Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-11, 19:50   #931
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

e android ... ce vrei de la el ))))
dolb is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 20:32   #932
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
e android ... ce vrei de la el ))))
hai mah, ar trebui sa mearga... totusi...
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 21:13   #933
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Daca nu ai abonament cu 3G, conecteaza-te la Market prin Wi-Fi acasa
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 21:23   #934
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by Evoluzione View Post
Daca nu ai abonament cu 3G, conecteaza-te la Market prin Wi-Fi acasa
nu prea ma pricep, mai exact cum fac asta ? (n-am abonament 3g)
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 23:01   #935
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
e android ... ce vrei de la el ))))
Hahaha, iphonistule Mai vorbim cand o sa aveti si voi multitasking adevarat, cand o sa puteti sa-l conectati la calculator fara itunes si fara sa-ti sincronizeze toate datele cu fiecare pc in parte, cand o sa aveti flash si cand o sa puteti sa tineti telefonul in mana fara bumpercase-uri Si cand o sa se hotarasca Apple sa puna niste preturi corecte.
Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
nu prea ma pricep, mai exact cum fac asta ? (n-am abonament 3g)
Uite si problema
Tu cum vroiai sa te conectezi la market fara nicio conexiune la net? La wifi te conectezi ori din shortcut-urile din status bar (daca ai shortcut-uri), ori din settings - wireless & networks si activezi Wi-Fi.

Nu inteleg de ce ti-ai luat un Android fara sa ai un abonament de date. Un smartphone fara internet nu prea-si are sensul.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 00:27   #936
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Hahaha, iphonistule Mai vorbim cand o sa aveti si voi multitasking adevarat, cand o sa puteti sa-l conectati la calculator fara itunes si fara sa-ti sincronizeze toate datele cu fiecare pc in parte, cand o sa aveti flash si cand o sa puteti sa tineti telefonul in mana fara bumpercase-uri Si cand o sa se hotarasca Apple sa puna niste preturi corecte.
multitasking adevarat: ESTE ! E exact ce trb ! Ramane exact unde trebuie .

sync without itunes: ESTE ! check cydia.
flash : ESTE ! check FRASH in cydia.
telefon in mana fara bumpercase : merge ! trebuie doar sa tii telefonul normal ! ( stai linistit am verificat, si daca il tii normal merge telefonul! inca nu am vazut androisti care sa tina telefonu strans cu mana complet pe el )
Ah, am uitat: am si un android mai exact LG P500 si stiu ce e ala UAIFAII, insa marketul nu o sa se apropie in veci de APPSTORE, iar interfata user-friendly.. la ani lumina !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 11:44   #937
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post

Uite si problema
Tu cum vroiai sa te conectezi la market fara nicio conexiune la net? La wifi te conectezi ori din shortcut-urile din status bar (daca ai shortcut-uri), ori din settings - wireless & networks si activezi Wi-Fi.

Nu inteleg de ce ti-ai luat un Android fara sa ai un abonament de date. Un smartphone fara internet nu prea-si are sensul.

abonamentul are si net (200 mb, momentan imi ajung) si da am gasit ieri treaba cu conexiunea wi-fi, am activato... si tot aia e...
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 13:57   #938
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
multitasking adevarat: ESTE ! E exact ce trb ! Ramane exact unde trebuie .

sync without itunes: ESTE ! check cydia.
flash : ESTE ! check FRASH in cydia.
telefon in mana fara bumpercase : merge ! trebuie doar sa tii telefonul normal ! ( stai linistit am verificat, si daca il tii normal merge telefonul! inca nu am vazut androisti care sa tina telefonu strans cu mana complet pe el )
Ah, am uitat: am si un android mai exact LG P500 si stiu ce e ala UAIFAII, insa marketul nu o sa se apropie in veci de APPSTORE, iar interfata user-friendly.. la ani lumina !
Eu vorbesc de lucruri out-of-the box, ca daca e s-o luam pe mod-uri pentru android exista mii de posibilitati, rom-uri custom o gramada pentru fiecare model. Un sistem open-source e intotdeauna mult mai customizabil decat cel "inchis" e la Apple.
Si multitasking-ul ala nu e multitasking adevarat, pauzeaza aplicatiile, nu le lasa sa ruleze pe fundal.
Cu user-friendliness nu te contrazic, dar ar fi fost si aiurea ca iOS sa nu mearga bine considerand faptul ca e facut pentru un singur telefon, si e evident ca este adaptat exact pe hardware-ul acelui telefon. In schimb Android e disponibil pe atatea modele de telefoane, e imposibil sa il faci sa mearga impecabil pe toate tinand cont de faptul ca hardware-ul difera de la aparat la aparat. Dar spre deosebire de Apple, daca iti doresti un Android chiar ai de unde alege, de la preturi mici pana la preturi mari (telefoane dual-core cu chipset nvidia tegra); daca vrei sa ai iOS n-ai decat sa dai un sac de bani pe un singur telefon care sincer ca nu si-i face.
A, da, si Android Market-ul a crescut de 3 ori mai repede ca AppStore in ultimele 6 luni. In plus, Apple a aparut cu mai mult de 1 an inaintea Android-ului, e normal sa aiba deocamdata un avantaj dpdv al numarului de aplicatii.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 14:33   #939
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Am butonat si 3G si 4G si sincer mi se pare mai usor de butonat un Android decat iOS si nu se pune problema de obisnuita fiindca pe 3G-uri ma jucam inainte sa am X10-le. Dupa cateva zile stii fiecare coltisor al telefonului...
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 16:40   #940
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

@amphe: o sa vezi ca si peste 2 ani, appstore tot o sa fie mai mare ca aMarket.
Ios-ul a fost proiectat pt iphone 1st generation, 3g, 3gs, 4g , ipod touch 1, 2, 3, 4, ipad 1, 2. Diferente la hardware sunt destul de mari, dar tot lucreaza impecabil, indiferent daca procesorul e ARM6 sau ARM7, iar diferentele de rezolutie sunt si ele, intre ipod - iphone - ipad.
La capitolul pret, tin sa contrazic: in afara de telefoanele low-cost , care se misca enorm de oribil cu android pe ele, cele scumpe nu sunt asa de ieftine fata de iphone; cand ajungi sa atingi un galaxy S si un i4 ai sa iti dai seama pt ce ai dat 50-100 euro in minus.

Desigur ramane si la gusturile omului, care pe-alea nu are cine sa le contrazica! ( poate anaconda )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 17:20   #941
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Tu te faci sau chiar nu intelegi postul meu anterior ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 23:24   #942
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
cand ajungi sa atingi un galaxy S si un i4 ai sa iti dai seama pt ce ai dat 50-100 euro in minus.
Galaxy S nu prea mai merita luat in discutie. De banii de i4 poti sa-ti iei un Desire HD (asta normal, daca nu te deranjeaza telefoanele mari si iti plac display-urile "televizor"), Nexus S si multe altele. Sau mai bine, noul lansat LG Optimus 2X care am inteles ca e undeva la 550-600eur si in banii astia printre multe altele ai dual-core de 1ghz; poti sa-l folosesti si ca un fel de mediabox, are port HDMI si ruleaza fara probleme 1080p-uri (si filmeaza 1080p). Mai e "pe vine" si LG Optimus 3D, cu ecran 3D autostereoscopic si 2 camere de 5mpx pentru poze si filme 3D 720p.

Daca Apple lansa pe iPhone 5 NFC-ul atunci chiar erau de admirat, dar se pare ca nu va fi NFC pe 5... Pacat. Pana atunci Steve Jobs are talentul fantastic de a sustine ca aduce functii inovatoare pe gadget-urile lui, functii banale, unele care existau de ceva vreme, dar stie al naibii de bine sa faca lumea sa creada ca sunt cele mai bune si sunt exact ce trebuie sa ai.

"The iPhone 4 is not the perfect smartphone but you’ll be inclined to believe it’s the perfect product. It can’t be just how they market it, or can it? Apple is great at giving people what they want, but even better at telling them what they get is the best for them. The iPhone still has very important features missing, some software and multimedia limitations and an annoying iTunes dependency."

Si da, ai dreptate, ramane si la gusturile omului. Mie pur si simplu imi place mai mult interfata de Android si intotdeauna am preferat sisteme open-source.
Dar a inceput sa-mi placa mult si WP7. Mi se pare foarte original si interesant, dar deocamdata e mult, mult prea in spate, duce lipsa de functii importante cum ar fi multitasking, mass-storage mode, si, fiind abia la inceput, sunt putine aplicatii disponibile. Astept sa vad cum se mai "dezvolta", deocamdata nu-i de luat, mai ales ca are cerinte hardware cam nesimtite deci telefoanele WP7 sunt cam scumpe, si nu merita aruncati atatia bani pe un telefon cu OS neterminat.

Last edited by 22VIN; 18-03-11 at 23:30.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 02:48   #943
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

poate lanseaza NFC-ul, nu se stie! Tu ai ce face cu NFC - ul in Romania?
HTC? LG ? prefer sa ma feresc de firmele astea "chinezesti".
Google Nexus, merita.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 13:33   #944
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
poate lanseaza NFC-ul, nu se stie! Tu ai ce face cu NFC - ul in Romania?
HTC? LG ? prefer sa ma feresc de firmele astea "chinezesti".
Google Nexus, merita.
Era vorba de NFC ca idee, dar poate ca daca sunt cativa producatori de gadget-uri care baga pe piata noastra aparate cu NFC atunci incet-incet si retelele mari de magazine (gen MIC.RO) implementeaza asa ceva.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 16:13   #945
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Diverse discutii despre telefoane mobile

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
poate lanseaza NFC-ul, nu se stie! Tu ai ce face cu NFC - ul in Romania?
HTC? LG ? prefer sa ma feresc de firmele astea "chinezesti".
Google Nexus, merita.
Conteaza produsul nu firma iar in ultimul timp LG au crescut mult, HTC e un brand consacrat deja, ca sa nu mai spun ca pe iFail scrie mare ca e facut in china. Acum sunt multe branduri care au telefoane de top, nu mai e ca acum 5 ani.

LE - poate nu imi mai amintesc eu bine dar in majoritatea testelor, Galaxy S batea iPhone cam la orice capitol, de la display (cu toata retina lui nu se compara cu SAmoled) pana la poze & stuff. Iti dai seama cam ce o sa faca ultimele aparitii nu ? Dar deh, brandul si falsa impresie primeaza.

@ amphetamine - Optimus 2X e chiar misto, sunt curios la ce pret o sa fie in Romania (sau e deja ?), m-ar tenta sa imi iau unul doar asa de chestie, chiar daca pur si simplu nu imi place logo-ul LG .

Last edited by _anaconda_; 19-03-11 at 16:19.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -