Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-11, 20:44   #1021
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by BANK$ View Post
puteti sa imi ziceti si mie ceva pareri despre Xperia X10 ,cel de 4" si 1ghz?
In principiu este ok, dar nu ti-l recomand pentru ca SE au binevoit sa-l limiteze la 2.1, ceea ce nu-i prea ok. Plus ca n-au fost nici prea generosi cu RAM-ul, care-i destul de important la un Android.
Cauta ceva upgradabil oficial la 2.2/2.3 (mai bine orienteaza-te spre un Desire, SGS etc.)

@Dolb: degeaba ii face master reset pentru ca ROM-ul tot ala ramane si tot la fel va face. Solutia e alt ROM.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 21:26   #1022
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Eu nu stiam ca e din FR decat dupa ce l-am butonat acasa...asta a fost al unei tipe dupa adresa de mail sincronizata si nu cred ca au batut-o sa il ia, cel putin asa sper . Oricum daca nu il luam eu il lua altcineva...
Eh, nu cred eu ca ai luat pentru ca era furat, nu te cred pervers. Zic asta ca sa atrag atentia
Mai, sa stii ca aici sunt salbatici oamenii, serios. Nu demult au agresat-o doi negrii pe Maria cu gaz si batai ca sa-i ia iPhone-ul. Iar nici macar nu au reusit sa-l ia.
Lunar mor femei pentru ca au rezistat, imi bag ceva in ea de tara salbatica. Aici te taie pentru cativa euro. Civilizatie gasesti in Luxemburg, Elvetia... nu Franta, Paris...

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post

La X10 mini ma tine rezonabil bateria, intre 2 si 4 zile in functie de cat vorbesti si cat il butonezi. Il termini intr-o zi daca il terorizezi non stop cu ecran aprins (luminozitate mare), wi-fi, etc dar cel putin eu nu stau non stop pe telefon.
Serios?
Eu am X10 la 2.1 si nu tine mai mult de o zi... Tocmai acuma ceva minute a sunat alerta ca nu mai am baterie. Folosesc 3Gul, dar nu exagerat.
Eu cred ca se trage de la baterie, e absolut aceasi ca bateria pe care o am in X1.
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 22:37   #1023
ArCaDa

Stage 5
 
ArCaDa's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 725
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Salutare !Ce parere aveti de Nokia X3- 02 Touch and Type ? se merita la 609 Ron nou ? Calitati , defecte etc. Doresc sa'mi vand N85 ca tot nu prea il folosesc si sa'mi achizitionez asa ceva . Astept cateva pareri . Multumesc !
__________________
Smoke Flow
ArCaDa is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 23:44   #1024
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

BlackBerry-ul s-a decodat (25 lei), s-a rezolvat problema cu prefixul (in optiuni pe acolo pe undeva iti alegi ce prefix de tara sa puna si in loc de 33 sa fie 40), s-au facut setarile si merge wi-fi atat pe browserul BB cat si pe Opera Mobile si in final a ajuns la un prieten de-al meu (isi dorea mult BB ).

O sa mai astept vreo ocazie bomba si poate pun mana pe un qwerty, E63, E71, E72 sau un BB sa il pastrez.

@ EVO - bateria la X10-le mare este ok, nu vad problema cu faptul ca a fost si pe X1. Acum depinde si cum este setat, luminozitate, gps (on/off), background data (on/off), cat folosesti 3G, etc. Folosit moderat si cu functiile pe care nu le folosesti oprite ar trebui sa tina lejer 2 zile. Daca ai luminozitate 100% (displayul ala monstru rupe bateria) si stai pe 3G/Wi-FI e normal sa termine bateria repede, nu stiu ce smartphone >3.5" rezista foarte mult in conditiile astea.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 12-05-11 at 23:47.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 13:43   #1025
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by ArCaDa View Post
Salutare !Ce parere aveti de Nokia X3- 02 Touch and Type ? se merita la 609 Ron nou ? Calitati , defecte etc. Doresc sa'mi vand N85 ca tot nu prea il folosesc si sa'mi achizitionez asa ceva . Astept cateva pareri . Multumesc !
Nu merita. Touch and type-urile de la Nokia sunt niste aberatii; daca vrei touch screen dar si tastatura fizica iti iei un QWERTY slider. La X3-ul ala nici ecran generos pentru experienta touchscreen n-ai, nici tastatura decenta si nici sistem de operare. Orienteaza-te spre altceva.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 13-05-11, 20:35   #1026
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
@ EVO - bateria la X10-le mare este ok, nu vad problema cu faptul ca a fost si pe X1. Acum depinde si cum este setat, luminozitate, gps (on/off), background data (on/off), cat folosesti 3G, etc. Folosit moderat si cu functiile pe care nu le folosesti oprite ar trebui sa tina lejer 2 zile. Daca ai luminozitate 100% (displayul ala monstru rupe bateria) si stai pe 3G/Wi-FI e normal sa termine bateria repede, nu stiu ce smartphone >3.5" rezista foarte mult in conditiile astea.
Puteau face baterie noua si mai performanta, cred eu.
Eu am displayul la 50% approx (low, dar nu extremly low). Sunt pe retea 3G si folosesc moderat netul (ma uit la stiri pe Revista Presei Mediafax, mai ascult muzica din cand in cand, uneori radio... singurele sincronizari permanente sunt cu Twitter, GMail, Yahoo! Mail si The Weather Channel). GPS-ul e ON dar nu se activeaza decat cand folosesc navigarea sau programe ce il solicita (am incercat si OFF, nu face nici o diferenta la consum).

Azi la ora asta este la 40%, ii decent... Oricum eu incarc fiecare seara, nu-i problema.
Dar uneori ii nasol, cand sunt in deplasare pentru mai mult de 24 ore trebuie sa aduc incarcatorul de mobil. Sa ramai fara baterie in Luxemburg pe motor ii chiar urat, sau seara dupa chef sa nu mai poti suna pe nimeni ca nu mai ai baterie.

Mersi totusi pentru propuneri
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 00:11   #1027
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Eu mi-am pus CyanogenMod7, acum am Android 2.3.3 Sa vad cum se descurca bateria cu ROM-ul asta, pana acum imi place
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-05-11, 23:52   #1028
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Deci, cu gingerbread-u cm7 am scor in quadrant:
920 @ 600mhz
1100 @ overclocking la 710mhz (si se mai poate pana la 806, dar nu stiu cat de stabil e si mananca si baterie)

Galaxy S vad ca are scorul 800, HTC Desire peste 500 (probabil testate cu android 2.1 care nu-i prea prietenos)

ROM-urile custom bune fac minuni

Last edited by 22VIN; 14-05-11 at 23:57.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 14:48   #1029
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

salutare, ma tot enervez cu al meu xperia x10 mini... tot ma freaca la cap ca cica e nu stiu ce nou software aparut si sa il upgradez pe al meu (primesc notificari pe telefon)... iar eu am deja android 2.1
bun, conectez telefonu la pc, intru sa il upgradez si astept de imi sar capacele si nu se incarca nimic deja am 20 de minute de cand "tot upgradez"
Attached Images
File Type: bmp 01.bmp (2.85 MB, 15 views)
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 15:09   #1030
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Incearca sa scoti firewall-ul. Multe site-uri de genul nu "inghit" firewall-urile. Daca nu merge nici asa, ori e de la ei, ori nu faci tu ceva bine
__________________

RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 20-05-11, 18:53   #1031
TaZzY E30
Renault Driver

Stage 5
 
TaZzY E30's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 821
Member of:
[RENAULT]
[Echipa de sprijin]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Nokia 5730 Xpress Music??o parere?cine a avut sa imi spuuna si mie daca se merita sa imi iau!
TaZzY E30 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 10:46   #1032
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by RoByNeT View Post
Incearca sa scoti firewall-ul. Multe site-uri de genul nu "inghit" firewall-urile. Daca nu merge nici asa, ori e de la ei, ori nu faci tu ceva bine
Sau de la serverul lor de download.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 11:19   #1033
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
salutare, ma tot enervez cu al meu xperia x10 mini... tot ma freaca la cap ca cica e nu stiu ce nou software aparut si sa il upgradez pe al meu (primesc notificari pe telefon)... iar eu am deja android 2.1
bun, conectez telefonu la pc, intru sa il upgradez si astept de imi sar capacele si nu se incarca nimic deja am 20 de minute de cand "tot upgradez"
Nu e vorba de o noua varianta de Android pentru X10 ci de update-uri firmware, si eu primeam notificarile cand aveam 2.1 si i-am facut update dar a decurs fara probleme.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 13:57   #1034
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu e vorba de o noua varianta de Android pentru X10 ci de update-uri firmware, si eu primeam notificarile cand aveam 2.1 si i-am facut update dar a decurs fara probleme.
bine, dar la mine nu merge... ce ii fac?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-11, 14:32   #1035
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Pai habar nu am. Dai pe google, probabil au mai fost altii cu problema asta. PC Companion e updatat la ultima varianta ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -