Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > SPORT Fans

SPORT Fans Fotbal, Handbal, Tenis, Sporturi etreme

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-11, 13:17   #121
cozmin23
Old School Cars


Stage 5
 
cozmin23's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 868
Member of:
[4Tuning International]
[Old School Cars]
Default Re: Ce sporturi practicati?

am facut si eu cand eram mai mic 2 ani de judo la Metrorex,3 de Jiu Jitsu la Flaros Bucuresti si 2 ani de fotbal.acum m-am apucat iar de sport si impreuna cu un prieten vrem sa punem pe picioare un club de shotokan...
__________________

CITROEN C5 I 2.0 HPI 140cp 2002
Ex. BMW E30 318i 1984
cozmin23 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 19:44   #122
Grasu'XxL

Stage 5
 
Grasu'XxL's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 356
Default Re: Ce sporturi practicati?

Quote:
Originally Posted by cozmin23 View Post
am facut si eu cand eram mai mic 2 ani de judo la Metrorex,3 de Jiu Jitsu la Flaros Bucuresti si 2 ani de fotbal.acum m-am apucat iar de sport si impreuna cu un prieten vrem sa punem pe picioare un club de shotokan...
Explica-mi si mie în ce constă shotokanul. Fă-mi o caracterizare in paralel cu karate de exemplu. Ţi-aş fi foarte recunoscător!
Grasu'XxL is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 21:07   #123
cozmin23
Old School Cars


Stage 5
 
cozmin23's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 868
Member of:
[4Tuning International]
[Old School Cars]
Default Re: Ce sporturi practicati?

Shotokan este un stil de Karate introdus de maestrul Gichin Funakoshi (1868-1957). Foarte răspândit în lume, Shotokan se traduce prin "Școala lui Shoto", după porecla (Shoto) sub care era cunoscut maestrul Funakoshi, dar există și alte interpretări cum ar fi "Școala bradului și a valului", aici prin bradul mereu verde simbolizând veșnica tinerețe a concepțiilor și neîncetata lor înnoire iar prin val, munca necurmată care trebuie depusă pentru a putea însuși aceste principii, muncă asemenea valurilor care lovesc neîncetat țărmul. Acest stil pune accentul pe pozițiile adânci și lungi, pe tehnicile eficace în lupta de la distanță și pe dezvoltarea vitezei. Tehnicile de mâini și cele de picior apar în proporții egale.
Există numeroase kata, cum ar fi: Taikyoku, Heian, Tekki, Bassai, Kanku, Empi, Jion, Jitte etc., acestea fiind importate din Okinawa și modificate de maestrul Funakoshi, atât în privința unor tehnici, cât și a denumirilor inițial cu rezonanțe chinezești, dar apoi japonizate. Stilul Shotokan este popular în Japonia, mai ales în regiunea capitalei. Numeroase universități au în programul lor de studiu acest stil (Waseda, Takushoku, Keio etc). Acest stil este primul care a fost predat în Japonia în anul 1922 și primul care s-a răspândit prin intermediul instructorilor japonezi în Europa și America, apoi în toată lumea, fiind și astăzi cel mai cunoscut stil de karate.

În cadrul Shotokan-ului s-au dezvoltat două ramuri distincte după moartea lui Gichin Funakoshi. Astfel, Shotokai-ul condus de maestrul Shigeru Egami (1912-1981) care a urmat cel mai strict metoda maestrului său Gichin Funakoshi, în vremea căruia a fost unul din cei mai de seamă instructori ai școlii. În 1957, la moartea maestrului, devine instructor principal al Shotokan-ului, Egami fondând gruparea Shotokai, care refuză orice formă de competiție. Cu timpul, acest stil a devenit tot mai închis, chiar cu o tentă mistică, căutându-se atingerea unei trepte superioare a capacităților mentale prin exersarea aprofundată a kata-urilor, percepte filozofice stricte, chiar studii în direcția comunicării telepatice pentru controlul asupra adversarului. În prezent această ramură este puțin reprezentată, la moartea lui Egami în 1981 conducerea școlii fiind preluată de elevul său Oshima Tsutomu.

Ramura principală a Shotokan-ului a fost cea grupată în jurul maeștrilor Masatoshi Nakayama, Hidetaka Nishiyama și Taiji Kase, care au fondat Asociația Japoneză de Karate (J.K.A.) cu scopul răspândirii karate-ului în lume ca formă sportivă. Instructorul principal al J.K.A., Masatoshi Nakayama (1913-1987) a început, copil fiind, studiul artelor marțiale; era descendentul unei vechi familii de samurai și din 1932 a fost elevul maestrului Funakoshi. Alături de Hidetaka Nishiyama, a pus bazele conceptului sportiv în karate, elaborând primele reguli de competiție și atrăgând în J.K.A. numeroși maeștri tineri ai Shotokan-ului, deși aceștia s-au lovit de împotrivirea fățișă a generației mai vechi. Această generație nouă de instructori a obținut curând mari succese în competiții și a activat puternic pentru răspândirea Shotokan-ului în lume, J.K.A. devenind prima organizație de karate renumită în întreaga lume.
cozmin23 is offline   Reply With Quote
Old 31-05-11, 20:34   #124
alexino_2002

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 437
Default Re: Ce sporturi practicati

Nu arati rau deloc dar nici foarte mare nu esti.
La cate bagi in tine ma asteptam sa fi mai amre, cam la fel arat si eu dupa un an de sala fara sa iau nimic si fara sa merg constant. De cat timp mergi?
alexino_2002 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-11, 12:11   #125
StefanAlex

Stage 3
 
StefanAlex's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 81
Default Re: Ce sporturi practicati?

Ceva pareri despre danabol ?
StefanAlex is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 23:48   #126
PustiuColentina

Stage 2
 
PustiuColentina's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 25
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ce sporturi practicati?

Am practicat polo pe apa timp de 6 ani de zile , am obtinut anu trecut locul 3 pe tara la Juniori cu echipa Triumf Bucurest ( Echipa mai mica a Sportului Studentesc) , am renuntat anu asta din cauza scolii , a antrenorului care e un betiv si vinde meciuri pe bidoane de palinca , plus ca sunt foarte putine cluburi in Bucuresti ! Adica sa fim seriosi doar 3 bazine pe care se poate practica sportul asta? In Italia au 5 Ligi de Senoiri si 800 de bazine ! Ce diferenta majora ! Trist , imi voi aminti de acest sport toata viata deoarece cel care ma impins spre acest sport a fost tatal meu care nu mai este ! Cheers!
PustiuColentina is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 10:56   #127
C T 19 K R A

Stage 5
 
C T 19 K R A's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 737
Member of:
[SKODA]
[Inferno Motorsport]
Default Re: Ce sporturi practicati?

Am facut fotbal aproape 10 ani dar problemele medicale m-au obligat sa renunt
C T 19 K R A is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 21:56   #128
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Ce sporturi practicati?

astept detalii daca se poate despre polo, unde ai practicat in bucuresti ?
se poate face si ca simplu hobby sau doar ca sport de performanta cum se intampla cu boxul de exemplu ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 21:34   #129
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: Ce sporturi practicati?

am facut fotbal si mi-as fi dorit enorm sa continui insa cand dai peste probleme de sanatate care iti dau batai de cap nu ai ce sa faci
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 20:40   #130
BR96FLR

Stage 3
 
BR96FLR's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 137
Default Re: Ce sporturi practicati?

Sal...sa incep si eu...Am facut vreo 3-4 ani inot...vreo 2 ani fotbal... un an taekwondo..3 ani de karting(practic si in prezent) si cam atat...
__________________
My Kart
Opel Astra H 1.7 CDTI
Contact:
florinelxd@yahoo.com
0728005154
BR96FLR is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 20:41   #131
BR96FLR

Stage 3
 
BR96FLR's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 137
Default Re: Ce sporturi practicati?

Quote:
Originally Posted by grg_92 View Post
am facut fotbal si mi-as fi dorit enorm sa continui insa cand dai peste probleme de sanatate care iti dau batai de cap nu ai ce sa faci
Stiu cum e..vroiam si eu volley sau lupte libere...dar am inceput de scolioza...si nu am voie
BR96FLR is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 21:00   #132
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: Ce sporturi practicati?

Quote:
Originally Posted by BR96FLR View Post
Stiu cum e..vroiam si eu volley sau lupte libere...dar am inceput de scolioza...si nu am voie
tot la spate am si eu probleme
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 00:45   #133
THUNDER77
CITROEN Driver

Stage 5
 
THUNDER77's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 3,173
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
[4Rally]
[CITROEN]
Default Re: Ce sporturi practicati?

Hai noroc....Ce pot sa spun despre sporturi...Am inceput cu Karate Do Kyokushinkai - asta se intampla in 1992 , cu care am mers pana in '97 cand am plecat in armata unde am continuat totusi antrenamentele , sporadic insa , datorita militariei si tot ce implica ea zi de zi . Dupa ce am terminat armata , in 1998 , am continuat cu Kyokushin-ul si , pe la inceputul lui '99 , am decis sa-l cuplez cu Aiki-Do , mergand cu ambele stiluri pana prin 2006 cand m-am casatorit SI cu asta s-a terminat sportul meu regulat...In momentul de fata m-am apucat de sala , dar de felul meu sunt cam "sageata" mai exact 1,92 si vreo 72 kg...M-as ingrasa dar nu stiu cu ce si , din pacate , serviciul nu imi ofera un program flexibil care sa imi permita mancatul "ca la carte"...Nu de alta insa va spun eu ca cea mai enervanta chestie e sa te asezi la masa si sa te trezesti chemat prin statie ca trebuie sa ii descaieri pe niste tampiti...Ti se taie pofta de halit toata ziua....Ceva sfaturi are careva ?
__________________

Ardeau strabunele altare/Si ziua coborase-n berna/Treceau ostirile barbare/Peste cetatea mea eterna....
Ploua cu spaima si durere/Peste cetatea mea invinsa/Cadeau barbatii in tacere/Murea un zeu cu tampla ninsa.......


https://forum.4tuning.ro/201-masina-m...ia/page-5.html
THUNDER77 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-12, 15:18   #134
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Ce sporturi practicati?

A incercat cineva alpinismul?
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 27-10-12, 10:21   #135
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Ce sporturi practicati?

Vad ca a cam decedat topicul asta.
Inot a facut cineva?
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -