Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Alte Hobby-uri si Pasiuni > Pescuit si vanatoare

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-12, 06:59   #61
Drago

Stage 3
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 116
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
E veche si lunga polemica cu mancarea vs. vanatoare.

Cand vanezi un leu il mananci? Sunt multe exemple de vanatoare "just for fun" care e absurda si nu are vreo justificare. Indienii si aborigenii care vaneaza, vaneaza cat au nevoie sa manance. Singura vanatoare normala este ca cea pe care o fac animalele: un leu nu va vana niciodata cel mai puternic, cel mai mare si mai bine facut trofeu, cum face omul. Ci pe cel mai slab, care ramane in urma, cel bolnav, cel mai fraier... Asa fac si indienii sau cei care omoara pentru a manca. E o mica diferenta!

Cat despre mancarea noastra de zi cu zi, asta e scopul lor, pentru asta sunt crescute, nu sunt gaini salbatice sau porci domestici in libertate. Si nici vaci sau oi de capul lor. In plus, niciodata nu va exista riscul ca aceste animale pe care le consumam sa ajunga pe cale de disparitie.
Subscriu total. Am avut ca principiu ''If you don't eat it, you don't need it''. Am tras doar la pasari, si doar la ce am gatit dupa. Singurele rapitoare au fost cotofenele si asta pentru ca era o suprapopulare de speriat in zona. Niciodata nu am tras ''de fun'' in ceva. Plus ca, de ceva timp, nu am mai tras la nimic. Ori m-am inmuiat, ori m-a luat etica de cap, dar am considerat ca daca am bani sa-mi cumpar o bucata de carne dintr-un magazin, las arma in seif. M-am apucat de airsoft, pentru... <<Thrill of the hunt>> si faptul ca <<vanatul>> riposteaza.
__________________
Vand action figures
http://www.consolegames.ro/forum/f10...gures-diverse/
Drago is offline   Reply With Quote
Old 08-04-13, 21:44   #62
Sandpaper Condom

Stage 1
 
Sandpaper Condom's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 22
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

Si eu sunt vanator! chiar daca n-am mai fost de ceva vreme la o partida. Am un IJ mai vechi si un brac german foarte iubitor si foarte priceput la vanatoare.

Ultima data parca am fost la rate
Sandpaper Condom is offline   Reply With Quote
Old 12-02-14, 09:59   #63
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

am boala pe vanatorii care vin cu "mitraliere"-6 cartuse nu cu arma propriuzisa de banatoare cu 2 gloante. treaba este ca ai nevoie doar de 1 cartus pt a rapune vanatul si tu ai 2 cartuse-arhisuficient. daca esti gogaie mai antreneaza-te si nu venii cu arma lui rambo!
trebuie sa ii dai sansa vanatului sa scape, daca esti inapt nu sa "mitraliezi". cu cartusul 4 tot tragi in picior corp, al 5-lea il dai mai bine si cu ultimul lovitura de gratie.

vanatorii nemti care sunt vantori din generatie in generatie de la varste fragede au arme cu 2 cartuse, ei inteleg spiritul de vanatoare, nu vin cu snipere si doboara animalul de la 5 km(extrapolez putin) in timp ce mananca!
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 10-03-15, 19:29   #64
MarianAndronache

Stock
 
MarianAndronache's Avatar
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 2
Default Re: Sunt si ceva vanatori pe forum?

hahaha imi amentesk io aku 4 ani kand fost ku buneku meu la vantoare pa dial pren paadure da fara puskoace derekt ku iataganu fost frumos neam luptat ku un pork mestret deala ku ratu mare
MarianAndronache is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -