Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > SPORT Fans

SPORT Fans Fotbal, Handbal, Tenis, Sporturi etreme

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-08, 01:38   #16
bodo

Stage 5
 
bodo's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 647
Default Re: Body Building

ma,de afectat afecteaza in general cocosu' si ficatu' ... dar daca esti mai "schilod" si cu o dorinta mare de a te face mare eu zic ca nu strica sa folosesti

(in cantitati moderate,ar trebui sa-ti zica antrenoru' cum sa le iei)

dar sa nu devii dependent de ele...

eu unu nu stiu nici o firma in afara de redis

succes
bodo is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 01:50   #17
RappTyle
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 3
Default Re: Body Building

poi faza e k nu am permanent un antrenor kre sa ma ghideze... nici nu-s foarte gras....d cv vreme bag intr-una in mn si nu reusesc sa pun ...si voiam sa-mi recomande cineva un program kre sa functioneze cat d cat(testa sau yo stiu...)...nu am nevoie sa ma transorm brusc da' ash vrea sa ma mai latzesc putzin... !!
RappTyle is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 10:13   #18
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Body Building

iti zic io un program
te trezesti
mananci bine
cu o jumatate de ora inainte de sala iei -intr-un shaker pui 3 cupe de mega mass 3000 (90ron) cu aprox 100 ml de apa si iei si 4 pastile de universal amino 4300(65 ron)
mergi la sala tragi tare cate 2 grupe de muschi
iti iei la tine inca 4 pastile si 3 cupe de praf si shakeru,cum termini bei prafu cu apa si iei pastilele(atentie la pastile ca sunt mari,mie mia ramas odata 1 in esofag)
mergi acasa manaci sanatos si daca nu lucrezi sau altceva e bine sa dormi o ora
dupa ce te trezesti mai stai vreo 2 ore si mai manci umpic
seara pe la 9 ultima masa

dupa fiecare masa(poti manca de cate ori vrei pe zi....minim 3 ori) iei cate 3 cupe de praf cu apa(dimineata,pranz si seara)

daca e vreo nelamurire intreaba

P:S ai rabdare ca o sa te latesti
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 10:40   #19
dragos002

Stage 5
 
dragos002's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 709
Default Re: Body Building

Ce parere aveti despre creatina ?
dragos002 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-08, 19:02   #20
RappTyle
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 3
Default Re: Body Building

thx a lot man....o sa-tzi urmez programu sa vad c iese....
RappTyle is offline   Reply With Quote
Old 30-06-08, 13:08   #21
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Body Building

am fost si eu la sala de forta aproximativ un an si ceva, vreau sa zic ca nu se vede nimic, bine ca n`am luat nimic ce tine de proteine...intr`adevar sunt inalt si cam slab cred ca de aia...si am ajuns la concluzia ca fara proteine care sa ajute musculatura sa creasca, nu cred ca se pune ceva chiar daca fac 5 ani incontinuu.Acum sa trec de bac sa vad poate ma apuc iar cu ceva proteine..
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-08, 13:54   #22
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Body Building

pai da nu se vede ca sigur ai lucrat singur fara nici un ajutor,greutati mici,exercitiile prost facute,cauze sunt multe

iti arat pe unu care merge de 1 an la sala,era aschie inainte acum e imens si nu ia nimic,numai ca mananca cat poate,si face exercitiile corect si greutati mari

cand mai mergi vb cu instructori aia de pe acolo sau supraveghetori sa iti explice ca nu ii doare gura

ia ziceti ce accidente ati patit pe la sala?

io o data eram mult prea obosit,am lasat exercitiile la banca ultimele,lucru care nu e recomandat,obosit fiind am inceput cu 20 kg de incalzire dupa 40,50,60,70 numai din greutati plus bara 20 kg.....acum rad cand imi amintesc da ma rupea in doua de la mijloc cand nu am mai avut pic de putere sa ridic,am lasat-o sa se sprijine de stomac...mare greseala ma indoit ca un covrig,am urlat o data tare am tras aer si am ridicat-o 5 cm cand ma vazut unu de acolo si ma salvat)))))))))

alta faza care nu mi sa intamplat mie e ca ia cazut bara pe cocosel lu unu,era la inceput,umpic cam solid....grasime mai mult,el credea ca poate sa ridice ca ceilalti.....sa inselat)))))))))
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 30-06-08, 17:18   #23
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Body Building

Si eu practic acest sport de 4 ani si jumatate..cu mici intreruperi cand aveam probleme la scoala si acum cu intreruperi cand eram prea ocupat cu munca&facultatea si alte probleme.. cum se termina sesiunea voi putea merge din nou sambata si duminica dimineata la sala si sa strecor un antrenament-2 intr-o seara dupa munca..
e ca dracu sa lucrezi si sa mergi la sala dupa aia dar asta e acuma am nevoie si de bani si sa ma simt bine..
Ce bine era cand eram la liceu si faceam 4-5 antrenamente pe saptamana..
Nu am timp acum sa aprofundez cu voi subiectul suplimentelor, ca era mult de zis..Va urma :P
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 30-06-08, 17:30   #24
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Body Building

aloha

topicul mi se pare interesant si am vreo 2 lucruri de adaugat.

1: nu toti merg la sala pt acelasi lucru (unii vor sa slabeasca,unii sa se ingrase/umfle iar unii doar sa se mentina in forma) si genetic nu suntem asemanatori (eu am 177 cm,ochii albastrii si am un prieten de 208 cm, cu ochii caprui.ati prins ideea,nu? ).
asa ca lasati prostiile cu recomandari de suplimente si programe de antrenament universale,valoareaza fix cat continutul proteic al unui pahar de apa.

mihai88 ,tu zici ca tie iti merge cu greutati mari , punem pariu ca unii incepatori te pot depasi in cateva luni lucrand cu greutati mici ? (cercetatorii au demonstat ca daca lucrezi cu greutati mari/repetari putine ai aceleasi rezultate ca si daca ai lucra cu greutati mici si repetari mai multe. la a 2-a varianta eviti accidentarile de care mai toti care frecventeaza sala s-au lovit si de asemenea te poti concentra sa lucrezi exercitiul cat mai corect.)
fiecare beneficiaza de un fond genetic unic,unii pot sa lucreze 15 minute pe zi si sa se umfle rapid,unii pot lucra 70-80 minute pt acelasi rezultat.unii pot sa se injecteze cu substanon sau enantat sau anabolin (doze mari) si sa nu se observe inbunatatiri iar altii de la o injectie sunt vizibili.

ca sa nu ma lungesc prea mult si sa pierd ideea,fiecare trebuie sa-si faca un program de antrenament ( cu ajutorul instructorului de la sala / personal ) adaptat personalitatii,corpului si motivului (slabire,crestere musculara sau mentinere a formei). retetele si antrenamentele universale pot in cel mai bun caz sa nu dauneze (poate n-ati vazut cum vomita unii de la o pastila de xenadrina iar altii de la 4 n-au nimic sau rupturi musculare de la greutati mari si exercitii executate incorect)

asa ca luati-o incet si pas cu pas (intai inveti sa faci exercitiile corect apoi vezi ce varianta de antrenament iti merge ca sa obtii rezultate si mai apoi daca e cazul te interesezi de suplimente )

mihai88,eu te inteleg ca vrei sa ajuti dar vezi ca foarte usor poti sa si faci rau.


2. vad ca toti ati auzit ca proteinele si "injectiile" fac rau ...
bajeti,si o aspirina daca nu o iei cum si cand trebuie poate sa-ti faca rau. proteinele sunt suplimente alimentare si rau nu au ce sa-ti faca,poate cel mult o indigestie.
toti sportivii (de obicei de performanta) iau proteine,vitamine si alte suplimente. (daca aveti prieteni pe la echipele de baschet,handball sau fotbal + atleti puteti sa-i intrebati)
apoi,nu toate "injectiile" fac rau ( si vitaminele B sunt injectabile) sau au efect (am scris mai sus).
ca sa ajungi sa arati ca si Coleman nu ai cum fara sa apelezi si la anabolice decat daca esti predispus genetic sa cresti muscular asa de mult,ceea ce de multe ori este o boala.(fibra musculara are limitele ei naturale de regenerare/crestere). anabolicele te ajuta sa treci peste limita aceasta .
deja asta este o alta discutie si poate pe unii nu-i intereseaza (sau poate ii intereseaza prea mult si vor sa sara niste etape ale "evolutiei", asa ca mergeti intai la sala ,munciti putin si dupa aia interesati-va de retete) asa ca incercati sa aprofundati ce am scris mai sus la punctul 1.

trebuie sa plec ,voi reveni

Last edited by kirin; 30-06-08 at 17:33.
kirin is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 00:59   #25
Ciosmi

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 758
Member of:
[SEAT]
Default Re: Body Building

Mai lasati proteinele si alte chestii......!antrenament corect+mancare+odihna=BAZA!daca nu le ai pe astea degeaba iei suplimente!In 2 ani de zile am mers si pe mana suplimentelor dar au fost luni de zile cand ma bazam doar pe cele 3 amintite mai sus.Pot sa zic ca mi-a mers mai bine fara suplimente o buna perioada de timp!Momentan folosesc suplimente pt a-mi reveni dupa sesiune(timp in care nu m-am antrenat)!
Ciosmi is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 21:56   #26
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Body Building

gata,a venit vara si nu mai da nimeni pe la sala?
kirin is offline   Reply With Quote
Old 09-07-08, 22:45   #27
Snoopy

Stage 5
 
Snoopy's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 522
Member of:
[Moderators]
[No Limits racing team]
Default Re: Body Building

Intersant topicul desi nu prea are tema auto.Eu de vreo 2 ani mai fac asa miscare pe acasa..cam de 3 ori pe sapt in medie desigur cu multe pauze, exercitii bazate mai mult pe greutatea proprie flotari,tractiuni plus mancare sanatoasa si odihna.Am 73 kg la 1.75 si nu "pic" de burtica Am o intrebare...ce parere aveti de batoane proteice?
Snoopy is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 12:44   #28
Spookie

Stage 3
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 139
Default Re: Body Building

Ca veni vorba de accidente, am un prieten care are 18 ani si aproape 100 kg , prima saptamana cand am fost la sala si impingeam din culcat sa facem tata , el cand se ridica tot timpul dadea cu nasu' de bara .. )

As vrea sa fac exercitii la presa dar antrenorul din sala este in concediu si nu am cui sa cer sfaturi ("antrenoarea" de acum e o baba de 180 kg care nu a pus in viata ei mana pe o bicicleta) , presa are 150 kg , cu cat trebuie sa pot sa fac gambe si genoflexiuni ca sa pot exersa cu presa?
Spookie is offline   Reply With Quote
Old 12-07-08, 01:22   #29
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Body Building

snoopy,ce parere in legatura cu ce?culoare,ambalaj? ce te intereseaza mai exact? zi si firma/produsul exact ca asa ne arunci in ceata... si mai zi si ce efect cauti

spookie,de unde ai auzit tu de o regula ca trebuie sa faci cu "n" greutate geno si gambe ca sa incerci presa? te bagi la presa,ai 2 langa tine sa fie pe "metereze" si incerci sa faci ... 150 kg la presa mi se pare putin,nu se compara cu 150 kg la geno de niciun fel ...
kirin is offline   Reply With Quote
Old 12-07-08, 03:23   #30
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: Body Building

misto topic....fac si eu sala....cam de 2 luni ...am mai facut si inainte da cam haotic(adica lucram aproape la toate aparatele....psycho stie ca faceam cu el la faru...si tot el mia zis ..sa fac pe grupe). oricum fac sport de mic...numai ca la sala nu m-am dus special decat ce mai trageam pe la antrenamente . acuma fac la total fitness zona delfinariu...e super mare sala....multe aparate loc destul instructori ok. ma duc in fiecare zi inafara de weekend de la 9 seara la 11....imi place mai mult seara...e mai racoare si am si timp liber.
ce sa zic despre mine...am 17 ani 1.98 si vreo 95 kg....fac si rugby da acum vara am programul mai lejer si imi permit sa ma duc de 5 ori pe saptamana la sala . lucrez pe grupe...cam asha: luni spate marti picioare miercuri piept joi umeri si trapez si vineri triceps biceps si antebratz ca e tot cam pe acolo:P . fac cam 3 4 serii si greutati cam cat sa pot face 10 12 repetari. la sfarsit bag putin 'maximal" adica greutati f mari si 3 4 repetari cu ajutor. proteine nu iau....da sigur ma apuc luna viitoare...si tot pro mass 3000 o sa iau...sa vedem ce se intampla:P.
PS: kirin u la ce sala faci???

Last edited by leonard; 12-07-08 at 03:26.
leonard is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -