::..

Stage 5
 
..::AnDy007::..'s Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 794
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

ai dreptate.doar zic ca la mtb si la alte domenii se simte mult mai mult diferenta din ce e facuta
..::AnDy007::.. is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 11:36   #1715
Gutuie
Daewoo Driver

Stage 5
 
Gutuie's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 915
Member of:
[VW]
[DAEWOO]
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Va salut! Imi prezint si eu bicicleta care nu face nici mai mult nici mai putin de 50km pe zi (+/-). La inceput a fost un Neuzer dar am zis si eu sa intru in lumea celor care dau cu fundul de roata si am luat un cadru Wheeler ceva mai lasat de spate, diferenta se simte enorm dar nu se vede foarte bine din cauza furci care este aceasi de pe Neuzer... Mai trebuie sa ii cumpar frane pe disc,sa o fac single speed,sa ii iau furca mai inalta, sa ii schimb spitele sa ii pun din acelea mai groase si deocamdata asta ar fi.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	06012008871.jpg
Views:	100
Size:	580.1 KB
ID:	2106915   Click image for larger version

Name:	Fotografie0277.jpg
Views:	68
Size:	1.27 MB
ID:	2106916   Click image for larger version

Name:	Fotografie0276.jpg
Views:	79
Size:	1.61 MB
ID:	2106917  

__________________
Gutuie is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 19:26   #1716
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by Gutuie View Post
Va salut! Imi prezint si eu bicicleta care nu face nici mai mult nici mai putin de 50km pe zi (+/-). La inceput a fost un Neuzer dar am zis si eu sa intru in lumea celor care dau cu fundul de roata si am luat un cadru Wheeler ceva mai lasat de spate, diferenta se simte enorm dar nu se vede foarte bine din cauza furci care este aceasi de pe Neuzer... Mai trebuie sa ii cumpar frane pe disc,sa o fac single speed,sa ii iau furca mai inalta, sa ii schimb spitele sa ii pun din acelea mai groase si deocamdata asta ar fi.
pai.. sa o stapanesti sanatos.. si baga mare cu planurile:>
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 04-08-11, 23:19   #1717
D0ryN

Stage 5
 
D0ryN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,679
Member of:
[VW]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Pun si eu o poza nu foarte recenta cu "minunatia" mea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	16062011192.jpg
Views:	171
Size:	1.72 MB
ID:	2109018  
D0ryN is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 19:04   #1718
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by D0ryN View Post
Pun si eu o poza nu foarte recenta cu "minunatia" mea
acum juma de ora am vazut una pe gri cu negru ( nu negru cu gri) in trafic si ma uitam la ea cum e construit cadrul

ia zi si mie.. ai idee ce e in butucul ala? cum se face schimbarea? cate viteze are a ta?

am vazut la dhs (cred ca acelasi sistem) 3 viteze si frana de pedala iar cablul de la schimbator intra in ax... aia de la reprezentanta nu au stiut sa-mi spuna ce e inauntru

bft
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 19:28   #1719
D0ryN

Stage 5
 
D0ryN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,679
Member of:
[VW]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Are 7 viteze. Butucul e Shimano Nexus 7, scrie asta pe google si o sa gasesti scheme exacte cu ce e in el
Pana sa "ma joc" putin cu el nu aveam habar nici cum se scoate sufa, nu mai spun de reglat
__________________
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
Bacau Tel: 0751.08.34.33/0769.18.26.99
Relatii la pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro PymAutoglass Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
D0ryN is offline   Reply With Quote
Old 05-08-11, 19:50   #1720
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by D0ryN View Post
Are 7 viteze. Butucul e Shimano Nexus 7, scrie asta pe google si o sa gasesti scheme exacte cu ce e in el
Pana sa "ma joc" putin cu el nu aveam habar nici cum se scoate sufa, nu mai spun de reglat
WDF:O am gasit o schema... si am gasit cuvantul "clutch"... si pe langa asta am numarat cam 78 de componente FARA BILE... din pacate nu am gasit un 3d cu.. cum functioneaza dar am inteles cat de cat+ ca am gasit pe alt butuc asemanator... dar acum ma uit la Shimano Nexus 8... si parca are de 2 ori mai multe componente)) WDF... daca-l desfaci pe asta, pe romaneste, ai belit-o....

Iar cu reglatul, din ce am vazut eu pe aici e relativ usor .. o lasi pe viteza 4 si cica ai 2 liniute pe butuc) la fel si cu schimbatul rotii... ca panarama de oameni si astia:P oricum super tare

+ bonus un desen.. tot ce stiu e ca asta are 14 viteze in rest ns niimic... am luat poza de pe un site din japonia...:P
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	speedbild2.jpeg
Views:	140
Size:	188.6 KB
ID:	2109678  

Last edited by (!8Y_M; 05-08-11 at 19:57.
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 18:17   #1721
bodyn

Stage 5
 
bodyn's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 5,213
Member of:
[Opel]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
WDF:O am gasit o schema... si am gasit cuvantul "clutch"... si pe langa asta am numarat cam 78 de componente FARA BILE... din pacate nu am gasit un 3d cu.. cum functioneaza dar am inteles cat de cat+ ca am gasit pe alt butuc asemanator... dar acum ma uit la Shimano Nexus 8... si parca are de 2 ori mai multe componente)) WDF... daca-l desfaci pe asta, pe romaneste, ai belit-o....

Iar cu reglatul, din ce am vazut eu pe aici e relativ usor .. o lasi pe viteza 4 si cica ai 2 liniute pe butuc) la fel si cu schimbatul rotii... ca panarama de oameni si astia:P oricum super tare

+ bonus un desen.. tot ce stiu e ca asta are 14 viteze in rest ns niimic... am luat poza de pe un site din japonia...:P
La ce butuc are necesita service special...in curand vor aparea si service de biciclete si trebuie sa facem si asigurare la ele cred) numai ca sa ne ia banii statul
bodyn is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 18:34   #1722
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by bodyn View Post
La ce butuc are necesita service special...in curand vor aparea si service de biciclete si trebuie sa facem si asigurare la ele cred) numai ca sa ne ia banii statul
nici o problema... ne dam pe role) sau alte roti)
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 07-08-11, 22:56   #1723
Mht'u

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 712
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by bodyn View Post
La ce butuc are necesita service special...in curand vor aparea si service de biciclete si trebuie sa facem si asigurare la ele cred) numai ca sa ne ia banii statul
Ar fi bine un casco...in caz ca o lovesti sa nu o repari pe banii tai

Last edited by Mht'u; 07-08-11 at 22:59.
Mht'u is offline   Reply With Quote
Old 08-08-11, 00:47   #1724
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by bodyn View Post
La ce butuc are necesita service special...in curand vor aparea si service de biciclete si trebuie sa facem si asigurare la ele cred) numai ca sa ne ia banii statul
Quote:
Originally Posted by Mht'u View Post
Ar fi bine un casco...in caz ca o lovesti sa nu o repari pe banii tai
Am vrea noi. Asta in niciun caz nu o sa se intample la noi.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Old 09-08-11, 00:05   #1725
D0ryN

Stage 5
 
D0ryN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,679
Member of:
[VW]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Am fost tentat de vreo cateva ori sa demontez butucul ala sa il gresez putin, dar m-am razgandit de fiecare data, si cred ca am facut foarte bine
D0ryN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -