Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 29-03-11, 07:08   #1531
xgeox

Stage 5
 
xgeox's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,106
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Vad ca esti din Brasov.Dute la un magazin de la tine de acolo,parca Playbike-ul este in Brasov sa t-il scoata ei.Ce te chinui tu sa-l scoti daca nu stii.Mai strici si ceva pe acolo si pe urma tre sa-l aruci.
__________________
Vand haine Vans,Diesel,Etnies,G-Star, Springfield,Zara,PullandBear,Bershka,Smog,H&M,Jack-Jones,Fishbone,DCshoes,Converse,Lefties', Adidas Originals,Asos,etc..Ochelari RayBan aviator si waifarer.Totul original 100%.Se pot vedea si proba in zona Costin Georgian.Trimit in alte orase ramburs prin posta.Clik pe hompage pentru stocul actual. ID: xge0x Tel:0724451140(george)
xgeox is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 13:00   #1532
alexandru330

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 15
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by xgeox View Post
Vad ca esti din Brasov.Dute la un magazin de la tine de acolo,parca Playbike-ul este in Brasov sa t-il scoata ei.Ce te chinui tu sa-l scoti daca nu stii.Mai strici si ceva pe acolo si pe urma tre sa-l aruci.
dap, asa voi face
alexandru330 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 13:01   #1533
alexandru330

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 15
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

O intrebare ? pt culoarea alba, trebuie vrun grund special sau e bun cel de la spray ???
alexandru330 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 13:51   #1534
dERSHOXiE

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 10
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Salut,
Am o bicicleta DHS
http://images04.olx.ro/ui/1/08/91/41350791_1.jpg asa arata (nu am atasat-o deoarece e un link de pe google) si as dori sa va intreb 2 lucruri...
1. Daca o vopsesc si vreau sa o reasamblez, trebuie sa le pun in ordine sau aleatoriu(piesele)?
2. Am frane pe disc si nu tin de loc...cum sa fac sa fie mai puternice? Ca am mai umblat la ele, ba nu se putea trage deloc, ba era prea usor si nu tinea...ca sa pot pune frana prin oras si astea apas la maxim pe amandoua odata (fata spate) ca sa se opreasca cat de cat brusc, in rest zici ca am ABS...are si un var de-al meu frane pe disc dar ale lui tin....deci eu nu pot sa pun o frana cu intoarcere cum pun altii ))
dERSHOXiE is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 14:31   #1535
alexandru330

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 15
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by dERSHOXiE View Post
Salut,
Am o bicicleta DHS
http://images04.olx.ro/ui/1/08/91/41350791_1.jpg asa arata (nu am atasat-o deoarece e un link de pe google) si as dori sa va intreb 2 lucruri...
1. Daca o vopsesc si vreau sa o reasamblez, trebuie sa le pun in ordine sau aleatoriu(piesele)?
2. Am frane pe disc si nu tin de loc...cum sa fac sa fie mai puternice? Ca am mai umblat la ele, ba nu se putea trage deloc, ba era prea usor si nu tinea...ca sa pot pune frana prin oras si astea apas la maxim pe amandoua odata (fata spate) ca sa se opreasca cat de cat brusc, in rest zici ca am ABS...are si un var de-al meu frane pe disc dar ale lui tin....deci eu nu pot sa pun o frana cu intoarcere cum pun altii ))
Pai piesele le pui cum vrei tu , incepi cu care vrei . Dar de preferabil e sa montezi toate alea importante deraior , schimbator fata, ax pedalier... toate alea ..


Cu franele pe disc nu ma prea pricep ca nu am probabil s-au tocit placutele de frana , scoatele si vezi daca sunt uzate si schimbale Succes
alexandru330 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 14:51   #1536
dERSHOXiE

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 10
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Vreau sa rezolv mai mult franele alea...
dERSHOXiE is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 14:53   #1537
alexandru330

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 15
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by dERSHOXiE View Post
Vreau sa rezolv mai mult franele alea...
Daca nu te prea pricepi sa le reglezi sau sa schimbi la ele placutele , mergi la cineva care se pricepe la tine in oras sau la vrun service de biciclete
alexandru330 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 16:55   #1538
dERSHOXiE

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 10
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Niste poze mai jos...
apropo: e bine ca schimbatoru de pinioane sa fie asa(pozele)?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2011-03-29 17.38.32.jpg
Views:	55
Size:	1.59 MB
ID:	1940432   Click image for larger version

Name:	2011-03-29 17.38.53.jpg
Views:	49
Size:	1.58 MB
ID:	1940433   Click image for larger version

Name:	2011-03-29 17.39.08.jpg
Views:	52
Size:	1.47 MB
ID:	1940434  

Click image for larger version

Name:	2011-03-29 17.39.21.jpg
Views:	75
Size:	1.37 MB
ID:	1940435   Click image for larger version

Name:	2011-03-29 17.39.40.jpg
Views:	60
Size:	1.47 MB
ID:	1940436  
dERSHOXiE is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 20:36   #1539
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by alexandru330 View Post
O intrebare ? pt culoarea alba, trebuie vrun grund special sau e bun cel de la spray ???
vopseaua la ce o dai?tot spray? sa nu ai surprize.. ia de la acelasi producator cu acelasi tip de diluant.. si sfatul meu? ia grund gri... nu ala rosu.. e o baza mult mai buna pt vopseaua alba... daca nu gasesti da-i spritzcht si ia la smilgher fin.. 400-600 cu apa... si iese sticla...si ai rabdare cu vopseaua.. da-o in 3-4 straturi...primul strat il dai doar de forma.. nu da direct sa schimbe culoarea... tre sa fie intre cele 2.. si nu uita de degresare inainte de vopsea! bft

Quote:
Originally Posted by dERSHOXiE View Post
Salut,
Am o bicicleta DHS
http://images04.olx.ro/ui/1/08/91/41350791_1.jpg asa arata (nu am atasat-o deoarece e un link de pe google) si as dori sa va intreb 2 lucruri...
1. Daca o vopsesc si vreau sa o reasamblez, trebuie sa le pun in ordine sau aleatoriu(piesele)?
2. Am frane pe disc si nu tin de loc...cum sa fac sa fie mai puternice? Ca am mai umblat la ele, ba nu se putea trage deloc, ba era prea usor si nu tinea...ca sa pot pune frana prin oras si astea apas la maxim pe amandoua odata (fata spate) ca sa se opreasca cat de cat brusc, in rest zici ca am ABS...are si un var de-al meu frane pe disc dar ale lui tin....deci eu nu pot sa pun o frana cu intoarcere cum pun altii ))
1... nu ai cum sa montezi janta pe cadru si pe urma cauciucul... (exemplu)
deci trebuie totusi asamblata intr-o anumita ordine
2... incearca intre cele 2 setari... da placutele jos indrepta-le sa nu fie tocite stramb... si zgarie discul cu smilgher 60-80..
3... varatu are frana pe disc.. ok.. dar sunt de la acelasi producator? identice?
4... sa inteleg ca u vrei frana doar ca sa faci praf in spatele tau.. tare...

5... du-te la cineva care se pricepe.. ca-mi pare ca esti cam incepator daca pui asemenea intrebari.. si cere-i sa-ti si explice ce si cum.. ca sa inveti

Quote:
Originally Posted by dERSHOXiE View Post
Niste poze mai jos...
apropo: e bine ca schimbatoru de pinioane sa fie asa(pozele)?
cum vrei sa stea? cu curu in sus? daca e bine prins in surubul de pe cadru atunci sta bine....
__________________
Old school lover!

Ain`t no replacement for displacement!!!
I`m not driving fast...
I`m just flying low...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 21:44   #1540
alexandru330

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 15
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Da tot spray am vopsea , toate 3 sunt de la acelasi producator , am laut grund , vopsea alba si lac. Grundul e GRI cum ai spus tu , zi'mi putin... cate straturi de grund sa dau , cate de vopsea, si cate de lac ... mersi mult de sfaturi
alexandru330 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 21:46   #1541
alexandru330

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 15
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Mai am putin si termin de dat vopseaua jos ... daca dau cu lac peste stickere se intampla ceva ?? se strica sau ?
alexandru330 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 16:44   #1542
dERSHOXiE

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 10
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
vopseaua la ce o dai?tot spray? sa nu ai surprize.. ia de la acelasi producator cu acelasi tip de diluant.. si sfatul meu? ia grund gri... nu ala rosu.. e o baza mult mai buna pt vopseaua alba... daca nu gasesti da-i spritzcht si ia la smilgher fin.. 400-600 cu apa... si iese sticla...si ai rabdare cu vopseaua.. da-o in 3-4 straturi...primul strat il dai doar de forma.. nu da direct sa schimbe culoarea... tre sa fie intre cele 2.. si nu uita de degresare inainte de vopsea! bft



1... nu ai cum sa montezi janta pe cadru si pe urma cauciucul... (exemplu)
deci trebuie totusi asamblata intr-o anumita ordine
2... incearca intre cele 2 setari... da placutele jos indrepta-le sa nu fie tocite stramb... si zgarie discul cu smilgher 60-80..
3... varatu are frana pe disc.. ok.. dar sunt de la acelasi producator? identice?
4... sa inteleg ca u vrei frana doar ca sa faci praf in spatele tau.. tare...

5... du-te la cineva care se pricepe.. ca-mi pare ca esti cam incepator daca pui asemenea intrebari.. si cere-i sa-ti si explice ce si cum.. ca sa inveti



cum vrei sa stea? cu curu in sus? daca e bine prins in surubul de pe cadru atunci sta bine....
pai mi-a intrat odata in spite, mi-a strambat una si mi-a ajuns cam la 90 grade, adica deasupra, era rasucit, abia l-am scos, si e stramb mi-am dat seama. cand schimb de la 3 ramane pe ultimu pinion (indifrent daca dau pe 1 sau 2)iar daca dau la 6 mai raman 2 libere...nu trebuia sa se schimbe normal? trebuie altu presupun si mai e, nu vreau eu sa fac praf in spate, dar Doamne fereste intra nu vad o masina la o trecere si pun frana brusc, sa se opreasca mai repede nu sa ma fortez sa le strang aman2 odata...
dERSHOXiE is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 16:54   #1543
Yonutz_Design
Banned

Stage 4
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 213
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

dERSHOXiE din coicidenta avem aceleasi probleme la frane si schimbator la aceeasi bicicleta. O am si eu prezentata cu 3-4 pagini inainte si singurul lucru ce se poate face in leg cu franele e sa le schimbi.
Yonutz_Design is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 17:03   #1544
dERSHOXiE

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 10
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Franele sunt lafel, dar schimbatorul e altfel...ma dispera sa mor mai schimb din gresala pe 1 si ZDRANG se indoaie o spita.
Franele le fac eu trebuie sa misc de butonu ala, dar firu e rupt sau nu stiu de unde sa cumpar altele...
dERSHOXiE is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 21:41   #1545
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Pentru pasionaţii de biciclete

Quote:
Originally Posted by alexandru330 View Post
Mai am putin si termin de dat vopseaua jos ... daca dau cu lac peste stickere se intampla ceva ?? se strica sau ?
vezi cum faci... sa dai cu caldura pe ele.. ori un feon f puternic.. ori flacara direct...si curata-le ca o sa se vada urat:P
referitor la straturi.. 2 grund.. 1 de forma si 2 sa fie complet, vopsea 3-4.. si lac.. cat te tine) nu strica 3-4 straturi.. ca protejeaza mai bine vopseaua...

Quote:
Originally Posted by dERSHOXiE View Post
pai mi-a intrat odata in spite, mi-a strambat una si mi-a ajuns cam la 90 grade, adica deasupra, era rasucit, abia l-am scos, si e stramb mi-am dat seama. cand schimb de la 3 ramane pe ultimu pinion (indifrent daca dau pe 1 sau 2)iar daca dau la 6 mai raman 2 libere...nu trebuia sa se schimbe normal? trebuie altu presupun si mai e, nu vreau eu sa fac praf in spate, dar Doamne fereste intra nu vad o masina la o trecere si pun frana brusc, sa se opreasca mai repede nu sa ma fortez sa le strang aman2 odata...
stramba montantul.. si regleaza din suruburi.. ai 2 suruburi.. 1 e limina superioara si celalalt inferioara... si daca nu trage cum trebuie.. adica la manar arata pinionul 3 si el e pe altul... regleaza din cablu si din "surubul" de la capatul cablului.. in care intra camasa.. sau de la maner daca ai si acolo... ia-o pe incercate.. vezi fiecare ce face.. numara turele.. verifica dupa fiecare modificare.. si totul o sa fie bine.. sau repet.. du-te la cineva care se pricepe


hop cu niste poze.. trialul ca l-am terminat ieri.. si ceva poze cu chopperul dupa ce mi l-a rupt un prieten...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -