Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-11, 05:25   #121
razvaneluu

Stage 5
 
razvaneluu's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,057
Member of:
[DACIA]
[DreamWorks Club]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

dar baietzi pana la urma sunt interzise pe turisme ? daca sunt de 4 w ?
razvaneluu is offline   Reply With Quote
Old 03-03-11, 09:48   #122
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

nu sunt interzise pe turisme... banda de 27 MHz pe care merg aceste statii e frecventa libera si poate fi folosita de oricine, cu conditia sa se respecte puterea legala de 4 wati.
cine isi pune statie de putere mai mare si-o pune pe propria-i raspundere.
__________________
MAGAZIN ONLINE: STATII RADIO VAND STATII CB: MAXON, MIDLAND, TTI, PRESIDENT. Garantia a doua decenii de experienta radio!
VAND JANTE ORIGINALE NOI: AUDI, BMW, VOLKSWAGEN. Import Germania. Preturi imbatabile!!
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG / AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 18:40   #123
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by meghitz View Post
nu sunt interzise pe turisme... banda de 27 MHz pe care merg aceste statii e frecventa libera si poate fi folosita de oricine, cu conditia sa se respecte puterea legala de 4 wati.
cine isi pune statie de putere mai mare si-o pune pe propria-i raspundere.
in conculzie, amplificatoarele folosite la statii de 4w sunt interzise, nu?
aa si o intrebare: de exemplu politia ne opreste sa ne amendeze, cum isi dau ei seama ca puterea cu care emitem este mai mare de 4w? cum putem fi prinsi sau mai corect, de catre cine?
FED express is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 10:57   #124
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

politia nu isi poate da seama in niciun fel cu ce putere emiti tu... total exclus!!

singura autoritate care poate face controale de acest gen (probabil impreuna cu politia rutiera) este ANCOM - Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii dar din experientele pe care le am eu cu ei de vreo 10 ani incoace, cred ca imbatranim noi pana ce vor fi ei in masura sa faca chestia asta. Odata s-au chinuit mai bine de un an ca sa isi dea seama cine imi perturba o frecventa radio comerciala in VHF (profesionala) de la un repetor pe care aveam vreo 200-300 statii radio de la vreo 10 clienti carora le ofeream servicii. Pe atunci era doar IGC-ul (Inspectoratul General al Comunicatiilor), apoi s-au transformat in IGCTI (Inspectoratul General al Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiilor), apoi a aparut ANRC-ul (Autoritatea Nationala de Reglementare in Comunicatii).. si tot asa. Acum sunt ANCOM. Nici ei nu mai stiu de capul lor!

Deci ei abia sunt in stare sa gestioneze spectrul radio profesional... de CB nici vorba!!

In concluzie, tot ce e peste 4 wati e interzis ..dar problema e ca unii cer expres statii de putere si le folosesc. Eu chiar nu vad sensul sa emiti cu mai mult de 4 wati.. mi se pare suficient pt nevoile de Infotrafic.

Last edited by meghitz; 10-03-11 at 11:07.
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 14:36   #125
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by meghitz View Post
politia nu isi poate da seama in niciun fel cu ce putere emiti tu... total exclus!!

singura autoritate care poate face controale de acest gen (probabil impreuna cu politia rutiera) este ANCOM - Autoritatea Nationala pentru Administrare si Reglementare in Comunicatii dar din experientele pe care le am eu cu ei de vreo 10 ani incoace, cred ca imbatranim noi pana ce vor fi ei in masura sa faca chestia asta. Odata s-au chinuit mai bine de un an ca sa isi dea seama cine imi perturba o frecventa radio comerciala in VHF (profesionala) de la un repetor pe care aveam vreo 200-300 statii radio de la vreo 10 clienti carora le ofeream servicii. Pe atunci era doar IGC-ul (Inspectoratul General al Comunicatiilor), apoi s-au transformat in IGCTI (Inspectoratul General al Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiilor), apoi a aparut ANRC-ul (Autoritatea Nationala de Reglementare in Comunicatii).. si tot asa. Acum sunt ANCOM. Nici ei nu mai stiu de capul lor!

Deci ei abia sunt in stare sa gestioneze spectrul radio profesional... de CB nici vorba!!

In concluzie, tot ce e peste 4 wati e interzis ..dar problema e ca unii cer expres statii de putere si le folosesc. Eu chiar nu vad sensul sa emiti cu mai mult de 4 wati.. mi se pare suficient pt nevoile de Infotrafic.
vb in calitate de sofer profesionist...si crede-ma ca este nevoie sa emiti cu stati mult mai puternice de 4w ... in acest domeniu sunt fff multi care au statii de putere care sunt f folositoare, radare,controale,accidente si tot asa.
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 21:47   #126
DanyFCS

Stage 5
 
DanyFCS's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 585
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Politia nu are nici o treaba cu statia........poate sa aiba si peste 4w.Asta daca nu iesiti din romania.Ex: Italia Slovenia Austria daca iesti prins cu statia tio da jos si ti-o confisca.
__________________
DanyFCS is offline   Reply With Quote
Old 11-03-11, 22:00   #127
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by DanyFCS View Post
Politia nu are nici o treaba cu statia........poate sa aiba si peste 4w.Asta daca nu iesiti din romania.Ex: Italia Slovenia Austria daca iesti prins cu statia tio da jos si ti-o confisca.
am zis si eu asa ceva pe la inceputurile topicului vezi daca nu citesti?
oricum, cu un Kent, o cafea iti lasa statia in pace...
in Ucraina, politia le-a luat staitia la unii si le-a calcat-o cu roata de la patrula de politie...ce oameni...
FED express is offline   Reply With Quote
Old 12-03-11, 11:28   #128
DanyFCS

Stage 5
 
DanyFCS's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 585
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Mai sunt cazuri in care ti-o gaureste cu bormasina...asta in special in Italia
DanyFCS is offline   Reply With Quote
Old 13-03-11, 08:52   #129
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by G0rdy View Post
vb in calitate de sofer profesionist...si crede-ma ca este nevoie sa emiti cu stati mult mai puternice de 4w ... in acest domeniu sunt fff multi care au statii de putere care sunt f folositoare, radare,controale,accidente si tot asa.
daca toata lumea care isi cumpara in prezent statii CB ar emite ca voi ar fi un haos total.
majoritatea emit cu 4 wati si se informeaza suficient de bine despre toate evenimentele enumerate de tine mai sus.. deci nu e nevoie sa stie celalalt din judetul vecin ce ai tu pe drum!!!
pt ce ai nevoie sa emiti mai mult de 20 km, atat timp cat in raza asta ai suficienti colegi care sa iti raspunda, imi spui si mie?
sa zic ca poate inteleg sa emiti cu un 10-15-25 wati ca sa te auzi o idee mai bine dar nu cu 150-200-300 wati... cum fac unii.

o sa rameneti fara par pe cap, vorbesc serios!!
eu am facut probe la un amplificator si emiteam cu vreo 90 wati stand pe loc langa masina .. iar dupa vreo 10 min a inceput sa ma doar capul.
personal, consider ca 4 wati + o antena f buna sunt suficienti pt Infotrafic.


Quote:
Originally Posted by DanyFCS View Post
Ex: Italia Slovenia Austria daca iesti prins cu statia tio da jos si ti-o confisca.
asta doar daca emiti cu cu o alta putere (in general mai mult de 4 wati) sau pe un alt standard (modulatie) care nu este permis in tara respectiva...sa specificam asta ca sa fie f clar!!!
in rest, nu iti confisca nimic daca emiti legal in conformitate cu tara lor.

Atasez manualul de utilizare de la Maxon CM70 si uitati-va pe penultima pagina unde sunt benzile de frecventa programabine in conformitate cu tara unde va fi utilizat produsul. Ce nu e specificat separat, statia va fi programata pe CE (gen Austria sau Romania, etc - unde se lucreaza standard pe 4 wati FM si atat!). In rest, unde sunt diferente de la aceasta regula (gen Italia, Polonia, etc), se va programa cu codul pt respectiva tara, e simplu!!
Toate acestea sunt scrise in manualul de utilizare al statiei pe care o cumparati, indiferent de model.
Manual limba romana MAXON CM70.pdf

Last edited by meghitz; 13-03-11 at 09:20.
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 13:45   #130
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Buna ziua am o statie President Johnny 2 cu microfon tot president as vrea sa imi spuneti va rog frumos daca cumpar antena mica de 50 60 cm ma descurc cu ea pentru masina sau trebuie de 1,50m ca sunt cam nelamurit unu spune ca si asta mica ii buna daca ii puternica bobina din ea unu spune ca cea inalta.Astept parerile voastre ce si cum.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 22:29   #131
meghitz

Stage 3
 
meghitz's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 122
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

antena inalta.
in jur de 1.5 - 1.6 metri sunt optime pt o comunicare f buna in CB... si bineinteles sa fie de firma.
meghitz is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 08:14   #132
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Deci cea de 1,50 ii buna la masina mica asta mica nu ma descurc cu ea?Ca nici nu mi-as prea face masina teleghidata si cand o las intro parcare sa raman fara ea sau mai stiu eu ce.Inca mai astept parerile voastre si cei care au antena mica sa postezi cat bate si cum se descurca cu ea.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 12:13   #133
Emy_bike

Stage 4
 
Emy_bike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 297
Member of:
[Honda]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Ce firma e antena asta mica? ia pune poze te rog.
Emy_bike is offline   Reply With Quote
Old 21-03-11, 19:56   #134
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Deci cea de 1,50 ii buna la masina mica asta mica nu ma descurc cu ea?Ca nici nu mi-as prea face masina teleghidata si cand o las intro parcare sa raman fara ea sau mai stiu eu ce.Inca mai astept parerile voastre si cei care au antena mica sa postezi cat bate si cum se descurca cu ea.
nu-i obligatoriu sa o lasi pe masina...nu stiu cati ar lasa-o pe masina sa se trezeasca fara ea.
s-a zis bine mai sus, o antena lunga influenteaza mult emiterea/receptarea.clar.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 23-03-11, 19:53   #135
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Staţii CB (tip TIR) şi antene pentru maşină [discuţii generale]

Bun am inteles treaba cu antena mare ca ii mai buna ca are acoperire mai mare si altele dar de antena asta ce o am eu ce ziceti imi bate intre 8-10 km si pe masina mica nu tir sau duba.Astept parerile voastre.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -