Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-14, 19:53   #136
knitmaster

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 1
Default Re: tractoare...?

Salutare .

Am nevoie de un sfat din partea celor care se pricep la tractoare. povestea este asa: tata se apropie de pensie si vrea sa cumpereun tractor mic sa lucreze prin gradina si daca se poate sa mai si castige ceva prin vecini. Eu am gasit asta ( nu vreau sa fac reclama)

http://www.tractoare-foton.ro/tracto...-yanmar-ym1500

Pretul este 3500 euro si are plug, freza, tiranti, transport pana acasa si garantie 6 luni.

Poate cei care au sau au avut asa ceva pot da o parere, ce probleme pot aparea, care sunt preturile la piese, se gasesc piese pentru ele.

Va multumesc pentru pareri. oricare ar fi ele, pro sau contra.
knitmaster is offline   Reply With Quote
Old 05-02-14, 10:14   #137
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

yanmar la tractore mici sunt cele mai bune-fiabile.
in caz ca se strica gasesti piese!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 05-02-14, 11:06   #138
vast

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 8
Default Re: tractoare...?

@knitmaster & toti,

Indiferent ce marca doriti sa va cumparati (masina, tractor, combina, utilaj), nou sau SH, este bine sa va informati in ce masura gasiti piese de schimb si la ce pret. Altfel s-ar putea sa aveti surprize nu prea placute.
90% dintre cumparatori se uita doar la pretul de achizitie al utilajului, cautand sa dea cat mai putin pe el si sa aiba dotari cat mai multe, dar in momentul in care incepe sa se strice incep sa aiba atacuri de cord. Modul corect de abordare este sa va uitati prima data la costul de intretinere (piese de schimb, revizii) si abia apoi la pretul de achizitie.

Doua cazuri recente:
- Fiat 880DT - necesar biela; pret 2.500 lei
- CASE 1255XL - necesar biela; pret 6.500 lei

Referitor la tractoarele japoneze:
Sunt marci bune, de incredere, cu consum mic, dar ... ATENTIE! ... conteaza piata de desfacere unde au fost prima data comercializate pentru ca anumite repere pot diferi, iar importatorii de pe alte piete NU AU ACCES la baza de date pentru modelele care nu au fost destinate lor. Adica, daca un tractor a fost destinat pietei asiatice, importatorul din Europa nu vede in program acel model. Cele mai multe dintre aceste tractoare fac parte din asa zisul "import gri sau negru", ele nefiind aduse initial prin importul oficial.

Yanmar sunt foarte bine cunoscuti in special prin motoarele lor care sunt utilizate de multe marci de utilaje. In cazul de fata conteaza foarte mult vechimea tractorului si in ce masura poti gasi in continuare piese de schimb (... si la ce pret). Este bine sa intrebi vanzatorul despre acest lucru.


@ TSC-Us,
Ai spus ca se gasesc usor piese pt Yanmar. Daca ai informatii mai multe despre furnizori in acest sens te rog sa imi spui si mie pentru ca sunt direct interesat. Din cate cunosc este cam dificil de facut rost de piese pentru Yanmar.
Pentru Kubota am gasit documentatie pentru a putea identifica piesele, dar pentru Yanmar nimic.
vast is offline   Reply With Quote
Old 06-02-14, 22:32   #139
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

yanmar-romania.ro

kubota este koreean. pana si la cta au reprezentata!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 09:28   #140
vast

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 8
Default Re: tractoare...?

Am impresia ca scriu prea mult si se citeste prinre randuri, iar informatia se pierde si apoi se deformeaza. Pentru ca repetitia este mama invataturii, am sa reiau ce am scris mai sus:

"... la tractoarele japoneze ... conteaza piata de desfacere unde au fost prima data comercializate pentru ca anumite repere pot diferi, iar importatorii de pe alte piete NU AU ACCES la baza de date pentru modelele care nu au fost destinate lor. Adica, daca un tractor a fost destinat pietei asiatice, importatorul din Europa nu vede in program acel model. Cele mai multe dintre aceste tractoare fac parte din asa zisul "import gri sau negru", ele nefiind aduse initial prin importul oficial."

Dupa cum am spus mai in urma, activitatea principala cu care ma ocup este "comertul cu piese de schimb". Cand cineva vine la mine cu o cerere caut toate filierele posibile ca sa pot identifica in mod corect piesa si sa-i pot da calitate la cel mai bun pret. Cand nu reusesc sa fac rost de pe piata "aftermarket" (adica de producatori) apelez la piese de origine. Numai ca la tractoarele japoneze am intampinat problema expusa in citatul de mai sus.

Exemplu concret cu care m-am confruntat: Clientul suna si spune ca are un tractor KUBOTA B7001 (care apropos este japonez si nu coreean !!! - "The Kubota tractor has its roots on the Japanese farm."... "Kubota Corporation of Japan was established in 1890..." - http://kubota.com/AboutKubota/CompanyInfo.aspx ). Rascolesc tot internetul dupa informatii despre acest model si aflu urmatoarele - modelul B7001 a fost destinat pietei asiatice. Acest model seamana in principiu cu modelul B7100 ce a fost vandut in Europa, dar difera prin faptul ca 7001 are racire prin termosifon, iar 7100 are racire prin pompa de apa. Este posibil sa mai fie ceva mici diferente, dar nu le cunosc. Cand am sunat la reprezentanta Kubota mi-a spus foarte clar ca nu au posibilitatea sa vada nici o piesa in program pt 7001 deoarece modelul nu a fost importat official - dovada: http://englisch.kubota.de/index.php?page=gebrauchte .

Cand am intrebat de piese pentru Yanmar, crezi ca nu stiam de importator? Dar problema e ca daca te duci la importator, in cazul in care vei gasi totusi piesele pentru modelul tau (vorbim aici de modelele japoneze), vei primi un pret de iti cade fata. Daca dai 3.500 € pe tractor+accesorii (cum e cazul propus de colegul nostru) si iti cere la reprezentanta 1.000 € pentru un ambreiaj complet, nu stiu daca iti convine. Fiecare cauta sa dea cat mai putin pe piesele de schimb, mai ales cand tractorul are o anumita vechime! Nu ai ce te face cand cumperi tractorul nou si esti legat cu piesele de reprezentanta pe perioada garantiei, caci fiecare cauta sa-si reduca costurile cu intretinerea, iar la aspectul acesta nu cred ca se va gasi cineva sa ma contrazica.

Cu stima & peace for all.
vast is offline   Reply With Quote
Old 11-02-14, 21:07   #141
vlad63

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 5
Default Re: tractoare...?

Buna, as dori sa cumpar o cositoare dupa tractor si nu prea stiu de care, trebuie sa aleg dintre cositoarea cu 2 tamburi mari care face brazda si cealalta cu 4 sau 5 tamburi mici care doar cat taie iarba si nu o aduna chiar asa tare ca cealalta.
Chestia e ca la taicamio nu ii cam place ca cea cu 2 tamburi cam amesteca musuroaiele cu iarba asa zice el, si eu am zis ca cealalta e mai buna dar am auzit ca zdrobeste dare iarba la cosire.
Imi puteti spune va rog care ar fi cea mai buna dintre cele 2 cositori ca nu stiu care ar fi cat de cat mai buna.
Va multumesc!
vlad63 is offline   Reply With Quote
Old 12-02-14, 09:48   #142
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

vast - eu nu cunosc care modele sunt pt europa si care sunt pt asia sau pt alt continent. normal ar fii ca reprezentanta sa iti poata oferii piese pt orice model indiferent de continent pt ca de aceea este reprezentanta.
ai perfecta dreptate ce spui tu mai sus, mai ales ca esti din domeniu si stii cum sta treaba cu piesele.
kubota este japonez, eu am confundat cu kioti-coreean!
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 17:45   #143
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by vast View Post
....

sa stiti ca am primit si montat bucsele pe care le-am comandat pentru tractor de la dvs. va multumesc!

pentru restul: puteti apela cu incredere la domnul vast pentru orice piesa, punctual si responsabil. si-a luat toate masurile de precautie pentru a fi sigur ca primesc ce am nevoie.
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 21-02-14, 00:22   #144
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

cel mai interesant tractor pe care l-am vazut a fost la nemti un porsche pe benzina!!!!! pt livezile de cafea. era pe benzina sa nu polueze si sa nu schimbe aroma de cafea! era un model foarte foarte rar, piesa de muzeu.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 08-03-14, 00:24   #145
AlexSpeed

Stage 3
 
AlexSpeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 161
Default Re: tractoare...?

TSC-Us si prin RO stiu ca erau niste tractoare pe benzina.

Merita pentru 25ha sa achizitionez un tractor? Batranul u650 este suficient? Pe la ce suma se mai gaseste unul ok? Piesele pentru el se mai gasesc ? sunt scumpe?

Last edited by AlexSpeed; 08-03-14 at 00:35.
AlexSpeed is offline   Reply With Quote
Old 15-03-14, 19:59   #146
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

cu batranul u650 faci lejer 25 ha. pe zii de dim pana seara faci la arat 3-3.5- ha lejer!

este greu sa gasesti unul ok, dar piesele sunt ieftine!
u650-ul a fost proiectat pt a functiona bine 4 ani dupa care mergea la casare, asa stiam eu!

Last edited by TSC-Us; 15-03-14 at 20:02.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 16-04-14, 09:07   #147
vlad63

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 5
Default Re: tractoare...?

Buna, imi spuneti daca ar duce un fiat 445 o presa de balotat rotunda care face balotii pana in 120-120cm nu una mare. Mai exact una Heston 5650 sau http://www.tocmai.ro/presa-baloti-rotunzi-15785236.html
, Va multumesc !
vlad63 is offline   Reply With Quote
Old 16-04-14, 23:16   #148
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: tractoare...?

Quote:
Originally Posted by AlexSpeed View Post
TSC-Us si prin RO stiu ca erau niste tractoare pe benzina.

Merita pentru 25ha sa achizitionez un tractor? Batranul u650 este suficient? Pe la ce suma se mai gaseste unul ok? Piesele pentru el se mai gasesc ? sunt scumpe?
Cu siguranta merita sa iti achizitionezi un tractor.
Sfatul meu e ca decat sa-ti iei un U650 mai bine cumperi un fiat 45 si faci treaba cu el.
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 26-04-14, 13:18   #149
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: tractoare...?

Partea buna la tractoarele vechi este ca pot merge pe ulei uzat/transformator clu, nu sint pretentioase, pe cand astea noi so probleme si daca un senzor are praf!

Fiat-utile sunt ok.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 18-05-14, 20:41   #150
vlad63

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 5
Default Re: tractoare...?

Buna ziua, imi apune cineva daca distribuitorul hidraulic pt. fiat 445 tine sub presiune cilindru, adica mai pe inteles am o presa de balotat rotunda si cilindri de la deschidere pe unde iese balotu sunt cu 2 furtune.Mie imi trebuie sa imi lase cilindru sa mi se deschida capacu dupa ce e plina ca altfel nu ii da drumu la ata sa lege balotu, si asta vreau sa stiu daca ii da voie cand maneta distribuitorului e la liber sa se dechida cilindru un pic, daca nu sa ii scot furtunu de retur sa ramana numai intrun furtun.
vlad63 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -