Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 09-01-13, 08:43   #256
Big-brother.ro

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 15
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Aș vrea o părere despre ”Statie President Randy II Mobile plus antena magnetica President ML145 Black 1500 mm”. Sau cineva care măcar folosește Randy II, ne neapărat ”combinată”cu antena asta! Cred că stația asta se poate folosi și inafara mașinii. Mă inșel oare?
Big-brother.ro is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 22:32   #257
Big-brother.ro

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 15
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Pana la urma am luat un Alan 42 Multi, antena Midland, si o baza magnetica de 160 mm. Baza e superba, foarte mare si are o "atractie" deosebita pentru plafonul masinii "M-a rezolvat" "meghitz", foarte multumit de achizitie. Din partea mea o bila alba pentru "meghitz"!
Big-brother.ro is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 22:47   #258
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Senq man !!
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 12:41   #259
1nightwish

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 10
Thumbs up Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Salut baieti,

Am intrat si eu ieri in lumea CB.

Statie President Johnson 2 ASC
Antena Sirio Megawatt 4000
Talpa magnetica ML145,diametru 157mm

Am calibrat-o cu reflectometru si am pe canalul 1-1 / 40-1.1 / 22-1.05. Practic era calibrata bine, doar am masurat valorile, in camp deschis cu usile inchise.

1.Ce parere aveti de configuratia asta ? Am luat-o la recomandarea unor prieteni.

2. Cam pana la ce viteze sta magnetul prins? Cei de la magazin mi-au garantat pana la 200km/h ( O am montata pe un BMW si mai ating viteza asta pe autostrada )

3. Aproximatie cam la ce distanta bate ? ( stiu ca tine de relief, vreme, etc...)

Din ce am testat-o ier se aude foarte bine, azi am sa o testez la un drum lung ~200km.

O zi buna va doresc.
1nightwish is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 13:01   #260
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by 1nightwish View Post
2. Cam pana la ce viteze sta magnetul prins? Cei de la magazin mi-au garantat pana la 200km/h ( O am montata pe un BMW si mai ating viteza asta pe autostrada )
Asta depinde de multi factori.
Spre exemplu, eu am talpa de 120 si antena Midland ML 145 (1600mm). Am mers cu ea pusa pe portbagaj cu 160km/h si n-am avut probleme, dar unora le-a cazut acelasi setup de 1600 + 120 de pe plafon si la 130km/h (asa ca nu depasesc nici eu viteza asta cand o pun acolo).
Antena ta are 2m, eu as zice ca e riscant sa mergi cu 200km/h cu ea pusa pe plafon. Se poate sa nu cada in conditii optime, dar daca bate vant mai puternic e foarte posibil sa se duca. As recomanda 180km/h maxim.
Ca sa fii sigur ca n-ai probleme as zice sa-ti iei una 3*180.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 13:03   #261
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Alegere: F buna, atat statie cat si antena.

Calibrare: Buna. Poate ar trebui sa incerci sa mai scadzi SWR-ul pe canalul 40, poate obtii un 1.0:1 si acolo. Adica, ar trebui sa mai bagi vreo 2 mm spicul mai jos... dar ai grija sa nu-ti creasca SWR-ul de pe canalul 1.

Viteza: Presupunand ca talpa este de firma, adica de la Sirio sau de la Midland de ex....eu m-as opri pe la viteza mentionata de tine. Daca aveai antena de 1.45 sau 1.6 metri as fi mers si peste..!! Totusi antena ta este destul de grea si chiar daca ai talpa de 16 cm, tot nu ar trebui sa exagerezi!!
Daca talpa este vreo chinezarie, uita de vitezele astea!!

Eu de ex am mers cu 225 km/h (pe autobahn desigur ) cu talpa de 16 cm de la Midland dar cu antena de 1.45 metri (un Sirio Turbo 2000 Blue Line), mult mai usoara decat a ta.
__________________
MAGAZIN ONLINE: STATII RADIO VAND STATII CB: MAXON, MIDLAND, TTI, PRESIDENT. Garantia a doua decenii de experienta radio!
VAND JANTE ORIGINALE NOI: AUDI, BMW, VOLKSWAGEN. Import Germania. Preturi imbatabile!!
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG / AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG

Last edited by meghitz; 01-02-13 at 13:09.
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 13:27   #262
1nightwish

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 10
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Ms baieti de raspuns.

Talpa este originala Sirio MAG 145PL diametru 157mm, nu e chinezarie.

Cei de la magazin mi-au garantat ca tine pana la 200km/h, evident daca bate vantul cu vreo 30km/h, ramai la 170km/h.

Pe durmurile tarii asteia nu merg mai mult de 150-160km/h, doar cand mai ies pe afara, sa nu zboare.

Aveau si Performer ZG 917 ca si talpa magnetica, cu 3 magneti, dar mi-au zis ca nu imi garanteaza pana la 200km/h, ca e mai buna SiriO.
1nightwish is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 18:14   #263
1nightwish

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 10
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Testata astazi, sta bine pana la 180km/h, mai mult nu am mers.

M-am ales cu o zgarietura frumoasa pe plafon, nu e mare, cam 2cm, nici adanca. Ce folie as putea pune sa nu interfereze cu magnetul ? Este ceva special ?

Ps: Consum scazut cu ~ 0,5l/100km ( economie 1L ) Asa e daca poti merge constant nu tot scazi la 50 in sate.

Numai bine.
1nightwish is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 20:13   #264
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by 1nightwish View Post
M-am ales cu o zgarietura frumoasa pe plafon, nu e mare, cam 2cm, nici adanca. Ce folie as putea pune sa nu interfereze cu magnetul ? Este ceva special ?
Se gasesc protectii in genul asteia http://magazin-statiiradio.ro/acceso...magnetica.html
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 22:23   #265
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Orice adaugire sub talpa magnetica iti modifica SWR-ul !!!

Eu nu inteleg totusi cum o talpa magnetica noua a putut sa iti zgarie masina?!!
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 23:07   #266
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

e deajuns sa prinda un fir de nisip sub magnet, ca s-a rezolvat vopseaua sunt patit, de atunci fara autocolant sub magnet nu mai umblu, poate sa se modifice si ma'sa
fasso is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 23:11   #267
1nightwish

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 10
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Pai drumul era ud, sarea mizerie de la cei din fata, si pe haionul masinii ( antena era sus pe masina ) era mizerie.

Cand am luat-o mi-a alunecat un pic din mana si am zgariat cu o pietricica, cred ca era.

Ce mi-ai aratat mai sus ii de 150mm, talpa mea are 160mm, ma gandeam la o folie transparenta sa o pun pe haion. Au in jur de 150microni grosime foliile, sa modifice asa mult srw ? As vrea sa pun o folie mai mare 250mmx250mm transparenta ca sa nu mai intampin probleme de genul.

Antena e destul de grea, magnetul tare, mai si balangane si e riscul sa mai atingi plafonul unde este mizerie.
1nightwish is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 23:12   #268
1nightwish

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 10
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

@fasso imi recomanzi ceva autocolant care sa tina, sau o folie ceva ?
Sa tina si la spalat cu spume active

Last edited by 1nightwish; 01-02-13 at 23:29.
1nightwish is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 10:40   #269
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Da, cel mai pocnitoare autocolant care-l gasesti la magazin, 5-6 lei metrul, si poate ai norocul sa-l gasesti si in culoarea masinii. Il am de vreo cateva luni lipit pe plafon si inca nu s-a deteriorat. Pana la urma nu conteaza ca e protectie special destinata sau inventie proprie, oricum de vazut nu-l vede nimeni...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 02-02-13, 20:18   #270
1nightwish

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 10
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Ms de raspuns.

Am sa merg luni sa caut ceva.

Ma gandeam la o folie de policarbonat, dar daca merge si cu autocolante mai ieftine.
1nightwish is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -