Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-10, 19:32   #1
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Pentru pasionatii de muzică

As dori ce pe acest thread sa se poata discuta de muzica.Sa ne adunam toti pasionatii si sa impartasim link-uri poze melodii si tot ce tine de muzica.
imi incep eu povestea, am 15 ani si ascult muzica rock de vreo 3 ani.E o chestie mostenita sa zic asa cu ceva influente familiare.Pentru mine rockul este si un stil de viata.Ascul hard rock, heavy-metal si cam orice imi place cum suna.Formatia mea preferata este Ac/Dc dar mai am multe altele.Sunt autodidact in acst capitol si pot zice ca muzica rock mi se potriveste cel mai bine.va astept pe toti sa discutam despre acest fenomen, muzica secololui 20.caci ROCK'N'Roll will never die!!
Nu vreau sa intelegeti gresit, nu sunt incuiat, ascult bine-nteles si alte tipuri de muzica, manelele normal ca nu-mi palc defel dar pentru asta nu omor pe nimeni ca in fond, totul se rezuma la gusturi, care stiti voi ca n use discuta
Pacat ca nu mi-a venit mai repede ideea ca de maine noapte voi fi plecat 2 saptamani, dar oricum sunt pregatit si cand ma voi intoarce vom vorbi mai multe.

fed_miracleboy95 este id-ul meu pentru cei care vor sa stam de vorba.
Preferatele mele sunt melodiile din anii '70-'80.

Last edited by aleks; 07-11-10 at 12:18.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 03-08-10, 23:34   #2
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ceva pasionati de muzica Rock pe aici?

scuzama ca te intreb, dar stii diferenta intre rock si rock'n'roll?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 19:10   #3
midnight_rider
2 Roti

Stage 3
 
midnight_rider's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 152
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Ceva pasionati de muzica Rock pe aici?

hai ca-i dau eu un indiciu, rock'n'roll e genul cantat de Elvis Presley, deci ce seamana cu muzica lui e rock'n'roll, ex: https://www.youtube.com/watch?v=aWaJ0s0-E1o , genul asta era in voga prin '50, '60, si daca nu ma insel un pic prin '70, cu rock'ul e alta poveste...sa zicem inceputurile prin '60 cu The Rolling Stones.
Cam asta ascult eu si nu numai
Attached Files
File Type: mp3 Burnin' For You - Blue Oyster Cult.mp3 (4.15 MB, 17 views)
File Type: mp3 01-iron_maiden-different_world.mp3 (6.36 MB, 14 views)
__________________
Once you touch the sky there is no coming down
midnight_rider is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 19:58   #4
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Ceva pasionati de muzica Rock pe aici?

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
scuzama ca te intreb, dar stii diferenta intre rock si rock'n'roll?
nici o problema

Quote:
Originally Posted by midnight_rider View Post
hai ca-i dau eu un indiciu, rock'n'roll e genul cantat de Elvis Presley, deci ce seamana cu muzica lui e rock'n'roll, ex: https://www.youtube.com/watch?v=aWaJ0s0-E1o , genul asta era in voga prin '50, '60, si daca nu ma insel un pic prin '70, cu rock'ul e alta poveste...sa zicem inceputurile prin '60 cu The Rolling Stones.
Cam asta ascult eu si nu numai
daca nu am raspuns nu inseamna ca nu stiam sau ca am fost intimidat.

Rock'n'roll-ul pur s-a nascut odata cu Gibson Les Paul sa zic asa, cu aparita chitarei electrice.rock'n;roll-ul nascandu-se de fapt din fuziunea jazz-ului cu blues-ul.Fiind cunoscut devreme ca muzica beat.Dupa cum stiu profi mai mari, Elvis nu poate fi considerat regele muzicii rock.A avut o influenta mare, dar cel putin dupa mine, cel care a influentat cel mai mult muzica rock a fost legendarul Chuck Berry.atasez si niste melodii.
Dupa cum spune Midnight Rider rock-ul s-a nascut sa zicem odata cu the Stones.De fat are radacini mult mai adanci.Nu stiu daca cumva nu ati uitat de muzica psichedelica.Deci de acolo iesind heavy-,etalul si hard-rock-ul, dar rock-ul simplu era asa zis-a muzica pop din tarile capialiste
Nu am venit sa va afund in afirmatii care mai de care si sa tin lectii despre rock.Pur si simplu am vrut sa discutam despre acest gen de muzica care vad ca nu prea e mediatizat pe aici si din cate stiu exista destui ascultatori.Uite niste melodii pure rock'n'roll.


asta ascult eu acum...Great White-once bitten twice shy 1986 o trupa hair rock'n'roll metal sa zic asa...o fuziune de tipuri mai mult.Imi plac mult.melodia face parte din Harley Davidson Road songs.Daca vreti va dau eu mai multe melodii sa le salvati din acest album.asta=i link-ulhttps://www.youtube.com/watch?v=M8zYwdHEr3I

Last edited by FED express; 04-08-10 at 20:05.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 04-08-10, 23:27   #5
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Ceva pasionati de muzica Rock pe aici?

e bun , caci am ai spus de rock si heavy metal si apoi ai zis "va astept pe toti sa discutam despre acest fenomen, muzica secololui 20.caci ROCK'N'Roll will never die!!" si ma gandeam ca nu stii, caci exista multi copii rockeri si habar nu au de vreo diferenta intre ele . ascultam si eu cand eram mai mic muzica din anii 60 pana in momentul de fata, si mai apoi m-am dat pe hip hop, si de cateva saptamani pe reggae , dar apreciez orice stil... si ascult incantat orice melodie din orice gen, fiecare stil are ceva frumos in el
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-10, 14:06   #6
deniel
Dacia Driver

Stage 5
 
deniel's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 677
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ceva pasionati de muzica Rock pe aici?

Nu credeam ca la 15 ani cineva asculta si stie asa multe despre muzica asta , bravo esti un exemplu pentru multi pusti de varsta ta si nu numai ...
deniel is offline   Reply With Quote
Old 16-10-10, 19:59   #7
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Lightbulb Pentru pasionatii de muzica

Aici putem discuta orice legat de artisiti,trupe, interpreti de muzica, concerte si orice legat de muzica.Despre orice genuri muzicale.As dori doar sa evitam aparitia polemicilor.Eu de exemplu sunt fan al muzicii rock, dar ascult orice muzica care imi place, fara sa fac discriminare.Iubesc trupele mai vechi si as astepta sa discutam desprea orice categorie muzicala, stiri din domeniu si orice legat de muzica
Sunteti asteptati sa ne impartasim pasiunile legate de muzica

Uite o stire, nu stiu cati dintre voi o cunosc dar eu m-am decis sa o impartasesc cu dumneavoasta: http://www.stiumuzica.ro/stiri/page-...in-turneu.html

Last edited by FED express; 16-10-10 at 20:03.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 17:14   #8
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: PENTRU PASIONATII DE MUZICA

Noi stiri:
Tom Boxer in top!
Cu o vasta experienta ca DJ atat in tara cat si in Marea Britanie, Tom Boxer este un magician al ritmurilor. De-a lungul timpului a creat hituri celebre alaturi de voci cat se poate de speciale, cum este cea a Ancai Parghel (Zamorena), a Antoniei si a Alexandrei Black.

Single-ul Morena, semnat Tom Boxer si Antonia, implineste in curand un an de la lansarea in Romania. Foarte cerut pe radiourile din afara, in acest moment se afla in plina ascensiune in tari ca Grecia, Bulgaria si Polonia Piesa ocupa locul doi in 'Cellcom Download Chart', topul descarcarilor de muzica de pe internet si unul dintre cele mai importante din Israel. 'Morena' depaseste melodii ale unor artisti consacrati ca Rihanna, Akon sau David Guetta, fiind cea mai ceruta piesa internationala.

Intorcandu-ne in Romania, cea mai noua aparitie Tom Boxer, 'Shake it Mamma', este in sfarsit disponibila si se va bucura foarte curand de un super videoclip!


SURSA


Turneul trupei Vunk incepe "Ca pe vremuri"
Dorind sa promoveze albumul nou cu acelasi nume, trupa Vunk se pregateste sa plece in turneu national. Pana la finalul turneului, din cluburile unde vor avea loc concertele, fanii pot cumpara albumul dar si tricouri personalizate cu versuri celebre ale pieselor semnate Vunk.

Turneul national marcheaza o etapa importanta in revenirea pe piata a trupei, promovand primul album lansat in ultimii 6 ani. Pe langa multe piese noi, "Ca pe vremuri" va include si bine cunoscutele single-uri "La orice ora", "Dau alarma!" si "Artificii pe tavan".

Iata si ce spune Cornel Ilie, solistul trupei despre acest turneu: "Asteptam turneul asta de aproape doi ani, pentru noi este cel mai important de pana acum. Eu, personal, abia astept sa suim lumea pe mese in cluburile in care o sa mergem si sa cantam cu fanii nostri si piesele noi de pe album, dar si toate hiturile noastre atunci cand eram Vank. Nu este doar un simplu concert, ci un spectacol intreg, pentru ca o sa folosim si proiectii vizuale si video special gandite pentru fiecare locatie in parte, iar in unele orase vom avea si invitati care, bineinteles, sunt surpriza!"

Startul turneului va fi dat pe 15 octombrie la Pitesti, in club Hush dupa care vor urma:

16 Octombrie - Constanta, Club Phoenix
21 Octombrie - Cluj Napoca, Club Diesel
22 Octombrie - Sibiu, Oldies Pub
29 Octombrie - Bacau, The Stage Pub
31 Octombrie - Iasi, Dublin Pub
4 Noiembrie - Timisoara, Club 30
5 Noiembrie - Craiova, Helin Gold Studio
10 Noiembrie - Bucuresti, Silver Church
12 Noiembrie - Brasov, Tequila Bowling
18 Noiembrie - Buzau, T'Essence Pub
19 Noiembrie - Galati, Club Zodiar


SURSA
FED express is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 16:00   #9
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: PENTRU PASIONATII DE MUZICA

Nimeni nimic? as vrea sa vad si eu ce genuri de muzica ascultati si sa argumentati...e greu?...
FED express is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 19:15   #10
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: PENTRU PASIONATII DE MUZICA

nu am ironizat pe initiatorul acestui topic..eu am ironizat..felul in care este prezent acest asa zis gen muzical la noi in tara..ca la orice emisiune trebuie chemat cate un astfel de zis cantaret pentru a avea audienta...ca genuri muzicale ascult house/dance/hip hop ..cam orice in afara de manele.. si rock...bine..hardrock
__________________
Ex: Dacia 1310 - 1987
Opel astra - 2006
Bmw e36 - 1995 ...

.(O O)\_(||||)(||||)_/(O O).
|.....o //...............\\ o.....|
.\____/==========\____/.
Alex4u is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 19:20   #11
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: PENTRU PASIONATII DE MUZICA

vezi...eram sigur ca ai ironizat manelele.si chiar asa e...au un mod penal de-a dreptul de a-si face audienta.dar asta e...noi sa fim sanatosi.oricum, cred ca manelele pot indica si felul de om care esti, dar sincer nu as vrea sa se incepa pe aici polemici.
Alex4u, as vrea si eu sa stiu din pura curiozitate ce te-a determinat sa asculti aceste genuri de muzica mentinate de tine in postul anterior, ca doar dinasta am facut acesr topic, sa vorbim despre aceasta minunata arta care este muzica si care ne inconjoara si ne ocupa o parte din timpul fiecaruia intr-o anumita masura...
FED express is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 19:21   #12
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: PENTRU PASIONATII DE MUZICA

ascult muzica in general
de la clasica la hard-rock depinde de stare.
dar cel mai mult ascult reggaeton si dancehall
cangri is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 19:28   #13
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: PENTRU PASIONATII DE MUZICA

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
ascult muzica in general
de la clasica la hard-rock depinde de stare.
dar cel mai mult ascult reggaeton si dancehall
uite un argument bun.STAREA noastra de zi cu zi ne influenteaza modul incare alegem muzica care vrem sa o ascultam.bun.ne miscam si noi pe aici...
Imi place ca ai o plaja larga de stiluri si genuri muzicale.Adica suna foarte bine.de la clasic-la rock/hard-rock/reggae.dance.Foaret bine
FED express is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 19:32   #14
Alex4u
Dacia Driver

Stage 5
 
Alex4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,591
Member of:
[DACIA]
Default Re: PENTRU PASIONATII DE MUZICA

pai ascultand muzica trebuie sa te distinzi,sa te relaxezi, consider ca muzica influenteaza individul uman intr-o anumita masura. daca este muzica adevarata te poate culturaliuza, poti invata ceva creativ, constructiv care sa-ti foloseasca candva si undeva. si legat de manele nu ma deranjeaza ele efectiv...sunt melodii ale lui Florin Salam/Guta/ si inca cativa ca nu ii stiu care sunt frumoase de ascultat la o nunta la un botez ceva. eu critic pe cei care duc maneaua in extrem , cei care sunt paraleli cu muzica si se duc la diverse emisiuni pentru a se promova/gen acces direct/otv/ fernando de la caransebes / si inca cativa..
Alex4u is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 19:39   #15
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: PENTRU PASIONATII DE MUZICA

Quote:
Originally Posted by Alex4u View Post
pai ascultand muzica trebuie sa te distinzi,sa te relaxezi, consider ca muzica influenteaza individul uman intr-o anumita masura. daca este muzica adevarata te poate culturaliuza, poti invata ceva creativ, constructiv care sa-ti foloseasca candva si undeva. si legat de manele nu ma deranjeaza ele efectiv...sunt melodii ale lui Florin Salam/Guta/ si inca cativa ca nu ii stiu care sunt frumoase de ascultat la o nunta la un botez ceva. eu critic pe cei care duc maneaua in extrem , cei care sunt paraleli cu muzica si se duc la diverse emisiuni pentru a se promova/gen acces direct/otv/ fernando de la caransebes / si inca cativa..
Good pointed foarte bine.asa si este pana la urma."Esti ceea ce asculti"...de ce ne mai miram de atata incultura in Romania? eu cred ca nu ar trebui sa ne mai mire, atata timp cat exista astfel de personaje si muzica, este normal ca generatia tanara(cei de varsta mea si mai mici) sa fie influentata in mod negativ.Cred ca am trecut de perioada cand copiii puteau fi educati si ce gen de muzica sa asculte dar ma gandesc ca ar fi prins bine acuma, cand peste tot pe strada si la scoala auzi din telefoane manele.Asta e...dar ziceti si voi... nu va simtiti mai bine cand stiti ca nu sunteti in aceeasi troaca cu ei... eu da.Si de multe ori am fost apostrofat si luat peste picior" Ca tu de ce nu asculti manele?Nu vezi ca sunt la moda"...ce poti sa mai zici in astfel de situatii? Taci si inghiti.
Ce parere aveti? Se indreapta Romania in directia buna din punct de vedere muzical? Sau batem pasul pe loc:...
FED express is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -