Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-11, 00:49   #1006
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
Salutare.

Revin cu o problema la un Galaxy S. M-am documentat si am aflat ca este un bug: nu se conecteaza la sateliti. Am incercat cateva solutii pe net dar nimic
Ma puteti ajuta cu vreo solutie?
Baga pe el GPS Test vezi daca apare vreun satelit.
Daca nu recomand un alt firmware,sau poate chiar e bulit receptorul.
Eu nu am avut asemenea probleme si am si iGo,si Navigon si merg excelent.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 07-05-11, 19:48   #1007
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Telefoanele BlackBerry sunt fiabile in general ? Ma gandesc sa dau X10-le meu mini + 4 milioane pe un BlackBerry 9700 Bold 2 impecabil, pachet complet. Si E72 imi place cum arata dar parca mai bine arata 9700-le si suna mult mai misto BB decat Nokia, e ultima fita in domeniu .
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 07-05-11, 23:24   #1008
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Telefoanele BlackBerry sunt fiabile in general ? Ma gandesc sa dau X10-le meu mini + 4 milioane pe un BlackBerry 9700 Bold 2 impecabil, pachet complet. Si E72 imi place cum arata dar parca mai bine arata 9700-le si suna mult mai misto BB decat Nokia, e ultima fita in domeniu .
Sunt rezistente dar sunt degeaba fara abonament Blackberry. E mult mai util un E72 decat un BB fara abonament special; toate functiile legate de internet nu functioneaza din start fara abonament special, trebuie ori sa faci nu stiu ce modificari ori sa folosesti programe din alte parti (gen Opera Mini in loc de Browserul lui, alt messenger, aplicatiile trebuie instalate de pe calculator etc). BB e faimos si pentru encriptarea mai speciala a convorbirilor, devenind foarte greu de interceptat (din nou, degeaba fara abonament BB). Nu ai ce face cu un Blackberry decat daca folosesti cu adevarat mail-ul, messenger-ul si alte functii, pentru ca abonamentele speciale sunt scumpe. Plus ca designul submeniurilor e groaznic.

Daca vrei neaparat un QWERTY ia-ti un E72 si gata, sa-ti iei un BB doar ca sa ai BB nu merita deloc.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 00:24   #1009
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Mie imi place cum arata, atata tot, asta e cel mai important.

Daca intru pe wireless nu poti folosi browserul lor fara abonament bb ? Sau sa iei aplicatii de pe market-ul lor ? Stiu ca daca vrei sa beneficiezi de toate functiile tre abonament BB dar mi se cam falfaie de push email si alte balarii. Sa vorbesti la el si sa mai navighezi ocazional pe net, atata tot.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 12:53   #1010
mini cooper

Stage 5
 
mini cooper's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 413
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

stie cineva cum fac update de la android 2.1 eclair la 2.2 froyo pe un sony ericsson xperia x8 ?
mini cooper is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 12:54   #1011
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

2.2 nu e suportat oficial pe X10/X10mini/X8 asa ca trebuie ROM custom, nu poti face update "oficial".
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 16:32   #1012
REPTYLE
4Tuning International Member


Stage 5
 
REPTYLE's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 366
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

salutare,am achizitionat astazi un iPhone 3g 8gb de la un baiat.
cand am ajuns acasa l-am conectat la iTunes si am vazut ca nu pot sa sterg fisiere pentru ca nu e bifat manage files si daca il bifez si dau apply trebuie sa formateze telefonul.
nu prea vreau sa formateze tel. pentru ca o sa se codeze ( nu este nerverlocked) si pierd jailbreak`ul .
As putea sa rezolv fara sa fie nevoie de formatare?
REPTYLE is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 16:34   #1013
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by REPTYLE View Post
salutare,am achizitionat astazi un iPhone 3g 8gb de la un baiat.
cand am ajuns acasa l-am conectat la iTunes si am vazut ca nu pot sa sterg fisiere pentru ca nu e bifat manage files si daca il bifez si dau apply trebuie sa formateze telefonul.
nu prea vreau sa formateze tel. pentru ca o sa se codeze ( nu este nerverlocked) si pierd jailbreak`ul .
As putea sa rezolv fara sa fie nevoie de formatare?
Nu se sterg fisiere, se sincronizeaza cu library-ul tau si ce nu gaseste in library-ul tau sterge automat.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 17:29   #1014
_Cox_
Shine Club Member

Stage 5
 
_Cox_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,349
Member of:
[Virtual Tuning]
[4Rally]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[Shine Club]
[Street Vision]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

3G-ul consuma din baterie?
_Cox_ is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 18:18   #1015
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _Cox_ View Post
3G-ul consuma din baterie?
Normal. Daca nu folosesti constant o conexiune la internet, dezactiveaza-l.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 18:20   #1016
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Am renuntat la ideea BB 9700 din anumite motive si mi-am achizitionat un BlackBerry 8900 la un pret bun (350 lei) in stare ~ impecabila, cred ca este cumparat de prin octombrie 2010. Drept urmare folosesc BB-ul la apeluri / sms-uri (durata mare de viata a bateriei) si X10-le pentru poze, aplicatii/jocuri, etc.

O singura chestie ma intereseaza: BB-ul este achizitionat din Franta (si foarte probabil furat intre timp ) si codat pe Orange Franta dar functioneaza si pe Orange Romania. Impedimentul este ca daca dau apelare la un numar din agenta, gen 07xxxxx el automat imi pune prefixul de FR, +33, si nu pot apela, imi da Radio Path Unavailable. Solutia a fost sa pun eu la toate numerele prefixul de RO si ramane asta. Vreo solutie ? Daca il decodez o sa mai faca asa ? Acum nu ma mai deranjeaza fiinca deja sunt modificate toate...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 18:43   #1017
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
durata mare de viata a bateriei
Mobile din FR nu merita luate. Sunt furate majoritatea timpului. Si nu furate asa cum se fura in RO, se fura cu batai si cazuri omoruri. Sa cumperi este deja un gest infect, fara suparare.

Bateria la X10 e prea slaba. La X10 cea care o aveam si in X1. Dar mananca mult mai mult curent. Presupun ca si la tine cu X10 Mini iti consuma bateria in 24h.
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 19:02   #1018
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Am renuntat la ideea BB 9700 din anumite motive si mi-am achizitionat un BlackBerry 8900 la un pret bun (350 lei) in stare ~ impecabila, cred ca este cumparat de prin octombrie 2010. Drept urmare folosesc BB-ul la apeluri / sms-uri (durata mare de viata a bateriei) si X10-le pentru poze, aplicatii/jocuri, etc.

O singura chestie ma intereseaza: BB-ul este achizitionat din Franta (si foarte probabil furat intre timp ) si codat pe Orange Franta dar functioneaza si pe Orange Romania. Impedimentul este ca daca dau apelare la un numar din agenta, gen 07xxxxx el automat imi pune prefixul de FR, +33, si nu pot apela, imi da Radio Path Unavailable. Solutia a fost sa pun eu la toate numerele prefixul de RO si ramane asta. Vreo solutie ? Daca il decodez o sa mai faca asa ? Acum nu ma mai deranjeaza fiinca deja sunt modificate toate...
cred ca daca rescrii softul la BB ar trebui sa nu iti mai faca asa.
PS: ai incercat un master reset?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 19:23   #1019
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by Evoluzione View Post
Mobile din FR nu merita luate. Sunt furate majoritatea timpului. Si nu furate asa cum se fura in RO, se fura cu batai si cazuri omoruri. Sa cumperi este deja un gest infect, fara suparare.

Bateria la X10 e prea slaba. La X10 cea care o aveam si in X1. Dar mananca mult mai mult curent. Presupun ca si la tine cu X10 Mini iti consuma bateria in 24h.
Eu nu stiam ca e din FR decat dupa ce l-am butonat acasa...asta a fost al unei tipe dupa adresa de mail sincronizata si nu cred ca au batut-o sa il ia, cel putin asa sper . Oricum daca nu il luam eu il lua altcineva...

La X10 mini ma tine rezonabil bateria, intre 2 si 4 zile in functie de cat vorbesti si cat il butonezi. Il termini intr-o zi daca il terorizezi non stop cu ecran aprins (luminozitate mare), wi-fi, etc dar cel putin eu nu stau non stop pe telefon.

@ DOLB - habar nu am ce e ala master reset si cum se face, la fel cum nu stiu cum se face update la BB. Daca e codat pe Orange FR merge orice soft de update sau doar alea facute pentru providerul respectiv ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 10-05-11, 19:37   #1020
BANK$

Stage 4
 
BANK$'s Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 223
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

puteti sa imi ziceti si mie ceva pareri despre Xperia X10 ,cel de 4" si 1ghz?
BANK$ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -