Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > Colectii si Colectionari

Reply
 
Thread Tools
Old 13-03-11, 12:19   #1
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Colectie de bani

Salutare!
Aceasta este colectia mea de bancnote si monede.Cea mai veche moneda e din 1911.Am monede din Romania,Republica Moldova,Italia,Anglia,SUA,Brazilia,Israel,Malaezia ,China,Argentina,Elvetia,Croatia,Germania,fosta Iugoslavia,Ungaria,Cuba.

cateva poze
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN2330.jpg
Views:	429
Size:	1.85 MB
ID:	1916092   Click image for larger version

Name:	DSCN2331.jpg
Views:	308
Size:	1.57 MB
ID:	1916093   Click image for larger version

Name:	DSCN2332.jpg
Views:	251
Size:	1.64 MB
ID:	1916094  

Click image for larger version

Name:	DSCN2334.jpg
Views:	161
Size:	1.83 MB
ID:	1916095  
__________________
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 23:35   #2
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Colectie de bani

Faina colectia, ai strans ceva banuti!
Aici in targ e nebunie curata cu banutii astia..toata lumea cauta!
2010 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-11, 13:45   #3
ovibonaparte

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,207
Default Re: Colectie de bani

daca pun poze si cu bani chiar o sa spuneti ca fac ,,de toate'',am si monede si bancnote...va urma,promit...
ovibonaparte is offline   Reply With Quote
Old 15-03-11, 22:00   #4
ovibonaparte

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,207
Default Re: Colectie de bani

Quote:
Originally Posted by ovibonaparte View Post
daca pun poze si cu bani chiar o sa spuneti ca fac ,,de toate'',am si monede si bancnote...va urma,promit...
deci...monede am tone,nici nu m-am incurcat cu alea maruntele,doar cu astea mai mari,bancnote,am evitat cele romanesti,bulgaresti,turcesti,etc...de care cred ca exista tone in romania si am pozat cateva interesante zic eu,dus de avant am pozat si trei jocuri aduse din rdg in 1985 de care sant foarte mandru,am si rubycub unguresc din 1991,pe care il faceam in 2 minute cand aveam 10 ani(1981)si acum imi ia 10 minute...nu e rau zic eu,scuze ca v-am plictisit.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	HPIM7515.JPG
Views:	218
Size:	137.8 KB
ID:	1920113   Click image for larger version

Name:	HPIM7517.JPG
Views:	137
Size:	90.6 KB
ID:	1920114   Click image for larger version

Name:	HPIM7518.JPG
Views:	131
Size:	101.4 KB
ID:	1920115  

Click image for larger version

Name:	HPIM7519.JPG
Views:	120
Size:	123.4 KB
ID:	1920116   Click image for larger version

Name:	HPIM7521.JPG
Views:	117
Size:	110.7 KB
ID:	1920117   Click image for larger version

Name:	HPIM7522.JPG
Views:	109
Size:	91.9 KB
ID:	1920118  

Click image for larger version

Name:	HPIM7523.JPG
Views:	97
Size:	148.0 KB
ID:	1920119   Click image for larger version

Name:	HPIM7524.JPG
Views:	80
Size:	165.1 KB
ID:	1920120   Click image for larger version

Name:	HPIM7525.JPG
Views:	91
Size:	166.1 KB
ID:	1920121  

Click image for larger version

Name:	HPIM7526.JPG
Views:	88
Size:	139.4 KB
ID:	1920122   Click image for larger version

Name:	HPIM7528.JPG
Views:	99
Size:	140.2 KB
ID:	1920123   Click image for larger version

Name:	HPIM7529.JPG
Views:	92
Size:	160.6 KB
ID:	1920124  

Click image for larger version

Name:	HPIM7530.JPG
Views:	153
Size:	87.0 KB
ID:	1920125  
ovibonaparte is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 21:37   #5
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Colectie de bani

nu vreau sa ma gandesc cam cate ai in totalpeste 100,200?
tocmai am facut rost de o moneda de 50 de bani,cea cu Aurel Vlaicu scoasa in octombrie 2010 parca.

LE:care e cea mai veche moneda pe care o ai?
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 26-03-11, 15:46   #6
trx23

Stage 5
 
trx23's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 502
Member of:
[Opel]
Default Re: Colectie de bani

care face schimburi am o gramada de dubluri m-ar interesa mai mult bancnote,sunt dispus sa dau si monezi.
trx23 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-11, 00:31   #7
ovibonaparte

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,207
Default Re: Colectie de bani

Quote:
Originally Posted by FLAME View Post
nu vreau sa ma gandesc cam cate ai in totalpeste 100,200?
tocmai am facut rost de o moneda de 50 de bani,cea cu Aurel Vlaicu scoasa in octombrie 2010 parca.

LE:care e cea mai veche moneda pe care o ai?
scuze,abia ieri m-am intors in tara,nu am numarat,cea mai veche...1800 si ceva pe aici...
ovibonaparte is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 18:12   #8
B199AND

Stock
 
B199AND's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 1
Default Re: Colectie de bani

Interesanta colectie..bravo .
B199AND is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 11:18   #9
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Colectie de bani

Quote:
Originally Posted by B199AND View Post
Interesanta colectie..bravo .
Merci AND

Stie cineva o solutie de curatat monede?
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 20:33   #10
trx23

Stage 5
 
trx23's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 502
Member of:
[Opel]
Default Re: Colectie de bani

sper sa-ti fie de folos:In general curatarea monedelor este contraindicata! Pe piata americana monedele curatate isi pierd pina la 50% din valoare. Ma refer la patina sau toning. Dar daca totusi va decideti sa curatati, in functie de metal, puteti folosi:
- pentru monedele din zinc: sare de lamiie dizolvata in apa distilata, monedele se lasa citeva minute si apoi se spala in apa distilata.
- pentru argint: daca prezinta o patina galbuie datorata pastrarii indelungate in folie de PVC (clasoarele vechi...) se scufunda in acetona citeva secunde si apoi se spala cu apa distilata. Puteti folosi si pasta de dinti, dar sa nu contina bicarbonat de potasiu (lasa zgirieturi fine)
- pentru monedele din fier: rugina se indeparteaza cu acid oxalic 50%. Incercati intii cu o moneda irecuperabila sa determinati exact timpul cit sa stea moneda in acid - e o operatie riscanta - se poate sa apara gauri in suprafata monedei daca sta prea mult!!!. Spalarea se face tot cu apa distilata. Atentie: acidul oxalic ataca emailul si marmura, deci nu il varsati in cada de baie, pe faianta sau alte obiecte sanitare! Folositi manusi!!!
- pentru cupru, patina verde se considera imposibil de scos in totalitate, dar puteti incerca sa o indepartati cu o scobitoare din lemn, si apoi spalare in acetona (nu prea da rezultate, doar daca e o oxidare superficiala)
Monedele din alama pot fi curatate (si redata stralucirea) folosind otet incalzit in care dizolvati sare de bucatarie, inmuiati o cirpa moale in el, frecati usor suprafata monedei 20-20 secunde dupa care spalati din abundenta cu apa distilata (sau apa de ploaie!)
Repet, e bine sa incercati pe monede irecuperabile ca sa vedeti rezultatele mai intii.
Mizeria de pe monede poate fi indepartata cu rezultate bune si cu o guma de sters.
In principiu insa, va recomand doar apa si sapunul!
Daca esti cu adevarat pasionat poti sa mai citesti una ala aici:http://forum.transylvanian-numismatics.com/
_________________
trx23 is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 23:21   #11
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Colectie de bani

Quote:
Originally Posted by trx23 View Post
sper sa-ti fie de folos:In general curatarea monedelor este contraindicata! Pe piata americana monedele curatate isi pierd pina la 50% din valoare. Ma refer la patina sau toning. Dar daca totusi va decideti sa curatati, in functie de metal, puteti folosi:
- pentru monedele din zinc: sare de lamiie dizolvata in apa distilata, monedele se lasa citeva minute si apoi se spala in apa distilata.
- pentru argint: daca prezinta o patina galbuie datorata pastrarii indelungate in folie de PVC (clasoarele vechi...) se scufunda in acetona citeva secunde si apoi se spala cu apa distilata. Puteti folosi si pasta de dinti, dar sa nu contina bicarbonat de potasiu (lasa zgirieturi fine)
- pentru monedele din fier: rugina se indeparteaza cu acid oxalic 50%. Incercati intii cu o moneda irecuperabila sa determinati exact timpul cit sa stea moneda in acid - e o operatie riscanta - se poate sa apara gauri in suprafata monedei daca sta prea mult!!!. Spalarea se face tot cu apa distilata. Atentie: acidul oxalic ataca emailul si marmura, deci nu il varsati in cada de baie, pe faianta sau alte obiecte sanitare! Folositi manusi!!!
- pentru cupru, patina verde se considera imposibil de scos in totalitate, dar puteti incerca sa o indepartati cu o scobitoare din lemn, si apoi spalare in acetona (nu prea da rezultate, doar daca e o oxidare superficiala)
Monedele din alama pot fi curatate (si redata stralucirea) folosind otet incalzit in care dizolvati sare de bucatarie, inmuiati o cirpa moale in el, frecati usor suprafata monedei 20-20 secunde dupa care spalati din abundenta cu apa distilata (sau apa de ploaie!)
Repet, e bine sa incercati pe monede irecuperabile ca sa vedeti rezultatele mai intii.
Mizeria de pe monede poate fi indepartata cu rezultate bune si cu o guma de sters.
In principiu insa, va recomand doar apa si sapunul!
Daca esti cu adevarat pasionat poti sa mai citesti una ala aici:http://forum.transylvanian-numismatics.com/
_________________

merci de link.am citit pe forum pe acolo, cred ca renunt la idee
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 09:32   #12
sebinio16

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 2
Default Re: Colectie de bani

Quote:
Originally Posted by ovibonaparte View Post
deci...monede am tone,nici nu m-am incurcat cu alea maruntele,doar cu astea mai mari,bancnote,am evitat cele romanesti,bulgaresti,turcesti,etc...de care cred ca exista tone in romania si am pozat cateva interesante zic eu,dus de avant am pozat si trei jocuri aduse din rdg in 1985 de care sant foarte mandru,am si rubycub unguresc din 1991,pe care il faceam in 2 minute cand aveam 10 ani(1981)si acum imi ia 10 minute...nu e rau zic eu,scuze ca v-am plictisit.
cred ca nu sti dar acele monede din folii sunt false...(pune un magnet pe ele sa vezi ce se intampla)
sebinio16 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 16:00   #13
ovibonaparte

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,207
Default Re: Colectie de bani

Quote:
Originally Posted by sebinio16 View Post
cred ca nu sti dar acele monede din folii sunt false...(pune un magnet pe ele sa vezi ce se intampla)
oaaaa,nu m-as fi gandit,daca nu spuneai dadeam fuga la bijutier sa ma imbogatesc cu ele,doar cea romaneasca e argint restul evident ca sant din aliaj normal,cu otel sau fier cum vrei(si la varsta ta as fi mai politicos,chiar daca aici santem colegi de forum),daca doresti pune poze cu bani,daca nu vezi de scoala(si gramatica)...imi cer scuze -colegului care a deschis acest subiect- pt. offtopic.
ovibonaparte is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 07:40   #14
sebinio16

Stock
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 2
Default Re: Colectie de bani

Quote:
Originally Posted by ovibonaparte View Post
oaaaa,nu m-as fi gandit,daca nu spuneai dadeam fuga la bijutier sa ma imbogatesc cu ele,doar cea romaneasca e argint restul evident ca sant din aliaj normal,cu otel sau fier cum vrei(si la varsta ta as fi mai politicos,chiar daca aici santem colegi de forum),daca doresti pune poze cu bani,daca nu vezi de scoala(si gramatica)...imi cer scuze -colegului care a deschis acest subiect- pt. offtopic.
Buna ziua domnule ovibonaparte.
in primul rand am zis cred ca nu sti ,si in al doilea rand eu nu te-am luat in gluma,poate ca am greseli de gramatica.. dar asta nu inseamna ca trebuie sa iei in ras ce am scris...
sebinio16 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 15:34   #15
ovibonaparte

Stage 5
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,207
Default Re: Colectie de bani

Quote:
Originally Posted by sebinio16 View Post
Buna ziua domnule ovibonaparte.
in primul rand am zis cred ca nu sti ,si in al doilea rand eu nu te-am luat in gluma,poate ca am greseli de gramatica.. dar asta nu inseamna ca trebuie sa iei in ras ce am scris...
eu zic ca ar trebui sa-ti vezi de treaba,pune poze cu bani daca doresti,lasa comentariile sau parerile pt. momentul cand cineva ARE NEVOIE DE ELE,in rest...
ovibonaparte is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -