Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-11, 18:05   #976
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Amphetamine a adus in discutie faptul ca Android este open source nu eu asa ca nu ma mai bate la cap.

Ti-am spus ce e mai bun la SGS, camera are mai multe functii iar calitatea e similara, nu vad cu ce e mai buna la i4, are ceva mai multe detalii dar si mai mult zgomot, tot pe acolo e. Displayul Super Amoled este superior celui de pe iPhone iar dimensiunea e mai mare. La capitolul telefonie SGS bate mar i4, de la semnal la senzorul de proximitate care mai da chix la i4, video telefonia la i4 stii ca merge doar pe wi fi si interlocutorul sa aiba tot i4 (ce tampenie, astia cred ca toata lumea o sa aiba ifail?) in timp ce la SGS trebuie sa ai doar 3G si atat, merge. La capitolul Audio SGS castiga iar, are radio FM spre deosebire de apple iar daca vrei sa copiezi ceva de pe tel pe pc sau invers nu iti trebuie iSamsung si alte lucruri care iti fac viata mai complicata . La WEB browsing tot SGS castiga, nu mai are rost sa iti spun ce aduce in plus. So...am scapat ceva ? Sa coste Apple cu 50% mai mult doar pentru o carcasa mai bine finisata din materiale mai scumpe iar in rest sa fie cel mult la egalitate ? No shit...


Si asta e doar un exemplu, telefoane de top cu Android mai sunt multe, SGS deja o sa aiba un succesor in viitorul apropiat deci lucrurile pentru Apple nu sunt asa roz cum le vedeti voi. Pretul cerut este pur si simplu MULT prea mare ca sa fie justificat in orice fel, oricum ai pune problema dar asta e clasic la produsele Apple indiferent ca vorbim de telefoane sau orice altceva.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 24-03-11 at 18:08.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 18:22   #977
anmin

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 13
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Ti-am spus ce e mai bun la SGS, camera are mai multe functii iar calitatea e similara, nu vad cu ce e mai buna la i4, are ceva mai multe detalii dar si mai mult zgomot, tot pe acolo e. Displayul Super Amoled este superior celui de pe iPhone iar dimensiunea e mai mare. La capitolul telefonie SGS bate mar i4, de la semnal la senzorul de proximitate care mai da chix la i4, video telefonia la i4 stii ca merge doar pe wi fi si interlocutorul sa aiba tot i4 (ce tampenie, astia cred ca toata lumea o sa aiba ifail?) in timp ce la SGS trebuie sa ai doar 3G si atat, merge. La capitolul Audio SGS castiga iar, are radio FM spre deosebire de apple iar daca vrei sa copiezi ceva de pe tel pe pc sau invers nu iti trebuie iSamsung si alte lucruri care iti fac viata mai complicata . La WEB browsing tot SGS castiga, nu mai are rost sa iti spun ce aduce in plus. So...am scapat ceva ? Sa coste Apple cu 50% mai mult doar pentru o carcasa mai bine finisata din materiale mai scumpe iar in rest sa fie cel mult la egalitate ? No shit...
1. Are senzor cmos iluminat iphone 4, camera este mult mai buna decat la SGS.
2. Tu esti cel care defineste cel mai bine cuvantul roman "are display mare" sa fie mare, atat conteaza. Poate unii nu vor o paleta de ping-pong in buzunar. Densitatea pixelilor la tine nu mai conteaza? Sa imi spui daca e aceeasi claritate la SGS. Culorile da, poate sunt mai vii datorita tehnologiei Samoled, dar la claritate si lizibilitatea in soare iphone castiga detasat.
3. La telefonie cu ce bate mar SGS? exemplifica in afara de videotelefonia aia de zici tu. Senzorul dadea rateu la primul soft, iar semnalul ti-am spus la mine nu face probleme. Daca vrei ne intalnim, il tii cum vrei si daca tu pierzi vreun apel sau mai stiu eu ce eu ti-l dau tie.
4. Audio e mai bun ca are radio?) pai poti sa instalezi multe posturi de radio cu streaming pe net, care se aud mai bine crede-ma, nu mai ai fluctuatii de semnal(daca iti permiti smartphone iti permiti si abonament de internet).
5. La web browsing cu ce castiga? Posesorii de SGS recunosc faptul ca Safari este un browser adevarat, complet si usor de folosti si mult mai bun ca cel de la google. Atat doar ca nu are flash. Dar pentru flash exista Skyfire, care multumita "politicii inchise apple" este facut tot din platforma lui safari cu acelasi webkit.\
Costa mai mult pentru ca poti sa il folosesti foarte usor, nu are crash, lag, nu da rateuri, merge extraordinat de fluid orice si oricat ai instala pe el, pentru multitudinea de aplicatii facute bine si care merg fara cusur, pentru update-urile care apar cand sunt anuntate nu ca la SGS pt care 2.3 trebuia sa apara acum cateva zile si l-au amanat pentru cine stie cand pentru a 2-a oara(pe langa faptul ca 2.3 a aparut de ceva vreme si este pe terminalele care trebuie sa apara cine stie cand), mai pe scurt pentru experienta pe care apple o ofera utilizatorului. Si in plus constructia si finisajele/

Last edited by anmin; 24-03-11 at 18:26.
anmin is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 18:37   #978
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Cand vad afirmatii gen "camera este MULT mai buna" cand overall pierde in fata SGS sau oricum ai pune problema diferentele sunt mici intre ele sau ca aduci iar in discutie lag/crash cand si Android-urile in general sunt cat se poate de smooth imi e clar ca nu are rost sa continui discutia cu un fanboy Apple care ocazional mai si citeste printre randuri. Ai dreptate, iFail4 e za best, nambar one, e perfect, nu are cusur, pret/performanta/calitate fara egal, etc etc .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 18:50   #979
anmin

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 13
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Cand vad afirmatii gen "camera este MULT mai buna" cand overall pierde in fata SGS sau oricum ai pune problema diferentele sunt mici intre ele sau ca aduci iar in discutie lag/crash cand si Android-urile in general sunt cat se poate de smooth imi e clar ca nu are rost sa continui discutia cu un fanboy Apple care ocazional mai si citeste printre randuri. Ai dreptate, iFail4 e za best, nambar one, e perfect, nu are cusur, pret/performanta/calitate fara egal, etc etc .
Pai uite ca vad ca nu ne intelegem, intra pe site-uri de comparatie si cauta SGS vs Iphone 4 camera si convinge-te singur din pozele facute acolo.
https://www.youtube.com/watch?v=bxeFQ...layer_embedded Daca tu aici nu vezi lag, cauta un filmulet cu iphone 4 si compara cat de frumos merge prin meniu fara sa "agate". Si aici vorbim de iphone 4 si SGS 2. Si sa imi arati iphone care cu fw stock face asa https://www.youtube.com/watch?v=vkEznbKaH74
Dar ma rog, iphone e un rahat pe bat scump si prost. De aia a fost votat 2 ani la rand telefonul anului, si a inregistrat vanzari record, iphone 4 s-a vandut in mai multe unitati decat SGS si SGS2 vor vinde impreuna. Dar nu conteaza asta, android este mult mai bun ca este open-source si ca are optiuni la camera. Si pentru ca e pe multe telefoane ) Chiar, nu are rost discutia cu tine, care nu cred ca ai vazut iphone decat in magazin.
anmin is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 18:53   #980
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Nu am vazut nici in magazin, am vazut doar pe un site. Ai niste argumente si niste concepte de te doare mintea, macar e bine ca tu crezi ce spui si in lumea ta esti fericit. Bafta .

LE - m-as mira sa ai 23 de ani, nu de alta dar la varsta asta cineva trebuie sa fie in stare sa inteleaga o succesiune de propozitii simple iar cand da niste argumente sa fie solide. Tu imi arati lag la un terminal beta care inca nu este pe piata, esti cel mai tare, sincer . Poti sa te duci sa te culci, eu conversatia cu tine o inchei aici.

Last edited by _anaconda_; 24-03-11 at 18:55.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 19:08   #981
anmin

Stage 1
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 13
Thumbs up Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Nu am vazut nici in magazin, am vazut doar pe un site. Ai niste argumente si niste concepte de te doare mintea, macar e bine ca tu crezi ce spui si in lumea ta esti fericit. Bafta .

LE - m-as mira sa ai 23 de ani, nu de alta dar la varsta asta cineva trebuie sa fie in stare sa inteleaga o succesiune de propozitii simple iar cand da niste argumente sa fie solide. Tu imi arati lag la un terminal beta care inca nu este pe piata, esti cel mai tare, sincer . Poti sa te duci sa te culci, eu conversatia cu tine o inchei aici.
Ok, eu macar am argumente, al 2-lea video este cu SGS care e aparut de un an, uita-te la celelalte propozitii Hai ca te las cu al tau x10 mini care este un telefon exceptional.
anmin is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 21:31   #982
_Cox_
Shine Club Member

Stage 5
 
_Cox_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,349
Member of:
[Virtual Tuning]
[4Rally]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[Shine Club]
[Street Vision]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

3G-ul consuma din baterie daca este permanent on?
_Cox_ is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 22:29   #983
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Amphetamine a adus in discutie faptul ca Android este open source nu eu asa ca nu ma mai bate la cap.

Ti-am spus ce e mai bun la SGS, camera are mai multe functii iar calitatea e similara, nu vad cu ce e mai buna la i4, are ceva mai multe detalii dar si mai mult zgomot, tot pe acolo e. Displayul Super Amoled este superior celui de pe iPhone iar dimensiunea e mai mare. La capitolul telefonie SGS bate mar i4, de la semnal la senzorul de proximitate care mai da chix la i4, video telefonia la i4 stii ca merge doar pe wi fi si interlocutorul sa aiba tot i4 (ce tampenie, astia cred ca toata lumea o sa aiba ifail?) in timp ce la SGS trebuie sa ai doar 3G si atat, merge. La capitolul Audio SGS castiga iar, are radio FM spre deosebire de apple iar daca vrei sa copiezi ceva de pe tel pe pc sau invers nu iti trebuie iSamsung si alte lucruri care iti fac viata mai complicata . La WEB browsing tot SGS castiga, nu mai are rost sa iti spun ce aduce in plus. So...am scapat ceva ? Sa coste Apple cu 50% mai mult doar pentru o carcasa mai bine finisata din materiale mai scumpe iar in rest sa fie cel mult la egalitate ? No shit...


Si asta e doar un exemplu, telefoane de top cu Android mai sunt multe, SGS deja o sa aiba un succesor in viitorul apropiat deci lucrurile pentru Apple nu sunt asa roz cum le vedeti voi. Pretul cerut este pur si simplu MULT prea mare ca sa fie justificat in orice fel, oricum ai pune problema dar asta e clasic la produsele Apple indiferent ca vorbim de telefoane sau orice altceva.
amice, tu nu stii despre ce vb.
Ce tot zici tu de samoledul ala. Prietene, tu confunzi dimensiunea cu rezolutia !
Degeaba ai ecran de 5 inchi si rezolutie de 320 pe 240 .
La iphone 4 ai 3.5 inchi dar rezolutia e mult superioara sgsului , iar acel retina display bate la funduletu gol samoled. Iar de senzorul de proximitate te inseli amarnic.
E o diferenta intre a folosi un device pt a vorbi despre el, si a citi niste comenturi de la niste draci de copii neajunsi la pubertate . Dar asa-i romanu !
Si la browsing mai documenteaza-te si tu:
http://www.gsmarena.com/samsung_i900...view-500p7.php


Si inca astept GYRO pe SGS
__________________


Last edited by dolb; 24-03-11 at 22:33.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 13:50   #984
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Multumesc pentru lectia de display-uri, informatii exotice care nu sunt la indemana tuturor .

Densitatea de pixeli la SGS este suficient de mare, dimensiunea vizibil mai mare e mai utila decat o densitate de pixeli inutil de mare. E ceva in genul de la 256k culori la 16milioane, de parca ochiul uman sesizeaza atatea nuante. Cat despre Retina vs SAMOLED, esti pe langa, la constraste si nu numai Super AMOLED nu are rival, acel Retina e un display de top dar pana la urma un banal LCD mai are pana sa ajunga la calitatea celor SAMOLED. Mai adaugam si raportul 15:9 mult mai potrivit vizionarii filmelor ? Apropos, au uitat sa bage sub Made in China randul cu "Korean Technology" deoarece displayul este LG, memoria ram Samsung si altele.

Asadar, se pare ca in lumea voastra iMaginara, de la a lua bataie voi visati fix viceversa, cu exagerarile de rigoare.

LE - m-am documentat la browsing, am ajuns la concluzia asta - iPhone 4: 7/10 • Samsung I9000 Galaxy S: 9/10. Imi consolidez parerea ca tu nu stii sa citesti prea bine.

Last edited by _anaconda_; 25-03-11 at 13:55.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 14:18   #985
RoByNeT
AirRide Lover

Stage 5
 
RoByNeT's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6,023
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[SKODA]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
[STREETMANIACS]
[AUDI]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Va rog anticipat sa nu va luati la palme. Ma bucur ca sunteti informati, si ne ajutati si pe noi. Mie unul mi-au fost de folos cateva informatii de la voi. Dezbateti, dar civilizat.
__________________

RoByNeT is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 15:23   #986
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post

LE - m-am documentat la browsing, am ajuns la concluzia asta - iPhone 4: 7/10 • Samsung I9000 Galaxy S: 9/10. Imi consolidez parerea ca tu nu stii sa citesti prea bine.
si eu ma consolez cu ideea ca nu prea te duce capu !

Stii de ce are iphone 7 si galaxy 9 ? Pt ca iphone nu are flash . Altfel ar fi 9/10 si 9/10 sau 10/10 si 9/10.

Dar noi vorbeam de rapiditatea browser-ului, trage un ochi mai sus oleaca sa vezi vitezele de incarcare ( toate ).
Si toate astea venind de la un site care este impotriva apple.

Asa ca mai documenteaza-te , si explica-mi si open-source : ce e, ce face , cu ce te ajuta
dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 17:19   #987
radu.3

Stage 5
 
radu.3's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,116
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Buna tuturor. Am primit o oferta de la cineva, un HTC MyTouch 3g slide foarte putin folosit la 130 euro. Din ce am umblat pe el se misca bine, da` poate dau de vreun posesor, sau cineva care stie mai mult decat mine ). Astept recomandari, sfaturi, etc. Multumesc anticipat
radu.3 is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 03:57   #988
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by radu.3 View Post
Buna tuturor. Am primit o oferta de la cineva, un HTC MyTouch 3g slide foarte putin folosit la 130 euro. Din ce am umblat pe el se misca bine, da` poate dau de vreun posesor, sau cineva care stie mai mult decat mine ). Astept recomandari, sfaturi, etc. Multumesc anticipat
La banii aia iei ceva mai de calitate si nou
dolb is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 14:26   #989
dERSHOXiE

Stage 1
 
Join Date: May 2010
Posts: 10
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Eu am SGS, se mai blocheaza cate odata...dar nu pot spune ca iPhone 4 e peste el decat la anumite capitole (are un bun prieten iPhone 4 si va arat diferentele):
1. Displayul Retina se vede extraordinar de clar si de bine
2. Se misca super, pe langa SGS care se cam ingreuneaza cate-odata si meniurile sa le schimbi fara pic de lag trebuie sa ai bateria peste 75%
3. Camera este mai buna + led flash
4. Are rezolutia ecranului mai mare...chiar daca e de 3.5".
5. Designul

Totusi, SGS-ul mi se pare mai bun ca smartphone, ceea ce ne trebuie noua romanilor, ce stim numai sa furam, mai bine e mai mult open source decat sa stai sa faci jailbreakuri si sa te chinui cu iTunes si alte prostii...


EDIT: Cel cu 'paleta de pingpong in buzunar' pai de HTC Desire HD care are ecranul de 4.3 ce mai zici amice?

Last edited by dERSHOXiE; 29-03-11 at 14:28.
dERSHOXiE is offline   Reply With Quote
Old 29-03-11, 23:33   #990
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

pai dell streak ce are?
dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -